Samsung Galaxy S20 Ultra 5G – stonásobný zoom a 108 Mpx (recenze)

Samsung Galaxy S20 Ultra 5G patří k ostře sledovaným fotomobilům letošního roku – jako vlajková loď spoluurčuje, kam se focení mobilem v příštích letech vydá. Tedy jsem se ho rozhodl podrobně otestovat v nejrůznějších situacích.

Sledovat souboj hlavních hráčů světa mobilních telefonů je každý rok napínavější. A to jak pro běžné spotřebitele, tak i pro poučené pozorovatele světa focení, protože – marná sláva – právě z této bitvy se odvine, jak bude svět fotografování vypadat v příštích letech.

Pokud jste zahlédli i nějaké jiné recenze na tomto webu, nejspíš tušíte, že mě příliš nezajímají detailní technické specifikace, ale ona prostá otázka: Jak ten foťák/mobil fotí…

Samsung Galaxy S20 Ultra
Samsung Galaxy S20 Ultra na oficiálním snímku. Foto: Samsung.com

K čemuž je možná dobré na počátku dodat, že krom foťáků pořádných osobně fotím dlouhou dobu iPhony a s gustem pro ně pořádám i kurzy. Což ale neznamená, že jsem zarytý “jablíčkář”. Naopak, s oblibou majitele iPhonů popichuji konstatováním, že v mnoha ohledech je konkurence (zejména Huawei) výrazně dále.

Kroužkování ptáků
Fotka z kroužkování ptáků vypadá opravdu velmi solidně – přiznávám, sám si nejsem jist, do jaké míry do ní zasáhly algoritmy… Neupravená fotka v plné velikosti.

Tedy i proto mě hodně zajímal Samsung Galaxy S20 Ultra 5G, jednak pro ono obecné zhodnocení foťáku, ale i to, kam se v mé myšlenkové mapě Samsung v onom boji výrobců posune.

A pokud bych měl vše shrnout v jedné větě? Ač pár věcí se tomuto modelu dá vytknout, celkově jde o opravdu hodně dobrý fotomobil. A pro mě osobně se jím Samsung vrací na technologickou špičku.

Pojďme to nyní pořádně rozebrat.

Samsung Galaxy S20 Ultra: 108 Mpx a periskopický zoom

Ze tří modelů Samsung Galaxy S20 má v sobě verze Ultra nejvíc technologických “zázraků” – rozlišení hlavního snímače (108 Mpx) je samo o sobě fascinující, mě osobně však spíš zajímal “periskopický objektiv”, který dovoluje čtyřnásobné optické, a desetinásobné hybridní přiblížení. Hybridní v tomto smyslu znamená, že obraz vzniká i doplňováním informací z dalších snímačů. Dlužno říci, že to funguje velmi solidně. (Onen inzerovaný zoom stonásobný už je tedy v praxi nepoužitelný.)

Smolník
Ultraširokoúhlý záběr… (Tento i ostatní záběry jsou neupravené a v plné velikosti.)

A proč mě schopnost přibližovat zajímá nejvíce? Protože ještě nedávno jsme si všichni mysleli, že mobil ze své definice nemůže přibližovat, že to navždy bude doména “pořádných foťáků”… Huawei P30 PRo vloni ukázal, že i do mobilu jde nacpat “periskopická” soustava čoček. (Toho jsem se, mimochodem, u iPhonů zatím nedočkali)…

Smolník
30tinásobný zoom funguje solidně…

Ale popořádku, pojďme si jen popsat jednotlivé objektivy

Základní širokoúhlý: 26 mm / 1.8 (108 Mpx)
Teleobjektiv: 103 mm / 3,5 (48 Mpx)
Ultraširokoúhlý: 13 mm / 2,2 (12 Mpx)
ToF (time-of-flight) objektiv: používá se na 3D modelování portrétů

Právě význam onoho čtvrtého ToF objektivu bývá běžnými uživateli přehlížen, ale je zásadní a v budoucnu bude jeho význam stoupat – u mobilů se používá pro prostorové modelování, tedy zejména pro “rozmazávání pozadí” u portrétů.

