Canon G5 X je další z nevelké skupiny foťáků, které dokazují, že kompakt rozhodně nemusí znamenat “hračku pro nenáročné”. Ba co víc, jde o nejnadupanější a nejlépe ovladatelný kompakt, který jsem kdy měl v ruce. Chyták trochu je, že u kompaktu nejnadupanější nemusí nutně znamenat nejlepší…
Canon PowerShot G5 X byl oficiálně přestaven v říjnu 2015 a přitáhl zasloužený díl pozornosti. Už jeho vzhled napovídal, že aspiruje na špičkové pozice v stále důležitějším segmentu foťáků: opravdu kapesních strojů, které dokáží velké věci…
Abychom ho správně zařadili na scénu fotoaparátů (což je v tomhle případně zvlášť důležité), připomeňme si, co se na ní vlastně dnes děje. Tedy: Zrcadlovky stále kralují, ale pro mnohé nečekanou silou na jejich pozice útočí dvě skupiny “vetřelců” – malé a dobré foťáky (kam na špičku patří stroje od Sony a bezmála kultovní výrobky Fujifilmu), a, zadruhé, o foťáky opravdu kapesní.
Canon PowerShot G5 X a vzestup kapesnosti
Ona kapesnost je vlastně trend, kterého si možná zatím mnozí z “tradicionalistů” nevšimli, a pokud ano, mávají nad ním rukou s konstatováním, že nic kapesního prostě nemůže být tak dobré, aby to stálo za řeč.
Jenže to je omyl: focení chytrými telefony raketově stoupá (spolu s kvalitou výsledných fotek) a to posiluje “touhu” fotografů mít něco v zásadě kvalitního přímo v kapse… (Jako majitel iPhone 6 bych o tom mohl vyprávět…) A světe div se, ono to jde…
Lídrem téhle kategorie je už bezmála legendární Sony RX100, který nadchl opravdu skoro každého, komu se dostal do ruky. Včetně mě, viz recenze modelu Sony RX1000 iii z léta 2014, případně modelu posledního (Sony RX100 iv) z léta 2015.
Jsou to věci opravdu kapesní, z nichž “lezou” vlastně až neuvěřitelně kvalitní fotky srovnatelné v dobrých podmínkách se zrcadlovkami… A to navzdory poměrně malému jednopalcovému čipu…Canon kontroval proti Sony též velmi dobrým modelem Canon G7 X… Zásadní rozdíl byl v tom, že na rozdíl od konkurence Canonu chyběl hledáček, který marná sláva, může v této kategorii foťáků mnohým chyběl (mně tedy moc ne…).Nu a tím se snadno dostáváme k tomu, kam patří Canon PowerShot G5 X, který hledáček má, a skvělý.
Canon G5 X – skvělý hledáček i ovládání
Pokud chcete definici Canonu G5 X v jedné větě, tu je: jedná se o vlastně o Canon G7 X, který byl dovybaven skvělým hledáčkem a výborným ovládáním. Respektovaný web DPreview.com dokonce píše, že identické jsou i vnitřnosti, tedy nejen objektiv, ale i čip a procesor, nikde jinde jsem to však nedohledal, tedy to je třeba brát s rezervou.
Na každý pád je radost s tímhle foťákem pracovat – a právě opravdu pořádně “zrcadlovkově” provedený hledáček je něco, co upoutá pozornost. A pracuje se s ním opravdu skvěle, bez hledáčku se žít dá, ale já foťák mimo jiné testoval v různých protisvětlech, kdy by bez jeho přítomnosti nebylo na zadním displeji vidět skoro nic. Kvalita “obrazu” v hledáčku je též výborná – žádné pruhy, žádný šum, zkrátka opravdu špička ve své kategorii dávající pocit “pohledu vzduchem”.
Stejně zásadní výhodou (či hlavním rysem) je fantastická ovladatelnost, v níž opět patří Canon Powershot G5 X ke špičce nejen kategorie “kapesních fotoparátů”, ale foťáků vůbec. Ovládání základních funkcí je totiž snazší než i u většiny začátečnických zrcadlovek, věřte či ne.
Foťák je vybaven třemi nezávislými “kolečky” – kromě kolečka ovládající kompenzaci expozice má uživatel k dispozici ještě velmi šikovný a lehce otočný čudlík poblíž horní hrany přední strany foťáku (opravdu se ovládá skvěle) a též otočný prstenec na objektivu. Obé se hodí třeba při plně manuálním režimu a krom Olympusů mě nenapadá žádný tak dobře ovladatelný malý (i velký) foťák.
