Synology BeeDrive – co umí a jak funguje „chytrý“ disk (recenze + video)

BeeDrive je “chytré” vysokorychlostní úložiště – tedy špičkový externí disk s malými rozměry a mnoha pozoruhodnými způsoby zálohování z počítače i z mobilu. Což zní zajímavě nejen pro fotografy, ale každého, kdo neustále potřebuje řešit rychlé zálohování a přenášení dat. A proto jsem si tuhle kapesní novinku půjčil a pořádně otestoval.

Proč si hrát se Synology BeeDrive? Protože NAS, tedy chytré datové úložiště, této firmy používám mnoho let jako můj klíčový nástroj pro zálohování fotek a dalších dat – viz má rubrika Synology Photos  + pro zajímavost: zde je oficiální přehled aktuálně nabízených Synology NAS.

A zajímalo mě tedy, jak bude fungovat jejich novinka, tedy malý a skladný disk, určený pro rychlé zálohování počítače i mobilu, ale také k synchronizaci dat mezi (například) domácím a pracovním počítačem.

Synology BeeDrive
Tohle je klíčová fotka z rakouských Alp – je z ní vidět, že Synology BeeDrive se opravdu vleze do dlaně, zde v kombinaci s mým taktéž skladným foťákem.

Což jsou všechno věci, s nimiž svádím boj doslova každý den: například když v létě zmizím z Prahy a ve všemožných destinacích potřebuji zálohovat fotky, ale také třeba udržovat aktuální verze rozpracovaných video projektů, na nichž zrovna pracuji. Tedy krom balení a nakládání kola je pro mě vždy největší stres spojený s tím, abych dobře bublinkovou fólií obalil mé drahocenné externí disky. A vždy jsem nervózní, abych o nějaká data nepřišel.

Tedy cokoliv menšího a chytřejšího zní prostě hodně lákavě – pojďme to tedy podrobně prozkoumat. A už dopředu mohu říct, že to je “hračka” opravdu hodně sympatická.

Co to je Synology BeeDrive

Tedy: k čemu se Synology BeeDrive hodí a v čem je jeho kouzlo?

Základní definice je prostá: je to zkrátka “chytrý” externí disk, který je možné připojit k počítači a zálohovat. Část kouzla je v jeho rozměrech: váží jen 43 gramů a opravdu se vejde do dlaně, o kapse nemluvě – má jen 6,5 na 6,5 cm při výšce 1,5 cm.

To klíčové kouzlo je ale jinde: v tom, že nabízí různé způsoby zálohování – a můžeme ho nastavit tak, aby po připojení k počítači zazálohoval kopii adresáře nebo části počítače (á la Plocha).

Anebo může fungovat pro tzv. synchronizaci, kdy udržuje neustále aktuální obsah jednoho adresáře – tedy jakákoliv změna v počítači se projeví na disku a (případně) naopak: co uložíme nebo co změníme na disku, se automaticky upraví v počítači.

A třetím světem je zálohování z mobilu, kdy můžeme nastavit zálohování mobilních úlovků, které se přes wifi budou automaticky ukládat na disk.

Synology BeeDrive
Klíčová role pro Synology BeeDrive: putovat v kapsách uživatelů po světě, zde na baru v mém oblíbeném rakouském hotelu Puradies v Leogangu.

To vše v opravdu úctyhodných rychlostech: jde samozřejmě o rychlý SSD disk, který je připojen přes USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s)… Primárním konektorem je USB-C, příjemné ale je, že součástí balení je i redukce na “staré dobré velké” USB. Přenosovou rychlost uvádějí oficiální materiály údajem “až 1050 MB/s”. Rychlost jsem nijak podrobněji nezkoumal, jisté však je, že pro běžné použití je pocitově opravdu skvělá, což je nesporně klíčový parametr.

BeeDrive je v danou chvíli možné koupit ve dvou kapacitách: 1 TB a 2 TB, přičemž, jak už to u disků bývá, zobrazený a opravdu efektivně využitelný prostor bude o něco menší.