Jak už jsem zmínil výše, snímače i objektivy nefungují odděleně, ale v některých situacích vzniká výsledná fotka kombinací dat, což má význam například právě při “zoomování”.

Smolník
100násobný zoom už je spíše technická zajímavost…

Samsung Galaxy S20 Ultra má pokročilá nastavení

Jak lze u vlajkové lodi čekat, nabízí Samsung Galaxy S20 Ultra opravdu pokročilé možnosti nastavení foťáku. V defaultním nastavení jsou základní volby poměrně prosté: pouze Single take, Fotografie, Video a Další. Single take obnáší pro mě poněkud podivnou funkci, při níž je možné natočit krátké video, z něhož pak mobil samostatně vyrobí různé výtvory: fotky, přefiltrované fotky, krátká videa atp… Přiznávám, nijak zvlášť jsem to nezkoumal, ale nevylučuji, že to někoho může zaujmout…

Most
Na podobných záběrech se obvykle láme chleba, tady to dopadlo velmi dobře. I když: tato fotka přímo v mobilu vypadala trochu přebarveně, po stažení do počítače je více méně nedivoká. S těmito rozdíly je třeba počítat.

Stejně tak jsem nezkoumal video, to je natolik specifický obor, že se ho zdráhám hodnotit… Těžko si nicméně nevšimnout, že tento mobil nabízí i natáčení v 8K, což zjevně nikdo moc nevyužije, ale jako lákadlo očí, proč ne…

Z hlediska fotografování je podstatná záložka Další, která skrývá řadu dalších možností, včetně speciálního režimu pro focení jídla, noční záběry i modul PRO. V tom je možné nastavovat řadu opravdu pokročilých funkcí, včetně ISO, času, režimu měření, vyvážení bílé a dalších parametrů. V reálném životě se opravdu hodně hodí možnost manuálně kombinovat čas a ISO, ale je dobré, že jsou tu i další možnosti dostupné pro pokročilejší fotografy. (U iPhonů je tohle třeba řešit aplikací, což je škoda.)

Řeka
Ještě jedna krajinka…

A je tu i mód Živé zaostření, což je trochu matoucí název, nebo spíše chyba v překladu: mód slouží k rozmazávání pozadí (tedy živému rozostření), což se dá hlavně použít pro rozmazávání pozadí, tedy primárně na portréty. Stejně tak je dle mého škoda, že tahle možnost není hned na hlavní obrazovce v defaultním nastavení. Samozřejmě, na hlavní obrazovku je možné tuhle možnost přenastavit, ale upřímně dost pochybuji, že to nepoučení uživatelé budou dělat – a pro mnoho z nich tak tahle zásadní funkce může zůstat skryta… Pravda, efekt rozostření se zapíná i v defaultním foťáku při zapnutém Optimalizátoru scény, kdy foťák pozná postavu a přepne se do portrétního módu – viz dále.

Hospoda
Mobil dokáže hezky pracovat s rozostřením a opět těžko říci, co je umělé a co je opravdu stvořeno optikou.

Jak Samsung Galaxy S20 Ultra fotí?

A jak Samsung Galaxy S20 Ultra fotí? To nejsnáze zahlédnete na této stránce a z galerie ukázkových fotek. Mobil jsem testoval opravdu poctivě v reálném prázdninovém životě od Slovenska po okolí Prahy.

Jak jsem již zmínil v předchozím textu, s výsledky jsem byl opravdu spokojených (až na některé drobnosti) a jsem přesvědčen, že tímhle modelem se Samsung opravdu vrací na světovou špičku. Na což možná ledaskdo namítne, že tam už přece dávno patří – nikomu to neberu, ale můj osobní názor je ten, že v posledních letech zkrátka iPhony i mobily značky Huawei prostě dávaly v průměru výrazně lepší výsledky. To už nyní tolik neplatí, což je možná nejzásadnější zpráva z této recenze.

