Fotografování – Podrobný průvodce pro nadšence i začínající profesionály (recenze)

Kniha Fotografování – podrobný průvodce pro nadšence i začínající profesionály je pozoruhodná jednou věcí, která (překvapivě) není mezi knihami pro začátečníky běžná: stručně a názorně popisuje to, co je potřeba zvládnout v začátcích. Jinými slovy: opravdu funguje.

Fotografování - Podrobný průvodce pro nadšence i začínající profesionályKnížky pro začínající fotografy často trpí nenápadnou, ale poměrně zásadní slabinou: řeší toho moc a čtenáře (= začínajícího fotografa) zahltí množstvím témat, informací a dojmů. Což může mít za následek dvě věci: čtenář propadne zoufalství, že to prostě nezvládne… A uteče, tak jako utekl (správně) od manuálu.

Zadruhé se v příliš podrobných knihách často ztratí podstatné sdělení, že například pochopení klíčových principů fungování foťáku je tisíckrát důležitější, než (často stejně obsažně popsané) třeba používání nějakých speciálních filtrů nebo režimů, jimž je lepší se na sto honů vyhnout.

A i proto je kniha Fotografování – Podrobný průvodce pro nadšence i začínající profesionály vlastně výjimečná. Opravdu čtenáře přinutí prozkoumat to podstatné – z čehož vyplývá fakt zcela zásadní: dá se s relativně čistým svědomím doporučit jako ona pomůcka rychlého startu.

Po pěti letech pořádní kurzů fotografování vím, jak zásadní to je: 8 z 10 majitelů zrcadlovek nechce zkoumat hlubiny fotografování – chtějí jen prostě rychle (za odpoledne či pár večerů) pochopit, které čudlíky a funkce jsou klíčové, a které ne, a na co se tedy zaměřit.

Reklama na mě

A právě tohle knížka nabízí. Na necelých dvou stech stranách (v pevné vazbě, což už se moc nevidí) nabízí vysvětlení klíčových chytáků a nastavení. Navíc to dělá (což opět není zcela běžné) na základě přehledných příkladů, ukázek i tabulek nastavení fotoaparátů v konkrétních situacích.

Pravda, na první pohled vypadá trochu “prefabrikovaně”, mimo jiné proto, že nemá žádného autora – prostě si jen tak existuje a může vzbuzovat dojem, že jde o klasickou rychlokvašnou překladovou záležitost. Což asi trochu jde, ale výsledek je vlastně překvapivě povedený (= užitečný)…

Pro koho knížku doporučuji: Pro ty, kteří chtějí rychle, ale efektivně prozkoumat klíčové principy fotografování a s novým fotoaparátem z nuly dosáhnout “rychlého startu”.

Důvod recenze: Zakoupil jsem v knihkupectví kvůli recenzi.

Základní informace: Fotografování – Podrobný průvodce pro nadšence i začínající profesionály, Počet stran: 192, Rok vydání: 2015, Vazba: tvrdá, ISBN: 9788075290335, Nakladatsltví: Slovart

Fotografování - Podrobný průvodce pro nadšence i začínající profesionály

8.8

Užitečnost pro začátečníky

9.0/10

Jak je kniha napsána

8.6/10

Jak autor plní, co slibuje

8.6/10

Dojem z knihy (typografie...)

9.0/10

Pro

 • opravdu přehledně zpracovaná publikace
 • velmi dobře stanovené priority toho, co je třeba probrat, a co je možné vypustit
 • umožní “rychlý start”, tedy rychlou orientaci v klíčových otázkách ovládání foťáku
 • obsahuje rozumné praktické příklady i názorné grafy s nastavením fotoaparátu

Proti

 • je anonymní, není uveden autor
 • název je trochu matoucí - pro

5 komentářů

 1. Dobrý den,je tato kniha pro mě vhodná,když mám panasonic lumix fz1000?moc díky

 2. Knihu jsem objevila na německém i us amazonu, jako autor se uvádi Chris Gatcum 🙂
  https://www.amazon.de/Fotokurs-f%C3%BCr-Einsteiger-Spiegelreflex-Systemkameras/dp/3831025290

 3. Karel Janda

  Souhlasím, je to asi nejlepší kniha o fotografování, jakou jsem kdy měl v ruce. Psána opravdu srozumitelným a čtivým stylem, obsahuje spoustu informací, které může pochopit i člověk bez technického zaměření. Přečetl jsem ji za cca 2 večery.

 4. Můžu potvrdit, že tato kniha mi pomohla nejvíc ze všech, krásně udělaná 🙂

Připojte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*