Polarizační filtr a makro

Úvodní stránka Fotofórum Nejrůznější otázky Polarizační filtr a makro

  • Toto téma obsahuje celkem 4 odpovědi. Do diskuze (3 diskutující) se naposledy zapojil uživatel MzM a poslední změna proběhla před 7 roky a 10 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 vlákna odpovědí
  • Autor
    Příspěvky
    • #6373
      Petr Dedek
      Host

      Dobrý den,
      rád bych se pustil do fotografování makra. Hmyz , rostliny , minerály atd. Při makru je důležité světlo a polarizační filtr ho údajně dost “ sežere „. Na druhou stranu ale zvýrazňuje barvy. Chci také chránit optiku objektivu. Mám tedy použít klasický UV filtr, nebo to s tím úbytkem světla u polarizačních filtrů není tak horké a můžu ho použít ?
      Děkuji za rady a přeji hezký den
      Petr Dedek

    • #6376
      Jan Rybář
      Správce

      Dobrý den, rád bych poradil, ale makro je jedna z těch foto-disciplín, které jsem nikdy moc nepokoušel. Ale obecně platí, že polarizační filtr primárně zvýrazňuje nebe aneb vyrušuje odlesky na vodě… Jasně, barvy též trochu posouvá, ale skoro bych řekl, že není o co stát, že to je pak lepší případně učinit v počítači při úpravách….
      JR

    • #6432
      MzM
      Host

      Polarizační filtr odfiltruje jednu rovinu polarizace. Pokud je světlo jdoucí do objektivu nepolarizované tak polarizační filtr z principu odfiltruje minimálně 1/2 intenzity světla. Zbytek nad 1/2 je pak odpovídá tomu, co nepustí ani UV nebo jiný čirý filtr.

      Na makro je to zajímavý nápad. Pokud se hmyz/rostliny/minerály lesknou, polarizační filtr by mohl poskytnout zajímavé výsledky. Možná jen poznámka, pol. filtr neodstraní odlesky od kovů, jen od dvou optických prostředí (viz fyzika).

      Na makro je často potřeba stativ, takže pokud se hmyz nebo rostliny nehýbou, pol. filtr nebude překážka. V případě hýbajících se hmyzů/rostlin by to problém být mohl.

    • #6435
      Olda S.
      Účastník

      Pro makro i mikro fotografie minerálů je polarizační filtr téměř nezbytný. Pro zvýšení sytosti barev a zvýraznění povrchové struktury se běžně mineralogický preparát rosí vodou nebo jinými kapalinami (glycerin, ethanol apod.). Polarizační filtr pomáhá korigovat odlesky. Obvykle se pracuje s dvěma filtry, cirkulární na objektivu, lineární na hlavním světelném zdroji. Většina fotografií výbrusů by se jinak nedala pořídit.

    • #6452
      MzM
      Host

      Polarizované osvětlení mě nenapadlo, to musím vyzkoušet. Díky za námět. 🙂

      (zase jen poznámka, cirkulární filtr je pořád jen polarizační s tím, že na filtru je, kromě polarizační vrstvy ještě jedna, která propuštěné polarizované světlo zase trochu „depolarizuje“ protože digitální snímače nemají rády polarizované světlo. Cirkulární filtr by se dal dát i před zdroj světla, akorát se musí dávat pozor, aby ta polarizační vrstva byla jako poslední, kterou světlo projde)

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 vlákna odpovědí
  • Téma ‚Polarizační filtr a makro’ nepřijímá nové odpovědi.