Xiaomi 12T Pro – co umí snímač s 200 Mpx? (recenze)

Xiaomi 12T Pro je jednou z vlajkových lodí této značky ve světě i v ČR, tedy mě zajímalo, co umí, jak fotí, a kam se mezi fotomobily řadí svými výkony. A také, zda má v reálném životě smysl obří rozlišení snímače: 200 Mpx. Zde je má recenze a ukázkové fotky pořízené během dvou týdnů testování.

Proč jsem se rozhodl otestovat Xiaomi 12T Pro? Důvod může znít trochu banálně, ale smysl snad dává – tedy: už je to dávno, co jsem od této značky něco vyzkoušel – naposledy to byl model Xiaomi Mi Note 10 (viz recenze) přesně před třemi lety. Tedy mě prostě zajímalo, co je nového, kam Xiaomi míří, a kam tyto mobily patří na pomyslné mapě světa mobilů.

Xiaomi 12T Pro
Hlavní objektiv Xiaomi 12T Pro odvádí solidní výkony – zde na běžné rozlišení cca 12 Mpx… Poznámka: Barvy zde sedí u nebe i žlutě nasvíceného kostela. Bylo to prostě krásné vánoční světlo v pražské Liboci. Neupravená fotka v plné velikosti.

A přiznám, vlastně jsem byl i zvědavý na to, zda může mít nějaké reálné využití i to, co je jedním z hlavních definičních prvků tohoto modelu: fyzicky poměrně velký snímač s poněkud neuvěřitelným rozlišením 200 Mpx…

Tedy jsem si mobil půjčil přes konec roku a poctivě s ním dva týdny fotil v bezpočtu různých situací od Prahy po valašské hory.

Xiaomi 12T Pro
Xiaomi 12T Pro na oficiálním snímku.

Jaký má Xiaomi 12T Pro fotoaparát

Jak to u podobných mobilů bývá, není špatné začít popisem parametrů foťáku – hodně nám to pomůže i v definici toho, kam tento model vlastně patří a co od něj čekat…

Fotoaparát Xiaomi 12T Pro

Hlavní snímač: 200 Mpx, clona f/1.7
Ultraširokoúhlý: 8 Mpx, clona f/2.2
Makro: 2 Mpx, f/2.4

Tyhle specifikace už poměrně zásadně definují schopnosti tohoto foťáku: klíčovým nástrojem bude samozřejmě onen hlavní snímač. Doby, kdy spotřebitelé uznávali logiku “čím více pixelů, tím lepší foťák” už jsou naštěstí pryč. Byť onen fakt, že tento mobil má 200 megapixelů, je prostě nepřehlédnutelný. Pro finální výsledky je – mimochodem – důležitější, že jde o snímač relativně velký (tedy s velkými rozměry), což se vážně projevuje i na kvalitě fotek, z nichž se toho opravdu dá vytáhnout hodně.

Xiaomi 12T Pro
Xiaomi 12T Pro má i solidní autofokus, který dokáže sledovat i pohyblivé objekty á la pes. Neupravená fotka v plné velikosti.

Pohled na další parametry však též ukáže, že od tohoto modelu není možné čekat zásadní výkony v přibližování (chybí tu optický zoom, byť – viz výše – detaily z dálky dokáže poměrně solidně zachytit i onen obří snímač). Stejně tak je z parametrů zjevné, že žádné velké výkony se nedají čekat od makra (snímač 2 Mpx) – což je nicméně obecně vlastnost mnoha mobilů, včetně mého iPhonu 13 Pro, jehož makro je v podstatě opravdu ostudné.

Xiaomi 12T Pro Makro
Makro je zde spíše jako doplněk (rozlišení snímače je 2 Mpx), ale na hraní rozhodně stačí.

Mimochodem, o zhruba rok starší – a o něco dražší – předchůdce Xiaomi 12 Pro (v chybějícím “T” je ten rozdíl) měl u těch dvou doplňkových objektivů o něco lepší parametry – přinejmenším na papíře, nezkoušel jsem ho ale, a tedy nemohu posoudit.

Raklama

Jak zásadní je snímač s 200 Mpx?