Zkrátka, zkušený fotograf při troše snahy dokáže z tohoto modelu vytáhnout opravdu velmi dobrý výstup.

Víno
Samsung zde trefil velmi věrohodné barvy…

V případě modelu Samsung Galaxy S20 Ultra bude mnohé zajímat kvalita periskopického zoomu – přímo pod fotoaparáty na zadní straně mobilu stojí ona zásadní informace, že model je schopný až stonásobného přiblížení. To opravdu je, ale výsledek opravdu za moc nestojí, jak je vidět z ukázky. Ostatní předvolby ale dávají výsledky výrazně lepší – třicetinásobný zoom je více méně solidně použitelný a desetinásobný opravdu dobrý.

Hodně zde tedy bude záležet na tom, co bude ještě pro uživatele snesitelné. Podobně zajímavé by bylo zjistit, jak moc budou majitelé tohoto modelu používat možnost fotit v rozlišení 108 Mpx, tedy vytáhnout z mobilu fotku o velikosti 12000 na 9000 pixelů.

Pták
A ještě jeden portrét ptáka z kroužkování…

Zkoušel jsem to samozřejmě a byl spíše pozitivně překvapený – když jsem před časem to samé zkoušel u Xiaomi Mi Note 10, byla to spíše technická zajímavost. V případě Samsung Galaxy S20 Ultra je opravdu možné z obrovské fotky vylovit mnohdy překvapivé detaily, tedy si umím představit, že pro některé náročnější uživatele by to mohlo dávat smysl.

Stejně tak stojí za zmínku noční režim, který obecně u novějších generací špičkových mobilů patří opravdu k revolučních věcem – i u tohoto mobilu vzniká na základě kombinace několika fotografií pořízených během několika vteřin. A opravdu funguje skvěle.

Trochu pozor na HDR a Optimalizátor scény

Jednou z největších revolucí v pravém smyslu slova je použití “umělé inteligence”, nebo chcete-li, zkrátka schopnost mobilu poznat, co fotí a tomu uzpůsobit úpravy v reálném čase. Což zní možná trochu divoce, je to ovšem v zásadě hodně šikovná funkce. Zde se jmenuje Optimalizátor scény a umí poznat různé typy záběrů a dle toho fotku upravit – v zeleni například trochu zvýrazní barvy, u portrétu rozmaže pozadí a obvykle trochu vyhladí vrásky.

Jezero
V podobných situacích je třeba být ostražitý, barvy se mohu snadno vymknout kontrole.

I zde Samsung udělal obrovský skok vpřed, byť u fotomobilů Huawei to stále funguje výrazně lépe. Pravda, nějaké mouchy to má – optimalizátor to občas přežene a barvy jsou příliš zdivočelé. Taktéž u portrétů působí někdy vyhlazení obličeje tak trochu podivně a nepřirozeně. Tedy poměrně kategoricky radím s optimalizátorem zacházet trochu opatrně a přesně se naučit, kdy funguje dobře a kdy je lepší ho spíše vypnout (já ho měl většinou vypnutý).

Stejné varování platí pro použití HDR, tedy (zjednodušeně řečeno) vyrovnávání světlých a tmavých ploch. HDR je v základním nastavení zapnuté a skoro bych též doporučoval ho vypnout – což ale nejde přímo při focení, je třeba to udělat v nastavení.

Smolník
Tady se opravdu nedá bez zkoumání podrobností moc poznat, zda jde o fotku z mobilu, či pořádného foťáku.

A do třetice ještě jedno varování: v případě tohoto modelu je opravdu velký rozdíl mezi tím, co vidíte při prohlížení v mobilu a tím, co pak zahlédnete při prohlížení v počítači nebo na webu. Je to jev běžný a častý, fotky jsou prostě optimalizované pro prohlížení ve stroji, který je pořídil – zde to ale opravdu jde do extrému.