BeeDrive na desktopu – jak to funguje

Spuštění BeeDrive je velmi jednoduché: stačí ho připojit k počítači a spustit nevelký obslužný program zvaný BeeDrive online installer – jen si z internetu stáhnete příslušný program a za chvíli je vše připraveno k použití.

Důležitá poznámka: v danou chvíli (srpen 2023) je k dispozici pouze verze pro počítače s Windows – verze pro Mac by dle oficiálních stránek měla dorazit během několika měsíců, tedy do konce roku. Dá se předpokládat, že funkce budou velmi podobné až stejné. Již od samého začátku však funguje mobilní aplikace i pro iPhone, viz dále.

Video: Jak BeeDrive funguje + návod (17 min v 4K)

Obslužný program je velmi jednoduchý a jeho strukturu snadno zahlédnete ze snímků obrazovky – svým obsahem odpovídá třem hlavním funkcím, které BeeDrive má: tedy “obyčejnému” zálohování, synchronizaci i zálohování fotek z mobilu.

Dlužno říct, že jde o prostředí mile jednoduché, které rychle dává možnost získat přehled o všem podstatném – byť pro klíčové funkce ho vlastně není třeba mít otevřený: stačí připojit disk a vše už poběží samo, což je samo o sobě důležitá drobnost.

Při tom všem samozřejmě platí, že bez ohledu na obslužný program se BeeDrive chová jako klasický externí disk, na který je prostě možné ukládat data i zcela mimo obslužný program, což je však ale trochu škoda. Ale je důležité to vědět: Synology se zkrátka povedlo udržet produkt jednoduchý a přehledný, což se prostě v tomto oboru opravdu hodí.

Synology BeeDrive
Takto vypadá aplikace v počítači. Nabízí klíčové údaje a přehled třech hlavních funkcí: zálohování, synchronizace a přenosu z mobilů.

Zálohování a synchronizace: jak a kdy to používat

Samozřejmě, BeeDrive bude nejspíš mít pověst “chytrého externího disku”… Což je na jednu stranu pravda, na stranu druhou by to byla trochu škoda to takto zjednodušovat: externí disk máme většinou spojený s ukládáním dat, a to buď mechanickým (prostě něco uložím), anebo automatizovaným (kdy se o správu dat stará nějaký obslužný software).

Tohle samozřejmě platí i zde, ale právě ona funkce synchronizace je něco, co by zkrátka bylo škoda opomíjet. Plus samozřejmě, pro významnou část uživatelů bude nejspíš klíčové použití v zálohování fotek z mobilu, viz dále.

Co je tedy dobré vědět o zálohování? Svým způsobem je možná trochu zbytečné to celé popisovat – opravdu stačí vše spustit a i nepříliš zkušený uživatel se ve všem rychle a logicky zorientuje. Úvodní obrazovka po instalaci nabídne dvě klíčové možnosti: buď zvolit přednastavené varianty zálohování, tedy části počítače á la Plocha, Dokumenty, Obrázky atp. Anebo je možné hned na začátku zvolit například konkrétní adresář, který chceme používat.

Synology BeeDrive
Pro zálohování je možné vybrat jednotlivé adresáře, nebo celé „sekce“ počítače.

Pro obě varianty není problém najít několik scénářů použít – od každodenního zálohování rozpracovaných projektů, pro připojení disku a stažení klíčových položek jednou za určité období, třeba týden nebo měsíc.

Dobrá, a jak v reálném životě od toho odlišit druhou funkci, tedy synchronizaci? Hlavní význam, jak jsem už zmínil, je v lákavé možnosti udržovat adresář, nebo opět celé sekce počítače, v synchronizaci s diskem, a to i obousměrně.

