Pokud máte pocit, že 18 mm setového objektivu je pro Vaše focení moc dlouhé ohnisko, podívejte se v první řadě na objektiv Sigma 10-20. Verze se světelností 4-5,6 stojí do 10 000, verze se stálou světelností 3,5 je asi o 2500 dražší. O něco šikovnější rozsah ohnisek nabízí Tamron 10-24/3,5-4,5 za cca 13 000.
Největší výběr širokoúhlých objektivů nabízí specialista na široká skla firma Tokina. Je jich dost a nemůžu je zmiňovat všechny. Oproti předchozím značkám se jedná o objektivy se stálou světelností 4, 2,8 nebo dokonce v této oblasti s neobvyklou hodnotou 2. Za to se samozřejmě platí hmotností, poněkud monstrózními rozměry a pochopitelně penězi. Tady se cenové relace pohybují mezi 14 -22 000 Kč.
Extrémem, pokud jde o ohnisko, je objektiv Sigma 8-16. U něj pozor na to, že všechna specifika práce se širokoúhlým objektivem (a není jich málo) jsou zde dovedena do krajnosti, práce s ním není jednoduchá a začátečník může mít zpočátku problémy.
Pochopitelně existují i širokáče od Nikonu, ty jsou předražené a oproti Tokině nenabízejí, kromě renomé značky Nikon, vůbec nic navíc.
Pokud jde o širokoúhlé objektivy s pevným ohniskem, je v oblasti skel pro formát APS-C situace tristní. Kromě Samyangů s ručním zaostřováním v podstatě jiná smysluplná alternativa neexistuje.