Externí objektiv Xiaomi: obří snímač, 100 Mpx, světelnost 1.4

Pokud se tento projekt podaří, může opravdu změnit focení mobilem. Xiaomi dnes na veletrhu MWC v Barceloně představilo Modular Phone Concept, tedy koncept “externího” 35mm objektivu s velkým snímačem a rozlišením 100 Mpx.

Málokterá novinka mě ve světě focení mobilem opravdu zaujme – nyní se to ale podařilo Xiaomi. Na veletrhu MWC (Mobile World Congress) v Barceloně byl dnes představen Xiaomi Modular Optical System, tedy koncept externího objektivu, který by se snadno magneticky uchytil na běžný mobil. A dokázal opravdu dramaticky zvýšit kvalitu výsledných fotek.

Xiaomi Modular Optical System
Xiaomi Modular Optical System – tedy „externí“ objektiv, který se snadno přichytí na tělo mobilu, do kterého přenáší data. Rychlofotka iPhonem.

Rychle dodejme, že jde o “prototyp”, u něhož není oficiálně známo, kdy (a zda vůbec) se dostane na trh. Podle dostupných informací však není pochyb, že se v budoucnu opravdu vyrábět bude, více podrobností však není známo.

100 Mpx, 35mm, obří micro 4/3 snímač a světelnost 1.4

Na veletrhu jsem měl možnost chystanou novinku rychle vyzkoušet – a opravdu byl překvapený tím, jaké možnosti nabízí. Logika užití je prostá: objektiv drží na těle mobilu (zde mírně upraveného Xiaomi 15) magnetem a propojí se s vnitřními systémy mobilu pomocí konektoru LaserLink. Ten dokáže data přenášet až rychlostí 10 GB za sekundu.

Objektiv se pak ovládá podobně jako interní objektivy mobilu přes aplikaci fotoaparátu. A o zpracování obrazu se stará procesor mobilu.

Xiaomi Modular Optical System
Takto vše vypadá po „smontování“.

Parametry objektivu jsou opravdu pozoruhodné: nabízí 100 Mpx, ale především opravdu obří velikost snímače z kategorie tzv. Micro 4/3, tedy velikost používanou například ve fotoaparátech Olympus. Jde tedy o velikost výrazně větší než je například jednopalcový snímač u Xiaomi 15 Ultra, ale zase menší než například amatérské zrcadlovky s tzv. APS-C snímačem.

Podobně zajímavé jsou i optické parametry objektivu: má 35mm a clonu nastavitelnou v rozmezí 1.4-11. A nabízí tedy opravdu pozoruhodnou práci s hloubkou ostrosti.

Zkrátka: opravdu si umím představit, že více i méně nároční fotografové budou mít tento objektiv někde v kapse pro rychlé použití a opravdu výrazně lepší fotky.

10 komentářů

  1. ..btw na Konto nejen M4/3, gůglete Videa YT kanálu Tony & Chelsea Northrup >>

    1: Is This The Most Advanced Camera Ever Made?

    2: Chinese Camera Tech is TAKING OVER the Market and Here’s Why

  2. 100 Mpx u M4/3?!
    Už 20 je MOC…
    …ačkoli je JASNÉ, že zde se stejně jako u až 200 Mpx mobilních snímačů budou ‚px‘ spojovat aneb pixel binning…

  3. Dobře a v čem je ta přidaná hodnota proti poloprofesionálním kompaktům typu rx100? Největší nevýhodou jakéhokoliv foťáku oproti mobilu je horší nositelnost kvůli objektivu. To tady neřešili/nevyřešili vůbec. Objektiv do kapsy to není, je poměrně masivní a ještě ke všemu s pevným ohniskem. Jdou přímo proti trendu, což mě u Číňanů nepřekvapuje. Kontinuitu vývoje nahrazují mnohostí nápadů, z nichž se možná některé ujmou. Kocenpt modularity je super, ale už byl na trhu pro masy zkoušen milionkrát (nemyslím jen foto) a pokaždé neuspěl. Funguje jen u profesionálů a tam Xiaomi se svojí potřebou vyrábět miliony kusů asi nemíří a nikdo z běžných uživatelů ten nasazovací nekomfort nepřijme.
    A potom je tu X dalších otázek.:
    – většina lidí nosí telefon v pouzdře
    -jaká je životnost systému, jenž je závislý na konkrétním typu mobilu. Bude pokračovat v další generaci, nebo uživateli zbyde nepoužitelný objektiv?
    -nekomfortní držení tenkého těla s těžištěm v objektivu, takže jedině držet za něj, speciální pouzdro nedává smysl, grip nenalepíte.
    -nabíjení z telefonu, který logicky nemá vyměnitelnou baterii. I kdyby nakonec nějakou přidali do objektivu, zase nabíjíte 2 věci místo jedné.
    -podle videa solidní zpoždění obrazu, ale to možná vyřeší

