Honor Magic5 Pro v rukách fotografa – co umí, jak fotí? (recenze)

Honor Magic5 Pro patří tabulkově mezi nejlepší fotomobily na světě – což je samo o sobě dobrý důvod ho pořádně otestovat. Co umí a jak fotí v reálných situacích? Právě to jsem zkoumal a sepsal v této recenzi.

Proč testovat “vlajkovou loď čínské firmy Honor? Důvod je prostý: počátkem letošního roku se nedalo přehlédnout, že se Honor Magic5 Pro na chvíli stal nejlepším fotomobilem světa podle žebříčku respektované společnosti DXOMARK. Nyní (červenec 2023) je už sice “jen” třetí, ale i tak mi to nedalo ho vyzkoušet. A navíc se prodává v České republice, tedy pro mě o důvod více otestovat vůbec první mobil této značky.

Honor Magic5 Pro
Honor Magic5 Pro v akci na cyklovýletu… Kdo chce, dokáže z tohoto mobilu vytáhnout opravdu velmi dobré výsledky. Neupravená, pouze zmenšená fotka (tak jako všechny fotky zde na stránce).

Mobily testuji systematicky mnoho let pro moji rubriku Nejlepší fotomobily. Tedy přesněji řečeno: testovat stíhám v podstatě jen “vlajkové lodi”, abych měl přehled, kde se pohybují hvězdné modely hlavních značek. A vůbec nejvíce mě proto zajímá, kam různé typy a značky posouvají význam toho, co znamená fotografování mobilem, a tedy i fotografování jako takové.

Honor Magic5 Pro – fotoaparát

Jaké jsou klíčové specifikace hlavního fotoaparátu? Pojďme je trochu rozepsat, protože z toho nám vlastně vyplyne i to, co vlastně od mobilu jako takového čekat.

Hlavní snímač / objektiv

širokoúhlý objektiv: 27mm, f/1,6, 50Mpx
ultraširokoúhlý objektiv: 13mm, f/2,0, 50 Mpx
periskopový teleobjektiv: 96mm (3,5x optický zoom, 100x digitální zoom), f/3,0, 50 Mpx

Honor Magic5 Pro
Honor Magic5 Pro a jeho objektivy. Foto: HiHonor.com

Z tohoto letmého pohledu jasně vyplývá to, co je zajímavé: všechny snímače mají 50 Mpx, což je potenciální výhoda zejména pro “méně zásadní” typy fotek, jako jsou ultraširokoúhlé záběry (plus makro snímky, které obvykle využívají právě tento snímač). U řady mobilů i vyšších řad (včetně některých iPhonů) je obecně kvalita těchto objektivů/snímačů dosti nevalná. Což tu neplatí a rovnou je možné říct, že právě kvalita ultraširokoúhlých záběrů je jednou z opravdu silných stránek tohoto mobilu.

Honor Magic5 Pro
Na rozdíl od části konkurence má tento model i velmi slušný ultraširokoúhlý objektiv s rozlišením 50 Mpx. Neupravená, pouze zmenšená fotka.

A pak samozřejmě je důležitá přítomnost “periskopického” teleobjektivu, tedy optické soustavy schopné kvalitní “přibližování”, což samozřejmě není nic nového, ale právě v této oblasti dochází v posledních letech k výrazným posunům v kvalitě.

Jak Honor Magic5 Pro fotí

A co tedy čekat od fotoaparátu ve fotomobilu Honor Magic5 Pro? Tak jako vždy v mých recenzích jsem ho testoval více než týden, a to ve velmi rozdílných podmínkách – od prázdninových rodinných akcí plných psů, koček a zahradních květin, až po kopce Valašska včetně pouti v kopcích Bílých Karpat.

Honor Magic5 Pro
V podobných situacích rozhodně nezklame – fotky lidí jsou věrohodné i v portrétním módu.

A jak fotí a co od něj čekat tedy asi nejlépe zahlédnete ze snímků na této stránce – a je zjevné, že si dokáže poradit s celou škálou situací: s nočním městem, složitého poledního světla různých slavností až po cyklovýlety v hlubinách lesů.

Osobně se mi líbilo mimo jiné to, že jeho výkony byly poměrně velmi stabilní, což je pro mě subjektivní, ale přesto důležitá kategorie. Prostě mě zajímá, jak fotky budou dopadat při poměrně intenzivním používání v běžném provozu. A vcelku není pochyb, že Honor Magic5 Pro opravdu patří ke špičce toho, s nímž jde nyní ve světě mobilů fotit.

Honor Magic5 Pro
Honor Magic5 Pro velmi dobře zvládá i noční focení.

