Samsung Galaxy S10+ a fotografování (recenze)

Samsung Galaxy S10+ je další vlajkovou lodí této značky, u níž automaticky naskočí otázka: A jak ten mobil fotografuje? Na týden jsem si novinku roku 2019 vypůjčil a vyrazil do měst i kopců pořádně ho otestovat.

Paměť bývá ošemetná a u technologického pokroku to platí dvojnásob. Schválně, zkuste vylovit odkudsi z hlubin cloudů nebo harddisků nějaké první pokusy s fotkami z mobilu. Mně nedávno opravdu vyděsilo, jak děsivě nedobré vlastně byly (a šlo právě o Samsung, tuším Samsung Ace 2). A není to zase tolik let, co se zdálo, že mobily sice budou fotit hezky, ale že technické limity malých čipů a malých čoček jsou zkrátka nepřekonatelné. Nyní otázka stojí zcela jinak – kam až dokáží ty kapesní hračky dojít?

Samsung Galaxy S10+ fotoaparát
Samsung Galaxy S10+ má tři hlavní objektivy a snímače. Foto: Samsung.com

Samsung Galaxy S10+ (též zahlédnete neoficiální název Samsung Galaxy S10 Plus) patří nepochybně k těm strojům, které dokazují, že mobily dokáží zcela nekompromisně nabídnout alternativu k pořádným foťákům pro nenáročné fotografy.

Ale, což je stejně zásadní, i fotografy zkušenější, kteří zkrátka jsou ochotni přistoupit na onen kompromis v duchu “já ten velký foťák na kolo prostě brát nebudu a na památku to stačí”.

Kolo v lese
Brát si do lesa něco jiného než mobil je prostě nesmysl… Zde se hodí ultraširokoúhlý objektiv… Fotka v původní velikosti bez úprav.

Samsung Galaxy S10+ a tři objektivy

Co dříve působilo jako laciný efekt, se pomalu stává nutností až nezbytností, tedy i tento mobil má tři hlavní objektivy (tedy ty, které jsou na hlavní straně, přední na selfie nepočítám).

Pojďme si je shrnout:
1. ultraširokoúhlý objektiv 13 mm f/2.2, 16 Mpx
2. základní širokoúhlý objektiv 26 mm f/1.5 a f/2.4 12 Mpx
3. teleobjektiv 52 mm 2.4 Mpx

Ony přepočty na milimetry (full framové samozřejmě) mi dodal Lightroom, ale zjevně v zásadě odpovídají. Zároveň oficiální specifikace uvádějí, že telefon umí dvojnásobný optický zoom a až desetinásobný digitální.

Horní Srní
Tohle Samsung umí velmi dobře: zvýrazní zelené tóny, vytáhne nebe. To vše na 52 mm (po přepočtu). Fotka v původní velikosti bez úprav.

Přiznám, ani po delší snaze se mi nepodařilo rozklíčovat, jak funguje onen zoom optický, záznamy v Exifu se při zoomování nemění a stále ukazují oněch 52 mm i při velkém přiblížení. Tedy neumím říct, zda je tam opravdu pravý zoom (a nějaké pohybující se čočky), či zda jde o nějaký mírně dopočítávaný obraz, tedy záležitost více méně digitální.

Abychom se nezasekli v nějakých technikáliích, pojďme to shrnout. Samsung Galaxy S10+ sice nenabízí tak výrazné přibližování jako hvězda letošního roku (Huawei P30 Pro – recenze zde), pro běžné focení však tři objektivy dávají možnost poměrně značné kreativity.

Osobně se mi nejvíce hodil objektiv ultraširokoúhlý, který, pravda, by si spíš místy zasloužil být nazýván rybím okem. Při vyjížďkách po lesích na Valašsku se mi opravdu líbilo, jaké psí kusy je možné s ním provádět.

Praha Mánes
Když je takto hezké nebe, špatně to prostě dopadnout nemůže. Fotka v původní velikosti bez úprav.

Ba co víc, dlouhodobě jsem říkal, že ty ultraširoké objektivy jsou v reálném životě na nic, že vše deformují a že po krátkém nadšení je lidé většinou opustí (což se mi stalo s mým 16-35 mm na full framu, ten většinou leží ve skříni). Ale nyní měním po mnoha letech názor – tyhle objektivy nejsou jen na hraní, ale spíše otevírají nové kategorie a možnosti fotek a focení jako takového. A v šikovných rukách je díky nim prostě možné vytvořit nečekaně pozoruhodné zachycení reality.