  4. Když tady před více jak 10 lety přišlo Sony se svými modely QX10 a QX100, tak to moc úspěch nebyl

  5. Jiří z Prahy

    Doplnění: Aha, teď se na New Camera dočítám, že ten objektiv/MFT modul byl laděný ve spolupráci s Leica Labs. Jmenovitě podání barevných tónů pleťovek a dalších objektů (není specifikováno). Je jasné, že jeden z hlavních trumfů, kromě pořádných optických skel, je osamostnatnění snímače, který je teď zcela nezávislý na snímači ve smartphonu. Čímž se lisí od podobných předchozích řešení, která vždy byla závislá na snímači ve smartphonu (a jím limitovaná). V tomto případě se po nasazení externího modulu automaticky vypne modul snímače v mobilu.
    Zatím tedy prototyp, ale na New Camera konstatují, že je vysoce připravený pro masovou výrobu. A nadhazují logickou otázku, co nástup tohoto řešení udělá s budoucnosti bezzrcadlovek.

    • Jan Rybář

      Zdravím, nejsem si jistý, že to tak je… Právě na Leicu jsem se výslovně ptal přímo těch, kteří objektiv na veletrhu ukazovali. A říkali, že se něm Leica nepodílela, ale může to být šum tím či oním směrem. A taktéž jsem (před tím) mluvil s šéfem vývoje Leica Mobile a objektiv nezmínil (což tedy nemusel, bavili jsme se o jiných věcech…) JR

      • Jiří z Prahy

        Zdravím, Honzo. Já jen jak jsem v New Camera koupil, tak prodávám 🙂 Jak říkáte, ono se to časem ukáže. Šlo mi spíš o to, že bych si hodně přál, aby se do takového technologického přelomu zapojili tradiční výrobci fototechniky a neujel jim vlak. Na jedné straně nás OMS ohromuje u OM-3 sdělením, jak do něj implementoval komputační technologii … a na druhé straně bude dělat mrtvého brouka? Přičemž třeba právě OMS má know-how a hardware, které by se Xiaomi mohly hodně šiknout … v téhle fázi. Varováním by měl být vývoj automotive průmyslu, kde už Čína nadobro přestala potřebovat tradiční výrobce automobilů a stala se z montovny určovatelem trendů.

        Budou to asi hořké novinky pro autory projektu Alice Camera, o kterém jsem tu několikrát dával informace. Je to velmi podobná koncepce přídavného fotomodulu MFT s objektivem, který se nasazuje na smartphone. Jasná nevýhoda: projekt hrstky nadšenců na koleně, financovaný crowdfundingem. Když se jim po dlouhých letech podařilo dotáhnout všechno do fáze, kdy už mají produkční modul a nabízejí ho zájemcům, vlastně o nich skoro nikdo neví (leda pár přátelských redaktorů z TechRadaru a Phoblographeru). A Velcí Kluci z Xiaomi je teď spláchnou, ani nemrknou.

  6. Jiří z Prahy

    Za mě velmi nadějný pokus konečně udělat praktické přemostění mezi nepřipojeným fotouniverzem (klasické digitální fotopřístroje) a připojeným (smartphony), tedy využití předností obou a omezení všelijakých kompromisů. Otazník pro Canon, Sony, OMS/Panasonic aj., proč nechali iniciativu na opačném táboře, takže nakonec se jí chápe čínské Xiaomi. A druhý otazník, co s tím foto klasici budou dělat teď.
    Ne že by Xiamo dělalo samo špatné foťáky – jejich pokus s Yi M1 nebyl zlý. Hlavně objektivy byly slušné. Ale raději bych tam viděl podepsaného některého tradičního výrobce.
    Asi nejvíc palec nahoru za řešení fyzického (magnet) a přenosového (laser link) propojení mezi oběma přístroji (fotomodul s objektivem a smartphone coby řídící mozek). Vypadá to velmi jednoduše a vysoce efektivně.
    No a pro formát MFT po využití v dronech další pozitivní šťouchanec.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*