Dobrá tedy, a má tento snímač opravdu zásadní význam? Ano i ne. Ne, protože jen opravdu naprostý zlomek uživatelů bude opravdu fotit s tímto rozlišením – pokud byste to chtěli zkusit, jde to možná nastavit v záložce Více pod možností Ultra HD. Tam je možné fotit buď s rozlišením 50 Mpx nebo i s těmi 200 Mpx. Fotka pak má rozměr 16 384 × 12 288 px a velikost přes 50 Mb, což je zajímavé, leč dosti nepraktické.

Xiaomi 12T Pro recenze
To samé místo jako úvodní snímek vyfocené v rozlišení 200 Mpx… Fotka je zmenšená… Pokud se na ni chcete podívat v plné velikosti, zde je na mém externím uložišti (pozor, má 60 Mb).

Pokud nicméně budete z výsledné fotky v dobrém světle lovit detaily, opravdu tam budou – což se prostě hodit může. Osobně mě bavilo hrát si s focením “globálních scén” v našem bytě, z nichž se pak dalo vytáhnout opravdu hodně, ale i některých scén ve městě a krajině.

Nicméně: jak jsem už zmínil: v reálném životě to prostě pro drtivou většinu uživatelů žádný větší význam mít nebude – rozhodně to není tak, že by ta obří fotka na vás v mobilu nějak zasvítila kvůli tomu, že bude lepší nebo výraznější.

Xiaomi 12T Pro - recenze
Hodně velký detail vyříznutý z fotky viz výše. Je opravdu pozoruhodné, co vše lze z 200 Mpx „vytáhout“, a to bez dalších úprav.

Ale – což je poměrně zásadní: rozdíl mnohem snáze zahlédnete při prohlížení v počítači: když jsem vybíral a třídil fotky pro tento článek, jako obvykle jsem to dělal v programu Lightroom. A skoro všechny fotky focené na 50 i 200 Mpx jsem při prvním procházení automaticky vybral (aniž bych si uvědomil, že jsou to ty velké). Proč? Protože prostě v počítači vypadají mnohdy lépe než ty normální (s přibližně 12 Mpx).

Jinými slovy: pro náročnější majitele tohoto mobilu má nesporně smysl si s tím rozlišením čas od času hrát, protože zkrátka znamená jednu z cest k lepším fotkám. A těch 200 Mpx by bylo prostě škoda přehlížet jen jako reklamní tah (byť i ten to je, to se ví).

Xiaomi 12T Pro
U podobných fotek se velké rozlišení hodí… Podobná fotka (zde rozlišení normální) bude v 50 nebo i 200 Mpx vypadat v některých případech o něco lépe, byť se to pozná jen v počítači. Neupravená fotka v plné velikosti.

Navíc obecně, a to nejen u Xiaomi, platí, že tyhle poměrně (fyzicky) velké snímače s mořem pixelů mají zásadní roli při dalších méně viditelných činnostech. Pomáhají při zoomování (z velké fotky se lépe “ořezává”), ale obecně se hodí i pro lepší zpracování obrazu.

Kam Xiaomi 12T Pro patří

Znovu, pro jistotu, připomínám, proč a jak testuji mobily: zkrátka už po mnoho let si od hlavních hráčů půjčím ty nejdražší a nejnadupanější vlajkové lodi a otestuji je. A to hlavně proto, že mě opravdu hodně zajímá, jak obecně mobily fotí ve srovnání s foťáky.

Xiaomi 12T Pro
Opravdu složité světlo a pozoruhodná fotka. Pro jistotu dodávám: ona zelenavá tečka vpravo dole je působena lomem světla v objektivu a je zcela normální (dobře ji znají i majitelé iPhonů). Neupravená fotka v plné velikosti.

Jinými slovy, pokud se mě optáte: co vše dnes mobily umí a kam se to vše posunulo za několik let, dokážu vám poměrně přesně a sebevědomě odpovědět a u hlavních vlajkových lodí popsat, co je skvělé, a co méně.

Co umím už mnohem méně, je hodnotit a porovnávat různé třídy jedné značky. Čímž se přiznávám, že do opravdu zevrubného hodnocení Xiaomi 12T Pro se vlastně moc nechci pouštět – protože dobře neznám konkurenty v této třídě, ani celé spektrum modelů Xiaomi.