Canon G5 X a šikovný objektiv
Jak už jsem zmínil, klíčové parametry jsou jinak zcela stejné jako u méně vybaveného bratra Canon G7 X. Hlavní silnou zbraní je objektiv s velmi slušným rozsahem 24-100 mm (v přepočtu na kinofilm) a stejně pozoruhodnou světelností 1.8-2.8… (Ano, pokud se ptáte, zda umí “rozmazávat pozadí”, tak umí….)
Tento rozsah zoomu je mimochodem lepší než u konkurence od Sony. Což v součtu s poctivým hledáčkem a dobrou ovladatelností může opravdu stanovit nový a vyšší standard u této kategorie “profesionálních kompaktů”… Procesor je DIGIC 6 a za zmínku stojí i blesk, který funguje velmi slušně… A počet pixelů? Trochu zbytečně moc: přes 20 MP, ale bez trochy laciných efektů se dnes už foťáky prodávat skoro nedají.
Z čehož vyplývá ona zásadní otázka otázek. Tedy: No a jak ten foťák vlastně fotí? Odpověď vám mohou dát fotky na této stránce… Je z nich zjevné, že velmi dobře, a že ač jde o relativně malý čip (výrazně menší než mají zrcadlovky), výsledky jsou dobré.
O mnoho těžší je otázka, která se nabízí: A jak je na tom kvalita fotek ve srovnání s legendární řadou Sony RX100? Férová odpověď zní, že si to zodpovědně říci netroufnu, protože pro to by bylo nutné opravdu srovnání “bok po boku” ve stejných podmínkách. Pokud vás zajímá můj názor subjektivní, o mírných pár procent víc bych vsadil na Sony – přece jen mi o fous fotky z posledních dvou modelů zmíněné řady připadají kvalitnější.
A teď to “ale” – je to vše potřeba?
Z minulých odstavců vyplývá, že svým způsobem jde o foťák snů. Ano, před pár lety by to byla naprostá revoluce… To “ale”, který vždy nějaký existuje, je pro mě vlastně docela zásadní. Zní: potřebuji ale u foťáku tohoto typu tak fantastické funkce?
Vysvětlím: hlavním “nedostatkem” tohoto foťáku totiž je, že kvůli skvělým vymoženostem, především “hledáčkové šachtě”, už prostě není kapesní. Vím, možná vás už s tou touhou po kapesnosti otravuji, ale až si jednou pár dní zkusíte putovat po Čechách či Moravě a vědět, že se skvělý foťák vleze do kapsy, už si nikdy nebudete chtít odvykat (mám na mysli Sony RX100 nebo Canon G7).
A z druhé strany: ovládání je fantastické, ale menší čip přece jen v obrazové kvalitě nedovoluje Canonu G5 postavit se naplno tváří tvář špičce segmentu “malých foťáků” s větším čipem, třeba Fujifilmu X-E2, Sony A6000 nebo i skvělému a trochu opomíjenému Canon EOS M3 (všechny mají “zrcadlovkové”, tedy větší APS-C čipy). Ty prostě fotí lépe…
Otázka tedy zní: co je pro mě víc, skvělé ovládání, nebo skladnost? Anebo maximální obrazová kvalita? Každý patrně odpoví trochu jinak, pro mě by pořád tato kategorie byla strojem záložním (dobrým, ale záložním), tedy skladnost by mi byla nadevše… Navíc připouštím něco, na co bych ještě před pár let vůbec neměl odvahu pomyslet: že totiž se dá žít i bez hledáčku…
Zkrátka: Canon G5 x je výjimečný foták, který má z definice pár drobných much… Blízká budoucnost ukáže, kam ho měnící se preference klientů-fotografů zařadí v reálném životě…
Canon G5 X – co mě zaujalo
Nejlepší ovládání široko daleko – Canon Powershot G5 X je opravdu radost ovládat, ve snadnosti práce s různými čudlíky (a režimy včetně manuálu) nemá konkurenci ani mezi většinou zrcadlovek.
Výborný hledáček – hledáček patří k špičce toho, co je dnes možná najít na trhu – rychlý, jasný, kvalitní.
Celkové pojetí – opravdu malý a opravdu dobrý foťák, což byl ještě před několika lety naprostý protimluv. Chyták: je malý, nikoliv však kapesní, což je větší limit, než se může zdá na první poslech.
Čtěte aktuální přehled ZDE
Canon G5 X – na co pozor
Nešikovný výklopný displej – tohle může znít jako naprostá prkotina, ale u konkurence od Sony jsem si při pouličním focení rychle zvykl na displej, který se dá vyklopit v přímo u foťáku (ideální pro nenápadné focení u pasu), to mi u Canonu G5 X docela chybělo – u něj se displej vyklápí “ve vzduchu” vedle foťáku, což je dost nešikovné a nápadné.
