Canon EOS M100 – levná bezzrcadlovka pro začátečníky (recenze)

Canon EOS M100 je dalším přírůstkem do canonové bezzrcadlovkové řady M. Jeho role je, zdá se, jasná: být dostupným startovacím foťákem pro ty, kteří nechtějí zrcadlovku, a přece by rádi měli stroj s velkým čipem a (více méně) zrcadlovkovými výkony.

Řada M tu je již poměrně dlouho, vždy však byla na okraji pozornosti fotografů, a vlastně i Canonu. Nestálo za to brát ji moc vážně (a některé starší modely se ani neprodávaly po celém světě)…

Canon EOS M100 na oficiálním obrázku. Foto: Canon.cz

Až v roce 2016 Canon naznačil, že přece jen chce nabídnout rozumně kvalitní bezzrcadlovky – a přišel model Canon M5 s hledáčkem a pokročilými funkcemi (recenze), následován bezhledáčkovou verzí Canon M6 (recenze) na jaře 2017.

Najdete v e-shopech
od
A ano, pak tu ještě byl model M10 (recenze), který se s cenou pod 10 000 Kč stal jediným foťákem s velkým APS-C čipem pod touto cenovou hranicí. A přes své mouchy vlastně nabízel to podstatné: opravdu slušné fotky…

Roli Canonu M100 je tedy možné vidět hlavně v tom, že bude pokračovatel této “lidové” linie bezzrcadlovek.

Canon EOS M100 – pro koho je a není

Oficiální linie Canonu zní – volně interpretováno – Canon M100 je bezzrcadlovka pro úplné začátečníky, kteří chtějí pořádnější foťák a nestačí jim mobil.

Holub
Holubář na Václavském náměstí dopadl opravdu dobře… Neupravená fotka v plné velikosti.

Tahle logika dává na první pohled velký smysl, obrazové výkony jsou opravdu velmi slušné, ovládání se též dá zvládnout, možnost výměny objektivů zní skvěle. Cena je zatím hodně, až nesmyslně vysoká (cca 15 000 Kč, prosinec 2017) , ale až klesne někam blíže oné hranici deseti tisíc, foťák bude opravdu dávat velký smysl jako vstupní stroj do světa větších čipů a složitějších foťáků.

Potud to je tedy vše dobře. Má to však celé dva zásadní háčky. Prvním je tzv. Fenomén Zuzanina mobilu, druhým drtivá konkurence “vlastní” zrcadlovky Canon 200D (o něm viz dále).

Co to je Fenomén Zuzanina mobilu? Na počest své ženy jsem tak nazval sociologicko-marketingový jev, který v posledním roce dvou ničí globální fotografický byznys. Jeho podstata spočívá v tom, že, kdo si zvykne fotit mobilem nenáročné věci, přestává být lapitelný k nákupu pořádnějšího foťáku. Protože si prostě vystačí s mobilem.

Mirka Zlatníková: Marie Terezie - Miluj a panuj
Kamarádka (v pozadí) napsala knížku o Marii Terezii, kterou pokřtila Francesca von Habsburg-Lothringen. Kvalita snímku je vcelku slušná. Neupravená fotka v plné velikosti.

Já vím, že to zní jako nějaký vtípek, což i je, ale podstata je poměrně hodně závažná. Snažím se přesvědčit moji ženu, abych jí mohl koupit právě něco za cca 15 000 Kč, ale je to zcela marné. Ne kompakt, ale už nějakou slušnou bezzrcadlovku.

Ale ona prostě už nechce, že ten iPhone ji stačí. Nemluvím o tom, že mobily ničí kompakty za pár tisíc, to už se děje mnoho let. Mám na mysli to, že mobily nyní ničí už cokoliv pod cca 30 000 korun, včetně relativně slušných zrcadlovek. Nejde o věcné argumenty, ale prostě o obecný pocit, že ten mobil to vlastně nějak zvládne taky.

Přeloženo do obecného jazyka: pro fotografické firmy je dle mého prakticky nemožné přesvědčit klienty, aby ve větším množství kupovali něco obyčejnějšího než opravdu pořádnou zrcadlovku či výrazně lepší bezzrcadlovku.

Což může dle mého ohrozit i tento v zásadě sympatický foťáček.

list
Klíčová otázka zní, zda tato kategorie foťáků dokáže přesvědčit mobilní fotografy, že nabízí něco dramaticky navíc (nabízí, ale i tak se budou bránit zuby nehty)… Neupravená fotka v původní velikosti.

