Co to je NVIDIA Studio a jak pomáhá fotografům kouzlit

Co to je NVIDIA Studio a k čemu slouží? V jedné větě řečeno: jde o vyladěnou kombinaci hardwaru a softwaru, která dává špičkovým počítačům hvězdné výkony při práci s grafikou. A i ve zpracování fotek se používá pro urychlení a zjednodušení složitých procesů. A proto stojí za to vše trochu prozkoumat.

Je snadné ztratit se v parametrech počítačů, v tajuplných zkratkách jednotlivých komponentů i v tom, jak co funguje v reálném životě. U produktů firmy NVIDIA tápání moc nehrozí – pro milovníky hraní her, grafiky a také pro náročné fotografy symbolizují maximální výkon, rychlost a nové možnosti. Přesto i tady není občas zcela jasné, kdo a jak získá nejvíc – a v čem přesně. Pojďme si to trochu utřídit.

Proč zkoumat, co se skrývá pod značkou NVIDIA Studio? Protože patří do té poměrně časté kategorie pojmů, které jsou sice dokonale známé profesionálům a obecně náročnějším uživatelům, ale snadno uniknou pozornosti běžných “smrtelníků”. Což je škoda, protože opravdu může otevřít nečekaně hodně možností.

NVIDIA Studio
NVIDIA Studio na oficiální grafice – odlehčený obrázek má ilustrovat to podstatné: že jde o kombinaci několika součástí, které zvládnout i velmi komplexní úkoly. Zdroj: Nvidia.com

A také se musím přiznat, že tento stručný přehled jsem se rozhodl sepsat i tak trochu pro sebe – abych měl důvod si to vše podrobněji utřídit. Technické záležitosti včetně supermoderních technologií mě obecně zajímají hodně, ale zrovna produkce této americké firmy šla tak trochu mimo mě – mnoho let užívám jen Macbooky, které jsou mimo tento svět.

V posledních měsících jsem ale grafické karty a procesory značky NVIDIA několikrát zahlédl v článcích, ale i parametrech špičkových (foto)grafických notebooků. A řekl jsem si, že sepíšu tohle shrnutí.

Co to je Nvidia

Tedy popořádku: Nvidia je americká technologická firma, která pro širší veřejnost především symbolizuje vývoj a výrobu špičkových grafických procesorů a grafických karet. Zkrátka: pokud si nadšený hráč koupí špičkový počítač, právě komponenty od této firmy znamenají jednu z možností, jak se dostat k naprosté špičce v rychlosti, výkonu a práci s grafikou.

To samé samozřejmě platí pro další obory, v nichž je zásadní špičkové a rychlé zpracování grafických podkladů včetně pokročilé aplikace strojového učení (umělé inteligence). Zkrátka, pokud začnete pátrat v nabídce konkrétních desktopů a notebooků rychle zahlédnete, jak klíčovou položkou jsou tyhle grafické karty pro špičkové počítače firem jako Dell, HP, Lenovo, Acer.

Nvidia Studio
Firma Nvidia se zaměřuje na špičkové kombinace výkonného hardwaru a softwaru. Zdroj: Nvidia.com

A setkáte se tedy s typy grafických karet GeForce a RTX. Karty GeForce byly původně vyvinuty zejména pro náročné hráče, protože nabízejí nezbytné výkony v rychlosti a zobrazení i náročných grafik. Karty RTX zahrnují mimo jiné nejmodernější funkce jako hardwarově akcelerovaný ray tracing (doslova: sledování paprsku), která nabízí pro hry i 3D modelování nebývale realistickou práci se světly a stíny.

Bylo by však hodně nepřesné zredukovat firmu Nvidia jen do role výrobce špičkových karet a grafických procesorů. Klíčovou roli samozřejmě hraje i software, tedy ovladače jednotlivých komponentů. Stejně tak by bylo málo chápat tuhle firmu jen jako výrobce “hraček” pro hráče a náročné grafiky pro fotografy: její produkce softwaru i hardwaru se dnes týká širokého spektra od procesorů do mobilů po špičkové projekty v oblasti umělé inteligence.

Co to je NVIDIA Studio

Pojem Nvidia Studio (viz hlavní stránka) vás zpočátku může trochu zmást – nejde totiž o konkrétní software nebo hardware, ale zkrátka o pojem, jímž firma dává najevo, že v konkrétním počítači jsou opravdu dokonale vyladěné softwarové a hardwarové komponenty. Zkrátka: kdo si koupí stroj zahrnutý pod tuto “známku”, má zaručený maximální výkon a “spolupráci” zvolených částí.

NVIDIA Studio je tedy platforma tvořená: 1. certifikovaným hardwarem (určeným pro kreativní práci), 2. speciálními ovladači (pro stabilitu) a 3. softwarem (akcelerace specifických funkcí ve více kreativních programech atd.).

Video: Nvidia Studio – ukázka

Zde je stručné shrnutí toho podstatného:

  • klíčové slovo spojující různá použití je “urychlení kreativního procesu” – což nesporně dává smysl: grafici i fotografové zkrátka dostávají šanci urychlit svoji práci a posunout ji o kus dál
  • zásadní je právě již zmíněná kombinace hardwaru (grafické karty RTX) a softwaru (ovladače) otevírající technologické možnosti, které nebyly dříve možné
  • kdo někdy hodinu čekal na vyrenderování domácího videa v 4K dobře ví, jak prosté zrychlení dokáže změnit pravidla hry. Tedy nejen vše urychlit, ale dát možnost pustit se do zcela nových věcí
  • nejčastější oblasti, v nichž se tahle kouzla používají, je 3D renderování, úprava videa a grafický design, který v tomto smyslu zahrnuje i náročné úpravy fotografií a některé speciální funkce
  • a k tomu všemu je ještě potřeba přimíchat ono slovo, které se nyní objevuje v různých oblastech, ale tady dává jeho využití opravdu smysl a má reálný základ: umělá inteligence

Zajímavý, rychlý a výstižný přehled o tom, k čemu všemu se tyhle postupy dají využít, nabízí blog na stránkách Nvidia.com – každý týden tam přibývá nový článek mapující reálné příklady využití těchto technologií. Články jsou jen anglicky, ale jsou tam i příklady z České republiky, například to, jak grafici použili Nvidia Studio pro “oživení” dinosaurů – viz video (které je v češtině).