Výdrž baterie – výdrž baterie mě hodně vyděsila, vybila se po celonočním nabíjení v brzkém odpoledni po ne nijak šíleném focení (cca 350 fotek, jen málo s bleskem, poměrně málo prohlížení na displeji).
Někdy je trochu líný – V situacích, kdy je potřeba sériového snímání a zároveň se fotí do RAW, místy působí trochu líně…
Canon PowerShot G5 X – cena
Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.
(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Canon mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)
Dobrý den,
Vaši recenzi jsem využil mezi řadou dalších při rozhodování o nákupu mého 1. fotoaparátu v životě, a většinu Vašich honocení mohu potvrdit… Dosud – přes 20 let – jsem se zabýval hlavně natáčením videa, a i když jsem také často fotil, tak vždy s vypůjčenými aparáty (od levných minikompaktů za Kč 5 000,– našich dětí až po zrcadlovku mé ženy, notorické fotografky).
Hledal jsem něco co nejmenšího a „nejkvalitnějšího“, a po dlouhém zkoumání jsem šel do G5 X. Po asi 1/2 roce mohu prohlásit, že jsem volil dobře – s důrazem na to, že přístroj vyhovuje hlavně mně, a o to jde. Jak správně píšete, každý má jiné požadavky a preference…
Mne přesvědčily hlavně tyto parametry:
– Chtěl jsem kompaktní foťák – ano, ten hledáček dost vyčuhuje, ale co je vlastně považováno za „kapesní“ přístroj? Že se to vejde do kapsy u košile nebo jeans? Tam bych si foťák za 15-30 tis. asi stejně nedal. Ale G5 X dám snadno do boční či náprsní kapsy saka, do bundy, kabátu atd.. Jsem cyklista, a v malém pouzdru ho bez problémů a bezpečně vozím v zadní kapse dresu po lesích a kopcích, případně nosím na opasku kalhot nebo bederním pásu batohu/ledvinky např. na běžkách, takže je stále po ruce…
– Hledáček: nejen výhoda za protisvětla – máte-li nějaké dioptrie na blízko, jde o nutnost, display nezkorigujete… Nemluvě o lepší stabilitě oproti úchopu jen rukama. Jeho kvalitu mohu navíc jen potvrdit.
– Nenašel jsem nic jiného, co by kombinovalo takovou světelnost objektivu s disponibilním rozsahem zoomu (dokonce i digitální zvětšení až do 8x je obvykle použitelné). Proto jsem z výběru nakonec z obou důvodů vyloučil řadu Sony RX, i když – možná – fotí o trochu lépe. (Můj ideál byl původně desetinisobný zoom, ale v této kvalitě a rozměrech nic takového neexistuje…)
– Display: nejsem zrovna příznivec dotykových obrazovek, ale zde to funguje výborně, např. z funkce přeostřování dotykem ve videu jsem opravdu nadšen. Ale hlavně: mně se právě velmi líbí systém vyklápění – umožňuje sledování obrazu z nejrůznějších úhlů (dokonce za roh), což využívám hlavně u videa a při uchycení na stativu. Nemluvě o tom, že při využití hledáčku a zaklopeném displayi je možné aparát pořádně chytit oběma rukama a stabilizovat při zoomu.
– Video: dlouhé roky jsem používal kamery Sony, ale s přechodem na Canon XF 100 jsem zjistil, že Canon dodává nejpřirozenější barvy. Kvalitou videa G5 X jsem byl mile překvapen, a začal jsem foťák využívat jako pomocnou kameru B. Barevné podání je takřka shodné s XF 100, takže v postprodukci ani není třeba pro sladění používat barevné korekce, když je to kombinováno se záběry z kamery A. Dost dobrá je také stabilizace obrazu videa.
Pokud jde o Vaše srovnání kvality snímků s fotoaparáty osazenýmy chipy APS-C – jsou jistě lepší, a plnoformátové zrcadlovky jsou ještě lepší – ale pak nemůžeme hovořit o kapesním kompaktu…
Za nejslabší místo G5 X považuji výdrž baterie, ta je opravdu špatná – ihned jsem pořídil záložní. Rychlost focení do RAW pro mne osobně není kritický parametr. U prstence na objektivu se mi nelíbí, že nemá plynulý, ale skokový chod, takže se nedá využívat pro plynulé přeostřování u videa. Nicméně to do značné míry kompenzuje výborně fungující řešení dotykovým displayem…
P.
