Michael Freeman: DSLR – Naučte se používat digitální zrcadlovku (recenze)

Knížka DSLR – Naučte se používat digitální zrcadlovku trochu mate názvem – ne každý tuší, že zkratka DSLR znamená anglicky zrcadlovka. Což nic nemění na tom, že pro ambiciózního a trpělivého začátečníka to je opravdu šikovná příručka.

Freeman: DSLR - Naučte se používat digitální zrcadlovkuJak číst tuhle obsáhlou příručku Michaela Freemana? Jako svébytnou encyklopedii bezpočtu věcí věcí, které se mohou honit začínajícím (a vlastně i hodně pokročilým) fotografům hlavou.

Je to zkrátka onen typ publikace, který se má válet někde na konferenčním nebo nočním stolku, a jímž pak čtenář více méně na přeskáčku krátce či dlouze brouzdá a čte si o různých zajímavých aspektech fotografování.

V tomto aspektu jde opravdu o povedenou knížku – obsahuje opravdu neuvěřitelné množství informací, témat, článků – od fungování zrcadlovky, přes nastavení monitorů počítačů až po úpravy fotek.

Šíře je opravdu velká a pokrytí témat vlastně zajímavé i pro hodně pokročilé fotografy – jsem si jist, že o mnoha pojmech uslyší poprvé…

Což je ale i trochu slabina, knížka totiž působí místy trochu neuspořádaně až chaoticky – a trpí onou klasickou bolestí podobných knížek: nerozlišuje mezi tím, co důležité a co jen zajímavé (a bez čehož se tedy dá žít)… Dlužno říci, že to samozřejmě pro mnohé čtenář nemusí být problém…

Škoda jen, že knížka už na titulní stránce nezdůrazňuje, že zrcadlovky jsou vlastně skoro menšinovým tématem – na více stránkách se knížka zabývá různými základními (i pokročilejšími) principy úprav fotografií. Na druhou stranu, ty pasáže jsou velmi povedené a užitečné: trpělivého čtenáře provedou a nasměrují k tomu, co vše se dá/má s fotografie dělat…

A občas zaskřípe překlad – mě za oči třeba zatahala kapitola nesoucí název Software HDR, což je zjevně otrocký překlad z anglického HDR Software, tedy Software pro HDR… Což je samozřejmě prkotina.

Pro koho knížku doporučuji: Pro nadšené začínající či pokročilejší fotografy, kteří chtějí jít opravdu do hloubky a postupně zkoumat nejrůznější aspekty světa fotografování.

Důvod recenze: Recenzní výtisk.

Základní informace: Michael Freeman: DSLR – Naučte se používat digitální zrcadlovku, Vazba: Měkká, Počet stran: 225, Rok vydání: 2012, Vydavatel: Zoner Press

 

Shrnutí recenze:

Michael Freeman: DSLR – Naučte se používat digitální zrcadlovku

Knížka DSLR – Naučte se používat digitální zrcadlovku trochu mate názvem – ne každý tuší, že zkratka DSLR znamená anglicky zrcadlovka. Což nic nemění na tom, že pro ambiciózního a trpělivého začátečníka to je opravdu šikovná příručka.

Hodnocení redakce:
7.6

Pros

  • mimořádně podrobná příručka zahrnující velké množství témat
  • hezky a přehledně zpracované stránky dovolující čtení “na přeskáčku”
  • zajímavě zpracované a inspirativní pasáže o úpravách fotografií

Cons

  • místy kniha může působit chaoticky
  • není ideálně nastavena cílová skupina: část textů je pro naprosté začátečníky, část pro hodně pokročilé fotografy
Reklama

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*