Sony A7C – recenze “kapesního fullframu”

Sony A7C (neboli Sony Alpha 7C) patřil mezi nejočekávanější fotoaparáty tohoto roku, protože nabízí něco, co by se mnohým (včetně mě) opravdu hodilo: fullframový snímač v opravdu kompaktním těle. Tu jsou mé dojmy z rychlého několikadenního testování.

Přiznávám, z letošní smršti nových fullframových bezzrcadlovek mě právě “kapesní” Sony A7C zajímal skoro nejvíce – v posledních letech se pohybuji mezi světem fullframe zrcadlovky, kterou mě s sebou nebaví tahat, a krásné malé skladné bezzrcadlovky, která ale (marná sláva) onen pořádnější foťák úplně nenahradí.

Sony A7C
Sony A7C na oficiálním snímku. Foto: Sony.cz

Představa malého, lehkého fullframu, k němuž bych si pořídil pár nevelkých pevných skel, mě prostě láká opravdu převelice. Což samozřejmě nebude platit obecně pro všechny, ale já zkrátka patřím pár let k potenciálním kupcům přesně tohoto typu foťáku.

Z čehož se dá odvodit můj zásadní dojem z testovaného stroje: pro fotografy “mého ražení” je to opravdu revoluce a důkaz, že zkrátka do opravdu kompatního těla lze efektivně nacpat vše podstatné, včetně hledáčku. Byť samozřejmě, pár vad na kráse to celé má – pojďme to rozebrat trochu více…

Sony A7C – opravdu skladný foťák

Tuším, že tím čtenářům občas lezu na nervy, ale prostě to tak mám v hlavě nastavené: velikost či skladnost mě u foťáků zajímá velice. Když fotím něco pořádného, jasně, tahám s sebou obrovskou brašnu s full frame zrcadlovkou. Když zase o tolik nejde, malý skladný Fujifilm s pevnými skly dokáže skvělé věci. Ale přiznávám, třeba pro rodinné výletové focení ho stále více nahrazuje iPhone – protože se prostě vleze do kapsy.

Sony A7C
Sony A7C v mé dlani… (Rychlofotka iPhonem).

Skladný fullframe, který je možné pohodit do cyklobaťohu, nebo nacpat do kapsy bundy, je skvělá věc. A v tom Sony A7C opravdu nezaostává – velikostí se blíží spíše oblíbené APS-C řadě á la Sony A6400, vnitřnostmi a výkony (a ostatně i jménem) se hlásí k bezmála kultovní řadě Sony A7, jejíž model A7 iii patří k nesmírně oblíbené volbě náročných amatérů i pokročilejších fotografů.

Jak Sony uvádí v oficiálních materiálech, “s rozměry pouhých 124,0 mm x 71,1 mm x 59,7 mm a hmotností pouhých 509 g se Alpha 7C podobá velikostí i hmotností fotoaparátům s APS-C a váží pouze o 1% více než Alpha 6600”.

S “většími” fullframy řady A7 tuhle novinku pojí i podobné parametry: nabízí snímač s rozlišením 24,2 Mpx, zvládne 10 snímků za vteřinu a lze z něj vytáhnout i 4K video (které neumím posoudit, tedy se jím nezabývám).

Sony A7C
Srovnání velikosti tří foťáků: testovaný Sony A7C (vlevo nahoře), full frame Canon 5D iii (vpravo nahoře) a Fujifilm X-E3, můj oblíbený APS-C model… (Rychlofotka iPhonem).

ISO je možné nastavit standardně do hodnoty 51 200, ale dá se rozšířit až do 204 800 a výsledky i na hodně vysoké hodnoty mi při letmém testu přišly velmi solidní.

S velkou úlevou přijali fanoušci Sony to, že se nepotvrdily nervózní spekulace o chybějícím hledáčku. Tedy sláva, hledáček zde je, pravda, trochu natěsno nacpaný v rohu těla, ale je zcela plnohodnotný a při testování jsem neměl dojem, že by byl malý nebo nepřehledný.

A je tu též výklopný displej, byť zrovna ten mě osobně (a to osobně je zde třeba zdůraznit) zklamal – jde o takový ten typ, který je nejdříve nutno vytočit do prostoru vedle foťáku. Pro rychlé focení to je extrémně nepraktické, a ač to je do jisté míry věc zvyku, mě to prostě opravdu otravovalo. Můj vysněný malý fullframe by prostě měl mít pořádný displej, který je možné bleskurychle vyklopit jeho odtažením za spodní okraj… Inu, třeba příště.

Sony A7C
Trocha barev v deštivém dni… Neupravená fotka v plné velikosti.

