Michael Freeman: Digitální fotoaparát – základní příručka

Útlá knížka Michaela Freemana Digitální fotoaparát – základní příručka nabízí ucelené a rozumně kompaktní shrnují toho, co by měl začínající fotograf zvládnout, aby mohl vyrazit cvakat do ulic. Některé mouchy má, ale patří k nejrozumnějším “startovacím” knihám na stávajícím trhu.

Freeman: Digitální fotoaparát - základní příručkaAutor recenze: Jan Rybář

Digitální fotoaparát – základní příručka je přesně tím, co slibuje v názvu: sympatickým shrnutím různých více i méně důležitých věcí, o které by mělo zavadit oko začínajícího fotografa.

Je součástí řady Kompendium pro digitální fotografy vydavatelství Zoner Press (má v ní číslo 2) a její stručnost patří k důležitým přednostem. To druhou, zásadnější, je celkové zpracování do přehledných dvoustránkových bloků pokrývající vše od funkce čipu přes režimy fotografování po technické aspekty ukládání fotek.

Umožní i poměrně netrpělivému čtenáři rychle se zorientovat, což je dobře (a překvapivě to je spíš výjimka), grafika je příjemná, texty poměrně věcné, byť zkušenější fotografy občas nějaké pasáže vyděsí.

Nejvíc asi pasáž (str. 24 dole), v níž se čtenář v kapitole o tzv. plně automatickém režimu dozví, že fotografování s ním může být v nečekaných situací “tou nejbezpečnější volbou” a že “fotoaparát téměř vždy a téměř za všech situací (pokud nejsou opravdu extrémní) zajistí dobře exponovaný snímek”.

To vše ilustrováno akční scénou z býčích zápasů ve viditelně nevalném světle, tedy situací, kdy právě plná automatika na 90 procent selže (fotoparát nezvedne ISO tak vysoko, aby zajistil opravdu rychlý čas pro zmrazení opavdu rychlého pohybu)… Ale je možné, že se jedná o chybu překladu, tak nad tím mávněme rukou…

Na každý pád tahle knížka patří k rozumným volbám pro ty, kteří chtějí rychle naskočit do vlaku fotografování a zjistit v ucelené podobě co nejrychleji co nejvíc…

Důvod recenze: Knížku jsem si koupil.

Základní informace: Michael Freeman: Digitální fotoaparát – základní příručka, Rok vydání: 2011, Počet stran: 144, Typ vazby: brožovaná, ISBN: 978-80-7413-110-3, Vydavatel: Zoner Press

 

Reklama

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*