Canon G5 X je povedený fotoaparát, optimální rozsah zoomu i světelnost, krásná kresba, dobrá prokreslenost a přijatelný šum, suprová ergonomie (té se RX100 nemůže rovnat), ale ta kompaktnost a cena už není tak slavná. Je to otázka. Podle mne RX100 za 8 000 Kč udělá dobrou muziku za málo peněz, pak už musíte hodně připlácet za každou funkcičku navíc a bezzrcadlovek je v této ceně hromada a kompaktní jsou podobně a ergonomicky na tom taky nejsou špatně. Takže babo raď, ale asi bych G5 X viděl jen pro ty, co z nějakého důvodu nevyhovuje výměna objektivů a velký čip, třeba pro menší hloubku ostrosti a potřebují naopak větší a uvítají světelný zoom.
A) UPOZORNĚNÍ: Bral jsem jako samozřejmost, že na takovéto vyspělé kompakty lze montovat filtr např. pres adaptér. Bohužel s tím Canon u svého G5 X nepočítá. Je nyní asi jen možnost jekéhosi nalepeného kroužku-adaptéru od firmy Lensmate přímo na konec objektivu, ale to ve mně moc důvěry nebudí. Neumím si představit oželet v přírodě polarizační filtr.
B) NÁZOR: Nejen výklopné ale i otočné LCD (tedy asi jedině vedle těla?) jako u G5X je pro mne už návykové, protože fotit ze žabí perspektivy (např. makro u země) nebo nadhledu (nad davem) a zároveň komponovat obraz na výšku ! bez tohoto LCD neumím. A uvědomil jsem si, že takovéto záběry používám i relativně dost běžně. Nebo snad opomíjím nějakou jinou fintu ? Odpovím si zatím možná trochu sám: Pokud je dostatečné rozlišení, pak „myslet“ na výšku ale fotit standartně „na šířku“ a pak na PC řezat. Nicméně to se ochudím o nejširší možné ohnisko na výšku a to také nechci. Tzn. výklopné otočné LCD je pro můj způsob focení asi zatím nejdokonaleší varianta, co se montuje.
…ale;-). Mejte se a diky za pomoc!
OK, tajne jsem doufal, ze zrovna Vas nazor bude tim, ktery rozhodne;-). Ne, zatim jsem nemel moznost jej prakticky ozkouset a vychazim z hodnoceni Lumixu na ceskych i zahranicnich webech a z faktu, ze ziskal Gold Award na dpreview.com http://www.dpreview.com/reviews/panasonic-lumix-dmc-lx100. Nicmene diky za komentare!
Ano ano, četl jsem, a byla to jedna z nepříliš častých situací, kdy mé dojmy byly jiné než ty jejich… Každopádně platí, že jím nic nepokazíte… ale… JR
Dobry den, jak by vyznelo srovnani s Vami take nedavno testovanym Panasonicem Lumix LX100, prosim? Predevsim ve smyslu obrazove kvality (podobne svetelne objektivy, cip 1″ vs 4/3″) atp. Oba jsou mymi kandidaty na nastupce Nikonu P7000. Pouziti hlavne na cestovani, rodinne akce atp. Povazuji se za obeznameneho uzivatele minimalne ve smyslu Vaseho clanku Jak nastavit fotak v 10 krocich;-), Foceni me bavi, ale zatim asi nejsem pripraven obetovat skladnost a nizkou vahu za vyhody zrcadlovky. Moc diky za nazor!
Dobrý den, objektivně tyhle dva stroje srovnat je pro mě nemožné – zkoumal jsem v jiných podmínkách a různých časových horizontech, obecně jsou oba srovnatelné, byť přiznám, že Lumix ve mně nijak fascinující pocity nenechal, tedy říct to či ono by nebylo správné… Možná ještě zvažte Sony RX100 iii, má i hledáček, byť tedy skoro nepoužitelný – to je totiž opravdu kapesní foťák, což G5 X není…
Dobry den, dekuji. Faktor skladnosti resp „kapesnosti“ neni uplne rozhodujici, jsem s touto velikosti smiren, spis me zajima krok dopredu ve smyslu kvality fotek oproti stavajciimu P7000. Diky.
Rozumím – P7000 znám jen letmo, párkrát jsem ho měl na kurzu v ruce a dost se mi líbil… Tedy si netroufám srovnat a zrovna tady bych se trochu opravdu bál tipovat… Omlouvám se tedy za neurčitost, ale držím se zásady „raději přiznat, že nevím, než být frajer“… JR