Manuál pouličního fotografa (recenze)

Manuál pouličního fotografa, to zní skvěle. Jenže realita knížky Davida Gibsona je trochu jiná – není to ani manuál a vlastně není moc ani o pouličním fotografování.

Autor recenze: Jan Rybář

Manuál pouličního fotografaPouliční fotografování je královská disciplína jdoucí k podstatě fotografického řemesla – dá se na ní vlastně vysvětlit, proč má smysl fotit na dovolené, při cestování, na výletu na Kokořín.

Fotograf chce zkrátka přinést domů políčko filmu, do kterého bude ten výlet otištěný. Tak, aby mělo smysl se na něj ještě za pár let (či i desetiletí podívat) a fotka  byla stále schopná vyvolat emoce.

Jak už to chodí, královské disciplíny bývají i nejtěžší. Knížka Davida Gibsona se vydává na nesnadnou pouť a snaží se otevřít nadšeným začátečníkům i mírně pokročilým svět této skvělé disciplíny…

Dělá to svébytně – po úvodu shrnujícím téma a ilustrovaným fotkami opravdových mistrů postupuje do současnosti a pouliční focení ilustruje na 20 projektech současných fotografů.

Začátek je skvělý a fotky slavných (včetně Hanriho Cartier-Bressona) dělají přesně to, co dělat mají: ocitáme se na mnoha místech, která najedou po desítkách let ožijí a vtáhnout vás do těch starých scén.


Ve zbytku knížky se to už ale nedaří – najdeme tam mnoho skvělých příkladů novodobé pouliční fotografie, o tom není pochyb, ale příliš velká část fotek patří spíš z “instragramového světa”. Což – dodejme rychle – není vůbec myšleno kriticky ani negativně.

“Instagramové focení” je dnes jednou z klíčových disciplín – ta stará dobrá tradiční snaha vytvořit něco nadčasového s příběhem  – říkají inovátoři – už není třeba a je nahrazena jinou definicí: fotograf chce vyfotit něco, co velmi vizuálně zaujme, byť na krátkou dobu, bez ambice existovat a „fungovat“ v delším horizontu. Nic proto tomu, to je věc každého fotografa – ale dramaturgie fotek v knížce prostě moc nefunguje a začátečníka to spíše zmate.

Zkrátka: je to knížka odvážná, zajímavá, ale do značné míry míjející cíl.

Základní informace: David Gibson: Manuál pouličního fotografa, rok vydání: 2015, Typ vazby: brožovaná, ISBN: 978-80-7413-299-5, Vydavatel: Zoner Press

 

Shrnutí recenze:

David Gibson: Manuál pouličního fotografa

Manuál pouličního fotografa, to zní skvěle. Jenže realita knížky Davida Gibsona je trochu jiná – není to ani manuál a vlastně není moc ani o pouličním fotografování.

Hodnocení redakce:
4.8

Pros

  • velmi dobré zpracování, mnoho skvělých fotek
  • cenná snaha ukázat pouliční fotografii v kontextu let minulých
  • povedené celkové zpracování knihy

Cons

  • nejedná se mnohdy o tradiční reportážní pouliční fotografování zachycující atmosféru daného místa
  • přílišný důraz na laciné a pomíjivé efekty instagramového světa (což obecně není špatně, ale v knížce to nefunguje)
  • knížka není moc návodná pro začínající i mírně pokročilé fotografy
Reklama

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*