Nový rodinný fotoaparát

  • Toto téma obsahuje celkem 4 odpovědi. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel MzM a poslední změna proběhla před 8 roky a 5 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 vlákna odpovědí
  • Autor
    Příspěvky
    • #6251
      Miloš Hrůza
      Host

      Zdravím všechny, u nás doma se nám rozmohl takový nešvar, který se týká koupě nového fotoaparátu. Jako student, který foťák na cesty potřebuje jako sůl, a zástupce generace Z v našem rodu, jsme se výběru ujal sám. Jelikož jsme měli předtím měli nějaký Canon přes 9 let starý a mobil, moje znalosti obsahovaly „klikni na obrazovku, ona se ti zaostří.“Rozuměl jsem, že s tímhle se nedá pracovat, a tak jsme začal studovat, několik dlouhých hodin jsem strávil na internetu čtením různých techboxů a koukáním na instruktážní videa. Nakonec jsem zakotvil na stránce „Jak vybrat fotoaparát,“s domněním, že když vím, co znamenají pojmy jako ISO, formáty čipů aj., tak jsem borec. Takhle začalo vybírání, které trvalo ještě jednou tolik co studování. Ovšem i přes výběr ze stovek strojů jsem se nedostal k cíli a s tímto nešvarem bych od Vás potřeboval pomoc:

      Na co fotoaparát potřebuji: rodinné focení (oslavy, portréty, reklamace :), setkání), focení pro radost mého okolí, focení na cestách (památky a příroda, hlavně máme naplánovanou slunnou Itálii) a školní záležitosti

      Druh fotoaparátu: Nejprve jsem měl na mysli pouze kompakty vyšší třídy, které by rodině zajistily skvělé pohodlí a kvalitu fotografií a mně aspoň minimální kreativní sklony s RAW formátem, manuálním ostřením a jinými serepetičkami. Ovšem po přečtení pár článků od profesionálů (mám na mysli Vás:)), mě to trochu zmátlo, hlavně co se týče zrcadlovky Canon Eos 100D, která vypadá až moc dobře, hlavně se dvěma objektivy v Alze. V tuto chvíli jsme stále na pochybách a nevím, zda investovat sem či tam. Navíc mi to trochu kazí rodiče, kteří se dají lehce zviklat subjektivními názory jejich známých, s čeho vyplývá, že jednou je lepší kompakt vyšší třídy, podruhé bezzrcadlovka a potřetí zrcadlovka. Hádám ovšem, že subjektivity se nevyhnu ani u profesionálů, protože něco podobného jsem zažil v několika různých kamenných obchodech specializovaných na foto.

      Cena, kam jsme ochotni jít: Do 20 000Kč

      Modely kompaktů, mezi kterými jsem se rozhodoval: Panasonic Lumix DMC LX100 (zatím největší favorit a asi jím také zůstane), Canon G1X MARK II, Nikon Coolpix A, Panasonic Lumix DMC Fz1000 (tento fotoaparát se mně dostal do výběru až po recenzích, které říkaly, že ačkoliv není vybaven tak dobrým čipem a megapixely jsou trochu přemrštěné, kvalita fotografií je velmi uspokojivá, stejně tak i hmatatelná výbava)

      Co po Vás potřebuji:
      1.Profesionální úsudek, který jmenovaný fotoaparát se na zmíněné účely hodí nejlépe.
      2.Říci, zda by se s těmito účely dalo uvažovat o zrcadlovce (neberte v potaz to, že nastavování by bylo příliš složité pro rodiče), v tomto případě kterou.
      Já si osobně myslel, že pokud bych fotografování nevzal o něco vážněji, nemá to smysl
      3.Četl jsem od Vás recenzi na Canon G7X Mark II, ovšem nikde v Česku jsem ho nenašel, jak je to možné? Podle toho, co jsem četl, mohl by být ještě lepší lepší než již zmíněný G1X MARK II a i v cenovém rozpětí.

