Samsung Galaxy S21 Ultra – podrobná recenze a testovací fotky

Samsung Galaxy S21 Ultra zase o kousek dál posouvá to, co mobily této značky dokáží. Tak jako už mnohokrát v létě jsem si aktuální novinku vypůjčil a vyrazil do terénu zjistit, jak fotografuje. Tu je pár poznámek.

Recenzovat mobily je stále těžší – anebo řečeno jinak: je stále obtížnější najít něco opravdu dramaticky odlišného od předchozích generací. Když jsem si hrál se Samsungem S9 Plus, šlo před třemi lety psát o opravdu skvěle fungujícím portrétním režimu, vloni u Samsungu S20 Ultra stálo za to bádat nad snímačem s 108 Mpx a opravdu “dalekovidným” teleobjektivem.

Jenže ty horké novinky se (žel) s každým rokem stávají už takové trochu samozřejmé, čímž pádem mohou trochu nudit čtenáře i recenzenty.

Proto jsem se letos u podrobného testování Samsungu Galaxy S21 Ultra rozhodl (skoro) neřešit technické parametry a prostě si položit základní a nejdůležitější otázku: jak nový Samsung fotí? A jak mi zapadá ve srovnáním s tím, na co jsem zvyklý z mého iPhonu, případně dalších modelů.

Duha Samsung
Krajiny umí tento model velmi dobře. Neupravená fotka v původní velikosti.

Samsung Galaxy S21 Ultra a duální teleobjektiv

Přece jen trochu technických detailů: jak se dočtete v oficiálních materiálech, jde o první Samsung vybavený tzv. duálním teleobjektivem. Což sice může znít jen jako reklamní fráze, ale ve skutečnosti jde opravdu o novinku zásadní.

Nejrychleji se dá vysvětlit s pomocí následující ilustrace přímo od Samsungu. Tedy: u minulého modelu S20 Ultra se o “přibližování” staral jeden jediný teleobjektiv s úctyhodným rozlišením 48 Mpx, u S21 Ultra mají to samé na starosti objektivy dva, oba s rozlišením 10 Mpx.

Samsung Galaxy S21 ultra
Srovnání foťáků s loňským modelem (nalevo): u S20 Ultra se o “přibližování” staral jeden jediný teleobjektiv, u S21 Ultra mají to samé na starosti objektivy dva. Ilustrace: Samsung.com

Nechce se mi tu příliš zaplétat do záludností počtu pixelů u foťáků či mobilů a výhod/nevýhod, které někdy “vysoká čísla” přinášejí. Selský rozum i obecná zkušenost nicméně napovídají, že 2 objektivy s menším rozlišením by měly znamenat lepší výsledky. A i mé pokusy ukazují, že výsledky jsou velmi solidní.

Pokud bychom to shrnuli, Samsung Galaxy S21 Ultra má čtyři objektivy (plus přední na selfie samozřejmě). A to: hlavní širokoúhlý 108 Mpx (f/1.8), ultraširokoúhlý (12 Mpx, f/2.2), 1. teleobjektiv (10 Mpx, 3x zoom, f/2.4), 2. teleobjektiv (10 Mpx, 10x zoom, f/4.9).

Reklama

Stan
Stan v krajině ultraširokoúhlým objektivem… (Všechny fotky jsou bez úprav v plné velikosti).

Jinými slovy, mobil má deseti násobný optický zoom, což je samo o sobě velmi slušné. Krom toho ovšem fotoaparát nabízí přednastavené možnosti digitálního zoomu na 30x, ba dokonce i 100x, čemuž Samsung říká Space zoom.

Samsung space zoom
Detail s třicetinásobným přiblížením je ještě velmi solidní…

A jak funkci tohoto přibližovátka zhodnotit? Mé hodnocení je vcelku prosté: třiceti násobné přiblížení je překvapivě funkční a působí solidně, maximální stonásobný zoom už je spíš technická zajímavost, fotku z něj si do alba nedáte.

Na druhou stranu, schopnost těchto kapesních hraček vidět tak daleko mě prostě nepřestává fascinovat (bez ohledu na to, že ono rozpixelování tam prostě už vidět je).

Space zoom Samsung
Stonásobné přiblížení je již hodně nekvalitní a nepoužitelné – na druhou stranu, i tak si zaslouží pochvalu jako technická zajímavost.

Jak Samsung Galaxy S21 Ultra fotí?

Jak už jsem zmínil na začátku, pro fotografa a recenzenta je v reálném životě podstatná jedna jediná věc: s jakým pocitem budu večer odkládat foťák nebo mobil? Kolikrát za ten den budu nadšený, a kdy naopak budu zklamaně kroutit hlavou?

Včelín
Portrétní režim skvěle zvládne i neživé scény, zde třeba včelíny na Valašsku (pozadí je algoritmem rozmazáno uměle). Neupravená fotka v původní velikosti.