Jak Sony A7C fotí? Setový objektiv se snaží, ale…

Jak Sony A7C fotí? To můžete prozkoumat z ukázkových fotek zde na stránce – dlužno říci, že jsem foťák měl na prodloužený víkend, o kterém hodně pršelo a slunce vykouklo jen krátce, tedy zářivé scény podzimní krajiny zkrátka moc fotit nešlo.

Tělo jsem testoval spolu s novým setovým “skládacím” objektivem FE 28-60mm F4-5.6, který je po focení opravdu možné “zatáhnout” tak, že je velmi kompaktní. Za to si tedy opravdu pochvalu zaslouží.

Celkově jsem z toho objektivu nebyl nijak zvlášť nadšený – nekreslí špatně, zkušení fotografové z něj dokáží vytáhnout velmi solidní výsledky, ale pro uživatele znalé výstupů z jiných fullframů tedy není moc prostoru pro obrovské nadšení.

Sony A7C
Trocha hloubky ostrosti při podzimní procházce. Neupravená fotka v plné velikosti.

Navíc v některých situacích ve slabším světle dosti bojoval s rychlostí i přesností ostření, což mě trochu překvapilo – už před mnoha lety mě naprosto uchvátilo, jak jeho “bratranec” Sony A6000 dokázal lapat tenisové míčky v letu. Zkrátka, trochu se obávám, že kompromis s onou skladností je zde trochu na hraně.

Samozřejmě, i tento objektiv dokáže dát fotkám “fullframový pocit”, tedy pocit prostoru, velkorysosti při zachycování detailů a prostě vyšší kvality. Ne však v takovém rozsahu, aby dokázal jednoznačně a na celé čáře porazit špičky z “nižší” APS-C třídy. Což je docela důležité: smysl malého fullframu prostě musí být to, že z něj “polezou” o třídu lepší fotky.

Reklama

Co z toho plyne? O foťáku jako takovém nic, ale neoslnivý seťák dle mého znamená, že Sony A7C bude dávat smysl hlavně v kombinaci s kvalitnějšími objektivy. Sony do budoucna plánuje novou speciální řadu kompaktních skel, znalci z mého okolí se už těší, jak na těle vyzkouší například kompaktní pevné objektivy Samyang.

Sony A7C
Na portrétní fotky psí i lidské by se hodil nějaký pořádnější světelný objektiv. Neupravená fotka v plné velikosti.

Kdo si vlastně bude Sony A7C kupovat?

Čímž se dostáváme k důležité otázce, pro koho je to vlastně foťák. A kdo si ho bude kupovat? Sony ve svých materiálech uvádí, že jde o model mířící mimo jiné na mladé tvůrce videí. No nevím, můj dojem je, že přinejmenším v našich zeměpisných šířkách po něm toužit budou hlavně fotografové jako já. A že jeho rolí bude být malým, skvělým strojem na rodinné a cestovatelské focení. Jak už jsem zmínil a co je možná jednovětné shrnutí celé této recenze: až najdu dva špičkové skladné pevné objektivy, byl bych s tímhle foťákem nejspíš spokojený.

Sony A7C
Sony A7C bude dle mého oblíbený u těch fotografů, kteří touží „hodit“ do nevelkého cestovatelského baťůžku něco „malé a skvělého“. Aneb pár minut slunce z pršlavého víkendu. Neupravená fotka v plné velikosti.

Jeden další zásadní háček to však má, a to je cena. Tělo bude v ČR stát 56 990 Kč, zde testovaný set tělo + objektiv FE 28-60mm F4-5.6 koupíte za cca 64 990 Kč. Což není málo a kolem ceny se vedly bouřlivé debaty a (pokud mohu soudit) skalní fanouškové této řady dávali najevo jisté rozladění i to, že v kontextu “sestry” A7 iii to je cena prostě nesmyslná.

Neumím odhadnout, jak Sony A7C přijmou skalní “soňáci”, pravda je, že v kombinaci s nepříliš úchvatným seťákem moc smysl nedává. Na druhou stranu je pravda, že firma možná dobře ví, co činí – ono spojení “malý full frame” může pro mnoho začínajících fotografů mít opravdu magické kouzlo, tedy třeba to bude fungovat.

Sony A7C
Pivo a prostor… Neupravená fotka v plné velikosti.

A stejně tak je pravda, že pokud najdu a vyzkouším ony dva pevné skladné objektivy (mé srdce vyžaduje cca 28 mm a 80 mm), šlo by patrně o kombinaci v ceně kolem 100 000 Kč, což pro full frame je vlastně cena rozumná.