Myslím, že tuhle funkci zpočátku část uživatelů může přehlédnout, ale mě zaujala opravdu hodně. A dává dle mého smysl hlavně ve chvíli, kdy je potřeba přenášet mezi různými počítači poměrně nemalý objem dat například mezi kanceláří a domácím počítačem.

Synology BeeDrive
Drobnost, které pomáhá: Synology BeeDrive si zelenou ikonou označí ty soubory, které jsou už zazálohované – zde fotky z testu fotomobilu Xiaomi 13 Pro.

Fotografové a tvůrci obsahu tohle hodně dobře znají: například pro mě je opravdu největší noční můrou věčné stěhování souborů s videoprojekty. Snaha nezapomenout, která je poslední verze, je někdy opravdu o nervy. Zkrátka: myšlenka, že mi to spolehlivý systém pohlídá a po připojení počítače se mi na všech místech bude vše udržovat zcela aktuální, je velmi lákavá.

A i zde platí, že je možné nastavit buď synchronizace celých částí harddisku, nebo jen určitých adresářů: ty je buď možné vytvořit, nebo si je umí BeeDrive vytvořit i sám: a vše pak používat tak trochu jako třeba Dropbox: prostě, co do tohoto adresáře “hodíme”, objeví se i všude jinde… Ano, tohle se vážně může hodit.

Systém umí uchovat až pět revizí souboru

Abychom nezapomněli: velmi zásadní funkcí tohoto zálohovacího systému je možnost uchovávat starší verze souborů, a to v obou hlavních “světech”, tedy při zálohování i při synchronizaci. Tam je možné nastavit, že BeeDrive dokáže uložit až pět revizí, tedy pokud se soubor změní, je možné stále dohledat jeho předchozí verze.

Výhoda je zjevná: chybné uložení souboru nemusí být osudové. Anebo mít možnost najít minulou verzi upravené fotky, je vážně cenná vlastnost. Samozřejmě, stinná stránka je zjevná: revize budou zabírat místo: ale pro určité scénáře použití je tohle samozřejmě hodně užitečné. Zejména při hodně intenzivním použití a třeba přenášení dat mezi dvěma či více počítači se prostě hodí mít alespoň nějakou jistotu, že je možné odčinit chybný krok.

Synology BeeDrive
Hodně cenné nastavení – systém dokáže uchovávat až pět verzí souboru.

Krom toho umožňuje systém nastavovat tzv. archivaci smazaných souborů, což v reálném životě znamená, že cokoliv je smazáno (nebo prostě zmizí ze zdrojového adresáře) může být uloženo v archivu, tedy speciálním adresáři. Je to vlastně něco podobného jako koš u NASů – kdy smazání nemusí znamenat, že soubor zcela zmizí – administrátor ho může zachránit. Podobně to může fungovat zde, ale samozřejmě dat pak bude rychle přibývat.

A za zmínku stojí i to, že ze zálohování je možné vyloučit některé typy souborů (například dočasné), nebo omezit maximální velikosti souborů, což je velmi rozumná pojistka před zahlcením disku.

Plus podle nápovědy je možné používat i některé další sofistikované funkce: například BeeDrive zaheslovat, respektive ochránit data šifrováním. Anebo z jednoho počítače ovládat několik disků a jen mezi nimi přepínat.

Synology BeeDrive
Pro některé uživatele se bude možnost zkoumat logy přenosů – tedy přesně to, co se na disku dělo a děje.

BeeDrive a zálohování fotek z mobilu

Nebývá zvykem, aby externí disk zvládl automaticky zálohovat fotky z mobilu – BeeDrive to umí, což je hodně zajímavá funkce.

A jak to funguje? Jednoduše, je potřeba stáhnout mobilní aplikaci (existuje pro Android i iPhone) a mobil spárovat s počítačem. Podstata klíčového využití je prostá: pokud je mobil na stejné wi-fi jako počítač s připojeným diskem, systém dokáže fotky stahovat a zálohovat.