Jednou z cest, jak tento model “umístit”, je nicméně pohled na cenovku, která je nyní (leden 2023) kolem 17 – 20 000 Kč. Tedy plus mínus o třetinu méně než vlajkové lodi Samsungu (viz recenze Samsung S22 Ultra) a skoro o polovinu méně než nejnovější iPhony řady Pro.

Xiaomi 12T Pro
Zajímavá noční scéna dopadla dobře – noční režim je zde obecně trochu slabší než u konkurenčních modelů. Dobře nicméně dopadají fotky z „modré hodiny“, viz dále.

Pohled z druhé strany, tedy z těch levnějších segmentů, je pro mě trochu složitý, ale obecně si myslím, že první modely se solidními výkony stojí kolem 9 000 Kč (na způsob Samsungu A53 – viz recenze).

Zkrátka: Xiaomi 12T je velmi rozumný “vyšší střední” model…

A zajímavé je též pohlédnout na to, kam ho řadí recenze serveru DxoMark – kdy je v danou chvíli na 22. místě.

Jak Xiaomi 12T Pro fotí

Co tedy při focení čekat od Xiaomi 12T Pro? To asi nejlépe zahlédnete z ukázkových fotek na této stránce. Testoval jsem v různých situacích od Vánoc do poloviny ledna v různých situacích a za různých světelných podmínek.

Xiaomi 12T Pro
Zajímavý detail v zajímavé světle. Neupravená fotka v plné velikosti.

Obecně se dá říct, že výkony odpovídají oné střední třídě, cenovce i klíčovým parametrům. Solidní výkony je možné čekat od hlavního snímače, kdy zejména v dobrém světle, foťák rozhodně nezklame ani náročnější uživatele. Jak vyplývá z technických specifikací (chybějící objektiv pro optický zoom), zoomovat jde jen opravdu do určité a do poměrně nevelké míry, pak už jde kvalita dolů. Stejně tak není možné čekat zázraky od makra – to je opravdu spíš doplněk (což ale, jak už jsem zmínil, platí o mnoha mobilech včetně mého osobního iPhonu 13 Pro)…

Jak vyplývá z ukázkových fotek, mobil solidně zvládne i poměrně složité situace – protisvětlo, přítmí a další složitosti, byť samozřejmě čas od času zkrátka zpracování obrazu někam ustřelí.

Xiaomi 12T Pro
Zimní lesní scéna…. Neupravená fotka v plné velikosti.

Jak už jsem zmínil, poměrně zásadní může pro uživatele být používání onoho hlavního snímače s 200 Mpx, tedy focení do tohoto obrovského rozlišení (nebo o stupeň menšího – s rozlišením 50 Mpx). Dělat to stále rozhodně nemá smysl, ale v některých situacích (krajina, interiér, město) je zkrátka možné získat opravdu výraznější, a tedy i viditelně lepší fotky s mnoha detaily. Což ocení zejména ti, kdo z fotek dělají například fotoknihy, nebo je tisknou. Přičemž zopakujme, že jedna fotka na maximální rozlišení má přes 50 Mb, tedy pracovat s ní nebude snadné, dat to už je prostě poměrně hodně. Ale hodit se to může, to ano!

Což je svým způsobem jedno z velkých překvapení pro mírně cynické recenzenty, kteří už “vše dávno viděli” – těch 200 Mpx prostě není jen zajímavost.

Xiaomi 12T Pro
Krajina kdesi na Valašsku… Neupravená fotka v plné velikosti.

Podvečerní fotky vypadají zajímavě

Zajímavé též je, že dobře vypadají fotky ze situace, kdy nezkušení fotografové foťáky a mobily schovávají, a zkušenější borci naopak tuší, že přichází jejich chvíle: tedy z “modré hodiny” těsně po západu slunce, kdy oči vidí šedivě, ale foťáky modře.

Xiaomi 12T Pro
Zajímavé světlo tzv. modré hodinky těsně po západu slunce. Neupravená fotka v plné velikosti.

