Xiaomi 15 Ultra nabízí opravdu nebývalou kombinaci fotoaparátů: od jednopalcového hlavního snímače, přes pozoruhodný trojnásobný zoom na focení detailů až po 200 Mpx periskopický teleobjektiv pro různé varianty přibližování. Zde je moje recenze po zhruba týdnu testování v ČR i oficiálním představování ve Španělsku.
Pro koho je Xiaomi 15 Ultra a proč láká fotografy
Společnost Xiaomi v Barceloně slavnostně představila jeden z nejočekávanějších mobilů tohoto roku: Xiaomi 15 Ultra. Podobně jako předchozí dvě generace nabízí opravdu mimořádnou kombinaci špičkových technologií a výbavy oslovující zejména zkušenější fotografy – tedy hlavně tzv. jednopalcový snímač (protože větší fyzická velikost znamená obecně lepší fotky), ale také “plovoucí” trojnásobný zoom se světelností 1.8 otevírající prostor pro nebývalá kouzla při focení detailů.
Samozřejmě, svět je plný skvělých mobilů. Osobně používám iPhony a nic se na tom asi nezmění. Velmi dobré jsou i vlajkové lodi Samsungu á la Samsung S25 Ultra (rychlé dojmy zde), který opravdu skvěle pracuje s umělou inteligencí a pokročilým zpracováním obrazu. Z toho, co jsem měl v ruce v posledních měsících, dále opravdu stojí za zmínku špičkové modely Honor Magic7 Pro (recenze) nebo Google Pixel 9 Pro XL (recenze).
Xiaomi 15 Ultra ovšem nabízí o něco navíc právě zkušenějším fotografům – osobně od loňského modelu Xiaomi 14 Ultra (recenze zde) považuji za tak trochu návykový již zmíněný “kapalný” objektiv, díky němuž je možné opravdu kouzlit s hloubkou ostrosti a “rozmazáváním pozadí”, viz ukázkové fotky.
Z čehož nicméně vyplývá důležité konstatování, nebo i varování: Xiaomi 15 Ultra naplno ocení zkušenější uživatelé, kteří budou vědět, jak z něj vytáhnout maximum. Kdo chce jen nenáročně cvakat, nebude sice zklamán, ale prostě ho nevyužije naplno.
V blízké budoucnosti otestuji i Xiaomi 15, pokud by vás zajímaly hlavní rozdíly, zde je přehled: Xiaomi 15 versus Xiaomi 15 Ultra – srovnání parametrů v přehledné tabulce.
Xiaomi 15 Ultra – cena:
Není v mých silách průběžně sledovat ceny, tedy sem dávám linky na průběžně aktualizovaný přehled přímo z Heuréky a link na Alza.cz (která do Heuréky své ceny obvykle neposílá).
Srovnání cen na Heureka.cz
Ceny na Alza.cz
Mohou partneři ovlivňovat vyznění této tabulky? Rozhodně ne! Dlouhodobě spolupracujeme se srovnávacím portálem Heureka.cz a velkými e-shopy včetně Alza.cz. Od Heureky dostáváme nevelkou provizi za vaši návštěvu, od Alzy případně za nákup. Cena pro vás však samozřejmě vždy zůstává stejná a vždy platí: recenze na Fotoguru jsou a budou zcela nezávislé.
Video: Jak fotí Xiaomi 15 Ultra – 13 minut v 4K
Xiaomi 15 Ultra a fotoaparát – specifikace
Pojďme začít přehledem fotografické výbavy Xiaomi 15 Ultra. Jako obvykle je pod objektivy i filtry podepsaná slavná německá Leica. A systém fotoaparátů nese oficiální název Leica VARIO-SUMMILUX 1:1.63-2.6/14-100 ASPH.
