Jak vybrat cloudové úložiště fotek – velký přehled

Kam s daty? Kam ukládat všechny ty stovky gigabitů s fotoúlovky? Zálohovat je do cloudu je stále lákavější, má to však mnoho háčků, často dost nečekaných. A tak jsem se rozhodl sepsat na základě vlastních experimentů, co se mi ohledně cloudových úložišť fotek honí hlavou. A shrnout postup, jak při tom všem neztratit ani fotky, ani nervy.

Jedna z nejtemnějších myšlenek, která mě v souvislosti s fotografováním napadá, zní: Co když přijdu o data z externích záložních disků? Co když mi upadnou, dcery je při divoké honičce shodí ze stolu, sousedi nás vyplaví, nebo, jak už to chodí, prostě ty plastové krabičky přestanou fungovat?

Jistě, dělat se toho dá hodně – je možné mít zálohy záloh, disky různě zrcadlit v propojených systémech, jednu zálohu mít vždy někdy mimo byt nebo kancelář…

OneDrive Microsoft
Ukládat velké množství fotek vyžaduje kombinaci mnoha parametrů – od kvalitního zobrazení souborů po možnost rychlých náhledů v “časových osách”. OneDrive firmy Microsoft  umí archivy zobrazovat velmi slušně…

Jenže cynicky či spíše realisticky řečeno: šance, že se v tomhle řetězci něco v příštích letech (a desítkách let) nepokazí, není moc velká. A je tedy dle mého třeba pohlédnout pravdě do očí: hardware (nebo nějaká osudová chyba v jeho ovládání) vás dříve či později podrazí. A dobře vedený a organizovaný cloud má, řekl bych, obecně zdaleka největší šanci na přežití (pokud nepočítám nejbezpečnější variantu: fotky prostě vytisknout).

Anebo jiným slovy: bez kombinace pevné disky + cloud o svá data prostě v horizontu příštích deseti dvaceti letech přijdete.

Pojďme tedy prozkoumat, jak to velké téma vlastně uchopit a jak se zachránit.

Co je jiná kapitola: Flickr, Rajče, Zonerama, iCloud atp…

Abychom si rozuměli: v tomto článku zkoumám cloudové služby, tedy zkrátka obdobu externího disku, které nám doma u počítače, obdobu, která je prostě někde “ve vzduchu”, tedy v datových polích velkých firem.

Opomíjím tedy různé služby, které slouží především ke sdílení fotek a ono zálohování je spíš boční produkt – sem by patřil například Flickr.com, v českých luzích a hájích asi hlavně Rajče.net, Zonerama.com a tak podobně.

Proč nad nimi v tomto kontextu zlomit hůl? Protože neumožňují plnohodnotné zálohování vašich fotoarchivů – tam je zkrátka potřeba, aby to bylo úložiště schopné nějak rozumně uložit i rawy a videa, aby se v něm dalo nějak rozumně hledat, prostě aby to byl opravdu externí disk “ve vzduchu”. Což tyhle systémy neumí – například Zonerama neumí uložit rawy, má limit na délku videí atp. (Pokud se v něčem mýlím, přátelsky mi vyčiňte v komentářích…).

Specifický příklad je aplikace Fotky Google, kterou ještě rozebereme. A ještě dodejme, že opomíjím iCloud firmy Apple, který, pokud se nepletu, se na takového zálohování nehodí…

Cloudová úložiště fotek a co po nich chtít

Jak níže podrobně rozebereme, v danou chvíli je rozumných možností překvapivě málo a daly by se vlastně spočítat na prstu jedné ruky a to ještě jeden prst zbude. Jde o Google Disk, Dropbox, Amazon Drive a OneDrive firmy Microsoft. Proč je jich tak málo?

Protože by měly splnit současně několik zásadních podmínek, které naplnit vlastně není úplně tuctové. Které to jsou?

1. parametr: Chceme bezpečí, solidnost, soukromí

Pokud někomu chcete svěřit stovky GB, či více dat, je dobré vsadit na spolehlivou firmu. Samozřejmě, jak ji definovat, není snadné, každý ke své definici bude přistupovat po svém, ale pro mě osobně prostě platí, že chci firmu zavedenou, která patří ke špičce svého oboru.