Anebo na vše můžeme pohlédnou z jiné strany: Sony A7C prostě ukazuje, že lze vyrobit skladný fullframe, což samo o sobě je opravdu revoluce. Třeba časem přijde i revoluce další: skladný fullframe za cenu, která reálně bude konkurovat APS-C třídám. Což by teprve bylo skvělé. Uvidíme.

Sony A7C shrnutí v jedné větě

Sony A7C je opravdu průlomový foťák, který nabízí skvělé obrazové výkony v kompaktním těle a mění tak zažitou představu o velikosti fullframů. Slabším článkem je setový objektiv, který není úchvatný, a foťák tak bude dávat smysl spíše v kombinaci s lepšími skly.

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Sony mi pouze bezplatně zapůjčila tento foťák, za což jí děkuji.)

Sony A7C – cena

Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

Sony Alpha A7C lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Další fotografie z testu:


Poznámka: i fotografie z této galerie je možné načíst v původní velikosti, v rohu náhledu je třeba okopírovat jméno souboru (např. DSC02296) a pak do prohlížeče zadat odkaz na způsob https://www.fotoguru.cz/files/DSC02296.jpg

 

Shrnutí recenze:

Sony A7C

Sony A7C je opravdu průlomový foťák, který nabízí skvělé obrazové výkony v kompaktním těle a mění tak zažitou představu o velikosti fullframů. Slabším článkem je setový objektiv, který není úchvatný, a foťák tak bude dávat smysl spíše v kombinaci s lepšími skly.

Hodnocení redakce:
7.8

Pros

  • opravdu skladné tělo
  • úsporný, ale plně funkční hledáček
  • obrazové výkony

Cons

  • setový objektiv je neoslnivý
  • nepraktický typ výklopného displeje
  • ne vždy dokonalá ergonomie
Reklama

6 komentářů

  1. Dodatek: i takové GM-ko 20mm je dost drobný obj k A7C 🙂 prostě objektivů pro tento systém není málo.¨
    Dokonce i třeba zoom od Sigmy 28-70 ve 2.8 je stále celkem dost rozumná volba k tomuto tělu

  2. Zdravím, ono pro bajonet-E existuje slušný arzenál relativně dost malých pevných sklel, ať ve spojení s Zeiss např 35mm f/2.8, nebo 55mm f/1.8, nebo přímo od Sony starší 28mm f/2 ale i nová 35mm f/1.8 není vůbec velká, dále i Samyang dělá malé AF – mají vlastní 35mm a 45mm a 24mm v 1.8, teď nedávno vyšla trojce malých pevných Géčkových obj (24mm, 40mm a 50mma), pak má Sigma řadu Contemporary, kde je drobná 45mm ve 2.8 a nebo řada MF Loxií –> takže si myslím, že je z čeho vybírat.

  3. Nechápu, proč je ta cena u nás tak přepálená :/ v USA je A7C přibližně o 200 dolarů levnější než A7III (nepočítám sezónní cashback, který sleví A7III ještě o dalších 5000,-Kč). Mě osobně láká A7C kvůli videu (oproti A7III vylepšený AF, o chloupek lepší podání barev a výklopný displej)

  4. michal57s

    po dlhsej dobe konecne ziadny mobil :-).
    setak na a7iii je naozaj horsi (staci pozriet sample z inych stranok, uvidi aj amater).
    otazka, preco kupovat full frame s nie uplne top sklom – jednoducho je to ff a ak mas mobil, tak chces len velkost ff+ 😀 na cestovanie.
    lepsie objektivy ma (papierovo) nikon z5 a panasonic s5, len sony je tak silnou znackou, ze si tento nezmyselny fotak naozaj moze dovolit. lepsie objektivy su jednoducho vacsie a nehodia sa na taketo telo (a ani na a7iii).

  5. No nevim, drazsi nez a7iii a s mizernym setakem. To je sice pekne, ze je to lehky skladaci sklo, ale svetelnost, opticka kvalita i rozsah jsou bida, uplne devalvuje vyhody FF. S nejakou svetelnou palacinkou asi super, ale to bude skladna konec koncu i ta a7iii. Takze za mne spis rozpaky, a to mam koncept malych tel a6xx rad, sam jedno vlastnim jako fotak na vylety a cestovani. Spatny fotak to neni, ale rozhodovat bude cena, ta soucasna to podle mne zabiji.

  6. Dobrý den, pane Rybáři. Cena je úlet, ale to je u Sony docela běžné. Ona časem spadne. Ale takový FF Canon EOS RP + redukce EF/RF + Canon RF 35/1.8 (nebo Canon EF 28/1
    8) + Canon RF 85/2 se dá pořídit nový v ČR (pokud vychytáte slevu a Canon CashBack) za 56000kč. Váha celého setu je necelých 1300g. To je sen. Za takové peníze mít FF.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*