      S pozdravem za dlooouuuhou slohovku Miloš Hrůza

    • #6253
      Jan Rybář
      Správce

      Dobrý den, no jo, není to snadné. Pozor na pár věci:
      – zrcadlovka je obecně pro začátečníky lepší, protože se prostě snáze ovládá (ne nutně vždy, ale obecně), tedy pořád to je nejrozumnější kanón na vrabce
      – opravdu hodně záleží na tom, jak moc se chcete (rodiče chtějí) do focení ponořit, ono na foťáku záleží mnohem méně, než se zdá a z nedělní vycházky do lesa přinese srovnatelné (a v nepoučených rukách často lepší) fotky třeba i iPhone 6 (právě jsem se z takového výletu vrátil)
      – z oněch foťáků už bych rozhodně neřešil G1X (starý a nic moc), Nikon Colpix A (dobrý, ale jen pro znalce, má pevné sklo), Panasoniky budiž, ten druhý osobně neznám, ale popravdě bych možná opravdu zvážil nějaký šikovný kompakt, typu Sony RX100 iii a nebo, ano, ten Canon G7 X mark ii se mi líbil opravdu hodně, do ČR snad už dorazí brzy (už mám tedy dojem, že jsem ho někde viděl)
      – objektivní to nikdy není – záleží na přesném nastavení kompromisů a toho, co chcete…

      Tedy držím palce,
      JR

    • #6254
      Miloš Hrůza
      Host

      Děkuji, jen malý dotaz před tím, než půjdu do hajan. Na co nejvíce byste se sám zaměřoval při rozhodování se mezi foťáky? Parametry? Porovnání fotografií? Rozmístění funkcí, velikost a celková spokojenost z držení? Nebo něco jiného?

    • #6255
      Jan Rybář
      Správce

      To se takto vážně říct nedá – záleží na tom, jak moc toho umíte, jakou máte zkušenost a jak moc se do toho ponoříte… Mě primárně opravdu zajímá, jak to fotí, tedy jak dobré fotky jsem z foťáku schopen vytáhnout, samozřejmě v kombinaci s velikostí, skladností… Pak jdou další parametry – a jasně, nikdy není nic ideálního… Mějte se, JR

    • #6258
      MzM
      Host

      Z vlastní zkušenosti: Pokud nevím, zvolím si nějaký parametr podle kterého se rozhodnu. Úplně primární je optika + senzor, pak rychlost reakce systému (někdy), ovládání,…

      Optika znamená objektivy, pokdu to bude kompakt, možná Vás za chvíli napadne, že kdyby se dal vyměnit… Výběr různých objektivů pak vede na volbu značky. Pokud mám v okolí někoho ochotného podělit se (o půjčené objektivy), taky je to váha na rozhodnutí.

      Senzor znamená chytání světla. Fyzikální vlastnosti světla se obejít nedají, takže čím větší buňka, tím míň bude obraz zatížený šumem, tzn tím hezčí obraz bude. Dají se sice dělat nějaká elektronická kouzla, ale pokud je špatný zdroj, moc dělat se s tím nedá. Takže zjednodušeně, čím větší čip, tím líp. (Pokud budete fotit jen v dobrých světelných podmínkách není senzor tak podstatný, ale většinou jen skvělé světelné podmínky nejsou)

      No a když se pak nemůžu rozhodnout a další informace mě jen matou, zkusím koupit něco, co aspoň trochu odpovídá požadovaným parametrům z druhé ruky (X). Vyzkouším, když se mi to nelíbí nebo najdu nějaký „parametr“, který je u druého modelu (Y) lepší, zakoupený X prodám za přibližně stejné peníze a zakopím Y. Není to úplně rychlá cesta, ale zase je poměrně levná. Zase pak máte zkušenost a můžete se pídit po kokrétní vlastnosti (což může být cokoli, třeba to, aby přístroj byl natolik lehký, aby ho unesla Vaše oblíbená koptera).

      Nebo mám hodně peněz a z výběru vezu to v té nejdražší třetině a z vysokou pravděpodobností se trefím do toho, co jsem chtěl (případné nedostatky si nějak zdůvodním 🙂 ).

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 vlákna odpovědí
  • Téma ‚Nový rodinný fotoaparát’ nepřijímá nové odpovědi.