Dropbox
Data ukládáme na dlouhou dobu a u fotek platí dvojnásob, že jsou to často data citlivá, včetně různých rodinných pokladů. Solidnost firmy je proto třeba vážit opravdu pozorně… Zde Drobpox, který to vše kdysi začal…

Pochopitelně, i Googlu nebo Dropboxu mohou vyhořet servery, ale zkrátka považuji čistě statisticky za výrazně pravděpodobnější, že tam data budou ve větším bezpečí než u nějaké malé začínající firmy (nebo u lokální hostingové společnosti, kde vám kamarád za flašku domluví slevu za pronájem nějakého prostoru). Kdo někdy z blízka zahlédl, co se někdy ve firmách děje, tuší, o čem píšu – různých chyb se prostě může nahromadit opravdu hodně, a to si nechceme dovolit – velká značka (snad) znamená větší jistotu.

A samozřejmě, záležitostí č. 1 je pro potenciálního uživatele ne to, zda server vyhoří, ale zda se na něj nemůže dostat nějaký lump, zkrátka, jako moc je onen systém zabezpečený proti útoku z venčí… Opět nezbývá nic moc než víra v to, že velké firmy opravdu vědí, co dělají…

Navíc: zcela největším nebezpečím pro data v cloudu je vždy chování uživatele, prostě třeba jen fakt, že data budou chráněna příliš slabým heslem, které někdo nějak prolomí.

Mimochodem: pokud mohu doporučit, kde to jde, používejte tzv. dvoufázové zabezpečení, tedy to, že krom hesla je účet chráněn i další vrstvou (obvykle ověřovacích kódem generovaným například mobilním telefonem nebo zaslaným SMS). Jde to u všech zde probíraných hlavních možností, pokud se pro ně rozhodnete, vůbec neváhejte a dvoufázové zabezpečení pusťte…

2. parametr: Cena je klíčová, ale tarify také…

Pochopitelně, na ceně vždy záleží zcela zásadně. Zadarmo se nám vždy podaří sehnat pár šikovných GB (15 GB u Google Drive), u Dropboxu jde (nebo přinejmenším šlo) nasyslit zadarmo něco kolem 18 GB, což už stačí na zálohování “běžného provozu”…

Ale na fotky ne, tam je třeba platit – teď jde o to, kolik to bude stát. Odpověď není úplně přímočará, protože záleží na tom, jaké objemy dat se chystáte do cloudu nahrávat.

Google Photos
Google mě v den psaní tohoto článku tak trochu zachránil – připomněl mi, že na den před devíti lety jsem měl svatbu. Limit 1 TB, přes který se nedá za rozumné peníze moc dostat, je ovšem pro velké archivy opravdu omezující, mých pár TB se tam nevleze a tohle byla vlastně náhoda, že tam ta svatba byla…

Tipl bych si, že normální nevelký rodinný archiv bude mít něco v řádech stovek GB, což je množství data poříditelných u hlavních hráčů (Dropbox, Google Drive) za plus minus 10 UDS/ měsíc + daň (zhruba 300 Kč měsíčně), u OneDrive za sumu ještě menší (189 Kč za měsíc a 1899 Kč za rok).

Jinými slovy, takovýto spolehlivý “cloudový externí disk” s kapacitou 1 TB pořídíte za cenu v řádech 2000 – 4000 korun ročně, což je dle mého více méně snesitelné. (Jde to i za méně, ale za cenu kompromisů…)

Ale pozor, i středně aktivní fotograf bude mít patrně dat přes 1 TB – a najednou se objeví problém, a to zcela zásadní. Totiž: Google, Dropbox ani OneDrive nenabízejí nic na způsob 2 nebo 3 Tera, až výrazně dražší tarify pro (pro 10 T, případně neomezený prostor).

Což je past, na kterou je třeba myslet – pokud strávíte týdny postupným přesouvání dat do archivu, ona bariéra vás může překvapit, přes 1 TB se prostě leze špatně. Což je detail poměrně zásadní a mě osobně dost komplikuje život/rozhodování, ten 1 TB u Googlu, které si platím, mi přijde prostě hodně limitující a popravdě nevím, co s tím…

3. parametr: Jak cloudové uložiště fotky zobrazuje?

Tento třetí bod může znít nenápadně. Můžete se ptát: proč by měl zálohovací systém umět něco navíc, než můj starý dobrý pevný disk na pracovním stole?

Jenže: zkuste někdy něco objevit něco mezi tisíci soubory – je to o nervy, na harddisku se fotky alespoň rychle načítají, což u fotek zálohovaných v cloudu obvykle platit nebude.