Canon EOS M100 má velký čip a výměnné objektivy

Dost filozofování o fotografickém trhu, vraťme se k foťáku jako takovému… Jeho zásadní parametry jsme již zmínili: je osazen velkým zrcadlovkovým APS-C čipem (24 megapixelů), Canon v tiskových zprávách zmiňuje i poslední generaci procesoru DIGIC7, což zní dobře.

Canon M100 umí šest snímků za vteřinu a má výklopný dotykový displej, přičemž to je typ výklopnosti, kterou mám osobně hodně rád (zadní stěna se prostě zespoda “odchlípne” od těla a není třeba s displejem rotovat vedle aparátu, což je pomalé a v zásadě nepraktické).

Ovládání je samozřejmě adekvátní cenové kategorii – čudlíků foťák moc nemá, ale tak to prostě je, kdo chce, může samozřejmě přes dotykové menu relativně bezbolestně nastavit všechny klíčové funkce.

noční focení
Opět velmi slušný výsledek z mého kurzu focení (díky účastnici za svolení fotku použít!)… Neupravený snímek v plné velikosti.

Na rozdíl od předchozího lidového modelu M10, který byl bolestně pomalý, zde funguje vše obstojně, ostření je slušné, reakce též, nic neuspokojivého, co by stálo za zmínku.

Plus ano, je to bezzrcadlovka, tedy nabízí možnost výměny objektivů, já testoval se setovým 15-45 mm. Výměnné objektivy mají samozřejmě nemalý potenciál, je možné dokupovat další a Canon slibuje, že postupně bude bajonetovou řadu M rozšiřovat.

Zatím tedy není nabídka nijak oslnivá, ale v záloze je možnost používat na tělech i zrcadlovkové objektivy. K tomu je třeba speciálního adaptéru. Zkoušel jsem u vyšších strojů řady M a popravdě mi to přijde v praxi skoro nepoužitelné, tedy nevím nevím.

Jak fotí? Slušně, nikoliv však hvězdně

Co foťák umí? Rychlý přehled získáte pohledem na testovací snímky na této stránce. Můj dojem byl vcelku velmi dobrý. Foťák opravdu umí využít potenciál zrcadlovkového čipu, obstojně zvládá všechny možné světla i složitější situace.

Jasně, testoval jsem v prosinci, tedy poměrně hodně obrázků vznikalo po setmění, a jak je vidět z ukázkových fotografií, vypadají velmi dobře.

Praha
V krajinkách foťák mírně tápe, resp. lze si představit i lepší výsledky. Ne zásadně, ale přece jen… Neupravený snímek v plné velikosti.

Při normálním “cvakání” v parku a na ulici za denního světla nicméně, řekl bych, výsledky mírně zaostávají za špičkou této kategorie i zrcadlovkami. Není to nepřekvapivé s ohledem na cenu, nicméně i tak je to třeba vzít v potaz.

Proč jsou obecně výsledky řady M (a nejen tohoto foťáčku) o chlup méně vzrušující než z obdobně levných/drahých zrcadlovek, mi není úplně jasné. Jedním vysvětlením je objektiv – prostě ty plastové seťáky jsou o něco méně bytelné a propracované než jejich zrcadlovkoví příbuzní. Stále víc si však myslím, že pes je zakopaný i někde ve zpracování obrazu uvnitř procesoru, ale správná odpověď prostě zní: nevím.

Konkurence zrcadlovek je značná

Poznámka, že z cenově podobných zrcadlovek vytáhneme o chlup lepší fotky, je poměrně zásadní. Za cenu velmi podobnou je možné zakoupit Canon 200D (recenze), dle mého jeden z nejvýraznějších levných foťáků poslední doby, no a výsledky z něj prostě budou lepší (nu a ano, i Nikon D3400 dopadne podobně).

To je poměrně zásadní slabina tohoto foťáku – můžete logicky namítnout že bezzrcadlovka je výrazně menší než zrcadlovka. Ale budete se mýlit, menší samozřejmě jsou, ale v reálném životě není rozdíl dramatický, obé se dá bez problém hodit na krk a vyrazit do lesa / na kole.

Žofín
Zde foťák bude foťák jasně lepší než sebekvalitnější mobil, jimž focení v noci obecně moc nejde… Neupravený snímek v plné velikosti.

Plus dodejme, že v tomto segmentu je docela těsno a povedené stroje zde má Olympus, Fujifilm i Sony.

Což nás vrací k úvaze na začátku: Canon M100 bude dávat smysl ve chvíli, kdy opravdu bude mezi ním a zrcadlovkami výrazný cenový rozdíl. Pak to vážně bude v zásadně velmi rozumný startovací stroj, z nějž v šikovných rukách vylezou velmi hezké fotky.

