Nikon Z30 – foťák nejen pro vlogery (recenze + video)

Nikon Z30 je poměrně specifický foťák: cílí hlavně na vlogery, tedy uživatele, kteří chtějí točit videa něčím pořádnějším, než je mobil. Co v konečném součtu tento foťák umí? A má smysl i pro ty, které video moc nezajímá? Pojďme to prozkoumat…

Nikon Z30 byl představen v červnu 2022 jako představitel více méně samostatné řady, mířící především na ty, kteří chtějí rychle, pohodlně a bez zbytečných komplikací točit videa. Což je nesporně trend – podobný stroj má již Sony a spekuluje se, že brzy s něčím podobným přijde i Canon.

Nikon Z30
Nikon Z30 je relativně skladný, a to se opravdu hodí. Rychlofotka mobilem.

A hned na začátku tedy musím přiznat, že je to oblast i cílová skupina uživatelů, v níž se vyznám méně, než bych chtěl. Posoudit tuhle novinku jsem schopný z hlediska fotografů, z pohledu vlogerů už méně: videa točím neustále, z 90 procent jen na iPhone. Byť ano, občas sáhnu i po bezzrcadlovce, tedy zcela “mimo” nejsem.

Reklama

Nikon Z30 vs Nikon Z50 vs Nikon Z fc

Pokud budeme zkoumat technické parametry Nikonu Z30, je možné říct, že jde o blízkého příbuzného dvou předchozích strojů. Tedy: Jaký je rozdíl mezi modely Nikon Z30, Nikon Z50 a Nikon Z fc?

I letmý pohled na specifikace naznačuje, že skoro ve všech je rozdíl opravdu nevelký: stejný je snímač, stejné jsou i klíčové parametry včetně rychlosti snímání i možností videa (podrobněji viz dále). Jen s nevelkou nadsázkou je proto možné říct: Nikon Z30 je jen mírně jinak “zabalený” Nikon Z fc i Nikon Z50.

Nikon ostření na zvíře
Nikon Z30 zde vzorně automaticky zaostřil na oko psa jménem Flo. Objektiv kreslí velmi dobře a je jedním z nejlepších „seťáků“ široko daleko. Neupravená fotka v plné velikosti.

Jediný zcela zásadní rozdíl je zjevný na první pohled: Nikon Z30 nemá hledáček. Což vlastně definuje, jak na něj bude svět focení hledět. Nesporně existuje řada začínajících fotografů, kteří bez hledáčku dokáží žít a rozdíl je to tedy pro ně více méně formální.

Video: Jak fotí Nikon Z30 – 8 minut v 4K

Můj odhad je, že Nikon Z30 bude do budoucna dávat velký smysl pro ty fotografy, kteří budou chtít šikovný a levný model do začátku i za cenu focení bez hledáčku. Zatím, pravda, rozdíl v ceně není nijak závratný: letmý pohled na ceny v době psaní této recenze (konec září 2022) říká, že Nikon Z30 se setovým objektivem 16-50 mm se nyní prodává za 25 000 Kč, Nikony Z fc i Z50 se stejným objektivem za zhruba 28 000 Kč.

Mochomůrka v lese
V podobných situacích je radost s Nikon Z30 fotit – ve stínu není hledáček potřeba, otočný displej se hodí a kresba je velmi dobrá. Neupravená fotka v plné velikosti.

Rozdíl tří tisíc, přiznejme, opravdu není zásadní a skoro bych se vsadil, že to v začátcích Nikon Z30 nebude mít kvůli této konkurenci snadné. Nikon Z fc je, mimochodem, dle mého jedním z nejvýraznějších foťáků posledních let, který se mi i vloni opravdu líbil. Je malý, skladný, skvěle se ovládá a má výborně přehledný hledáček (viz recenze Nikon Z fc).

Nikon Z30
Nikon Z30 na oficiálním snímku. Zde již s vysunutým objektivem. Foto: Nikon.cz

Nikon Z30 – co umí

Co tedy má fotografy (krom absence hledáčku) zajímat, když vezmou tento foťák do ruky? Tím první bodem je zjevně skladnost – Nikon Z30 má onu opravdu příjemnou velikost, která se bez problému ztratí na krku nebo rameni při výletě do lesa, ale i v nevelkém batůžku. Což se počítá.