Tedy: je poměrně důležité, aby úložiště nabízelo relativně přátelské prostředí pro rychlé prohlížení fotek v přehledných galeriích spolu s klíčovými informacemi o nich.

Ač to zní banálně, je to obrovský kámen úrazu – tohle prostě umí i špičkové cloudové služby hodně špatně, až katastrofálně…

Na jednu stranu nabízejí opravdu hezky vypadající a mile fungující přehledové stránky (Amazon Drive, Dropbox, OneDrive), které vlastně vezmou všechny fotky z archivu a uspořádají do časové osy – objeví se tak mnoho nečekaných pokladů a pro menší množství fotek to je snad i užitečné…

Ale: pokud se pak dostanete do nějakého konkrétního adresáře, onen příjemný pocit obvykle rychle zmizí.

Popravdě, nastane patrně velké rozčarování…

Zjistíte totiž, že mnohé logicky očekávatelné funkce tu nejsou. Například v případě Dropboxu uvidíte jen malé náhledy fotek, které ale nejde nějak zvětšit tak, abychom opravdu poznali, co na náhledech je. Ano kliknout jde, ale pak musíte prohlížet kus po kuse, což je extrémně nepraktické.

Google Disk
Vypadá to jako prkotina, ale není: Google vám neukáže, kdy byla fotka pořízena, jen datum nahrání, což je opravdu hodně otravné…

U Google Disku se galerie ukazují hezky, ale radost brzy vyprchá, když si všimnete dalšího nedostatku, přesněji řečeno opravdové šílenosti. Totiž: disk ukazuje datum nahrání, které je nám jedno, nikoliv pořízení fotky, které potřebujeme skoro neustále. Což je extrémně nešikovné, pokud to řekneme diplomaticky. Dokonce jsem si kvůli tomu psal s podporou až kamsi do dalekých krajů – jen mi to potvrdili: datum se dá zobrazit jen v podrobnostech u konkrétní fotky, ale to je obecně na nic…

Podobně nesmyslně/nepoužitelně se chová i Amazon Drive, který má na oplátku hezkou časovou osu (tedy opět ono skupinové zobrazení fotek jako Drobpox). Nejlépe v tomto smyslu vychází OneDrive, jehož systém je zdaleka uživatelsky nejpřívětivější – a o fotkách vám ukáže i právě ono klíčové datum pořízení. Ale ani tady to prostě není dotažené, protože při “seznamovém” zobrazení pro změnu neukáže ani malý náhled fotky, což je prostě docela důležité.

Možná vám v tuhle chvíli toto “náhledové mudrování” nepřijde tak zásadní, ale ručím za to, že právě z těchto nedokonalostí budete šílet – nahrajete si třeba fotky do složky “rodinné fotky” na Google Disku a pak budete potřeboval fotky z nějakého období, tak, jak jste zvyklí z harddisků počítačů. Jenže to prostě ve výpisu nenajdete, jen data nahrání, což je absurdní.

A u OneDrive si zase budete říkat, že přece zobrazit vedle seznamu s daty a velikostmi by bylo skvělé mít malý náhled, který by ukázal, co tam je. (Opakuji, není to hnidopišství, zkuste, uvidíte – pro rychlou práci to prostě potřeba je…).

Tak trochu marnost nad marnost

I proto se možná sluší dopředu prozradit, co ještě jednou zmíním úplně na konci ve shrnutí: jakkoli to zní překvapivě, žádné opravdu dobré řešení pro zálohování fotek neexistuje, kompromisy jsou poměrně velké a užitnost omezená, protože tyto výše zmíněné detaily znemožňují opravdu pořádné použití…

Tak, a už to tedy víte… Ale alespoň se můžeme těšit na budoucnost, jsou to problémy relativně snadno řešitelné… Což je důležité dodat: všechny tyhle chytáky jsou v danou chvíli (leden 2017) hodně otravné, lze však předpokládat, že v horizontu měsíců či let se nějak doladí.

Cloudová uložiště fotek – srovnání

Dropbox – šikovný, dobrý, drahý

Web: Drobpox.com

Dropbox
Dropbox má slušně udělanou “časovou osu” (Timeline), která zobrazuje fotky rozstrkané po všech možných adresářích. Zde mi ukázal zapomenuté fotky z mého vystoupení na TEDx.

