Nikon Z fc – nová retro bezzrcadlovka

Nikon představil nový retro fotoaparát, Nikon Z fc, který se svým designem vrací k legendárnímu modelu Nikon FM2 z roku 1982.

Zatím jen text tiskové zprávy, fotoaparát snad brzy vyzkouším – zajímá mě i proto, že právě ten starý dobrý Nikon FM2 vlastním a vždy jsem ho měl moc rád. Byť samozřejmě, podoba bude opravdu jen „na povrchu“.

V setu s objektivem bude Nikon Z fc 16-50  stát 29 480 Kč.

Nikon Z fc
Nikon Z fc na oficiálním snímku. Foto: Nikon.cz

Toto je text tiskové zprávy společnosti Nikon, nejde o redakční článek a čtenář nechť ho čte na vlastní nebezpečí…

NIKON PŘEDSTAVUJE FOTOAPARÁT MIRRORLESS NIKON Z fc
Jedinečný Nikon Z fc kombinuje ikonický design s inovacemi řady Z

Amsterdam, Nizozemsko, 29. června 2021: Společnost Nikon dnes představuje fotoaparát mirrorless Nikon Z fc formátu DX – první fotoaparát řady Z, který má současně tradiční design i pokročilé funkce. Exteriér fotoaparátu Nikon Z fc je inspirován ikonickou jednookou zrcadlovkou Nikon FM2 na kinofilm z roku 1982, stěžejním výrobkem v historii firmy Nikon. Kromě samotného fotoaparátu nabízí Nikon dva nové objektivy dodávané v sadě, které doplňují jeho tradiční styl; NIKKOR Z DX 16-50mm f/3,5-6,3 VR Silver Edition a NIKKOR Z 28 mm f/2,8 SE.

Fotoaparát Nikon Z fc nabízí snadno přenosné kompaktní lehké tělo, ale také vynikající ovladatelnost a vykreslování. Práci s ním si snadno osvojí stávající uživatele fotoaparátů mirrorless i ti, kteří s nimi pracují poprvé.

Mezi hlavní vlastnosti fotoaparátu Nikon Z fc patří:

Inspirace designem legendárního fotoaparátu
Vášeň v detailu. Konstrukce s pentagonálním hranolem a rovnováha mezi černými a stříbrnými prvky na těle fotoaparátu Nikon Z fc odkazují na fotoaparát FM2. Tento odkaz doplňuje i kruhový okulár pro elektronický hledáček (EVF), konstrukce voličů a gravírované logo Nikon ze sedmdesátých a osmdesátých let. Spolehlivou odolnost zajišťuje využití hořčíkové slitiny.

Jednodušší ovládání a tvůrčí výraz
Na horní části těla Nikon Z fc jsou tři voliče a malý displej zobrazující clonu. Voliče ovládají časy závěrky, korekci expozice a citlivost ISO a umožňují jednoduše měnit jejich nastavení. Tlačítko i a menu i, které slouží k rychlému doladění řady nastavení pouhým stisknutím tlačítka, lze navíc nastavit podle individuálních preferencí uživatele.

Jako první fotoaparát z řady Nikon Z podporuje Nikon Z fc korekci expozice v automatickém režimu. Uživatelé díky tomu mohou dosáhnout požadovaného výrazu například zvýšením jasu a zvýrazněním siluet. Fotoaparát nabízí také 20 předvoleb Creative Picture Control pro jedinečné výrazy. Když vyberete motivy s různými parametry, jako je barevný odstín, tónování a sytost barev, můžete vyjádřit řadu nálad a upravovat efekty podle svých představ.

Vylepšené zaostřování a fotografování s výklopným a otočným monitorem
Fotoaparát Nikon Z fc podporuje při fotografování i záznamu videa zaostřování s detekcí očí a zaostřování s detekcí zvířat – tyto funkce byly představeny u fotoaparátů Nikon Z 7II a Nikon Z 6II. Podporuje také režim velkoplošných zaostřovacích polí (L), který omezuje zaostřovanou oblast a zajišťuje tak ostré snímky očí a tváří. K dispozici je plynulé zaostřování na oči zamýšleného objektu i v případě, že je v záběru několik lidí. Kromě toho lze sledovat oči pohybujícího se zvířete.

Široký rozsah citlivostí ISO 100-51 200 umožňuje pořizování čistých fotografií a videa za nízké hladiny osvětlení. První použití výklopného a otočného monitoru u fotoaparátů řady Z navíc umožňuje fotografovat na výšku z podhledu i nadhledu. Při otočení monitoru do přední části se fotoaparát automaticky přepne do režimu autoportrétu a umožňuje hladké fotografování autoportrétů dotykem.

