Pentax K-S2 je zrcadlovka vedoucí bitvu o pozice na nejkrušnějším fotobojišti vůbec: v segmentu rodinných zrcadlovek v ceně kolem 20 000 Kč. A právě to, že je “rebelskou alternativou” proti zaběhnutým řadám Nikonů a Canonů, je nesporně její silnou stránkou.
Pentax patřil po desítky let k ikonám klasické fotografie, v éře digitální nicméně zůstává ve stínů “velké dvojky” Nikonu a Canonu (mimochodem, Pentax jako firma už vlastně neexistuje, patří pod koncern Ricoh).
Na svých kurzech fotografování se se začátečnickou řadou Pentaxů setkávám u účastníků velmi výjimečně. Ale když už ten stroj někdo má, je na něj patřičně hrdý a nedá na něj dopustit. Tak to prostě u Pentaxů chodí – mít Pentax je zkrátka tak trochu kultovní záležitost.
A proč se o tom tak ze široka rozepisuji? Protože přesně to se mi honilo hlavou během několika dní testování modelu Pentax K-S2: je to opravdu hodně jiný svět než “mainstremové zrcadlovky”, má zkrátka příchuť alternativy. A tak je třeba ho brát.
Pentax K-S2 a hezké tóny
Přiznávám, seznamování s Pentaxem K-S2 nebylo vždy zcela hladké, občas jsem prostě musel hodně bojovat s různými nastaveními, jsou zkrátka v mnohém jiná než u zrcadlovek jiných značek. Vždy se to ale nakonec podařilo, jak to prostě u správně alternativních věcí má být.
A to podstatné, co mě zajímá, ptáte se? Tedy jaká je obrazová kvalita, jak ten foták fotí? Z oněch pár set testovacích snímků mám jednoznačně dojem, že zcela skvělý je Pentax K-S2 v jemném rozptýleném světle: tam je schopen vydat ze sebe maximum a fotografovi dát snímek plný zajímavých a jemných tónu i odstínů barev.
I zde platí to o milé alternativě – fotky prostě vypadají trochu jinak než u Canonů a Nikonů a v mnoha případech to vypadá skvěle. Zároveň se v tom může skrývat jisté nebezpečí: Pentax trochu méně velkoryse než konkurence odpouští chyby – třeba při podcenění velkého dynamického rozsahu či ve složitějších expozičních podmínkách.
Jinými slovy, vyžaduje trochu větší “ladění” a poučenějšího přístup než “kanóny na vrabce”, tedy masověji rozšířené zrcadlovky ve stejné cenové kategorii kolem 20 000 Kč.To je však i trochu limit: mám prostě podezření, že Nikon či Canon v rukách naprostého začátečníka (neochotného k “ladění”) dají lepší výsledky. (Pentax K-S2 se nyní koncem léta 2015 prodává v setu s objektivem 18-50 mm za cenu kolem 20 000 korun).
Čtěte aktuální přehled ZDE
Pentax K-S2 a odolný design
Jedna zásadní vlastnost však naopak Pentax K-S2 od konkurence odlišuje, a to v opravdu bytelném těle, které jde výrobce schopné vydržet i náročné podmínky v prachu, dešti a mrazu. Nezkoušel jsem, ale není důvod tomu nevěřit – a je to vlastnost jistě dost důležitá, zejména v kombinaci s tím, že jde o tělo poměrně kompaktní.
Tomu napomáhá i “skládací” objektiv, který se dá “zacvaknout” do opravdu nevelkého přepravního rozměru, a teprve při používání se vytáhne do plné velikosti.
Příjemné je i ovládání, dvě nastavovací “kolečka” dávají této zrcadlovce výhodu před nižšími řadami Nikonů a Canonů, kde se například v manuálním režimu ovládá čas i clona stejným “kolečkem”.
Kromě toho stojí za zmínku, že tento foťák má i výklopný displej, což je tradice-netradice vlastnost, na kterou si člověk hodně rád a rychle zvykle.
Stejně jako na připojení na wi-fi. Čip má 20 MP a foťák existuje v několika barevných provedeních. Včetně jednoho s výrazně oranžovými prvky.
Pentax K-S2 – co mě potěšilo
Dotek alternativy – Pentax K-S2 je opravdu jiný, jak v ovládání a nastavování, tak obecně v přístupu k fotografování, to je v dnešní době “hledání nových fotografických obzorů” jistá výhoda.
Zajímavé tóny a barvy – tato zrcadlovka dokáže v dobrém světle vykouzlit opravdu pozoruhodné a působivé podání barev.
Bytelná konstrukce – a samozřejmě, počítá se i bytelná konstrukce a odolnost proti nepřízni počasí (prachu, vodě, vlhkosti…).
Pentax K-S2 – na co pozor
Poměr cena výkon není nejlepší: Ve srovnání s konkurencí stejné cenové hladiny to nemá Pentax K-S2 lehké, konkurenční výrobky často nabízejí lepší poměr cena / výkon – a také přímočarejší cestu k lepším fotkám.
Občas přepaluje barvy – přednastavení stylu fotografií ( např. Krajina) to občas přežene se saturací a barvy jsou mírně divočejší než je únosné.
Nastavení je třeba ladit – občas je třeba trochu bojovat s nastaveními: například displej není v slunném počasí moc vidět, pokud přidáte jasu, bude vidět hezky, ale hůře se bude trefovat správná expozice.
Pentax K-S2 – cena
Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.
(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Pentax mi pouze bezplatně zapůjčil fotoaparát, za což děkuji.)
Pentax je proslulý svými kvalitními objektivy s antireflexivní úpravou a vrstvami a trochu staromilským ovládáním a zajímavými provedeními zrcadlovek barevnými. Taky stabilizace na čipu umožňuje stabilizovat objektivy bez OS a další netradiční funkce. Na druhou stranu je třeba přiznat menší nabídka objektivů a trochu vyšší ceny a také blesků apod., prostě Nikon a Canon jsou pestřejší nabídkou. Za cenu kolem 20 000 Kč je to na hraně, neb za tu cenu je tu třeba Nikon D7500. Je tedy opravdu pro milovníku starého dobrého Pentaxu, kteří už mají objektivy ze starších modelů, jinak nedává až tolik smysl. Bohužel setový objektiv 18-50 není kresbou na tom tak dobře jako některá jiná skla a to je škoda.