Pozitiva:
Drobpox patří k synonymům kvalitního cloudu pro běžné rodinné firemní použití (jakýchkoliv dat, nejen fotek)… Pro archivy velikosti řádově stovek GB to je (s přihlédnutím k výše rozebraným požadavkům) velmi rozumné řešení. Nabízí vcelku slušné zobrazení fotek v časové ose a samozřejmě sdílení fotek, adresářů atp., což je ostatně funkce, která Dropbox proslavila (a ostatní ji pak už jen kopírovali)…
Negativa:
Opravdu protivné je zobrazení fotek v jednotlivých adresářích, kdy nejde zvětšit velikost náhledů a je to celé nepřehledné, zobrazuje jen datum nahrání, ne pořízení. Časová osa není tak přehledná jako u konkurence.
Cena:
Pozor na cenové tarify – pro běžné použít má vlastně jen jeden, do 1 TB za 8,25 EUR + DPH měsíčně, tedy cca 3200 Kč /rok. Pokud byste chtěli více, máte smůlu, případně byste museli přestoupit na neomezený tarif za 30 EUR + DPH (nejméně 3 uživatelé po 10 EUR) měsíčně, což už není málo.

Disk Google – univerzální použití, slušné tarify

Web: Drive.google.com

Google Disk
Disk Google má patrně největší potenciál být na špičce v této oblasti, ale zatím není vše ideální…

Pozitiva:
Disk Google (Google Drive) patří ke klíčovým komponentům světa Googlu, s nímž se patrně setkal alespoň z dálky kdokoliv, kdo používá Gmail nebo šikovnou řadu free nástrojů Google Docs. Zkrátka, pokud v některé službě potřebujete větší prostor, je možné si ho přikoupit. Výhodou je dobré jméno a technologie Googlu i vcelku šikovná funkčnost celého systému. Ve srovnání s Dropboxem nabízí lepší flexibilitu tarifů (viz níže) a také slušné zobrazení galerií fotek. Samozřejmě, vše jde sdílet. Tedy velmi rozumná volba. Plusem též je, že Google má zdaleka největší potenciál některé služby do budoucna vylepšovat (například jde o funkce jako je fulltextové vyhledávání atp).
Negativa:
Při nahrání fotografií se zobrazuje ve výpisu datum nahrání, což dramaticky komplikuje jakoukoliv smysluplnou práci s většími archivy, je to prostě nepřehledné. Na rozdíl od konkurence chybí zobrazení časové osy. V minulosti jsem s ním měl některé podivné příhody – ne vždy dokáže dobře nahrát adresáře s větším množstvím fotek v JPG a Raw, “hodí” zvláštní chyby, tedy jistá ostražitost je na místě i zde.
Cena:
Google Drive nabízí 15 GB zdarma (počítá se tam ovšem vše i z jiných produktů v rámci účtu – gmailová schránka, fotky v Google Photos atp). Dobré je, že existuje “malý” tarif 100 GB za 1,99 USD plus DPH, pastí může být ovšem tak jako u Droboxu, že po překonání hranice 1T (stojí 9,99 USD plus daň, tedy cca 300 Kč měsíčně ) je další hranicí až 10 TB za 99 USD + daň. Tedy zapomeňte na něco á la 3 TB…

Amazon Drive – velmi zajímavá cena i funkce

Web: Drive.amazon.com

Dropbox
Amazon Drive je cenově velmi lákavý, ale obecně zaostává za konkurencí v jednoduchosti ovládání i zobrazení fotek.

Pozitiva:
Obchodní gigant Amazon nabízí poměrně velmi zajímavý produkt zvaný Amazon Drive. Má dvě podoby: k balíčku předplatného Amazon Prime dává neomezený prostor pro fotky zdarma (Prime Photos), nás bude ale zajímat druhý typ nabídky zvaný Unlimited Storage (Neomezený prostor). Za 59,99 USD + daň ročně (zhruba 1500 Kč) nabízí opravdu neomezený prostor – nejen pro fotky, ale pro cokoliv, což se prostě hodí.
Velkým plusem je vcelku slušně fungující časová osa schopná, tak jako u Dropboxu, OneDrive a Google Photos, vytahovat z archivu zajímavé věci.