Canon M100 – shrnutí ve dvou větách

Canon M100 patří mezi nejlevnějších “startovací” foťáky na trhu, nabízí velmi dobrou obrazovou kvalitu v relativně kompaktním těla a možnost měnit objektivy, což se může hodit. Cena je zatím poměrně vysoká, konkurence ostatních bezzrcadlovek i zrcadlovek nemalá, pokud však cena klesne, jeho postavení to hodně pomůže.

Canon EOS M100 – cena

Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

CANON EOS M100 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Canon mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)

Další fotografie z testu:

Poznámka: I tyto fotky si můžete prohlédnout v plné velikosti – stačí najít jméno fotky (vlevo dole po rozkliknutí v galerii – např. IMG_0371.jpg ) a  zadat do prohlížece  www.fotoguru.cz/files/IMG_0371.jpg

Canon M100

7.1

Obrazová kvalita (=jak fotí)

7.0/10

Zacílení na potřeby fotografů

7.0/10

Řemeslné zpracování

7.5/10

Ovladatelnost

7.0/10

Poměr cena/výkon

7.0/10

Pro

  • Velmi slušná obrazová kvalita
  • Rozumně kompaktní tělo, má výměnné objektivy
  • Výklopný dotykový displej

Proti

  • Obrazově nepatří k naprosté špičce foťáků s APS-C čipy
  • Konkurence zrcadlovek, zejména Canonu 200D, je nemalá
  • Kvalita setového objektivu je nevzrušivá
  • POZNÁMKA: Tuto tabulku je třeba číst jako hodnocení platné v DANOU CHVÍLI a ve srovnání s fotoparáty STEJNÉ KATEGORIE
Reklama

7 komentářů

  1. Posuňme sa v čase. Je január 2020.
    Prešiel som si ponukou zrkadloviek a bezzrkadloviek na trhu. Niečo pre začiatočníka. Niečo, čo mi spraví dobré fotky aj v situáciách, kedy najlepšie fotomobily sú už za svojím limitom.
    Začínal som s hranicou 500 EUR za telo fotoaparátu. Plus rátal som, že v sete s objektívom sa chcem vojsť do 600 EUR.
    Zvažoval som Nikon a Canon. Video s bokehom telefónom nenatočíš, ikeď inak robia iPhony a Samsungy krásne videá. Tu by pomohla zrkadovka, ale mala by mať dobrý autofokus aj pri videu. Preto voľba padla na Canon s ich DualPixelom.
    Aká bola ponuka? Začal som modelom 250D. Telo pod 500 EUR, so seťákom do 600 EUR. Naivne som si myslel, že dnešné DSLR aj mirrorless točia video 4k/60p ako mobily. Kdežeby! Jedine tak nejaké mirrorlesy vysoko nad 2000 EUR (Lumix GH5). Zrkadlovky podobne.
    Tak som znížil požiadavky na 4k/30p. Všetko točím v 60p, ale konverzia 30p do 60p je v pohode. No Canon 250D má maximum 24p/25p. Takže so 4k som sa mohol rozlúčiť a už som ho neriešil. Požiadavky som znížil na FullHD/60p. Navyše som sa dozvedel, že od setového objektívu nemôžem čakať žiadnu slávu a mal by som mi priplatiť do lepších (a podstatne drahších objektívov). A to už som začal naozaj vážne riešiť. Ako človek, ktorý momentálne nevie, koľko sa bude foteniu venovať, nechcel som investovať takmer 1000 EUR.
    Preto som sa začal obzerať po niečom s nižšou cenovkou. Keď už musím robiť kompromisy, nech tomu zodpovedá aj cena. 200D nie je o veľa lacnejší. 2000D nemá ani to FHD/60p, ani dotykový displej. Tiež optický hľadáčik (podobne ako v 250D) je vraj slabota. Mirrorless M50 je ešte drahší ako 250D. Tak som hľadal a hľadal … až som narazil na M100. Cena 300 EUR s objektívom 15-45, kde samotný objektív stojí okolo 200 EUR. Ok, seťák zo zrkadloviek stojí okolo 130 EUR. Ale ak to odrátam od 300 EUR, výjde mi cena M100 na 170 EUR. A to už je na úrovni obyčajného kompaktu. Pritom to má úplne rovnaký senzor a procesor (Digic 7) ako 200D,
    Pre mňa to bola jednoznačná voľba. Dotykový displej mi vyhovuje (som smartfónový človek), naučil som sa ho správne držať, takže mi nepadá z ruky a v ostatnom je to takmer presne ako 200D alebo 77D. Tie špecialitky, ktoré tam nie sú, ani nevyžijem. Viem to, lebo týždeň som sa hral s 77D. Prepojenie s telefónom cez BT a WiFi funguje skvele. Na prenos fotiek a videí, ale hlavne ako diaľkové ovládanie, kde vidíte obraz a môžete nastavovať čas, clonu, ISO a cvakať. Funguje to super!
    Podľa mňa v roku 2020 skvelá voľba pre začiatočníka. M2OO stojí dvojnásobok. A ostatné porovnateľné mirrorless o stovku viac. Možno v budúcnosti prikúpim objektív 22mm F/2, alebo adaptér a 50mm F/1.8. Výjde to podobne – cca 200 EUR. To ale ak by som chcel fotiť niečo serióznejšie.
    Zhrutie: V čase uvedenia na trh to stálo veľmi veľa. Ale vtedy zrejme aj konkurencia bola cenovo niekde inde. Dnes za tú cenu nenájdete nič s porovnateľnými parametrami. Jediná chybička na kráse je absencia vstupu z externého mikrofónu. Ale to nemá ani konkurencia o sto EUR drahšia. Navyše zvuk sa dá nahrávať aj samostatne a potom spojiť v editore.

