Smysl koupě nové zrcadlovky – vyplatí se vůbec?

Úvodní stránka Fotofórum Jak vybrat digitální fotoaparát? Smysl koupě nové zrcadlovky – vyplatí se vůbec?

Označeno štítky: ,

  • Toto téma obsahuje celkem 13 odpovědí. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Bianchi a poslední změna proběhla před 7 roky a 2 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 13 vláken odpovědí
  • Autor
    Příspěvky
    • #10472
      Bianchi
      Host

      Dobrý den,

      zvažuji koupi nové DSLR jako mého hobby. Četl jsem články na webových stránkách, že super tělo nezajistí super fotky. S tím naprosto souhlasím. Je to o citu pro kompozici atd. Fotím již mnoho let, ale od fotografie jsem před několika lety upustil. Zúčastnil jsem se jen pár fotosoutěží… Doposud jsem používal Canon EOS 450D.

      Prošel jsem řadu nabídek vyšších modelů typu EOS 7D Mark II, EOS 6D a říkám si, jestli oproti 450D poznám zásadní rozdíl v kvalitě výstupu. Stejně je potřeba část snímků upravit ve Photoshopu, Lightroomu apod., aby vše nevypadalo úplně stereotypně. Filtry toho umí mnoho…

      Zvažoval jsem i variantu EOS 80D a nejlevnější variantu – EOS 77D. Mojí prioritou je fotografie přírody, noční scény, částečně portréty a spotting dopravních letadel…

      Abych se přiznal, pěkných fotografií lze docílit taktéž iPhonem. Řada fotografů i tímto způsobem dodatečně fotí. Chápu, že 5D Mark III – IV využije někdo, kdo se prodírá pralesy za každého počasí a potřebuje rychlost, výdrž a vysokou odolnost. Část takových fotografů ale bývá sponzorována např. výrobcem DSLR a výbavu má vlastně zdarma jako reklamu díky spolupráci…

      Děkuji Vám za odpovědi 🙂

    • #10482
      Honza
      Host

      Skoro bych si dovolil tvrdit, že oproti 450D již rozdíl poznáte. Jednak v množství detailů, použitelných hodnotách ISO, ale i v ovládání a komfortu (rychlosti reakce přístroje, rozlišení displaye + výklopný / dotykový, stavové displaye, …). Pokud byste přecházel z něčeho 600D-700D, tak by se o tom možná polemizovat dalo, ty 18ti MPixelové snímače nebyly vůbec špatné …

      Cokoliv, co koupíte z poslední doby, podle Vašich požadavků a finančních možností (800D, 77D, 80D) bude krok kupředu (nepatrně i oproti 7D mark II 🙂 ). Tyto přístroje mají nejnovější generaci čipů s vylepšenými parametry (dynamický rozsah, barevná hloubka, šum), srovnatelný obrazový výstup a liší se především vybavením. 6D je samostatná kapitola, byť starší generace, ale zde se připravte na výrazně vyšší investici do FF objektivů …

    • #10483
      MzM
      Host

      Podle mě, co se týká focení pří nízkých hladinách osvětlení, tak ano, tam by to smysl mělo. Zbytek je spíš objektiv a ochota „skladovat“ a zpracovávat víc dat.

    • #10486
      Bianchi
      Host

      Děkuji za odpovědi. O víkendu jsem si chvíli hrál po hodně dlouhé době s nastavováním 450D a musím říct, že focení smartphonem je opravdu o ničem. Je to vlastně taková soudobá technologická „degenerace“. Zkoušel jsem i expoziční bracketing a ten je u 450D vcelku pomalý – rychlost snímání více fotek za sebou.

      U zajímavých (povedených) fotek bych nějaký ten čas věnoval i na dodatečnou úpravu. Přecijen se investice 12 EUR/měsíc do Photoshopu CC a Lightroomu CC prostě vyplatí. Viděl jsem tutorial, kde je funkce odstranění rušivého objektu pouhým výběrem (laso apod.) To já ještě pamatuji, že nebylo jiných možností, než vzít klonovací razítko a vybrat vhodnou oblast. Navíc různé funkce doostřoování a spousta dalšího.

      Co se týče objektivů, určitě už bych nešel do nejlevnějších kitových typu 18-55 a 55-250, nebo jaké mají vlastně ohnisko. Nejzákladnější objektivy řady L bez stabilizace (ohnisko 17-40, 70-200) jsou jiná cenová kategorie, ale zase by mohly být „navěky“. Nerad bych řešil u např. nočních snímků nežádoucí odlesky atd…

      U 77D se mi líbí nové menu a působí na mě celkově moderním dojmem – hodně funkcí, ale to vše není podstatné. Přecijen mi jde v první řadě o focení. Přiznám se, že už bych raději hořčíkové tělo (80D). Váha je pro mě druhořadá. 80D má navíc možnost mikronastavení ostření (kalibrace objektivu).