Pro jistotu dodejme, že napřímo to BeeDrive neumí, a disk se tady neobejde bez připojeného počítače, což ale v zásadě dává smysl. V mobilní aplikaci je možné zvolit jeden ze dvou přístupů: buď budeme zálohovat všechny fotky, anebo jen ty nově pořízené.

Synology BeeDrive
Pohled na mobilní aplikaci v iPhonu – nastavit jde i to, v jakém formátu se fotky budou ukládat.

Dále je možné nastavit pár dalších možností: zda se mají zálohovat také videa, zda se mají nahrávat i duplicitní soubory, a v jakém formátu se budou fotky ukládat – což může být v případě iPhonů někdy praktické: místo souborů ve formátu Heif (.heic) je možné posílat na disk fotky zkonvertované do JPG. A dokonce je možné ukládat oboje (.heic a .jpg). Pokud se ptáte, k čemu to je, tak vězte, že zrovna tohle by se mohlo hodit poměrně zásadně při některých scénářích použití mobilů třeba pro pracovní týmy.

Například: pokud by sloužil disk k zálohování fotek v rámci nějakého projektu, do jednoho místa mohou proudit fotky z různých mobilů i systémů několika členů týmu. A ony heify jsou sice fajn, ale stále platí, že ne každý je otevře. Tedy konverze pro určité situace není špatný nápad.

Scénářů použití opět může být více – od zmíněné práce v týmu, kterému se bude hodit možnost vše rychle posílat do jednoho místa, přes “obyčejné” zálohování, až po úkol maximální: ukládání celých obrovských archivů fotek z mobilu.

Při představě, že bych na disk pustil všechny své fotky z iPhonu, mě trochu jímá hrůza: jsou to vyšší desítky tisíc fotek. Na stranu druhou: možnost, že bych jednou za čas tímto způsobem vše zazálohovat, vůbec není špatná – samozřejmě, primárně zálohuji do cloudu, ale staré dobré klíčové pravidlo zálohování říká, že bez lokální zálohy to prostě nejde.

Tedy i tohle prostě nezní vůbec špatně.

Synology BeeDrive
Synology BeeDrive se prodává včetně redukce na „staré“ USB, což se hodí. Primární připojení je přes USB-C.

BeeDrop – rychlé posílání souborů z mobilu

Poslední věcí, kterou by bylo škoda opomenout, je tzv. BeeDrop – je to funguje vlastně zcela stejně jako podobné služby á la AirDrop u iPhonů: v mobilu můžeme vybrat fotku nebo i jiný soubor a jedním jediným klikem ji bezdrátově “přehodit” na disk.

Synology BeeDrive
Soubory poslané přes BeeDrop mají na disku svůj vlastní adresář, kam je možné bleskurychle poslat nejen fotky, ale i jakékoliv soubory z mobilu, což se opravdu hodí.

Kdo používá například zmíněný AirDrop, dobře ví, že tahle funkce je zcela nenahraditelná pro rychlý přenos nejen fotek, ale třeba i dalších souborů, třeba skenů účtů do počítače pro účetnictví, nebo videí z mobilu pro rychlé zpracování v editoru (kdo by hledal kabel, když to jde napřímo, že?)

Tedy i zde jde o funkci, která na první pohled může vypadat doplňkově, ale hodit se prostě může velmi zásadně. A je o to cennější, že funguje paralelně s dalšími nástroji.

Synology Bee Drive
A ještě jednou BeeDrive kdesi v Alpách, ta kapesní velikost se vážně hodí…

BeeDrive – co by šlo vylepšit

A co by šlo ještě vylepšit?

– zatím chybí verze pro Mac: tohle je pro mě osobně zásadní, byť jak už jsem zmínil, jde jen o dočasný “nedostatek”… Verze ovládacího softwaru pro Mac by měl dorazit nejpozději do konce roku.

