Výměna Canon 50D za Canon 760D nebo jiný

Úvodní stránka Fotofórum Jak vybrat digitální fotoaparát? Výměna Canon 50D za Canon 760D nebo jiný

  • Toto téma obsahuje celkem 11 odpovědí. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Aleš a poslední změna proběhla před 5 roky a 8 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 5 vláken odpovědí
  • Autor
    Příspěvky
    • #16525
      Dana Marečková
      Host

      Dobrý den, mám již spoustu let Canon 50D a výstupy v posledni době nejsou nic moc, tak se poohlížím po jiném foťáku. Mám v hledáčku zájmu Canon 760D vzhledem k ceně, výstupům i váze. Poraďte prosím zda je to dobra volba, fotím krajinu, makro, a chodím často s batohem, takže i váha je pro mne důležitá. Cena do 20tis.Děkuji.

    • #16529
      Honza
      Host

      S Canonem 760D neuděláte chybu, byl tu mnohokrát chválen, nicméně zvažte ještě novější model 77D. Má novější generaci snímače, který je o kousek lepší, a provozní vlastnosti (váha, výdrž baterie) by měl mít také o kousek lepší. Je oproti výprodejové ceně 760D o něco dražší, ale do 20 tis. se s ním vejdete …

      • #16537
        Honza
        Host

        Ještě jsem zaznamenal, že na 77D je aktuálně u Canonu cashback 2.500,- , takže při zakoupení do 31.7. Vás po registraci a vrácení této částky vyjde ještě levněji než starší 760D …

    • #16532
      radilek
      Host

      Neporizoval bych zrcadlovku za takove penize bez funkce doladeni AF.

    • #16547
      Lucie
      Host

      Tohle téma mne také hodně zajímá, uvažuji o výměně 40D za 77D – teď tady vidím funkci doladění AF, aktuálně mám problém s ostřením jednoho objektivu, takže budu zkoušet, zda předostřuje či zaostřuje a ladit v nastavení 40D, pokud tam bude tato chyba, projeví se to i u 77D, co potom? Dát někam do servisu?

    • #16571
      Honza
      Host

      Chyba ostření je vždy kombinace chyby objektivu i těla. Obojí má nějakou toleranci. Záleží, jak se vzájemně sejdou, mohou se vůči sobě odečíst nebo sečíst. Pokud Vám tělo ostří s většinou objektivů správně a s nějakým ne, pak se dává seřídit objektiv. Pokud máte naopak problém s více objektivy, které máte třeba vyzkoušené, že jinde ostří správně, dává se seřídit tělo. Samozřejmě je lepší, pokud dáte do servisu vždy obojí (objektiv i tělo) a seřídí Vám objektiv na konkrétní tělo. Zde máte jistotu 100% výsledku. Když dáte do servisu jen objektiv, budou ho korigovat do tolerancí výrobce a nemusí Vám to problém s ostřením vyřešit …

      Funkce doladění AF Vám tedy může v některých případech pomoci, ale nečekejte od ní zázraky, mnohdy Vám nepomůže až tak moc. Jednak „seřídíte“ ostření pouze na konkrétní vzdálenost a mimo tuto vzdálenost se opět budete potýkat s chybou zaostření, a pak u zoomu ladíte jen nejdelší a nejkratší ohnisko a mezi nimi pak můžete mít opět chybu. V servisu Vám objektiv nastaví komplexněji.

      Další možností je u některých objektivů Sigma a Tamron využít jejich docku pro nastavení objektivu, kde máte možnost kompletního doladění objektivu na „všech“ ohniskových vzdálenostech a vzdálenostech zaostření. Toto pomocí doladění AF prostě neuděláte …

      Seřízení objektivu Vás vyjde na cca. 1.000,- a v rámci záruky by to mělo být (1x) zdarma. Když si domluvíte konkrétní termín, tak Vám to udělají většinou do druhého dne, případně „na blint“ cca. do týdne podle vytížení servisu … Pokud máte 2-3 objektivy a víte, že je jeden problematický, tak kupte s klidným svědomím 77D a nechte si za 1.000,- seřídit problémový objektiv. 10.000,- navíc za 80D s možností ladění AF (s nejistým výsledkem), pokud nevyužijete dalších jeho předností, Vám dle mého názoru za tu investici nestojí …