Xiaomi 15 Ultra – fotoaparát: Objektivy a snímače | |
---|---|
Hlavní kamera | 23mm, 50 Mpx f/1.63, OIS jednopalcový snímač LYT-900 3.2μm 4-in-1 Super Pixel 14 EV HDR |
„Kapalný“ teleobjektiv 70mm | 70mm, 50 Mpx f/1.8, OIS snímač IMX858 velikost pixelu 1.4μm 4-in-1 podpora 10cm makro fotografie |
Periskopický teleobjektiv 100mm | 100mm, 200 Mpx f/2.6, OIS snímač HP9, velikost 1/1.4″ 2.24μm 4-in-1 Super Pixel |
Ultraširokoúhlý objektiv | 14mm, 50 Mpx f/2.2, 115° FOV snímač JN5 velikost pixelu 1.28μm 4-in-1 |
Přední kamera | 21mm, 32 Mpx f/2.0, 90° FOV snímač OV32B HDR, Portrétní mód |
Co tedy z rychlého přehledu vyplývá?
Klíčový samozřejmě bude hlavní snímač a objektiv s 50 Mpx a 23mm. Z hlediska fotografování je zásadní, že je to tzv. jednopalcový snímač, který obecně znamená lepší kvalitu záznamu a v šikovných rukách i lepší kvalitu fotek (viz dále).
Zásadní je i můj “oblíbenec”, tzv. kapalný trojnásobný zoom se světelností 1.8, který odvádí výbornou práci při focení detailů i portrétů a obecně patří k méně nápadným, ale zásadním zbraním tohoto mobilu.
Oba zmíněné snímače jsou stejné jako u předchozí generace, alespoň tedy papírově podle parametrů i typu snímače. Za uvádění opravdu podrobných specifikací, mimochodem, Xiaomi zaslouží pochvalu – není pravidlem, že by výrobci fotomobilů oficiálně sdělovali přesné údaje o typu a výrobci snímačů.
Zásadní novinka: periskopický teleobjektiv a snímač s 200 Mpx. Hlavní na první pohled viditelnou změnou v této generaci je právě teleobjektiv s nebývalým rozlišením 200 Mpx, který hraje zásadní roli v přibližování a zase vše technologicky posouvá o něco dál – viz ukázkové fotky.
Co ubylo? Proměnlivá clona – u Xiaomi 14 Ultra mě hodně bavilo hrát si s tzv. proměnlivou clonou, která podobně jako u foťáků umožňovala opticky měnit hloubku ostrosti (tedy stupeň rozmazání pozadí). Zde tato funkce není, což mě trochu mrzí, opravdu mi to přišlo zábavné hraní a náznak přiblížení se světu pořádných foťáků. U této generace už tuhle “hračku” nenajdeme. Nijak dramaticky to nevadí – občas jsem o ní v žertu říkal, že ocenit jsem ji dokázal já a pak ještě pár set nadšenců po celém světě.
Video umí 8K, vše pohání nejmodernější Snapdragon 8 Elite. Video tradičně řeším spíš okrajově, ale zajímavé je vyzkoušet natáčení do 8K, což je zatím spíš na hraní, ale v některých situacích se může hodit 120 snímků za vteřinu u 4K záznamu. A Snapdragon 8 Elite znamená, že výkon bude opravdu maximální možný.
Co mě zaujalo na Xiaomi 15 Ultra
Unikátní kombinace objektivů a snímačů
Jak už jsem zmínil na začátku, hledání “nejlepšího fotomobilu” je tak trochu zbytečné, “obecně nejlepší” prostě neexistuje. Vždy záleží na uživateli a jeho ambicích i preferencích: pro někoho bude ideální iPhone, pro jiného Samsung nebo Pixel. Co ale lze konstatovat poměrně bezpečně: kombinace výbavy je u tohoto modelu opravdu výjimečná a nebývalá: jednopalcový snímač vážně nabízí mimořádnou kvalitu záznamu. “Krátký teleobjektiv” umí skvělé detaily a portréty. Periskop zase dokáže přibližovat opravdu nebývale a ultraširokoúhlý systém též odvádí velmi dobrou práci. Může to tedy znít trochu nudně, ale největší síla Xiaomi 15 Ultra je opravdu v této netypicky silné kombinaci výbavy a schopností.