Negativa:
Cena a parametry jsou tak neodolatelné, že už pár týdnů Amazon Drive testuji – za ty peníze jsem vcelku spokojený. Má to ovšem své mouchy – tak jako u Disku Google systém v adresářích zaznamenává datum přidání, ne datum vyfocení. Z rawu neumí vydolovat datum pořízení, a v časové ose je prostě “zahodí” kamsi dolů do zapomnění. A navíc je to takové celé trochu nespolehlivé – při nahrávání dost často hází chyby, viz obrázek, prostě některé fotky nenahraje a nenabízí možnost “zkus znovu”, tedy je třeba soubory fyzicky najít a nahrát znovu, což je šílené… Ale jak říkám – za ty peníze to stojí za úvahu, byť pořád nevím, zda mám nervy na to zkusit tam nahrát opravdu velké objemy dat…
Cena:
Program Unlimited Storage (Neomezený prostor) stojí 59,99 USD + daň ročně, zhruba 1500 Kč, první tři měsíce jsou zdarma, tomu se těžko konkuruje.

OneDrive (Microsoft)

Web: OneDrive.live.com

OneDrive Microsoft
OneDrive od Microsoftu má přijemné ovládání a navíc nabízí i třídění fotek podle témat (která sám vytváří a navrhuje). Neumí to tak dobře jako Google, ale hodit se to může…

Pozitiva:
OneDrive jsem to tohoto přehledu málem ani nezařadil – když jsem cloudové služby Microsoftu před lety zkoušel naposled, nestálo to za to, byly daleko za konkurencí. Jenže nakonec ho jsem kvůli tomuto článku vyzkoušel a byl velmi mile překvapený – OneDrive prostě patří k opravdu výborným variantám, všechny své konkurenty strčí do kapsy webovým rozhraním, nabízí skvělé třídění (ano, včetně data pořízení, ne nahrání), umožňuje zobrazovat časovou osu, navíc umí v zásadě slušně pracovat s rozpoznáváním obsahu, zobrazuje rawy a fotky tématicky třídí podle hashtagů (byť k tomu, co umí Google to má hodně daleko). Navíc je výrazně lacinější než konkurence.
Negativa:
Dlužno říci, že zatímco s ostatními třemi službami žiji aktivně léta nebo alespoň měsíce, OneDrive jsem za dva večery nemohl vyzkoušet opravdu pořádně. Nejvíc mě znervóznilo, že při hraní si rozhraní několikrát zamrzlo a musel jsem násilím vše pustit znovu (obnovit stránku i za cenu zrušení nahrávání) – takové prostě trochu microsoftové to bylo. Ale je možné, že jsem prostě měl jen smůlu. V některých aspektech mi to připadalo mírně nedotažené, ale i tak platí: co se uživatelské přívětivosti týče, je na špici.
Cena:
Cena je lákavá, 1 TB stojí 1899 Kč vč DPH, což je cena de facto poloviční ve srovnání s Googlem a Dropboxem. I zde ovšem platí, že přes 1 TB se jít nedá (rodinný tarif nabízí 5T, ale pro pět členů rodiny, tím si nepomůžeme). Dlužno říci, že pro soukromé použít se kupuje spolu s balíčkem kancelářských aplikací á la Word a Excel, což se může hodit.

Z jiného soudku: Google Photos ukazují směr

Web: Photos.google.com
Google Photos (Fotky Google) tu musejí být, protože to je fotkové úložiště, které pomalu a jistě dobývá svět, a to zaslouženě, protože umí opravdu fascinující věci: kromě zálohování fotek je umí skvěle třídit, nabízí děsivě přesné vyhledávání (včetně rozpoznávání obličejů) i návykové stříhání malých videí z mobilu.

Do tohoto přehledu tedy patří a nepatří zároveň – není to totiž zálohovací systém v pravém slova smyslu, není možné do něj – na rozdíl o výše zmíněných aplikací – nahrát obvyklou strukturu adresářů (á la Výlet do lesa v srpnu), Google Photos je nutné nakrmit centrálně, tedy prostě jen fotky do tohoto systému bez ladu a skladu nahrát. A Google se svými algoritmy udělá své. Jakkoliv to může znít zprvu děsivě, je to svým způsobem fascinující, protože to funguje. Ona “časová osa”, tedy nekonečný stream fotek od počátku věků do současnosti umožňuje opravdu fascinující věci.

Fotky Google
Tohle je ukázka toho, v čem Fotky Google mají navrch: dokáží s děsivou přesností poznat, co na fotce je. Tady jsem hledal slovo “houpačka”… A Google houpačky našel i tam, kde je pouhé oko už ani skoro neobjeví…

Zapomenuté fotky se objevují na denním světle, rychle si zvyknete na textové vyhledávání Hledáte, jak se dítě houpe? Zadejte “houpačka” a Google s děsivou přesností najde všechny houpačky na všech vašich fotkách do systému nalitých.