Jak zahlédnete z ukázkových fotek, Xiaomi 12T Pro tuhle klíčovou dobu zvládá velmi dobře. Byť celkově je dlužno říct, že noční režim zde přece jen neumí tolik, co nabízejí konkurenční mobily nejvyšších řad, které dokáží rozsvítit i opravdu hodně temné scény.

Xiaomi 12T Pro
Noční Praha s modrým nebem… Neupravená fotka v plné velikosti.

Mimochodem: zcela záměrně zde nehodnotím video, protože se jím systematicky nezabývám a nedokáži ho tedy kvalifikovaně vyhodnotit. Samozřejmě, pár testovacích minut jsem natočil, ale jak si tento model stojí ve srovnání s konkurencí, to říci neumím. K čemuž pro zajímavost dodávám, že mobil umí točit i v 8K, což samozřejmě pro běžné použití nemá význam. Ale i tady platí to, co pro fotky s obrovským rozlišením: kdo to umí, dokáže i tento parametr využít ve svůj prospěch, těch detailů tam prostě je více.

Xiaomi 12T Pro – shrnutí recenze ve dvou větách

Xiaomi 12T Pro disponuje snímačem s obřím rozlišením 200 Mpx, který odvádí velmi solidní výkony v různých situacích i světelných podmínkách a zastiňuje tak další dva objektivy (ultraširokoúhlý a makro). Zkušeným uživatelům, kteří fotky tisknou nebo upravují v počítači, tak dává mobil možnost kreativnějšího zpracování výsledků – prostě práci s kvalitnějšími daty.

Xiaomi 12T Pro – cena

Není v mých silách ceny průběžně sledovat, zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

Xiaomi 12T Pro 8GB/256GB lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

A zde je link na Alza.cz, která své ceny do Heuréky neposílá:
Xiaomi 12T Pro na Alza.cz

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Agentura zastupující Xiaomi mi pouze bezplatně zapůjčila tento mobil, za což jí děkuji.)

Další fotografie z testu:

Poznámka: I tyto fotky si můžete prohlédnout v plné velikosti – stačí najít jméno fotky (vlevo dole po rozkliknutí v galerii – např. IMG_0371.jpg ) a  zadat do prohlížeče www.fotoguru.cz/files/IMG_0371.jpg

 

Shrnutí recenze:

Xiaomi 12T Pro

Xiaomi 12T Pro disponuje snímačem s obřím rozlišením 200 Mpx, který odvádí velmi solidní výkony v různých situacích i světelných podmínkách a zastiňuje tak další dva objektivy (ultraširokoúhlý a makro). Zkušeným uživatelům, kteří fotky tisknou nebo upravují v počítači, tak dává mobil možnost kreativnějšího zpracování výsledků – prostě práci s kvalitnějšími daty.

Hodnocení redakce:
7.5

Pros

  • velmi solidní výkony hlavního snímače
  • možnost fotografovat v rozlišení 200 Mpx
  • bleskurychlé nabíjení a výdrž baterie

Cons

  • zoomovat jde jen velmi omezeně
  • slabé makro
  • zpracování obrazu občas pokulhává
Reklama

2 komentářů

  1. Recenze v podstatě o ničem. Nebýt těch ukázových fotek tak jsme se vlastně v každé kapitole jen dozvěděli, že recenzent vlastní nejvíc nejlepší ajfoun. Bylo by fajn se tomuto tématu pověnovat trochu hlouběji – vzít pár telefonů s různými typy použitých snímačů/modulů foťáků a porovnávat v různých situacích. Takhle je ta recenze vcelku bezcenná a pokud se někdo rozhoduje jestli si má připlatit za verzi s 200 Mpix snímačem nebo vzít 50 Mpix snímač od Sony, musí jít pro informace opravdu jinam.

  2. Pořídil jsem 12T Pro po Mi11, a při přímém porovnání, hlavně ve středu fotografie, bylo jasné, že Mi 11 s menším snímačem a 108Mpx má větší rozlišení a méně vytavený kontrast. Také za tmy vypadají stromy opravdu příšerně proti Mi11 a S22U. Soudruzi v Xiaomi asi někde udělali chybu.
    Jinak hezká recenze, díky.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*