Výborný hlavní snímač – jednopalec se počítá
Tak jako u dvou minulých generací je základním definičním prvkem tohoto fotomobilu tzv. jednopalcový snímač. To “tzv.” je tam důležité dávat, protože snímač navzdory názvu nemá velikost jednoho palce, ale i tak jde o rozměry fyzicky prostě velké: obecně zhruba 13,2 na 8,8 mm. A máloco platí ve fotografování tak jako prostý fakt, že velký snímač prostě dává šanci skvělé kvalitě fotek. A na výsledných fotkách to je opravdu vidět. V tomto smyslu se přibližuje pořádným foťákům – právě jednopalcové snímače jsou v oblíbených tzv. profesionálních kompaktech á la Sony RX100 nebo Canon G7X. A oblíbené levnější kompakty tak měly snímač menší než tento mobil, což je dobré nezapomínat. A jak je vidět z ukázkových fotek, velikost snímače se opravdu počítá.
“Kapalný” objektiv se světelností 1.8 odvádí skvělou práci
“Kapalný” objektiv jsem zmínil už několikrát, protože je pro mě oním druhým zásadním stavebním prvkem tohoto mobilu (podobně jako u generace předchozí). Ono trochu záhadné jméno vychází z anglického “floating lens”, též se někdy překládá jako “plovoucí objektiv” a znamená to, že nejde o tradiční skleněnou nebo plastovou čočku. Ale o systém, v němž opravdu hraje roli kapalina umožňující změnu tvaru a tedy pozoruhodné optické výkony. Jak zahlédnete z ukázkových fotek, práce s rozmazaným pozadím je při světelnosti 1.8 opravdu u mobilu nebývalá. A nabízí tak zcela novou úroveň práce s detaily, portréty a obecně kompozicí. Byť samozřejmě i zde platí, že se hodí určitá zkušenost.
200 Mpx u teleobjektivu a 120 x přiblížení je pozoruhodné
Třetím do sbírky pozoruhodných nástrojů je periskopický zoom, který dovoluje až 120 x přiblížení. V systému objektivů je nepřehlédnutelný, je to opravdu velká štěrbina, velká čočka, viz fotka optické soustavy. A ano, i výkony jsou dle očekávání velmi dobré. Schopnost vylovit detaily z velkých vzdáleností je nebývalá – byť přiznejme, už to nepůsobí tak magicky jako u prvních modelů schopných “vidět” takto daleko. Ale abych to nezamluvil: ano, i tohle je zásadní prvek celého mobilu.
Zpracování obrazu je velmi dobré
Touhle pasáží jsem měl asi začít – je totiž svým způsobem nejzásadnější. Za pojmem “zpracování obrazu” se totiž skrývá dost těžko definovatelná schopnost foťáku nejen kvalitně pořídit data, ale také je zpracovat. Zpracování obrazu je tedy synonymem toho oblíbeného dotazu “a jak tedy ten mobil/foťák vlastně fotí?”. A po zhruba týdnu testování si myslím, že i zde nastal posun vpřed – fotky prostě obecně dopadají velmi dobře ve všech možných situacích a opravdu o něco lépe než předchozí generace.
Možnost individuálních předvoleb v Pro režimu
Tahle drobnost mě opravdu hodně zaujala, protože jsem ji ve světě mobilů zahlédl poprvé a rozhodně není běžná. Tedy: v Pro režimu jsou snadno aktivovatelné předvolby, například Pomalá spoušť (s dlouhým expozičním časem), Rychlý snímek (s časem 1/1000 vteřiny), a hlavně: další individuální varianty je možné přednastavit dle uvážení fotografa, včetně stylu a všech zásadních parametrů. To se opravdu hodí.
Mnoho funkcí fotoaparátu a všude Leica
Bylo by zbytečné popisovat všechny možné funkce, tedy trochu formálně konstatujme, že nabídka všech možných variant nastavení, filtrů a módu je vážně pozoruhodná, zkrátka taková, jakou u vlajkové lodi budeme čekat. Plus ano, samozřejmě, ze všech stran na nás hledí logo a jméno slavné německé firmy Leica, jednoho ze symbolů fotografování jako takového. Jak moc opravdu ovlivňuje výsledný produkt, to si netroufám odhadnout, ale je nesporné, že Leica by své jméno nepropůjčila něčemu nekvalitnímu. A pravda též je, že ony dvě hlavní Leica předvolby (Authentic a Vibrant) jsou vážně povedené. Mimochodem: většina fotek na této stránce je focená v předvolbě Vibrant, která mi tradičně přijde trochu více autentická.