Samozřejmě, zatím to slouží především jako skladiště fotek z mobilů (které zálohuje zadarmo), můj typ ovšem je, že postupně právě tyto systémy budou měnit to, jak se lidé budou chovat ke svým archivům… Nene, stále se nezbavím systému adresářů na způsob “Barma léto 2008”, ale jsem si jist, že to obecně je velká věc.

Přehledný článek o Fotkách Google najdete zde.

Cena:
Fotky Google jsou zadarmo pro zálohování (především) fotek z mobilu do velikosti 16 megapixelů. Pokud do nich nahrajete fotky větší, v režimu zadarmo je systém zmenší a pro uchování plné velikosti je třeba platit – ceny jsou stejné jako v případě Google Disku, jde o stejný prostor (tedy onen 1 TB za cca 300 Kč měsíčně).

Shrnutí: Jak vybrat cloudové úložiště fotek

Ideální řešení neexistuje – je to vlastně překvapující, pocitově je svět plný cloudů a bezpočtu možností, ale vybrat ideální řešení nahrazující “externí disk na mém stole” je v danou chvíli těžké. Každá z variant má nějaký háček.

Pouze Amazon Drive v danou chvíli nabízí neomezený prostor na disku (a to za rozumnou cenu 59,99 USD + daň ročně, zhruba 1500 Kč), je však trochu neohrabaný. U ostatních řešení je výrazně limutující hranice 1TB, přes níž není možné se dostat za rozumné peníze.

Disk Google (Google Drive) je jednou z nejrozumnějších variant pro toho, kdo používá i jiné služby od Googlu (například Google Photos), limitem jsou některé technické nešikovnosti, potenciál má však tato služba prostě největší. Díky datům z vyhledávačů bude do budoucna patrně vždy o krok dál ve vyhledávání dle obsahu fotek, což bude stále zásadnější. Jako jediný z velké čtyřka nabízí “malý tarif”, 100 GB.

Dropbox
OneDrive, tipl bych si, mnohé fotografy překvapí tím, že své systémy v posledních letech opravdu výrazně vylepšil…

Dropbox je spolehlivým nástrojem, které mnozí používají prostě proto, že byl první a že je to nadále symbol zálohování do cloudu. Funguje skvěle, v poslední době mu trochu dochází dech.

Uživatelsky přívětivý až nejpřívětivější je OneDrive od Microsoftu, snadno porazí konkurenci v snadnosti ovládání (byť i zde jsou mouchy)… Navíc nabízí zdaleka nejlepší cenu za 1 TB (1899 vč DPH) a vypadá opravdu velmi zajímavě. Nezkoušel jsem dlouhodobě, tedy neumím posoudit, jak zvládá velká data, tedy moji chválu berte s rezervou.

 

Stávající nabídka cloudových úložišť – 2017

SlužbaCenové tarifyPoznámka
Dropbox – Drobpox.com– 1 TB: 99 EUR /rok při roční platbě (2700 Kč), případně 9,99 EUR / měsíc (270 Kč)
– Neomezeně: 10 EUR pro min. 3 uživatele, 432 EUR / rok (11 600 Kč) při roční platbě
dle webu jde o cenu včetně DPH, ale nezkoušel jsem, neručím za to…
Disk Google / Google Drive
Drive.google.com
– 100 GB: 1.99 USD + DPH (60 Kč) / měsíc
– 1 TB: 9.99 USD + DPH (305 Kč) / měsíc
– 10 TB: 99,99 USD + DPH (3050 Kč) / měsíc
Google jako jediný nabízí “malý tarif” – 100 GB
Amazon Drive –
Drive.amazon.com
– Neomezeně: 59,99 USD + DPH ročně (zhruba 1500 Kč)Amazon Drive nabízí jako jediný neomezený prostor za roční tarif
One Drive (Microsoft)
OneDrive.live.com
– 1TB: 1899 Kč / rok při roční platbě, 189,99 Kč vč. DPH / měsíčněJde o výrazněji levnější nabídku než u Google a Dropboxu.
V nabídce je i 5 TB za 2699 Kč, ale jde o tarif pro 5 členů rodiny po 1 TB. Podobně stojí i byznys tarify.

