Skvělý trik pro lepší fotky v mobilu: lokální úpravy v Polarru

Jak na fotce z mobilu ztmavit jen nebe? Jak zesvětlit pouze postavu? Pokud s tím zápasíte stejně jako já, zkuste opravdu skvělou funkci v aplikaci Polarr. Dokáže to skvěle a zadarmo.

Pořád něco nového zkouším – stahuji aplikace zadarmo, kupuji ty placené, a moje sbírka aplikací pro fotografování i úpravu fotek je už opravdu velká.

Ale málokdy mě něco opravdu zaujme, málokdy totiž “fantastická novinka” dokáže nabídnout něco nového. A většina položek v mé sbírce pak tiše sedí v přecpané přihrádce mého iPhonu.

Ale nedávno mě zcela nadchla jedna zásadní drobnost v aplikaci Polarr: nebývale pokročilá schopnost najít, vybrat a následně upravit jen určitou zónu fotografie – jako například nebe nebo postavu.

Javorník Bílé Karpaty
Právě u podobných fotek se rychlé úpravy hodí, na původním obrázku bylo příliš světlé nebe – Polarr ho dokáže „najít“ a zatmavit. Foto: Fotoguru.cz

Proč mě to nadchlo? Především proto, že přesně to se mimořádně hodí – a u jiných programů jsem tuhle funkci nenašel. To proto mé nadšení. A i vám se to bude líbit, za to ručím.

Samozřejmě, tzv. lokální úpravy umí hodně aplikací, včetně například SnapSeedu, googlovské apky, která je patrně nejkomplexnějším nástrojem pro mobily a za prozkoumání stojí samozřejmě též.

Ale: v drtivě většině aplikací to funguje podobně jako u programů pro počítače, kdy “štětcem”, tedy prstem, malujeme přes oblast fotky, kterou chceme zesvětlit, doostřit, zvýraznit.

Kdo to někdy zkoušel, tuší, že je to docela těžké. Anebo řekněme upřímně: nemá to moc smysl, v mobilu to prostě dopadá bídně. Polarr na to jde jinak – a proto mě tato drobnost nadchla.

Jak to funguje: mobil umí trefit postavu i nebe

Jak to funguje? Nejlepší to je prostě vyzkoušet. Stáhněte si Polarr, ve své základní (a zcela dostačující) verzi je zadarmo pro iPhony i mobily s Androidem. Pak otevřete nějakou fotku s postavou nebo krajinou.

V pravém dolním rohu pak zahlédnete tlačítko SELECTION, které vám nabídne výběr osoby (Person), pozadí (Background), nebe (Sky) a dalších variant.

Polarr - úpravy fotek v mobilu
Co uvidíte v mobilu: 1. otevřete obrázek 2. aplikace vám nabídne, co dokáže vybrat 3. zde jsem zvolil nebe, s nímž pak můžeme pracovat. Ilustrace: Fotoguru.cz

V dalším kroku pak můžete onen zvolený výběr spokojeně upravovat. Verze zdarma vás pustí jen do úprav v záložce Light (Světlo), ale to pro naprostou většinu situací zcela stačí. Protože právě dostupné možnosti pokryjí 90 procent všeho, kdy se tohle bude hodit: upravit můžete celkovou světlost (Brightness), vytáhnout stíny (Shadows) nebo obrázku dodat kontrast (Contrast).

Upravenou fotku pak uložíme přes symbol šipky v horní části displeje, kdy můžeme přepsat původní obrázek (Modifiy original photo) nebo ho uložit jako snímek nový (Save New Photo).

Proč Polarr mnoho let všem doporučuji

Pokud jste Polarr zatím nezkoušeli, vřele ho doporučuji. Pro mě osobně patří k nejrozumnějším aplikacím na úpravu fotek v mobilu, ale také k velmi rozumným nástrojům na úpravy fotek v počítači.

Dokonce ho obecně radím jako skvělý nástroj pro ty, kteří s úpravou fotek (v počítači) začínají. Polarr je velmi jednoduchý, ale zároveň opravdu pokročilý nástroj, tedy ideální program pro průzkum toho, co od editování fotek vůbec čekat. Mnohem snáze se poté začíná s něčím pořádnějším, třeba Lightroomem nebo Zonerem.

Úprava fotek v mobilu - Polarr
Kromě úprav nebe se v reálném životě hodí možnost zesvětlit postavu – zda na fotce z Maroka je ona dáma tmavší, než by se nám líbilo. Algoritmus dokáže postavu vybrat, v dalším kroku ji můžeme zesvětlit. Pro rychlé úpravy to funguje opravdu skvěle. Ilustrace: Fotoguru.cz

Stejně povedená je právě mobilní aplikace, která samozřejmě umí řadu dalších skvělých úprav, které stojí za vyzkoušení. Byť popravdě, právě ta výše zmíněná lokální kouzla vás asi nadchnou nejvíc.

Párkrát zkuste a uvidíte, jak vás tohle hraní lapí – je to opravdu něco, co zatím bylo na mobilech relativně těžko dosažitelné.

A doporučuji držet se verze zdarma, jak v mobilu, tak na desktopu. Koupit plnou verzi špatný nápad není, ale jak už jsem zmínil: výraznou část toho opravdu podstatného a cenného uděláte i s verzí bezplatnou.

Aplikaci Polarr můžete stáhnout z App Storu (pro iPhony) nebo Google Play (pro ostatní mobily) – link viz též oficiální web https://www.polarr.com/

 

 

—————–

Reklama

Je tu jeden komentář

  1. Dobry den, mam dotaz k aplikaci Polarr. Na androidu uvedene funkce person nebo sky nejsou. Je mozne, ze pro Android budou dodany pozdeji? Nemate informaci? Dekuji

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*