Nikon Z fc
Pohled na zadní stranu Nikonu Z fc. Foto: Nikon.cz

Lepší možnosti propojení díky aplikaci SnapBridge verze 2.8
Pomocí aplikace SnapBridge lze přenášet snímky a videa zaznamenané fotoaparátem do chytrého zařízení, což usnadňuje jejich sdílení na sociálních médiích. Přes aplikaci lze také získat nejnovější firmware fotoaparátu.

Funkce Snapbridge verze 2.8 a nové uživatelské rozhraní nyní podporují dva režimy automatického připojení: režim foreground (popředí) a background (pozadí). V režimu foreground se aplikace s fotoaparátem propojí pouze při aktivaci a snižuje tak spotřebu baterie fotoaparátu. Režim background nabízí trvalé propojení a přenáší snímky automaticky i v případě, kdy aplikace není aktivována.

Další vlastnosti fotoaparátu

 • Elektronický hledáček (EVF) s organickým panelem EL nabízí přirozené zobrazení s minimální optickou vadou
 • Záznam videa podporuje díky obrazovému poli pro video založenému na formátu DX rozlišení 4K UHD bez oříznutí
 • Podporuje režim nepřetržitého zaostřování (AF-F) určený pro záznam vide
 • Při záznamu zpomaleného videa stačí vybrat formát obrazu a snímací frekvenci
 • Podporuje software Webcam Utility, který z fotoaparátu Nikon Z fc udělá webovou kameru
 • Tradiční styl fotoaparátu Nikon Z fc vhodně doplňují balení výrobku a dodávaný popruh
 • Zapnutý fotoaparát podporuje nabíjení jiných zařízení přes USB, možné je také nabíjení fotoaparátu přes USB

Objektivy v sadě: NIKKOR Z DX 16-50mm f/3,5-6,3 VR Silver Edition a NIKKOR Z 28 mm f/2,8 SE

Objektiv NIKKOR Z DX 16-50mm f/3,5-6,3 VR Silver Edition je standardní objektiv se zoomem vycházející z objektivu NIKKOR Z DX 16–50 mm f/3,5–6,4 VR, ve stříbrném provedení ladícím s fotoaparátem Nikon Z fc. Objektiv je kompaktní a lehký, celková délka je přibližně 32 mm a celková hmotnost přibližně 135 g. Je to praktický objektiv na cesty, která ale v celém rozsahu zoomu zachovává vysoké rozlišení. Objektiv NIKKOR Z DX 16–50 mm f/3,5–6,3 VR Silver Edition lze použít v nejrůznějších každodenních situacích od krajin a momentek až po portrétní snímky.

Objektiv NIKKOR Z 28 mm f/2,8 SE je kompaktní a lehký objektiv, který je ideální pro fotografování portrétů a živé fotografie a zajišťuje hladkou a jedinečnou reprodukci neostrých míst obrazu, která je u objektivů s pevnou ohniskovou vzdáleností jedinečná. Objektiv má tradiční design, inspirovaný klasickými objektivy NIKKOR z doby, kdy na trh přišel fotoaparát FM2. Objektiv NIKKOR Z 28 mm f/2,8 SE má stejný povrch jako fotoaparát Nikon Z fc, odpovídající tradiční estetice.

4 komentářů

 1. Už ho mám objednaný. Ne že bych ho nutně potřeboval, bude to už pátý Nikon, ale ta láska k retru a ta „frajeřina“ prostě vyhrála. Neůžu se dočkat…

 2. Ladislav z Pardubic

  Zdravím všechny,
  no tak to vypadá na „střeva“ Z50 ale to tělo z hořčíkové slitiny na pohled opravdu robustní a bude o kus dál než plastové Z50.
  No a tohle + světelnější skla a byl bych spokojen s APS-C od Nikonu.
  Těším se na redakční testy.
  S přáním hezkého léty a dobrého světla
  Ladislav z Pardubic.

 3. Jiří Praha

  Zdravím Vás, Honzo! Nikony mě vždycky zajímají, tak se budu těšit, až tenhle proklepnete. Vypadá apartně, i když na druhou stranu – kde je sakra grip?! Ale nejvíc stejně půjde o to, jak budou vypadat obrázky. Samé biče a pěkné prázdniny přeji Vám a všem zdejším.

  • Jan Rybář

   Jiří, díky za komentář! A jasně, snad se mi povede půjčit si co nejdříve, ale pár týdnů to ještě potrvá… Sám jsem dost zvědavý… I Vám hezké léto přeju! h

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*