Jaký fotoaparát – focení dětí, dovolené …

Úvodní stránka Fotofórum Jak vybrat digitální fotoaparát? Jaký fotoaparát – focení dětí, dovolené …

  • Toto téma obsahuje celkem 13 odpovědí. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel radilek a poslední změna proběhla před 5 roky a 10 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 5 vláken odpovědí
  • Autor
    Příspěvky
    • #16266
      Stela
      Host

      Měla jsem fotoaparát, se kterým jsem byla spokojená. Bohužel dětem spadl na zem. S dalším jsem byla dost nespokojená. Chci si koupit fotoaparát za co nejméně, ale aby splňoval mé požadavky. Fotím převážně děti, které jsou neustále v pohybu. Můj první fotoaparát zvládl vyfotit mé děti v pohybu i ve tmě. Chci fotoaparát, který nebude moc velký a vyfotí vše – výlety, dovolené, krajinu, moje děti venku, vevnitř, v šeru, ve tmě a hlavně v pohybu i ve tmě (moje děti nikdy nebudou sedět a pozovat). Nerozumím tomu a nevím, jaké parametry mám u fotoaparátů sledovat. Poradíte? Momentálně fotím do mobilu.

    • #16283
      Jan Rybář
      Správce

      Dobrý den, mrkněte případně na tuto stránku https://www.fotoguru.cz/nejlepsi-fotoaparaty/. Je to můj seznam doporučených foťáků pro různé situace, scénáře a cenové mantinely…
      Jen pozor na jednu věc: zvládnout fotit děti v pohybu vyžaduje trochu či spíš více tušit, jak ten foťák funguje – žádný to nikdy nedokáže sám od sebe…
      Držím palce, JR

      • #16326
        Stela
        Host

        S prvním fotoaparátem jsem neměla problém vyfotit děti i ve tmě. Žádné znalosti jsem k tomu nepotřebovala. Co vše k tomu potřebuji vědět? A jaké vlastnosti fotoaparátů mám hledat. Zatím jsem zjistila, že mám sledovat světelnost – u Canon EOS M10 jsem tuto informaci nenašla. U vašich recenzí se často jedná o fotoaparáty za pro mě bohužel dost vysoké ceny. Chtěla bych fotoaparát nejlépe pod 10 tis. Kč. Budu ráda za jakýkoliv tip.

        • #16327
          Mýla
          Host

          Absolutní minimum: Je třeba umět nastavit hodnotu ISO.

          Jak začít fotografovat v 10 krocích

          Zkuste zvolit Nikon D3400, ten má opravdu pěknou cenu (12 000 Kč) a skvělé výkony v nižších světelných hladinách.

          • #16342
            Stela
            Host

            Chtěla jsem do 10 tis. Původně jsem měla představu kolem 5 tis. Jaké parametry mám sledovat?

          • #16343
            Stela
            Host

            U prvního fotoaparátu jsem nemusela vůbec nic nastavovat.

    • #16330
      MzM
      Host

      Co byl ten „první fotoaparát“ zač? Jestli vyhovoval, hledal bych nějakého následovníka, nebo stroj stejné/podobné kategorie.

      • #16341
        Stela
        Host

        První byl Canon PowerShot SX110 IS. Už jsem se na to někoho ptala, jestli si nemám tedy pořídit novější z té řady a bylo mi řečeno, že to neznamená, že je lepší, naopak může být horší. Nevím, co mám řešit za parametry. Třeba tento měl světelnost objektivu 2,8 – 4,3, citlivost (ISO) 80-1600. Ten novější měl lepší parametry a přesto fotil mnohem hůř.

        • #16357
          MzM
          Host

          Zkuste tedy znovu nějaký kompakt. Optimálně asi z výběru, co radí pan Rybář. Ve Vašem případě bych se nebál nějakého lepšího mobilu.
          Obecně: Novější fotoaparáty budou minimálně rychlejší, tzn. Budou mít rychlejší odezvu na povely. Rychleji zaostří, rychleji po zmáčknutí spouště pořídí snímek. Výpočetní výkon taky pomůže k lepšímu vyhodnocení scény – správný odhad „bílé“, správný odhad osvětlení….

          Že zmíněný kompakt byl lepší jak všechno ostatní? Podle mě tak snad ani nemůže být (nějaký příklad?). V případě fotoaparátů je novější lepší. Nesporně existují případy, kdy ne, ale to je spíš oblast akademických dohadů než praktického života.