      Ohledně FF jako 6D vůbec nemám představu s porovnáním kvality výstupu oproti např. APS-C 80D. Je to opravdu zásadní skok?

    • #10492
      Bianchi
      Host

      Tak jsem měl nějak chybně „zafixováno“, že 80D má tělo z hořčíku a on je přitom plastový :-(…

    • #10549
      Honza
      Host

      Není plast, jako plast, já bych se těch těl z moderních tvrzených plastů nebál. Ony mají i své výhody (hmotnost, náchylnost na odřeniny, …) a třeba 6D má vrchní část taky plastovou, kvůli GPS a WiFi …

      Upravovat budete „vždycky všechno“ nezávisle na fotoaparátu 🙂 Jen u těch novějších přístrojů si budete moci dovolit použít o něco vyšší hodnoty ISO, což využijete třeba u focení sportu, a pokud to budete potřebovat, dostanete z fotografie více detailů …

      Mezi APS-C a FF nečekejte ale žádné zázračné rozdíly za normálních podmínek. Při dobrém světle a se srovnatelně kvalitními objektivy tam ten rozdíl možná ani nepoznáte. Obrovský rozdíl ale nastane, když budete potřebovat větší hodnoty ISO, kde se dostanete z použitelných hodnot okolo 1.600 někam na 6.400. Tam je pak rozdíl obrovský … Na FF máte dle mého názoru pestřejší výběr širokoúhlých objektivů, u APS-C zase můžete ušetřit velké peníze na dlouhých sklech …

    • #10584
      Jan Rybář
      Správce

      Dobrý den, skoro vše už tu zaznělo, jen tedy dle mého to docela podstatné: ano, ten rozdíl v kvalitě současných foťáků za cca 25-35 000 bude ve srovnání s tou 450tku už poměrně zásadní, je to už přece jen o mnoho generací zpět, tedy v tomto bych opravdu považoval za rozumné stroj obměnit… Plus já obecně vždy nudně radím držet se špičky „začátečnického“ segmentu, v tomto případně tedy čehokoliv á la Canon 760D, 77D, Nikon D5500/D5600 atp…
      Jak tu zaznělo, rozdíl s FF je často menší, než se zdá, na druhou stranu pozor na to, že v dobrém světle v hezky barevné scéně nemusíte nutně poznat, že ta hezké fotka je z iPhonu…
      Držím palce, JR

    • #10615
      Bianchi
      Host

      EOS 77D se mi opravdu líbí, ale raději bych bytelnější fotoaparát s lepším úchopem i ovládáním. Pokud by byl 77D „mohutnější“, tak bych neváhal. Zatím to vidím spíše na 80D. Přeci jen by to byl stroj pro hobby focení, takže bych jej nenosil vždy a všude… Proto velikost a váha nehrají roli. Chci především, aby se foťák dobře držel, ovládal a hlavně aby mě s ním focení bavilo :-). Také jsem se díval na nějaké fórum, že má letos v létě vyjít EOS 6D Mark II, ale cena bude zřejmě vysoko…

      Jen se obávám, že s měřením expozice to stejně sranda nebude. Zkoušel jsem v Krkonoších při větší oblačnosti fotit např. v lese a vyšlo buď přepálené nebe se světlými stromy či nebe „akorát“ a stromy hodně podexponované – tmavé. Takže to bude spíše o koupi filtru a úpravách na PC. Třeba to ale dost řeší u nových strojů funkce HDR, která u 450D není…

    • #10616
      Honza
      Host

      U 6D Mark II se připravte na cenu dvou 80Dček (rád bych se mýlil) + FF objektivy jsou cenově taky trochu jinde, než na APS-C tělo. Ale asi to bude hodně zajímavý přístroj.

      Ten úchop je taky důležitý. Jestli Vás má focení bavit, tak by se Vám měl fotoaparát i dobře držet. Já takhle vyměnil 600D za 70D. Ty stovkové Canony jsou celkem malé a ve větších rukách se drží celkem křečovitě a po delším focení bolela ruka. Na chvíli jsem to vyřešil battery gripem, ale s tím byl fotoaparát zase až moc velký. 70D mi přišla tak akorát a držela se mi opravdu dobře. Z tohohle pohledu třeba vůbec nerozumím rozmachu bezzrcadlovek … Ale pro někoho může být menší tělo naopak výhoda, chce to si napřed několik přístrojů vzít do ruky a vybrat si …

      Takovéhle věci ale jinak než přes HDR pořádně nevyfotíte, nicméně i Vaše 450D by to měla umět. Najděte si v manuálu expoziční bracketing (AEB) a vyzkoušejte ho. Dělá to to samé, co funkce HDR, jen to nesloží výsledný snímek. Vyfotíte 3 snímky (podexponovaný, normálně exponovaný a přeexponovaný) a následně si z nich v počítači složíte HDR snímek. Je to lepší varianta, než nechávat automaticky skládat HDR snímky fotoaparátem. P. Rybář o tom má hezký článek, jen jak píše, pozor na omalovánkové období 🙂

    • #10701
      Bianchi
      Host

      Článek o HDR je opravdu pěkný :-). Bracketing 450D samozřejmě umí, ale rychlost snímání není nijak převratná. Snímky jsem zatím zkomponovat nezkoušel. 450D rychle snímá jen v automatickém režimu sport, jinde už je línější. Každopádně 450D je už děda, takže mu nic nevytýkám.

