přechod z 600D na vyšší řadu

Úvodní stránka Fotofórum Jak vybrat digitální fotoaparát? přechod z 600D na vyšší řadu

Označeno štítky: , ,

  • Toto téma obsahuje celkem 8 odpovědí. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Michal a poslední změna proběhla před 6 roky a 10 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 7 vláken odpovědí
  • Autor
    Příspěvky
    • #11087
      Michal Zouhar
      Host

      Dobrý den,
      vlastním přibližně 5 let Canon 600D a začal jsem uvažovat o přechodu do vyšší kategorie. Jako první volbu jsem měl 80D a nyní, po přečtení mnoha diskuzí, začínám být nalomený na 77D. Chtěl bych se však zeptat, zda je upgrade ze šestistovky na jeden z nových modelů smysluplný a neinvestovat spíše do kvalitnějšího skla (mám Sigmu 17- 70 F2.8 -4 DC Macro OS a Canon 70-200 F4 L IS). Fotím především přírodu a krajinu a zatím bych chtěl zůstat u menšího čipu – finance 🙁

    • #11108
      Bianchi
      Host

      Dobrý den,

      ohledně pořízení lepšího objektivu je to otázka, protože lepší objektivy Canon řady L, které jsou určeny pro full-frame DSLR, nemohou dosáhnout takových optických kvalit na APS-C jako na FF. Obávám se, že z toho důvodu nemá smysl kupovat „L“ skla na APS-C zrcadlovku.

      • #11110
        Michal
        Host

        Děkuji za odpověď, to elkové sklo mám především k tomu, abych se dostal blíže, po přepočtu to dělá nějakých 320 a pochopitelně vím, že to nehodí takovou kvalitu na FF čipu, ale i tak dává oproti objektivům určeným pro APS-C nadstandardní výsledky. Spíš mi jde o to, jak jak kvalitativně veliký skok to bude z Canonu 600D do 77D, nebo 80D.
        Děkuji

    • #11120
      Jan Rybář
      Správce

      Michale, zdravím – to je samozřejmě otázka do pranice – bohužel neumím odpovědět nic moc zásadnějšího, než co asi tušíte: jasně, skok tam bude u některých obrázků poměrně zásadní, ale v některých situacích nijak dramatický. Pokud se tedy bavíme o kvalitě fotek, ty zmíněné stroje budou např. rychlejší atp než šestistovka… Tedy nevím nevím, možná bych ještě třeba rok vydržel, i když… JR

    • #11122
      Michal
      Host

      Děkuji, přiznávám že jsem tušil něco podobného a trochu se toho obával 🙂 I tak ale díky za Váš čas.

    • #11123
      Bianchi
      Host

      Možná by stálo za úvahu v případě zájmu o koupi většího těla počkat na nástupce EOSu 80D, tedy 90D :-).

      Já mám 450D, což už je o 3 generace starší stroj oproti 600D, takže u mě má koupě nového stroje jako 77D apod. větší smysl.

    • #11125
      Michal
      Host

      I o této variantě jsem uvažoval a asi se skutečně obrním trpělivostí a počkám ještě rok, byť trpělivost není moje oblíbená disciplína 🙂

    • #11137
      Honza
      Host

      Canon 600D je jeden z posledních modelů s 18 Mpixelovým snímačem, který byl (spíš stále je 🙂 ) poměrně kvalitní a fotky z něho nijak výrazně nezaostávají za současnými fotoaparáty od Canonu. Ano, mají krapet vyšší rozlišení, takže z fotek můžete dostat o trochu více detailů, když budete hodně ořezávat / zvětšovat a ty nejnovější čipy mají i o něco větší barevnou hloubku a dynamický rozsah. Ale určitě to nebude po stránce obrázků nijak razantní rozdíl. Zásadní rozdíl to může být v rychlosti focení, ostření, v plynulém přeostřování při natáčení videa, v ergonomii. Smysluplný upgrade by to tedy byl v momentě, pokud Vás již 600D v něčem omezuje a víte tedy, proč ho chcete vyměnit. Já jsem třeba z 600D na 70D nepřešel kvůli funkcím, ale kvůli tomu, že se mi 600D ve velkých rukách špatně držel a delší focení nebylo nic moc zábavného, kdežto 70D mi přišlo na úchop ideální.

      Pokud chcete kvalitnější objektiv, tak bych spíše doporučil jinou Sigmu, a to 17-50 f/2.8. Používal jsem ho i na 600D a je to opravdu kvalitní objektiv. Případně krajináři používají hodně oblíbený EF 17-40 f/4 L USM. Obrazově je o něco málo lepší ta Sigma, ale Canon je zase utěsněný a odolnější + pokud byste časem přešel na FF, objektiv Vám zůstane. Ty objektivy od Canonu EF 70-200 jsou špička v tom, co můžete koupit. Sám mám sice nestabilizovanou verzi (f/4 L USM), ale fotí naprosto dokonale. A rozhodně se nemusíte bát L-kových objektivů na APS-C snímači. S tou optickou kvalitou je to naštěstí přesně obráceně. Na APS-C snímači totiž využíváte jen středovou část optické soustavy, která je kvalitnější a neprojeví se Vám na fotografii obrazové vady, které se nejvíce vyskytují v okrajových částech optické soustavy. Potíž je pouze v tom, že z důvodu přepočtu ohniska jsou na APS-C snímači špatně použitelné základní zoomy typu 24-70 a je lepší používat širokoúhlé zoomy 17-40 nebo 16-35. Další nevýhoda je cena, kterou musíte zaplatit za tyto velmi kvalitní skla v porovnání s řadou objektivů EF-S, které mají ale také dostačující kvalitu. V případě přechodu na FF Vám ale objektiv zůstane, což může být argument v případě, pokud přechod v budoucnu plánujete. Pokud ne, je to irelevantní …

    • #11139
      Michal
      Host

      Honzo děkuji Vám, přesně tohle jsem potřeboval!!

Aktuálně je na stránce zobrazeno 7 vláken odpovědí
  • Téma ‚přechod z 600D na vyšší řadu’ nepřijímá nové odpovědi.