36 komentářů

 1. Pavel Sýkora

  Bohužel Amazon Drive nedávno zrušil neomezené úložiště. Nyní bude nabízet za původní cenu neomezeného úložiště jen 1 TB (resp. $59.99 za každý 1 TB a rok až do 30 TB).

  • Jan Rybář

   Ano ano, máte bohužel pravdu, jen jsem to ještě nestihl aktualizovat… Je to škoda… Díky! JR

 2. Dobrý den,
  článek jsem si přečetl teprve dnes a zkontrolovat si placené úložiště na Google Disku. Zdá se, že došlo ke změně, protože zde vidím možnost koupit si za cca 600Kč 2TB.

  • Jan Rybář

   Pavle, díky moc, máte pravdu! Ale to opravdu musí být naprostá novinka, konroloval jsem před těmi cca 2-3 týdny, teď tam to nové pásmo je, což je poměrně zásadní informace… Během cca týdne dvou ten článek chci trochu aktualizovat, ta doplním… Díky ještě jednou!

   JR

 3. Zdravím,
  pěkný článek a kvalitní rozbor, děkuji.
  Určitě by za zmínku stálo doplnit informace o iCloudu.
  Funkční však je jen pro uživatele Apple platformy. Ceny jsou více méně podobné jako u konkurence Googlu a Microsoftu, ale zabezpečení je dobré a výhoda je integrace do systému, tedy nemusíte se o nic starat.
  V iCloudu máte dostupné všechny dokumenty na všech Apple zařízeních jednoho uživatele, včetně např. pracovní plochy počítače. Synchronizace fotek je automatická, navíc v programu Photos (dříve iPhoto) máte automaticky zálohované i zpětné kroky úpravy fotek. Lze nastavit, jestli originální fotky budete ukládat do iCloudu a na zařízení se budou kopírovat dle využití a podle dostupné paměti (tzv. optimalizace úložiště). Také lze nastavit ukládání všech orginálů na domácí počítač, po té jsou plná data na iCloudu i domácí stanici.
  Primárně však iCloud není zálohovací služba, celé je to stavěno na efektivním sdílením obsahu mezi zažízeními jednoho uživatele.
  Pro zálohu Apple platformy je určen TimeMachine, nejlépe na NAS server s RAID polem.

  Ve výsledku je jedno, jakou platformu používáte. Řešení zálohování je v první a poslední řadě otázka peněz. Nejlevněji vyjde jakýkoliv cloudový prostor zdarma a externí harddisk. A dále se každý může realizovat podle toho, na co mu stačí peněženka. :-))

  • Jan Rybář

   Dobrý den, díky moc za komentář! Už dva roky jsem věrný “jablíčkář”, leč prozkoumání iCloudu jsem zatím ještě jaksi nestihl, tedy děkuji shrnují… Ale jak píšete, je to šikovné, ale funkci onoho “cloudového externího disku” to moc neplní… Zdravím, JR

 4. Aleš Zelený

  Dobrý den,

  používám úložiště smugmug.com za fixní cenu neomezený prostor pro JPEGy a videa do 3GB velikosti jednotlivého souboru.
  Nabízí pokročilé funkce pro design stránek všeliké sdílení, aplikaci do mobilu pro nahrávání fotek přímo z telefonu a volitelně propojení na google analytics, takže kdo chce může mít podrobné statistiky.
  Lze nastavit i možnost nahrávání fotek do vybraných galerii pro známé, takže když jede více lidí na jednou akci, mohou snadno všichni nahrát fotky na jedno místo, aniž by majitel účtu musel sdílet své heslo – znamým jen předá klíč pro přidávání fotek do konkrétní galerie.

  RAW soubory (resp. pak již vlastně jakékoliv) lze ukládat také, ale to je již trochu dražší služba.