Video: Jak dinosauři ožívají díky NVIDIA Studio

Pro obecnější rychlou orientaci stačí zůstat na hlavní stránce Nvidia Studio, kde je na pár kliků možné zjistit, jaké je hlavní využití pro různé typy činností: 3D Animace, Úprava videa a animovaná grafika, Fotografie, Grafický design, Architektonická vizualizace, Streamování.

A pokud by vás to vše zaujalo, hodně rychlý přehled toho, co vše je možné s touto technologií zakoupit, získáte například zde e-shopu CZC.cz).

Nvidia Studio a úprava fotografií

A jaké konkrétní využití tedy nabízí Nvidia studio pro úpravy fotografií? Stručná a svým způsobem nejzásadnější odpověď vyplývá z předchozího textu: jde o rychlost zpracování, což samo o sobě otevírá nebývalé možnosti nových kategorií úprav.

Samozřejmě, to vše je možné rozebrat podrobněji, což určitě stojí za to. Přímo na stránkách je opět možné najít přehlednou tabulku popisující, jaká konkrétní vylepšení je možné očekávat u vyjmenovaných programů. A také doporučení, jaké konkrétní modely grafických karet by byly optimální pro dané vylepšení. Asi není překvapující, že především výrobci cílí na uživatele profesionálních nástrojů firmy Adobe. V přehledu však v danou chvíli najdeme i software DxO PhotoLab a Topaz. A je zřejmé, že výrazné vylepšení nastane i u jiných programů.

Video: Rychlost úprav v Lightroomu

Přehled – co čekat u konkrétních programů

Lightroom
– Zpracování fotek akcelerované grafickou kartou pro výrazně plynulejší úpravy, obzvlášť v případě monitorů s rozlišení 4K a vyšším
– Funkce umělé inteligence „Vylepšování detailů“ akcelerovaná RTX upravuje barevné detaily fotek ve formátu RAW a ve vysokém rozlišení.

Photoshop
– Neural Filters“ akcelerované RTX umožňují složité úpravy díky síle umělé inteligence (například filtr „Photo Restoration“ – Obnova fotografie). Filtr Smart Portrait (Chytrý portrét).
– Funkce „Super Resolution“ (Super rozlišení) akcelerovaná pomocí RTX používá umělou inteligenci k vylepšení rozlišení obrazu s vyšší kvalitou oproti tradičním metodám.
– Více než 30 funkcí akcelerovaných grafickou kartou, např. galerie nástroje Rozostření, výběr objektu, chytré zostření nebo pokřivení perspektivy, umožňuje fotografům a umělcům plynule a rychle upravovat fotografie.

DxO PhotoLab
– Modely DEEPPrime akcelerované RTX zajišťují rychlé snížení šumu na obrázcích při zachování velmi věrných detailů

Topaz Labs
– Funkce umělé inteligence akcelerované RTX zajišťují rychlé snížení šumu, zvětšení obrázků a doostření obrázků při zachování velmi věrných detailů.

NVIDIA Studio a fotografování
Výkon Lightroomu na různých typech počítačů a s různými typy grafických karet NVIDIA (zeleně). Zdroj: Nvidia.com

Shrnutí využití pro fotografy dle webu Nvidia

  • Upravuj rychlostí světla: Fotografie je pouhý začátek. Snadná úprava fotografií ve vysokém rozlišení pomocí více než 30 efektů akcelerovaných grafickou kartou, včetně funkcí umělé inteligence, které tvoje umělecké dílo ještě více vylepší.
  • Vysoké rozlišení se snoubí s vysokým výkonem: Urychli renderování obrázků ve vysokém rozlišení v panelu knihovny aplikace Adobe Photoshop Lightroom Classic a užij si téměř nulové prodlevy ve vývojářském modulu pro úpravy obrázků na monitorech s rozlišením 4K a 5K.
  • Všechny efekty a žádná ztráta času: Výrazné vylepšení a stylizace fotografií pomocí více než 30 funkcí a efektů akcelerovaných grafickou kartou, např. Vybrat a maskovat, Camera RAW, Galerie nástroje Rozostření a Chytré zostření v aplikaci Adobe Photoshop.
  • Vylepšená inteligence: Dodej svým snímkům ve formátu RAW v aplikaci Adobe Photoshop Lightroom Classic automaticky ostré detaily, lepší renderování barev a méně artefaktů pomocí funkce umělé inteligence „Vylepšení detailů“ akcelerované RTX.

Tolik tedy shrnutí toho, co čekat od nadupané kombinace softwaru a hardwaru – přiznávám, že ač se v nejbližší době nechystám opustit svět Macbooků, vypadá to prostě hodně zajímavě. Tedy to snad brzy vše vyzkouším a otestuji…

A pokud patříte k uživatelům těchto “hraček”, dejte vědět v komentářích, vaše zkušenosti mě opravdu hodně zajímají.

Je tu jeden komentář

  1. Ladislav z Pardubic

    ………musím důkladně přečíst, neb Nvidia kartu mám ve svém desktopu. Tady to ještě nikoho nezaujalo??
    Ladislav

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*