Objektivům na fotomobilech Xiaomi v posledních letech dominuje jméno Leica, tedy nejslavnější fotografická firma na světě. Jak ale spolupráce opravdu vypadá? A jak se Leica snaží “naučit” mobily to, co umí její foťáky? Na to v rozhovoru odpovídá jeden z klíčových manažerů této firmy.
Pablo Acevedo Noda vede v Leice týmy vývojářů pracujících na fotomobilech Xiaomi (oficiální název jeho pozice zní Head Of Development & Engineering Mobile, Leica Camera AG).
V rozhovoru vysvětluje, jak spolupráce funguje, opakuje, že role Leicy ve vývoji optiky i zpracování obrazu je opravdu zásadní, a popisuje, co znamená pro tradiční fotografickou firmu nástup umělé inteligence.
Rozhovor vznikl v Barceloně při představování mobilů Xiaomi 15 a Xiaomi 15 Ultra (recenze zde). Účastnilo se ho několik novinářů, otázky a odpovědi nejsou tedy jen moje – osobně mě nejvíce zajímala pasáž o konkrétní podobě spolupráce.
V čem vlastně konkrétně spočívá spolupráce Leicy a Xiaomi? Mění se nějak během let?
Když jsme začali v roce 2021 – 22 spolupracovat, vytvořili jsme určitý systém a ten se nezměnil. Vylepšujeme ho, ale v zásadě je stále stejný a má čtyři fáze. První je koncepční, v níž se dohodneme na detailech konkrétního zařízení, jakou bude mít roli a co od něj uživatelé mohou očekávat. Ze strany Leicy pak probíhá opravdu přísná kontrola výrobního procesu systémů fotoaparátů, tedy včetně objektivů. Pak pracujeme na ladění zpracování obrazu (ISP tuning v originále, pozn. JR), tedy na tom, jak mobil zpracovává soubor zachycený snímačem.
Jak to probíhá?
Nemám přesná čísla, ale existují tisíce a tisíce parametrů, které je potřeba odladit. A během toho samozřejmě neustále kontrolujeme kvalitu. Pak přichází finální fáze, můžeme ji nazývat schvalování finální podoby fotografií. Což se někdy povede na první pokus, ale někdy to děláme na několikrát, dokud nenajdeme shodu mezi námi a Xiaomi. A to je proces, který se v posledních letech nezměnil. Změnily se některé výzvy, které musíme řešit. Například v této generaci s laděním 200 Mpx snímače u zoomu. Musím přiznat, že kromě optického designu byla docela velká výzva, jak tento objektiv do zařízení umístit.
Znamená to tedy, že se podílíte na designu objektivů i přípravě zpracování obrazu?
Ano, objektivy opravdu vyvíjíme spolu, spolupracujeme na designu objektivů, na tom se domlouváme v té první koncepční fázi. Nevím, zda jsem to zmínil, ale máme společný Xiaomi Leica Optical Institute, který jsme před rokem založili. A tam právě společně pracujeme na vývoji objektivů a optických systémů.
Tedy je to opravdu zásadní a aktivní účast?
Ano, jak v projevu při představování Xiaomi 15 Ultra zmínil můj šéf Matthias Harsch, naši inženýři jsou i právě nyní v Číně. A očekávám, že tým Xiaomi za námi přijede v příštích měsících. Tak to funguje vždy.
Spolupráce s Leicou však samozřejmě zahrnuje nejen vývoj optiky, ale také spolupráci na vývoji softwaru, filtrů, stylů a tak podobně. Znamená to, obecně řečeno, že se snažíte nasimulovat v mobilu to, co se děje ve vašich slavných foťácích?
Ano, daří se nám to díky vědě o barvách (color science v originále, pozn. JR), samozřejmě, v procesu vzniku finálního obrazu je několik vrstev zpracování, ale to, co je klíčové pro zachování charakteristiky stylů Leicy, je právě color science. V posledních čtyř letech tedy velmi intenzivně pracujeme na tom, abychom dostali do mobilních telefonů to, co umí naše tradiční fotoaparáty.
Co je podle vás největší úspěch, průlom ve fotografování v oblasti mobilních telefonů?
U Xiaomi 12 Ultra jsme začali s jednopalcovým snímačem, s čímž pokračujeme dodnes. Máme tzv. kapalné objektivy (floating lenses), což umožňuje fotografovat z makro vzdálenosti i u teleobjektivů. A nyní u Xiaomi 15 Ultra máme 200 Mpx teleobjektiv, což je též mezník.
Podaří se Leice udržet svoji identitu v době, kdy do všeho včetně fotografování proniká umělá inteligence?
I my používáme AI pro výpočty nejlepších variant parametrů při zachycení fotografie. A ve zpracování obrazu jsou určité části, určité bloky, do nichž se v současnosti zapojuje AI. Ale náš zásadní postoj je, že fotografie vždy musí být pravdivá, že musí realisticky zachycovat scénu, kde vznikla. Pokud při tom používáme AI, musí to být takový způsob využití, že si toho uživatel nemá šanci všimnout.
Jaká je podle vás budoucnost fotografování mobilem v éře AI?
Pokud bude AI respektovat pravdivost scény, ať si klidně dělá, co chce. Ale to žertuji, teď vážně: umělá inteligence je zkrátka nástroj, který nám hodně pomáhá zlepšovat výsledky. Při stanovování různých parametrů při zachycování scény, při zpracování různých částí obrazu, při výpočtech. Tedy ano, AI je zde a zůstane s námi a jsem si opravdu jist, že vylepší kvalitu fotografií v mobilních zařízeních. Hodně toho, jak nyní mobily pracují s digitálním záznamem, by nebylo možné před 10 lety. A za dalších deset let se toho ještě hodně změní, přijdou věci, které si dnes ani nedokážeme představit.
Také děkuji. Je fajn vědět, že to Leica bere opravdu vážně. Stejně jako Xiaomi. A co na to Canon, Sony, Olympus…? Viz seriózní vstup výrobců smartphonů do sféry fotopřístrojů s výměnnými objektivy, což znamená nejen řádná optická skla, ale také podstatně větší snímače, dnes už formátu MFT.
Postoj Leicy k AI je mi sympatický, takový doktorský „noli nocere“.
Díky, zajímavý rozhovor. Upřímně jsem předpokládal, že Leica jen poskytne nálepku a Xiaomi za to platí 🙂
To jsem si také obecně myslel, a i proto jsme se ho na to ptali velmi podrobně. A musím říct, že zněl přesvědčivě. JR