          Nešlo v případě zmíněného Canonu spíš třeba o používání/nepoužívání blesku? Nebo neuvěřitelná série náhod ať už v případě všech dobrých a novějších horších fotek?
          —-
          Parametry a plusy a mínusy – velmi obecně – s tím, že chci co nejlepší fotku ve smyslu kvality (ostrá nezašuměná, správné barvy…)
          Klíčový je snímač.
          malý snímač (vs. velký snímač)
          + levnější
          + menší, lehčí, levnější objektivy – tenčí čočky mj. znamenají možnost lépe vyrobit ultrazoom
          + ve výsledku je celý systém lehčí a menší.
          + větší hloubka ostrosti – výborné na makro 🙂
          – mnohem více šumí, malé senzory nad ISO800 jsou už citelně poznamenané šumem (u velkých senzorů jsou mnohdy použitelné i snímky s ISO16000 – „použitelnost“ je ale hodně subjektivní pojem)
          – pokud chci malou hloubku ostrosti, tak s malým senzorem se dosahuje špatně

          Pak je důležitý objektiv. U něj ohnisková vzdálenost a světelnost. Ohnisková vzdálenost (spolu s velikostí senzoru) určuje jaký výřez ze scény ve výsledku zaznamenám. Světelnost určí kolik objektiv propustí světla. Světelnější více, více světla znamená méně šumu, případně možnost použít kratší časy. Světelnější objektivy jsou větší, těžší, složitější a dražší. Menší světelnost pak znamená mj. i větší hloubku ostrosti.
          (https://goo.gl/photos/56zJnHS5HYcJDpsw9 – extrémně levný +- 50 mm objektiv, světelnost je přibližně f/180 🙂 )

          Takže suma sumárum. Pokud chci perfektní fotografii, nezbývá než sáhnout po velkém senzoru a dobře udělaném objektivu. To ale (krom spousty peněz) znamená značné rozměry a hmotnost celé soustavy. Pokud nechci velké, těžké a drahé monstrum, bude se se zmenšením (odlehčením) zhoršovat kvalita. Je pak na autorovi snímku, co ještě vezme jako OK a co už mu vadí.

          Tolik technika, která pomáhá, ale netvoří.

          • #16359
            radilek
            Host

            Zapomínáte na to, že bude záležet na tom, jak je fotoaparat nastaven v defaultu.
            Znám nekolik prikladu z reality, kdy si clovek poridil mnohem lepsi a novejsi fotak a opravdu mu delal mnohem horsi snimky.
            Znama byla napr. nestatstna ze zrcadlovky, protoze ji mela nastavenou celou dobu tak, ze zrcadlovka byla ochota pouzit pouze ISO 100. Nez by se naucila zaklady ci si nechala zrcadlovku nastavit aspon treba na auto ISO, prodala ji za par korun a fotila na mnohem starsi kompakt, ktery byl v aktualnim nastaveni schopen pouzivat ISO ve vetsim rozsahu. Fotky z nej byloy opravdu hnusne, ale ona tak odfotila vnoucata, rodinne oslavy a vse v prubehu nekolika let a je z tech fotek happy dodnes. A to zdaleka neni vyjimka.
            Clovek by mel znat zaklady a byt schopen nastavit aspon zakladni veci, jinak jsou vysledky zcela nejiste. Ostatne stejne je to i u jinych zarizeni.

    • #16345
      radilek
      Host

      Stela:
      Madamme, vy nechcete fotit, vy chcete jen mackat spoust. A aby to fotilo deti v pohybu a ve tme. Podle me nic takoveho neexistuje. Ve tme fotak foti tmu, ne deti.
      Takze asi budete muset vyzkouset poridit cokoliv a cekat jak to dopadne.
      Fotaky do 5 tisic nema vubec smysl kupovat, to je lepsi fotit na smartphone a u fotaku do 10000 je situace obdobna. Navic Vam nikdo nerekne, ktery fotak bude „fotit“ dle Vasich predstav, kdyz jste vlastne zadne realisticke neuvedla.

      • #16347
        Stela
        Host

        Proč bych neuvedla realistické představy? Vždyť píšu, že první foťák to splňoval a jen jsem mačkala spoušť. Cenu si už nepamatuju, ale moc vysoká určitě nebyla. Nemůžu pořídit cokoliv a pak se toho snažit zbavit, když mi to nebude vyhovovat. Přece spousta lidí fotí své děti – někdo jich má dokonce i víc než já. A nepředpokládám, že by je fotili vždy jen za světla a děti stály v pozoru.

    • #16349
      radilek
      Host

      Stela: Ano spousta lidi foti sve deti i rodiny atd. Ti, kteri to delaji zpusobem, ktery jste popsala, ale maji fotky z vetsiny neostre, rozmazane, nazloutlem nazelenale, nafialovele a poruznu jinymi zpusoby zdevastovane. A pokud Vám takovéto fotky stačí, pak můžete pořídit vlastně cokoliv, ale sotva Vám někdo dopředu poradí, který foťák Vám bude fotit sám a dávat výsledky, s kterými budete
      spokojena. To totiž pak nezáleží na foťáku, ale na tom, jak je nastaven z továrny.

    • #16352
      Mýla
      Host

      Fujifilm X-A10 – nejlevnější, ale šikovný (recenze)

      zkuste, lze jej koupit pod 10 tisíc i s objektivem.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 5 vláken odpovědí
  • Téma ‚Jaký fotoaparát – focení dětí, dovolené …’ nepřijímá nové odpovědi.