– v danou chvíli BeeDrive “nevidí” jiné externí disky: je to drobnost, ale hodila by se hodně – nyní zkrátka nejde zálohovat a synchronizovat připojený externí zdroj, například SD karty. Jiným slovy: fotografům by se hodilo, pokud by do počítače po náročném focení jen vložili kartu a BeeDrive by ji zazálohoval. To zatím nejde, ale je dost možné, že časem se tato možnost objeví

– Synology NAS je “někde jinde”: Samozřejmě, tohle je vlastně trochu zbytečná poznámka, ale měla by zaznít: BeeDrive opravdu není Synology NAS, je to “jen” chytrý externí disk s řadou šikovných funkcí. Fanouškové NASů by tedy neměli mít přehnaná očekávání – ale spokojeni budou, to jsem si jist.

Synology BeeDrive – shrnutí ve dvou větách

Synology BeeDrive mě celkově velmi mile překvapil: je malý a skladný – dá se s ním opravdu pohotově cestovat a nabízí přesně to, co od něj jeho majitelé budou čekat: pohotové zálohování v různých scénářích, a to nejen z desktopu, ale i z mobilu. Smysl dává nejen pro tradiční zálohování, ale i pro například časté a bezproblémové přenášení dat mezi kanceláří a domovem, nebo i zálohování mobilních zařízení.

Více zde:
Oficiální stránky Synology BeeDrive
Podrobný návod k Synology BeeDrive

 

Shrnutí recenze:

Synology BeeDrive

Synology BeeDrive mě celkově velmi mile překvapil: je malý a skladný – dá se s ním opravdu pohotově cestovat a nabízí přesně to, co od něj jeho majitelé budou čekat: pohotové zálohování v různých scénářích, a to nejen z desktopu, ale i z mobilu.

Hodnocení redakce:
7.8

Pros

  • malé rozměry, skvělá skladnost
  • propracované funkce
  • velká rychlost přenosu dat

Cons

  • zatím chybí verze pro Mac
  • nejde zálohovat SD karty

4 komentářů

  1. Také se mi nějak nezdá, že by to za tu cenu měl být nějaký hit sezóny. Čekal bych větší propojení s ekosystémem Synology. Nebo kdyby to umělo zálohovat data rovnou z SD karty. Připojím, chvíli to bliká a fotky jsou zkopírované do nějaké určené složky. Nosit k tomu počítač nedává smysl. Snad jenom ten příjemný tvar.

  2. úplne ideálne by bolo, ak strčím BeeDrive do usb fotoaparátu, načíta z karty dáta a tie si automaticky stiahne. to by sa mi páčilo.

  3. Tedy nic ve zlém, ale tohle mi přijde malinko jako úlet spojující spíš nevýhody běžných disků a NAS.
    V momentu připojení k PC nepřinese naprosto nic proti malému externímu SSD, které stojí polovinu (2TB začíná už někde nad 2000 zatímco jako BeeFree 6000). Software s verzováním atd, také není výhoda, existuje řada aplikací (někdy i zdarma), které umí to samé s běžným diskem (a dost externích disků má v ceně nějaký vlastní). Navíc podle specifikací používá toto zařízení ExFAT, což je fajn pro kompatibilitu při připojení, ale znamená to, že verzování je na úrovni aplikace, jiné filesystémy to umí do jisté míry nativně a efektivněji. Dále naprosto chybí pro zálohy jakékoli kryptování – je to zase na úrovni zcela obyčejného externího disku s vhodnou aplikací a chybí nějaká přidaná hodnota dražšího hw.
    Úplný nesmysl je Mobile Backup vyžadující běžící PC – proboha proč? Pokud by BeeFree bylo navrženo inteligentně, tak to mobilní aplikace v pohodě zvládne přímo po WiFi.
    Nevím, Synology mám docela rád, ale konkrétně tohle mne neoslovilo naprosto vůbec.

  4. Já bych za největší nevýhodu považoval, že na výlet musím tahat PC abych přes něj zazálohoval fotky z mobilu, aspoň to tak z článku vyplývá a přitom by stačilo BT

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*