Jinými slovy: není tak podstatné, zda je ze stroje možné vytáhnout jeden fascinující výsledek, ale to, zda jako celek působí fotky vyrovnaně a skvěle. Pokud jste zahlédli některou z mých předchozích recenzí, tušíte, že právě proto mnoho let fotím s iPhony. Těm se mohou majitelé top Samsungů spokojeně smát, protože 10x zoom, to opravdu nemají. Ale onou nejsilnější zbraní je vyrovnanost. iPhony prostě fotí stále stejně, stejně vyrovnaně, málokdy chybují, “ulétávají”. A proto je mám rád.

Proč tento dlouhý úvod? Protože v následující větě se skrývá ona zásadní hodnotících věta této recenze. Zní: výkony Samsungu jsou stále vyrovnanější, tedy stále lepší. Zkrátka: při těch dvou týdnech focení jsem měl opravdu dojem, že ta hlavní revoluce a pokrok se odehrává ne v objektivech a snímačích, ale ve zpracování obrazu.

Co se to tady snažím popsat? Ten opravdu zásadní fakt: že Samsung i oproti loňsku dokázal fotoaparáty “vyladit” a v běžném provozu tedy nabídnout zase o něco lepší obrázky, patřící nesporně ke světové špičce.

Pouť
Zoomování v praxi – přesně u podobných fotek se zoom opravdu hodí a výsledky jsou velmi solidní (pouť ve valašských horách). Fotka v plné velikosti bez úprav.

Nejlépe to zahlédnete z ukázkových fotografií na této stránce, pořízených na počátku léta ve zcela běžných situacích. Je z nich patrné, že výsledky jsou to velmi dobré, osobně mě zaujalo, jak skvěle zvládá “technické / produktové” snímky typu “sklenice na stole”, což u mobilů není vůbec samozřejmé. Pokud bych měl něco vytknout, automatické vylepšování obsahu obrázku ne vždy vše trefí optimálně (a barvy v krajině jsou pak třeba moc divoké).

víno
Obsahově je to sice fotka banální, ale technicky hodně zajímavá, takto zvládnout „produktové“ scény není zcela jednoduché a zde to dopadlo velmi dobře. Fotka v plné velikosti bez úprav.

Drobná poznámka: Pokud si trochu chcete nechat zamotat hlavu, nahlédněte do tabulky nejlepších foťáků v mobilech respektované společnosti DXOMARK. Dle ní je tento model slabší než loňský S20 Ultra. Jak je to možné? Protože objektivní hodnocení všech možných parametrů často může minout to podstatné, jak foťák nebo mobil celkově fotí v reálném životě a v reálném nasazení. Čímž neříkám, že ono technické hodnocení je špatně, vůbec ne, je skvělé, že existuje a hodně napoví! Jen dle mého nedokáže zachytit onu “výrazně lepší vyrovnanost”, která mě u S21 Ultra zaujala.

Samsung Galaxy S21 Ultra – shrnutí ve dvou větách

Samsung Galaxy S21 Ultra patří nesporně ke světové špičce mobilních telefonů, jeho celkové výkony jsou zase o krok dál ve srovnání s předchozí generací. Zpracování obrazu působí propracovaněji, duální teleobjektiv nabízí skvělé výsledky v optickém rozsahu, a solidní, tedy použitelnou, funkčnost i pro třiceti násobné přiblížení.

Samsung Galaxy S21 Ultra – cena

Není v mých silách ceny průběžně sledovat, zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G G998B 12GB/128GB lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

A zde je link na Alza.cz, která své ceny do Heuréky neposílá:
Samsung Galaxy S21 Ultra 5G na Alza.cz

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Agentura zastupující Samsung mi pouze bezplatně zapůjčila tento mobil, za což jí děkuji.)

Další fotografie z testu:


Poznámka: I tyto fotky si můžete prohlédnout v plné velikosti – stačí najít jméno fotky (vlevo dole po rozkliknutí v galerii – např. IMG_0371.jpg ) a  zadat do prohlížeče www.fotoguru.cz/files/IMG_0371.jpg

Samsung Galaxy S21 Ultra

7.7

Obrazová kvalita (=jak fotí)

8.0/10

Zacílení na potřeby fotografů

7.5/10

Řemeslné zpracování

7.5/10

Ovladatelnost

8.0/10

Poměr cena/výkon

7.5/10

Pro

  • velmi dobrá obrazová kvalita
  • výborný teleobjektiv (zejména v optickém přiblížení)
  • vylepšené zpracování obrazu a stabilnější výsledky

Proti

  • stonásobný zoom není v praxi moc využitelný
  • automatické vylepšování snímků občas “uletí”
  • cena je poměrně vysoká
  • POZNÁMKA: Tuto tabulku je třeba číst s jistou nadsázkou - web Fotoguru.cz se mobily zatím nezabývá systematicky
Reklama

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*