      Koupil jsem si ještě časopis Digitální foto Camera Shopper, kde je srovnání různých DSLR, ačkoliv je to výtisk konce roku 2016. Docela zajímavé recenze.

      Pokud bych bral více jako kritérium poměr cena/výkon/kvalita, tak by byla určitě nejlepší volbou varianta 77D, kterou mi doporučil i pan Rybář.

      Pokud bych chtěl ovšem ergonomicky lepší tělo s propracovaným ovládáním, byl by to určitě 80D. 77D si dovedu představit ještě se setovým objektivem EF-S 18-135 mm IS USM, ale co třeba nějaký teleobjektiv od Sigmy, který je 4x těžší než tělo 77d? Tam už by to ovládání nebylo úplným ideálem.

      Upřímně výklopný dotykový display, možnost natáčení videa jsou pro mne spíše nepodstatným doplňkem. Malé rozměry a nízká váha jsou při použití teleobjektivu vlastně na škodu. Takže to rozhodování opravdu není snadné. Hodně se mi líbí svým zpracováním 7D Mark II, ačkoliv 80D by byl nejrozumější volbou.

    • #10936
      Bianchi
      Host

      UPDATE:

      Zdravím všechny členy fóra,

      zatím jsem stále na bodě 0. Zvažuji všechny klady a zápory koupě – investice do nové mašiny. Nutností bude zajít do nějakého velkého specializovaného obchodu a vyzkoušet těla zrcadlovek kvůli ergonomii a funkcím.

      Přiznám se, jak jsem již psal dříve, že bych se rád vyhnul složitým úpravám fotografií na PC. Množství funkcí u vyšších řad bych se nebál, ačkoliv by to byl zpočátku asi trochu boj se vše naučit ovládat. Pokud by to navíc znamenalo nižší potřebu upravovat snímky na PC, tak jedině lépe. Osobně pro mě nejsou podstatné funkce jako WIFI, BLUETOOTH, GPS, dotykové LCD, výklopné LCD apod. Váhu a velikost zrcadlovky neřeším, nebyl by to foťák na momentky.

      Možná by stálo za zmínku počkat na srpnové vydání Canonu EOS 6D Mark II, případně budoucí vydání 7D Mark III. Hodně mě taky zaujal 5D Mark III, ale ta cena je opravdu astronomická na stroj, který má již nástupce. Spíše bych byl rád za případné ohlasy ohledně užívání daných přístrojů (např. 7D Mark II, 6D, 5D Mark III). Budu rád ještě za dodatečné názory, děkuji 🙂

    • #10952
      MzM
      Host

      Co nějakou starší 5D z bazaru? (MKII se dá sehnat kolem 20000 s gripem – https://www.paladix.cz/bazar/index.php?adid=470400). Výsledky z ní budou viditelně lepší jak z 450D. Teda až na cenu objektivů, jak píše Honza…

    • #11124
      Bianchi
      Host

      Přiznám se, že pokud se ke koupi rozhodnu, tak spíše zvolím nový stroj. Oproti dřívějším dobám jsou digi DSLRs bohužel elekronika, která nemusí mít takovou životnost jako analogové stroje…

    • #11415
      Bianchi
      Host

      Dobrý den,

      tak zatím je můj příběh ve výběru fotoaparátu nekonečný a tápu stále mezi APS-C a FF. Mezi mým „tápáním“ se objevil EOS 6D Mark II, který vypadá vcelku povedeně až na tu cenu… Oproti 5D Mark III má ale několik nedostatků v ovládání a hledáček nemá 100 % pokrytí.
      Přiznám se, že 5D Mark III na mě působí opravdu dobrým dojmem, bytelný, spousta vhodně uspořádaných ovládacích prvků, ergonomie apod. Akorát to již není nejnovější model, což by nakonec tolik neškodilo.

      Ze standardní APS-C řady na mě působí nejlépe 80D, akorát si myslím, že bude brzy nahrazen modelem 90D.

      Co mě ovšem překvapilo v recenzích jednoho časopisu, to je měření expozice úzce spjaté s otřícím bodem např. u 800D i vyšších modelů. Dochází prý často k přepalům. U 450D jsem měl přepaly běžně, až mě to štvalo neustále korigovat expozici do mínusu. Máte s tím nějaké zkušenosti?

Aktuálně je na stránce zobrazeno 13 vláken odpovědí
  • Téma ‚Smysl koupě nové zrcadlovky – vyplatí se vůbec?’ nepřijímá nové odpovědi.