Rozhýbejte fotky předků, nástroj Deep Nostalgia jim vrací život

Stačí pár vteřin a portréty vašich dávno mrtvých předků se začnou hýbat – točit hlavou, mrkat očima, usmívat se. Je to dechberoucí, dojemné, ale také trochu strašidelné. Díky nástroji Deep Nostalgia, který je přístupný zdarma, zcela mizí hranice mezi fikcí a realitou. Což je velké téma.

Deep Nostalgia (Hluboká nostalgie) se stala hitem hned poté, co ji mezi své bezplatné nástroje přidal oblíbený genealogický web MyHeritage.com. Za první tři dny ji dle oficiálních informací použily zhruba tři miliony uživatelů po celém světě.

Deep Nostalgia
Výchozí fotky pro animování – vlevo fotka mého dědy Františka Rybáře (1906-1980) je kvalitní, u obrazu prapradědy Jana Pellara (1814-1898) je to horší, jde o narychlo cvaknutou kopii obrazu. Přesto si algoritmus poradí až děsivě dobře, viz níže. Zdroj fotografií: Rodinný archiv autora.

Sociální sítě jsou nyní plné “animovaných” starých fotek, ale také třeba obrazů – algoritmus dokáže oživit cokoliv, na čem je lidská hlava. Ano, zní to trochu divoce, prostě jako další mírně nesmyslná hračka.

Jenže tahle hračka je prostě vážně trochu jiná: funguje až děsivě dobře a výsledky jsou až neuvěřitelně autentické. Sám jsem od toho moc nečekal, většina nástrojů, s nimiž HyHeritage v posledních letech přišla, byla opravdu spíš na hraní. Před časem se sociálními sítěmi převalila podobná vlna kolorování starých černobílých fotek, což mě, přiznávám, už pak trochu lezlo na nervy.

Ale tentokrát mě pohled do tváře mého dědy v uniformě i prapradědy faráře v taláru prostě zcela dostal.

Video – animace dědy Františka (15 vteřin)

Jak si začít hrát – stačí účet zdarma

Pokud chcete vše vyzkoušet, je to jednoduché – musíte si jen otevřít účet na MyHeritage.com. Nejrychlejší způsob je jít přímo na jejich podstránku Deep Nostalgia v češtině, tedy https://www.myheritage.cz/deep-nostalgia.

Já jsem to zkoušel jen v počítači, protože mi to přišlo přehlednější, ale zjevně to samé funguje i v aplikaci na mobilu.

Stačí nahrát fotku a je možné začít kouzlit – mimochodem: od startu na konci února přibyla možnost vybrat jednu z deseti variant animací, což je novinka. Pravda ale je, že ta původní ze zcela prvních verzí mi i nyní přijde asi nejpůsobivější.

K čemuž dodejme, že webu MyHeritage.com se není třeba bát, je to jeden z největších (pokud ne vůbec největší) genealogický web na světě, já jeho placenou i free verzi používám mnoho let.

Ale dobré je asi doplnit, že je to též web známý svými trochu agresivními marketingovými kroky. Tedy bát se rozhodně netřeba, je to světová špička, ale cenou za free účet budou emaily ve stylu “vytvořte svůj rodokmen, kupte si placenou verzi”.

Video – animace prapradědy Jana (15 vteřin)

Účet zdarma má dle oficiálních informací limit, kolik animací vám dovolí vytvořit, ale nedočetl jsem se, kolik to je přesně – to nejspíš zjistíte rychle sami, v určitém okamžiku vám nejspíš začne psát, že už toho zadarmo bylo dost a je třeba zaplatit. Jinak jsem ale vše poctivě vyzkoušel, založil testovací účet a vše funguje, jak má – včetně stahování výtvorů a jejich sdílení. Vše, co tu vidíte, bylo vytvořeno v nově otevřeném účtu zdarma.

Jak funguje tato technologie budoucnosti

Hodně zajímavá je i technologie jako taková – stojí za ní firma D-ID, která má na svých stránkách řadu podrobností a kontextu. Včetně ukázek toho, jak vzniká podklad pro tyto animace. Postup je podobný, jako například u natáčení filmů, kdy počítače analyzují záběry herce a poté jsou schopny do jeho pohybů a mimiky dosadit tvář z fotky nebo z obrazů.

Právě to, píší tvůrci, bylo jedním z hlavním smyslů vzniku této technologie – pandemie velmi zkomplikovala natáčení filmů a reklam, proto se různé firmy snaží vypomoci si “umělým světem”. S mírnou nadsázkou řečeno: stačí jen vytvořit počítačový model slavného herce a ten poté “natáhnout” na postavu, kterou může hrát skoro kdokoliv.

S tím vším však ruku v ruce jsou i obavy, že Deep Nostalgia a podobné nástroje směřují k masovému rozšíření Deep Fake, tedy obrazovým podvodům a manipulacím, které prosté oko nemá šanci odhalit.

Téma to je nesporně obrovské – Fake News, tedy manipulativní zprávy, hrají stále zásadnější roli v ovlivňování veřejného mínění a stávají se moderními zbraněmi. A jejich obrazová podoba může být o mnoho úrovní ničivější. Pokud v Bílém domě na záběru zcela věrohodně mluví Abraham Lincoln, budeme tušit zradu. U postavy současné to však tak prosté nebude.

Každopádně: Deep Nostalgia opravdu stojí za vyzkoušení.

Odkazy:
Deep Nostalgia: https://www.myheritage.cz/deep-nostalgia
Stránky firmy D-ID: https://www.d-id.com

 

———-

Reklama

Je tu jeden komentář

  1. Ladislav z Pardubic

    Zdravím Vás Jene z Pardubic
    pokud to myslíte s genealogií vážně a zajímají Vás předci zkuste tento projekt
    myheritage. cz
    cs.wikipedia. org/wiki/MyHeritage
    jsou i fotografie a opravdu velmi staré, 100-140 let. Zjistíte zajímavá fakta o rodině a příbuzných až do středověku.
    Snímky si zkuste upravit v Deep Nostalgia. Uvidíte co zvládne. Sám jsem byl překvapen dostupnými fotografiemi v solidní kvalitě, nic šedivého z občanských průkazů prarodičů z 50let minulého století.
    Přeji příjemnou zábavu a překvapení.
    S přáním dobrého světla
    Ladislav z Pardubic

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*