Což mi vlastně docela chybí u mého osobního iPhonu X. Ten sice rozhodně nehodlám opouštět, ale letošní setkání s různými konkurenčními stroji mi poněkud nabouralo dojem, že iPhone je zkrátka v mobilním focení jednička. Už není.

Asi nejlepší ukázkou toho, co vlastně foťák v tomto Samsungu umí, jsou fotky na této stránce – snažil jsem se mobil vyzkoušet v opravdu různorodých situacích. Pravda, počátek května byl neobyčejně pršlavý až ponurý, tedy jásavých barev je tam trochu pomálu…

Štítná nad Vláří kostel
Tady už je to trochu moc, že? Ale jednou za čas to snad neškodí… Fotka v původní velikosti bez úprav.

Umělá inteligence a pokročilé ovládání

Jak už to v posledním roce dvou bývá, zásadní roli v utváření fotek hrají i tajuplné procesy umělé inteligence, což je sousloví, z nějž se pomalu stává klišé. Ale nemělo by, u mobilů je zkrátka schopnost poznat, co je na fotce a dle toho obrázek upravit, středobodem jejich existence a smyslu.

Zkrátka dovednost dotvořit realitu se stává jádrem výhody, kterou mobily pomalu získávají u nenáročných fotografů nad obyčejnými “tradičními” foťáky (ty nepoznají nic a mnohdy to tak i vypadá, protože nastavení automaticky prostě netrefí).

Květina
Pozadí je rozmazané uměle, jinak to u mobilů dnes už nechodí… Fotka v původní velikosti bez úprav.

Tedy i u Samsungu Galaxy S10+ můžeme počítat s tím, že mobil pozná v několika desítkách situací, co je zrovna před objektivem, a dle toho upraví nastavení. Podle oficiálních propozic je situací třicet (včetně rozpoznání psů, koček, ptáků, vodopádů, portrétů či východu slunce). V reálném životě se hodí různé scény vyžadující určitá zvýraznění: u zeleně třeba algoritmy zvýrazní pastelovost barev.

Samsung tento princip nazývá Optimizátor scény a celkově funguje vcelku dobře, byť občas mu analýza zabere o pár zlomků vteřiny více, než by se hodilo. Nejvíc jsem ji ocenil v situaci, kdy mobil dokázal opravdu v reálném čase vyřešit problém s dynamickým rozsahem. Když bylo například v krajině nebe výrazně světlejší než zbytek scény, překvapivě citlivě dokázal vše dopočítat. Tohle, mimochodem, bude u jeho majitelů opravdu oblíbená funkce.

Barbie
Dcera se fotit nechtěla, ale na portrétní test mi půjčila panenku… Fotka v původní velikosti bez úprav.

Samozřejmě, tohle vše jde vypnout – Samsung nabízí ve své defaultní aplikaci opravdu šikovnou sadu nástrojů, které dovolí zkušenějším uživatelům vytáhnout z foťáku ještě přesnější nastavení. Záložka Pro nabízí sympatické manuální ovládání nejen času a hodnot ISO, ale též vyvážení bílé, režimů ostření, měření a tak podobně.

U méně náročných uživatelů patrně spíš zaboduje Živé zaostření, tedy režim, v němž je možné regulovat stupeň rozostřenosti pozadí, tedy uměle simulovat práci s hloubkou ostrosti. V angličtině se funkci říká Live Focus, což je trochu výstižnější než český překlad Živé zaostření – vhodnější by bylo spíš “Živé rozostřování”, ale snad to mnoho lidí nezmate.

Další položky zahrnují Jídlo, Panorama a také Noc pro noční snímky, které mi dlužno říci přišla asi nejslabší ze všech (zejména ve srovnání s konkurencí). Kdesi jsem zahlédl, že se plánuje update, který by vše posunul dále, tedy uvidíme…

Obecně nejlepší mi ze všech zkoušených situací přišly scény v krajině, kde byl mobil velmi solidně schopný poradit si s klasickými problémy (mdlé svělo, protisvětlo, přesvětlená obloha) a vytvořit věrohodně vypadající snímek.