Zvládne 11 snímků za vteřinu a nabízí opravdu to, co čekáme od podobné kategorie zrcadlovky: tedy rychlé a přesné ostření i snadné ovládání. Včetně schopnosti automatického vyhledávání obličejů/očí u lidí i zvířat. Což dlouhodobě považuji za jednu z nejrevolučnějších věcí u nových generací bezzrcadlovek (staré dobré zrcadlovky těchto cenových relací to prostě neuměly).

Nikon Z30
Nikon Z30 je šikovný model na cesty, je velmi skladný a na cestách se z něj dá vyčarovat hodně (zde je příklad práce s hloubkou ostrosti). Pravda, hledáček by se v podobných situacích hodil. Neupravená fotka v plné velikosti.

Osobně mi je dlouhodobě hodně sympatický setový objektiv Nikkor Z DX 16-50 mm f/3.5-6.3 VR, s nímž jsem foťák testoval. Znovu jsem se přesvědčil, že jde o jeden z nejlepších “plastových seťáků” široko daleko. Což není zcela samozřejmé: prostě kreslí velmi dobře a plusové body si zaslouží i za skladnost: je totiž “skládací” – jinými slovy: ve složené podobě to je opravdu velmi skladné sklo vysoké na těle jen pár cm. Ale i po vysunutí do pracovní polohy je to stále objektiv, který rozhodně nepřekáží.

Snímač má rozlišení 20,9 megapixelů a tradičně odvádí velmi dobrou práci. ISO se dá zvednout až do základní hodnoty 51 200, přičemž rozšířit ho lze až do hodnoty H2 (tedy 204 800), což už je samozřejmě spíše “pro zajímavost”… Ale fotky jsou solidní až do poměrně vysokých hodnot – v opravdu černočerné tmě (kdy je šum patrný vždy nejvíc) mi přišly snímky bez problémů použitelné až do 12 800, ve světlejších scénách i výše.

Nikon Z30 noční Praha
Modrá hodina v Praze, které dodává dynamiku i rozpohybovaná tramvaj. Neupravená fotka v plné velikosti.

Samozřejmě, samostatně je třeba všimnout si videa: tak jako u předchozích modelů zvládne Nikon Z30 až 30 snímků za vteřinu v 4K a pokud mohu video posoudit, výsledky mi přišly hodně solidní. A v případě videa je vlastně možné najít přece jen jeden rozdíl oproti dvěma zmíněným modelům: Nikon Z30 má “pohyblivější” výklopný displej, s nímž lze při natáčení opravdu pohodlně rotovat do všech možných stran a úhlů.

Jak už jsem zmínil, video se celkově trochu zdráhám hodnotit, není to prostě můj obor. Pravda je, pokud bych tento model používal, dost by mi chyběla zdířka na sluchátka (nemá ji žádný ze zmíněných modelů). Mikrofon samozřejmě připojit lze, ale kontrola zvuku přes sluchátka, bez níž bych se já při natáčení iPhonem neobešel, zde možná není, chybí na to zdířka. Přesněji řečeno, připojení sluchátek vyžaduje trochu sofistikovanější přístup – prostě bych nepřipojil klopový mikrofon napřímo, ale použil bych externí bezdrátový mikrofon s vysílačem upevněným na foťáku. A z něj bych už sluchátka připojit dokázal. Jiným slovy: řešitelné to prostě je.

Nikon Z30
Zcela temná Praha a ISO 6400 – šum je patrný jen při velkém přiblížení. Neupravená fotka v plné velikosti.

Jak Nikon Z30 fotí

Dobrá tedy: a jak Nikon Z30 fotí? To nejlépe poznáte z fotek na této stránce. Testoval jsem zhruba týden v různých podmínkách, od podvečerní Prahy po víkendovou procházku lesem. A jak jsem ostatně čekal, s kvalitou fotek jsem byl vážně hodně spokojený. Proč jsem to čekal? Protože před rokem mě opravdu hodně potěšil “bratr” Nikon Z fc, který je opravdu jednou z velmi rozumných voleb pro ty, kteří hledají něco malého, skladného a výborně fotícího. A právě Nikon Z fc mě hodně mile překvapil kvalitou fotek (ze stejného setového objektivu) i snadností ovládání. Nu a opravdu velkým a přehledným hledáčkem.