Ty fotografie, které nyní v této recenzi vidíte hezky barevně, byly v mobilu až divoce přebarvené, naopak to, co jsem v mobilu viděl krásně barevně vyrovnané, působí zde až trochu šedivě (například snímky z kroužkování ptáků).

Tedy: opravdu doporučuji vše vyzkoušet, zejména pokud se třeba chystáte fotky tisknout ve fotoknize.

Pivo
Pro běžné focení je to opravdu spolehlivý nástroj.

Samsung Galaxy S20 Ultra – shrnutí ve dvou větách

Samsung Galaxy S20 Ultra právem patří na špičku fotomobilů, díky němuž postupně dohání značku iPhone i Huawei, a to především obecným zpracováním obrazu i velmi povedeným zoomem (kde má nad iPhonem navrch). Vyčíst mu je možné nedotažený portrétní režim a stále trochu slabší Optimalizátor scény (ve srovnání s Huawei).

Samsung Galaxy S20 Ultra – cena

Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

Samsung Galaxy S20 Ultra 5G G988B 12GB/128GB Dual SIM lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Agentura zastupující Samsung mi pouze bezplatně zapůjčila tento mobil, za což jí děkuji.)

Další fotografie z testu:

Samsung Galaxy S20 Ultra 5G

7.8

Obrazová kvalita (=jak fotí)

8.0/10

Zacílení na potřeby fotografů

7.5/10

Řemeslné zpracování

8.0/10

Ovladatelnost

8.0/10

Poměr cena/výkon

7.5/10

Pro

  • velmi dobrá obrazová kvalita
  • skvělý zoom
  • univerzálnost pro řadu scén a typů záběrů

Proti

  • nedotažené focení portrétů ve srovnání s konkurencí
  • Optimalizátor scény občas fotku přebarví
  • stonásobný zoom je nepoužitelný
  • POZNÁMKA: Tuto tabulku je třeba číst s jistou nadsázkou - web Fotoguru.cz se mobily zatím nezabývá systematicky
Reklama

4 komentářů

  1. Vďaka, krásne spracované recenzie rad radom všetky.
    Len pre informáciu používam už minimálne Canon 700D a vytlačil ho Galaxy S7 edge a už úplne Galaxy S9 Plus.

  2. Sluší se dodat, že 108mpix je 108 jen ve smyslu jasovém…
    Je to 4-4-4 snímač se seskupením po čtyřech pixelech, reálné rozlišení porovnatelné s běžným Bayer snímačem je tedy reálnějších 27mpix…
    Tenhle koncept obecně není špatný, při těch 27mpix totiž každý bod vznikne vlastně průměrováním ze 4 pixelů, což není marné (DR a do jisté míry i šum).
    Trochu horší je to s tím 108mpix, kromě velikosti pixelu (což je jasné) tu dostává dost na zadek barevná informace – jestliže u Bayeru je reálně tato informace jen třetinová proti rozlišení, tak tady je to dokonce 12x méně, což už je dost 🙁

    • Jan Rybář

      Díky za doplnění! A jasně, všechny ty různé parametry je třeba brát spíš jako reklamu, nicméně třeba u mobilů od Huawei je z těch „větších snímačů“ opravdu možné vydolovat místy neuvěřitelné detaily… Mimochodem, neměl byste nějaké vysvětlení, proč u zrovna tohoto modelu jsou tak drastické rozdíly mezi prohlížením přímo ve stroji a v počítači (na webu atp)? Zdravím, JR

      • Vysvětlení na to nemám, spíš tak odhaduji, že může být nějaká optimalizace barevného profilu (viz známé rozdíly sRGB/AdobeRGB/P3 a tak), případně může být nějak odlišná gama křivka (klidně může být naopak fotka „normální“ a nějak „divoce“ ukazuje přímo mobil. Ale fakt jen tipuji…

        Ještě k snímači – ono tady právě s těmi 108mpix o úplně klasickou reklamu nejde, pixely v takovém počtu tam fakt jsou a návrh 4-4-4 má hlavu a patu, jen si je třeba uvědomit, jak to funguje, aby bylo možné reálné porovnání….

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*