Baťův kanál
V podobných situacích zvládnou dnes již mobily více než klasické foťáky, umí realitu „dopočítat“ v reálném čase… Fotka v původní velikosti bez úprav.

Samsung Galaxy S10+ – shrnutí ve dvou větách

Samsung Galaxy S10+ nesporně patří k nejlepším fotomobilům na trhu a v šikovných rukách se může stát opravdu univerzálním nástrojem pro široké spektrum fotografií. Umělá inteligence dokáže citlivě vyřešit řadu běžných problémů pro začátečníky, zkušenější fotografové mají k dispozici rozumný set nástrojů pro pokročilejší kontrolu.

Samsung Galaxy S10+ – cena

Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

Samsung Galaxy S10 Plus G975F 128GB lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

 

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Agentura zastupující Samsung mi pouze bezplatně zapůjčila tento mobil, za což jí děkuji.)

Další fotografie z testu:

Samsung Galaxy S10+

7.6

Obrazová kvalita (=jak fotí)

7.5/10

Zacílení na potřeby fotografů

7.5/10

Řemeslné zpracování

8.0/10

Ovladatelnost

7.5/10

Poměr cena/výkon

7.5/10

Pro

  • velmi dobrá obrazová kvalita
  • solidní automatické režimy
  • návykový ultraširoký objektiv

Proti

  • optimizátor scény je někdy trochu pomalý
  • konkurence je v některých aspektech dál (zoomování, noční scény)
  • chybí specializovaný portrétní režim
  • POZNÁMKA: Tuto tabulku je třeba číst s jistou nadsázkou - web Fotoguru.cz se mobily zatím nezabývá systematicky
Reklama

7 komentářů

  1. Projevuji plný souhlas s Vaším názorem… A naopak zásadní nesouhlas s autorem, který např. u fota slunce nad řekou je schopen napsat: „V podobných situacích zvládnou dnes již mobily více než klasické foťáky, umí realitu “dopočítat” v reálném čase…“
    1) Dopočítaná realita už jen logicky jaksi není realita…a neberu to ani jako nadsázku…
    2) A (nejen) tráva je skutečně k poblinkání, o barvách nemluvě… Ehh, bingo, už vím jak to p.Rybář myslel… Měl pravdu, toto můj klasický přístroj opravdu nesvede ani náhodou…

  2. Jan Libich

    Foťáky u S10+ nejsou vzhledem k ceně telefonu opravdu žádný zázrak i mnohem levnější řada A je má dost podobné. Tady je Huawei mnohem dále a za lepší cenu a i další výrobci, přesto má Samsung fotky velmi kvalitní.

  3. Hraju si s foťáky několik desítek let a první „fotomobil“, co jsem vzal na vědomí, byl Samsung Note 9. Teď mám S10 a jsem nadšený, live focus funguje skvostně a nahradí desítky minut ve Photoshopu. Pro web prezentaci je focení se Samsungem efektivita sama a co se „líbivosti“ týká, většina publika stejně kašle na precizní práci se světlem a zaostření na druhou řasu napravo od oka /bohužel/.
    Velké železo už jen na specifické projekty a fajn je, že se aspoň člověk může soustředit na hraní se starými sklíčky.

  4. Ano dvojnásobný zoom je skutečně optický. Parametr 52mm zůstává neměnný, protože zkrátka neměnný je. Čočky se nehýbou ale zůstávají pevně nastaveny v té zoom pozici. Ve chvíli kdy přepnete na dvojnásobný zoom se prostě přepnete z klasického širokoúhlého foťáku na ten teleobjektiv. Takhle to funguje i u Huawei p30 pro i u všech ostatních mobilů.

  5. Malé obrázky jsou na první pohled líbivé, na druhý to začne nějak vadit svojí umělostí. A bližší pohled třeba na stromy a trávu, to už je naprostá fantazie (což nemyslím jako pochvalu, spíš bych to měl nazvat fantasmagorii …). Chápu snahu výrobce dosáhnout „wow efekt“, ale radši bych obyčejnější fotky, ale přirozenější, tohle se rychle „přejí“.

  6. Luboš H.

    Zdravím, velké díky za Vaší osvětu.
    Nikde se moc nezmiňujete o docela zásadních parametrech foťáků v mobilech.
    Jak jsou na tom s rychlostí ostření a odezvy na spoušť ?
    Umí i rychlou sekvenci?

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*