Bylo by samozřejmě hodně zajímavé srovnat bok po boku ve stejných situacích ostatní mobily z čela žebříčků, ať už Samsung S23 Ultra (recenze zde), Xiaomi 13 Pro (recenze zde), nebo samozřejmě poslední modely iPhonů.

S iPhonem fotím, a oba zmíněné modely “Androidů” jsem testoval před pár týdny, přesto se neodvážím vynést nějaký zásadní verdikt o tom, co je lepší a co horší. V mnoha situacích by jim nesporně Honor Magic5 Pro směle konkuroval – a to zejména v důležité kategorie “běžného focení” lidí, psů, výletů, kopců, kol a pivních půllitrů.

Honor Magic5 Pro
Kachna po výrazném přiblížení pořád vypadá slušně.

Přece jen si ale myslím, že v některých aspektech by ho konkurence porazila: Samsung (nemluvě o iPhonech) má přece jen lepší celkové zpracování obrazu – fotky jsou prostě o něco více věrohodné. Byť ano, platí, že to pozná opravdu jen zkušený odborník nebo fotograf, nikoliv běžný uživatel. A znovu připomínám: pro opravdu solidní zhodnocení by bylo nutné testovat je ve stejnou chvíli na stejném místě, což v běžném provozu není reálné.

K čemuž ještě dodejme, že Xiaomi 13 Pro pro změnu dokáže svým jednopalcovým snímačem opravdu v mnoha situacích nabídnout výrazně vyšší celkovou kvalitu obrazu (obecně vyšší než u iPhonů i Samsungů). Zkrátka, srovnávání není snadné.

Což však nic nemění na faktu, že Honor Magic5 Pro “umí” opravdu hezké fotky.

Honor Magic5 Pro
Ještě jednou ultraširokoúhlý objektiv…

Honor Magic5 Pro – co se mi líbilo

Fotky jsou celkově velmi dobré – zkrátka opravdu takové, které bychom čekali od vlajkových lodí. Byť zcela upřímně přiznávám, že si nejsem jist, zda tak dobré, aby je bylo možné podobně jako žebříček DXOMARK dát v danou chvíli mezi tři zcela nejlepší na světě. Podobně dobře, a v některých situacích i lépe, zkrátka fotí dle mého (a to “dle mého” je důležité, protože mé názory nikomu nevnucuji) i mobily další značek, včetně zmíněného Samsungu a Xiaomi, které jsou v žebříčku výrazně níže.

Honor Magic5 Pro
Pes číhá na míček…

Reklama

Speciální režimy nezklamou. Osobně považuji za důležité to, jak mobily dokáží fungovat ve zcela běžném provozu, tedy například fotit lidi v portrétním módu a zkrátka, podobně jako u pořádných foťáků, zajistit hezky “rozmazané pozadí” a fotky překvapivě věrohodné. To tady nesporně funguje velmi dobře. A podobně solidní výkony je možné čekat například i od nočního režimu (viz ukázkové fotky) i makrorežimu.

Honor Magic5 Pro
Makro v akci…

Kresba objektivů v základních polohách je velmi dobrá. Taktéž nesporně platí, že kresba všech tří objektivů (zejména tedy širokoúhlého a periskopu, o ultraširokoúhlém to platí méně) je opravdu velmi dobrá. A fotky jimi pořízené jsou ostré a působivé, bez přílišného “dopočítávání”.

Honor Magic5 Pro – na co pozor

Zpracování obrazu je někdy trochu nedokonalé. Při přiblížení výsledných fotek je – zejména u fotek s použitím zoomu – snadné najít tzv. artefakty, tedy viditelně “rozpadlé” části fotky. Občas se to děje například na obličejích, které vypadají vyumělkovaně.

Zoom by mohl být o něco propracovanější – Jak už jsem zmínil, velmi dobré výsledky mobil nabízí při focení v základních polohách – pro “periskop” to je tedy ono třiapůlnásobné přiblížení. Pak ale začne kvalita jít poměrně rychle dolů – což je samozřejmě logické, jde o digitální zoom. Ale, viz výše, myslím, že například Samsung s podobnou výbavou dokáže v tomto smyslu o něco více – a výsledky opravdu hodně “přiblížených” fotek jsou prostě u konkurence o něco lepší.

Honor Magic5 Pro
Kostel v horách základním objektivem…
Honor Magic5 Pro
…. a věž kostela po přiblížení… Obecně samozřejmě platí, že to je fantastický výkon, ale poslední Samsungy by to nejspíš zvládly o něco více „dopočítat“.