      • #16623
        radilek
        Host

        Ano a az poridi dalsi objektiv, tak ho posle do servisu opet a dalsi taky ..
        A kdyz si nejaky objektiv treba pujci, da ho do servisu rovnez.
        Micro AF ma takovou vyhodu, ze ten AF umoznuje doladit kdekoliv a kdykoliv behem nekolika sekund, takze kdyz mam hodnoty ulozene ve fotaku nebo si je pamatuji ci je mam treba napsane na papirku, je otazka nastaveni veci par vterin. pripadne nejaky velky problem treba u narychlo zapujceneho objektivu mohu resit rovnou v terenu.
        Micro AF tak taky muze resit napr problemy s objektivy, ktere proste nejdou spravne nastavit na cely rozsah zoomu ani v tom servisu.
        Pokud nekdo nepotrebuje Micro AF, tak by me zajimalo, jak tu zrcadlovku hodla vyuzivat tedy samozrejme pokud dopredu nevi, ze mu vsechny objektivy na chlup pasuji a v budoucnu vsechny budou pasovat k telu.

        • #16629
          Honza
          Host

          Nevím, jaké s tím máte zkušenosti Vy, ale já u svých současných 8 objektivů, se kterými střídavě fotím, mám uloženou korekci AF ve fotoaparátu pouze u jednoho pevného skla od Canonu (ze 6ti objektivů Canon – které nejdou ladit jinak), ostatní to dle mého oka nepotřebují, Sigmu Art mám nastavenou přes USB dock (jak jsem psal již v předchozím příspěvku, s možností nastavení některých objektivů Sigma a Tamron se nějaké ladění AF nemůže rovnat) a manuální širokáč od Samyangu s dovolením neřeším 🙂 U dřívějších již prodaných APS-C objektivů jsem ladění AF marně zkoušel u Sigmy 17-50 f/2,8, která nepodporuje USB dock, a nakonec musela stejně do servisu (chyba zaostření na středních ohniskových vzdálenostech po korekci na W a T – po bezplatném seřízení v servisu již ostřila spolehlivě i s jinými těly) a zbývající 3 Canony to také nepotřebovaly … Takže v mém případě, ze vzorku více než 10ti objektivů, využívám tuto funkci pouze u jednoho kusu …

          Uvědomte si, že spousta lidí používá 1 nebo 2 setové objektivy, k tomu si v lepším případě dokoupí pevnou 50ku a s tím vystačí roky, než si koupí něco úplně jiného. Opravdu si myslíte, že se takový fotograf neobejde bez ladění AF? U těch seťáků, vzhledem k jejich světelnosti, často ani nepoznají, že tam nějaký FF / BF mají, pokud ta chyba není příliš velká … Hromada lidí ostří manuálně, případně ostří s takovou hloubkou ostrosti, že je nic takového prostě netrápí …

          Takže ano, jak jsem psal již dříve, ladění AF může být užitečné a v některých situacích i šikovné, ale na spoustu případů nestačí a jsou lepší a spolehlivější způsoby … Pokud bych se já za sebe rozhodoval mezi 77D a 80D, tak mne budou zajímat spíše jiné vlastnosti, než je ladění AF, jelikož mám jiné preference (k těm svým si musí každý fotograf dojít sám) a v případě omezení rozpočtu bych tuto funkci klidně oželel (tím nepopírám, že pro Vás může být klidně ta nejpodstatnější ve vašem fotoaparátu) … Náhodně zapůjčený objektiv s FF / BF bych bez mikronastavení AF ve fotoaparátu řešil asi focením přes živý náhled … A rozhodně nestrašte lidi tím, že budou běhat s každým objektivem do servisu, není to v žádném případě pravda …