Xiaomi 15 Ultra – na co pozor
Není to mobil pro každého – ocení ho zejména pokročilí
Tohle samozřejmě není negativní vlastnost, ale mírné varování nebo spíš konstatování: Xiaomi 15 Ultra je opravdu mimořádný model, který majitelům nabídne nesporně jeden z nejlepších možných výkonů na stávajícím nebi fotomobilů. Ale pro maximální využití je třeba znát některé fotografické principy, chápat práci s hloubkou ostrosti i kompozičními pravidly. Bez toho samozřejmě výsledky nebudou špatné, ale nemusí se dostavit nadšení z nebývale pozoruhodných výsledků.
Rozdíl oproti předchozí generaci není dramatický
Tohle je do jisté míry subjektivní hodnocení, ale z mého pohledu jsou zde dvě klíčové položky stejné jako u předchozí generace: tedy jednopalcový snímač i trojnásobný “plovoucí” objektiv. Mě osobně tolik nekalá mohutné přibližování, tedy nepovažuji nový 200 Mpx snímač za dramatickou výhodu. Na stranu druhou platí, že pokrok nastal i ve zpracování obrazu, tedy ano, nová generace “fotí lépe”, pro mnohé to však nemusí být rozdíl natolik zásadní, aby upgradovali.
Pár drobností potřebuje doladit
Jak už to u mobilů testovaných v okamžiku startu bývá, zahlédl jsem pár drobností, které ještě potřebují doladit. Téměř vždy zmizí během pár týdnů či měsíců, tedy je obecně v recenzích nezmiňuji. Mezi nimi můžeme zmínit například nutnost doladit algoritmy stanovující optimální hodnoty expozice při nočních záběrech: občas mobil nastavoval příliš dlouhý čas, výsledek byl mírně mázlý a bylo třeba se soustředit na pevný úchop mobilu. Ale jak říkám, podobné drobnosti je snadné odladit.
Xiaomi 15 Ultra – shrnutí ve dvou větách
Xiaomi 15 Ultra nesporně patří k nejvýraznějším fotomobilům posledních měsíců, nabízí opravdu unikátní kombinaci fotografické výbavy: od jednopalcového snímače, přes světelný portrétní objektiv po zoom s 200 Mpx. Zkušené fotografy tak bude lákat tím, že více než konkurence se přibližuje svými výkony světu tradičních fotoaparátů.
Xiaomi 15 Ultra – další fotografie z testu
Shrnutí recenze
Xiaomi 15 Ultra
Xiaomi 15 Ultra nesporně patří k nejvýraznějším fotomobilům posledních měsíců, nabízí opravdu unikátní kombinaci fotografické výbavy: od jednopalcového snímače, přes světelný portrétní objektiv po zoom s 200 Mpx. Zkušené fotografy tak bude lákat tím, že více než konkurence se přibližuje svými výkony světu tradičních fotoaparátů.
7.9
Pros
- mimořádné fotografické výkony
- pozoruhodná kombinace snímačů a objektivů
- přibližuje focení mobilem světu fotoaparátů
Cons
- ocení ho především zkušenější uživatelé
- rozdíl oproti předchozí generaci není dramatický
- pár detailů potřebuje doladit
Dobře,k čemu mi je mobil, který má samé balasty, reklamy, Xiaomi je tím známý, pořád se objevuje lišta,video… podobné blbosti,co tam Čína nastrkala, pixel to nemá,nebo u drahých Xiaomi to není?To mě zajímá nejvíce, systém a co tam je otravného
Nemá být světelnost násobená crop factorem? Tj. místo proklamovaných f/1,63 to má být spíše f4,4, čemuž by odpovídal jen relativně nevýrazný bokeh u nutrie…?