Občas zazlobí nějaké drobnosti: Při focení rychlé sekvence se mi párkrát stalo, že mobil na vteřinu dvě zamrzl, zřejmě prostě nebyl schopen uložit a zpracovat tolik dat. Ale je možné, že šlo jen o nějakou shodu náhod – podobné drobnosti obvykle vyřeší později updaty systému. Taktéž se mi nepodařilo zjistit, zda je možné regulovat a vypínat “stupeň rozmazanosti” u portrétního módu. Pokud to opravdu nejde, je to docela škoda, protože tuhle funkci nabízí opravdu skoro všechny ostatní značky – někdy je prostě důležité vypnout umělé softwarové rozostření. (Pokud jsem to přehlédl, napište mi to třeba do komentářů, rád opravím a doplním).

Honor Magic5 Pro
V podobných situacích se hodí možnost ovládat intenzitu portrétního módu.

HONOR Magic5 Pro – shrnutí ve dvou větách

HONOR Magic5 Pro je nesporně zajímavý model, který nabízí obrazové výkony vskutku patřící ke světové špičce, a to při zachování relativně velmi dobré stability výkonu. V dílčích aspektech jako je celkové zpracování obrazu, kvalita výstupu nebo přibližování však svádí nelehký boj se špičkami iPhonů, Samsungů i fotomobilů od Xiaomi.

Honor Magic5 Pro
A ještě jedno zvíře…

Honor Magic5 Pro – cena

Není v mých silách ceny průběžně sledovat, zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

Honor Magic5 Pro 12GB/512GB lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

A zde je link na Alza.cz, která své ceny do Heuréky neposílá:
Honor Magic5 Pro na Alza.cz

Další fotografie z testu

 

Shrnutí recenze:

Honor Magic5 Pro

HONOR Magic5 Pro je nesporně zajímavý model, který nabízí obrazové výkony vskutku patřící ke světové špičce, a to při zachování relativně velmi dobré stability výkonu. V dílčích aspektech jako je celkové zpracování obrazu, kvalita výstupu nebo přibližování však svádí nelehký boj se špičkami iPhonů, Samsungů i fotomobilů od Xiaomi.

Hodnocení redakce:
7.7

Pros

 • velmi dobrá obrazová kvalita
 • stabilní výkony v různých situacích
 • velmi dobrý portrétní i noční režim

Cons

 • zpracování obrazu je někdy trochu násilné
 • digitální zoom ztrácí kvalitu již při relativně malém přiblížení
 • foťák občas nestíhá ukládat rychlé sekvence
Reklama

9 komentářů

 1. Marku u portrétního režimu nebo režimu clona jde opravdu nastavit míra rozostření ale nelze ji už měnit v postprodukci po zhotovení fotky. Tuto funkci jsem měl u svého starého Honoru 10 a s portrétními fotkami se dali v postprodukci dělat opravdu divy. Dala se celkem jednoduše měnit barevnost pozadí a míra rozostření a to u zhotovení fotografií které byli focené v portrétním nebo clonovém režimu. Tato funkce byla součástí aplikace Galerie přímo v telefonu honor 10. U Honoru Magic5 pro je edice o tuto funkci osekaná což je škoda. Snažím se najit aplikaci která by dokazala u fotek pracovat z informacemi z ToF senzorů ale zatím marně.

 2. za 750Eur na konci roka to bola top volba! Oneplus 9 pro nefoti lepsie ani nahodou 🙂

  • Ano, pokud chce člověk dobrý fotomobil a nechce za to dát víc než 20k, je honor aktuálně asi nejlepší volba v poměru cena/výkon.

 3. Magic 5 pro má taky velký snímač 1.1 vs 1.0 u Xiaomi 13 Proa mnohem lepší světelnost 1.6 vs 1.9 u Xiaomi. Takže by na tom měl být u hlavního snímače dost podobně jako Xiaomi 13 pro.

 4. Zaujímavé výsledky dosiahnete nainštalovaním fotografickej aplikácie určenej pre telefóny Google Pixel … získate podľa mňa kvalitnejšie fotografie , raw výstup zo všetkých troch objektívov a tiež možnosť natáčať 8K videá . odporúčam vyskúšať ….

 5. Také děkuji za super článek a jen bych chtěl upozornit, že Alza už je nějaký ten pátek na Heuréce zpět. 😉

 6. Měl jsem HONOR magic 5 Pro týden a rychle jsem se vrátil ke starému Oneplus 9 pro, fotky má prostě lepší.

 7. Zdravím,jsem majitelem mobilu HONOR magic 5 Pro,jsem velice spokojený a můj poznatek k vašemu článku je,že míra rozostření v portrétním režimu lze upravit v levém dolním rohu-takova ikona jakoby silueta postavy,aspoň já to tam tak mám a jde ubrat nebo naopak přidat jak moc má být fotografie rozostřená.
  Moc pěkná vaše recenze.👍
  Skala Marek

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*