  2. Jan Libich

    Když jsem v roce 2015 manželce koupil první bezzrcadlovku Samsung NX 1100, moc jsem si od toho nesliboval, stála nová ve výprodeji jen 3 600 Kč, měla APS-C čip a setový objektiv 20-50 (30-75 mm ekvivalentu) a malý externí přídavný blesk. Tehdy jsem si říkal, že časem asi bude taková cena běžná, ale nestalo se tak. Když vezmu, jak dlouho už ten foťák slouží a co vše se s ním podařilo vyfotit. Objektiv je celkem skladný, nemá stabilizaci a tak širokoúhlý rozsah, ale vynahrazuje to velmi slušnou kresbou (lepší než 18-55 se stabilizací) a navíc je lehčí a kompaktnější. Rychle ostří i fotí, ač má jen kontrastní ostření, nejde mu jen ostření v šeru a tmě. Ale pořád si říkám, tyto levné a bezzrcadlovkové sety mají smysl. Umožní lidem používat dokonalejší techniku a naučit lépe fotit než jen s mobilem nebo klasickým kompaktem. Naučila se s ním fotit od 6 let i dcera a to už je opravdu dobře, sice neumí používat všechny funkce, ale to hlavní zvládá.
    M100 mne nechává chladným, není ničím převratný a kromě kompaktnosti a nízké ceny ani nic zajímavého nenabízí.

  3. Vojtěch Š.

    Dobrý den. Uvažuji nad M10 a M100. Zatím se přikláním k M100, ale za podobnou cenu už můžu mít zrcadlovku Nikon d3400. Jaký je váš názor? děkuji za odpověd

  4. Zdravím, pro děti jsem uvažovala o Fuji A10, cena klesla na 10 000,- a fotky se mi zdají kvalitou i barevně zajímavější

    • Jan Rybář

      Dobrý den, ano, já osobně mám Fuji A10 opravdu hodně rád a obecně bych tento model, zejména pro Vaše použití i s touto cenou, doporučil víc… JR

  5. Jan Janoušek

    Dobrý den,
    švagr koupil své 10 leté dceři Canon EOS M10 a já tady pročítám recenze už u nového modelu Canon EOS M100 píšete , že už není tak pomalý oproti M10 má dokonce více megapixelů a procesorem DIGIC7 poslední model muj dotaz proč má M100 horší hodnocení (7,1) oproti M10 (7,6) zvažuji že bych už koupil M100 pro syna 9let a samozřejmě ho budu používat na dovolené i já Vím že mi asi nabídnete Canon 200D , ale na to focení občasné bude stačit je to nový model díky za odpověd jinak velice pěkně se tady na stránkách čte a člověk který hledá a zkoumá se i jako já laik hodně dozví , ale samozřejmě to poslední slovo musí každý sám co si koupí

    • Jan Rybář

      Zdravím, ona ta čísla v hodnocení obecně souvisí s danou situací, konkurencí i okamžitou cenou… V onu chvíli byla opravdu desítka mírně rozumnější volba než je nyní (výbavou jistě lepší) M100vka (konkurence je větší a tím pádem dává mírně menší smysl)… Z čehož tedy též plyne, že ta hodnotící čísla jsou opravdu jen orientační, i proto nemám nikde pořadí podle oněch čísel, nedávalo by moc smysl… Vše se mění opravdu hodně rychle… Zdravím! JR

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*