          • #17201
            radilek
            Host

            No ja mam zkusenosti tajove, ze zatim nebyl zoom, ktery by doladeni nepotreboval. Kolega ma zkusenosti podobne. Dalsi znami taky obdobne. Bez urazky ale tak nejak mi prijde ze objektivy bez nutnsti doladeni se vyskytuji jen na par forech a t zejmena u lidi, u kterych (a ted si to vubec neberte osobne) je predpoklad, ze se „foceni“ venuji tak akorat na tech forech. A bohuzel jsou i zkusenosti s neseriditelnymi objektivy. Ale tak kazdy ma jine naroky taky, to je jasne. Spousta lidi nejakou neostrost vubec neresi, treba protoze si ji ani nevsimnou vzhledm k tomu, co delaji s porizenymi snimky. Neni se co divit, vetsina lidi opravdu nema takrka zadne pozadavky na kvalitu vystupu v jakemkoliv ohledu.
            OT: kuprikladu ma kamaradka bezne rozesila lidem fotky ze sve dovolene, kde horizont je pod uhlem treba 15 stupnu, pulka fotky je bila, protoze tam bylo slunicko mo atd …. a lidem to nevadi.

          • #17252
            Honza
            Host

            Pak jste patrně, vzhledem ke svým tristním zkušenostem, až skoro neuvěřitelný smolař. Případně bych Vám ještě doporučil, máte-li problém se všemi objektivy, nechat si v odborném servisu seřídit AF u těla fotoaparátu. To by Vám mohlo s Vaším problémem pomoci …

            Se zoomovými objektivy aktuálně potíže opravdu nemám. U těch Vám ale už z principu ladění AF moc nepomůže. V celém rozsahu zoomu Vám ho seřídí buďto servis, případně umožňuje-li to objektiv (některé Tamrony a Sigmy), můžete si ho seřídit sám pomocí docku. Seřizovat / ladit jsem naopak musel 2 světelné pevné objektivy, u kterých se již chyba zaostření při světelnosti f/1,4 může snadno projevit (na rozdíl od běžných zoomů se světelností f/3,5-5,6, které se tu na fóru běžně řeší). Ale i zde je účinnost ladění AF sporná, jelikož korekci provedete pouze na konkrétní vzdálenost a mimo tuto vzdálenost se opět můžete potýkat s chybou zaostření. Objektiv (možná bych spíš měl napsat zmetek), který nejde seřídit, bych vrátil a určitě bych ho dále nepoužíval. Nebo mi snad chcete tvrdit, že takový objektiv vlastníte, máte k němu pro každou ohniskovou vzdálenost a vzdálenost fotografovaného objektu uloženou korekci, nebo jak jste psal, nosíte někde po kapsách napsanou na papírku, a přepínáte mezi nimi při fotografování??? To by mě opravdu nebavilo a asi mám na to i málo kapes …

            Také mi od Vás přijde docela odvážné tvrzení, že většina lidí nemá žádné požadavky na kvalitu fotografie. K tomu máte nějakou statistiku nebo studii?

            Ladění AF zdar 🙂 Běžte ale raději fotit. Venku je hezky, i když trochu teplo …

          • #17203
            radilek
            Host

            Takze fakt neni mym umyslem ti lidi strasit, seznamuji je s realitou, kterou znam ja.

    • #17282
      Aleš
      Host

      Zdravím vás kolegové,
      nechci se pouštět do žádné debaty o FF a BF. Jen se podělím se svou skromnou zkušenosti. Pro svůj Pentax
      mám jen tři monofokály (Samyang, Sigma a Pentax). Nijak jsem se po tom nepídil, ale mám dojem, že ani u
      jednoho se tento problém nevyskytuje. Používám AF i ruční ostření a když jsem měl špatně zaostřeno, tak
      to byla většinou nějaká moje chyba. No a co se týče té „většiny“, tak mi je celkem jedno, jaké má kdo požadavky
      na kvalitu svých cvaků. Já osobně nelpím na nějaké „suprovní“ technické kvalitě svých snímků. Pro mě je
      prioritní to, co je na té fotce zachyceno, než ta dech beroucí ostrost. Ono se také stačí podívat do fotogalerií
      různých fotografických webů. Většina uveřejněných fotek se tam vyznačuje perfektní barevností a břitkou
      ostrostí, ale co se týče obsahu, tak až na vyjímky je to koncentrovaná nuda, pořád dokola… 🙂

Aktuálně je na stránce zobrazeno 5 vláken odpovědí
  • Téma ‚Výměna Canon 50D za Canon 760D nebo jiný’ nepřijímá nové odpovědi.