Nikon Z30
Obrazové výkony jsou opravdu velmi dobré. Neupravená fotka v plné velikosti.

A právě opravdu solidní obrazové výkony jsou tedy tím základním a zásadním, co je možné o tomto foťáku říct: fotky prostě potěší začínající, ale i zkušené fotografy. A to dílem i kvůli velmi solidnímu setovému objektivu.

Zkoušel jsem ho nejen v různých světelných podmínkách, ale provedl jsem i mé oblíbené “zvířecí testy”, kdy zkouším, jak dobře funguje kontinuální ostření v kombinaci s detekcí očí u lidí i zvířat. A opět byl velmi spokojen.

A jak moc chybí hledáček? Na to asi každý odpoví trochu jinak, ale je pravda, že v mnoha situacích by se mi při focení hodil opravdu zásadně. Shodou okolností jsem nemalou část fotek pořizoval v krásném zářijovém slunci, které sice nádherně pomůže fotkám, ale prakticky znemožňuje cokoliv rozumného vidět na displej – prostě se leskne poměrně zásadně.

Páv
Rychlé ostřící systémy se v podobných situacích opravdu hodí. Neupravená fotka v plné velikosti.

Jak jsem zmínil, pro část začínajících fotografů to nebude problém (stejně jsou zvyklí dívat se jen na displej mobilu), stejně tak u těch, kteří budou natáčet video. Jiným slovy: asi není u tohoto modelu fér kritizovat absenci hledáčku z hlediska tradičních fotografů – prostě nejsou hlavní cílovou skupinou.

Nikon Z30 – shrnutí ve dvou větách

Nikon Z30 je první bezzrcadlovkou od Nikonu mířící na vlogery, jimž nabízí velmi solidní obrazové výkony, ovladatelnost, rychlost i pohotové ostření. Smysl nesporně dává i pro fotografy, kteří se dokáží obejít bez hledáčku, a láká je naopak skladnost – byť cenový rozdíl oproti modelům s hledáčkem je zatím relativně malý.

Nikon Z30
Nikon Z30 – zadní strana. Foto: Nikon.cz

Nikon Z30 – cena

Není v mých silách ceny průběžně sledovat, zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

Nikon Z30 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

A zde je link na Alza.cz, která své ceny do Heuréky neposílá:
Nikon Z30 na Alza.cz

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Nikon mi pouze bezplatně zapůjčila tento foťák, za což jí děkuji.)

Další fotografie z testu:

Poznámka: I tyto fotky si můžete prohlédnout v plné velikosti – stačí najít jméno fotky (vlevo dole po rozkliknutí v galerii – např. IMG_0371.jpg ) a  zadat do prohlížeče www.fotoguru.cz/files/IMG_0371.jpg

 

Shrnutí recenze:

Nikon Z30

Nikon Z30 je první bezzrcadlovkou od Nikonu mířící na vlogery, jimž nabízí velmi solidní obrazové výkony, ovladatelnost, rychlost i pohotové ostření. Smysl nesporně dává i pro fotografy, kteří se dokáží obejít bez hledáčku, a láká je naopak skladnost – byť cenový rozdíl oproti modelům s hledáčkem je zatím relativně malý.

Hodnocení redakce:
7.6

Pros

  • velmi dobré obrazové výkony
  • skladnost, rychlost, ovládání
  • solidní ostření s detekcí očí lidí i zvířat

Cons

  • chybí hledáček
  • není možné připojit sluchátka
  • konkurence ostatních modelů je značná
  • Poznámka: Hodnotit tento foťák z hlediska fotografů je trochu "nefér", protože primárně nejde o stroj pro ně, ale pro vlogery
Reklama

Je tu jeden komentář

  1. Dobrý den, rád cestuji a fotím krajinu, prosím, považoval byste za dobrou variantu kombinaci tohoto fotoaparátu s objektivem Nikkor PZ 12-28mm VR?
    Díky za odpověď.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*