 5. Super článek, jako obvykle oceňuji snahu o precizní pokrytí tématu a přehledné shrnutí. Je mi jasné, že pro běžné uživatele je ukládání fotek v cloudu super věc. Osobně ale jako IT člověk dávám důraz na soukromí a zabezpečení proti velkým i malým bratrům. Po zkušenosti, kdy jsem po ztrátě přístupu ke svým cloudovým fotkám (z důvodu zrušení domény a tedy i emailu) pak 4 měsíce dojednávala s Googlem, aby je odstranili (včetně prokazování autorství dle práva USA), a po zjištění, že se na archive.org dají najít i mé 20 let staré seminární práce, si dávám velký pozor, co kde zveřejňuji a co kam nahrávám. Fotky považuji za nejcennější nemovitý majetek, a nyní doma používáme tento mechanismus:
  – 1. úroveň: operativní uložení na discích počítače (vždy dostupná, třídění dle složek typu “20160601-Zahrada_frozen”, vizuální dovyhledávání v aplikaci, která umí pracovat se složkami (např. Picassa)
  – 2. úroveň: kopie na disku domácího serveru s RAID1 (s mirroringem) – vždy nahrávám fotky do obou úložišť (úroveň 1 a 2)
  – 3. úroveň: denně inkrementální automatická záloha na vlastní virtuální server v cloudu Amazonu (neplést s cloudy z článku)
  – 4. úroveň: Amazon Glacier – archivace pro potřeby totální havárie (nahráváme jednou za rok), ne flexibilní, ale levné pro velké objemy dat – nahrávání zdarma, neomezený objem, malé peníze za rok uložení (0,01$ za GB/měs.), více se platí při případné obnově

  Jistě, že takto nemám možnost úžasné timeliny nebo vyhledávání podle klíčových slov, ale dosud se mi vždy podařilo vše najít, navíc jistě vzniknou brzy i offlinové indexátory s podobnou funkcí. Co považuju ale za nejdůležitější, že už si “nesviním” datová úložiště vším, co nafotím. Fotky rychle prvotně nemilosrdně pročistím už v mobilu/foťáku, co si nejsem jistá, tak druhotně při třídění v počítači. Tak jich už není několik set z jedné akce, ale jen max jednotky či desítky nejlepších. A u nich vím, proč si je chci schovat a když je chci pak někdy ukázat nebo se k nim vracet, je o jednoduché.

  • Jan Rybář

   Dobrý den Katy, děkuji za podrobný komentář!! To jsou opravdu cenné rady – jak jsem psal v článku, vlastně mě hodně překvapilo až, pravda, šokovalo, že v dnešní době cloudové tyhle v zásadě “jednoduché” věci vlastně není zase tak jednoduché řešit…
   A díky za tu zmínku o “Amazon Glacier”, to je velmi zajímavé, už jsem se na to díval… Jak to funguje? Prostě tam “nasypete data”, moc se to asi nedá prohlížet, ale je to prostě “hrubá”, leč spolehlivá záloha, že? Já jsem tady díky komentáři níže objevil např. Crashplan a vlastně té myšlence začínám přicházet na chuť (tedy žádné timeliny atp, ale prostě solidní záloha, v níž se moc nedá hledat atp, ale holt se obnoví a je to)…
   Pokud byste ještě k tomu něco napsala, budu rád, bo odborný pohled je hodně cenný! Díky! JR

 6. Radka Novotna

  Zdravím, mne by zajímalo, zda máte někdo zkušenosti s tímto crashplanem? Díky
  https://www.crashplan.com/en-us/features/compare/

  • Jan Rybář

   Radko, zdravím Vás a díky za tip! Zkušenost nemám, neznal jsem, ale musím uznat, že to vypadá velmi šikovně… Neomezený tarfit za 60 dolarů ročně vypadá velmi slibně, firma se jeví býti solidní…Vyzkouším! JR

   • Jan Rybář

    Dobrý den, tak jsem ten CrashPlan zkoušel, je to šikovná věc, ale moc nehodí se na účet, o němž tu píšu – je to prostě jen kvalitní zálohování, ale – pokud jsem to dobře pochopil – neumožňuje vlastně skoro vůbec prohlížet uložené soubory, jen je obnovovat, tedy na fotky nic moc… JR

 7. A co úložiště MEGA?

  • Jan Rybář

   Dobrý den, to neznám, ale díky předchozím komentářům jsem objevil toto https://megabackup.com/, což vypadá zajímavě… Této služby https://mega.nz/ bych se osobně trochu bál, 50 GB zadarmo zní sice hezky, ale patří to pánovi, který je trochu na štíru se zákonem, tedy těžko říci, zda tam ta data za rok ještě budou… JR

   • tomu pánovi to už dlouho nepatří. Mega je uložiště které je šifrované, umí i synchronizaci, má kvalitní klienty pro mobil i PC.

 8. KarlVonPetrikov

  Dobrý den,
  add Google Photos: chybějící možnost strukturovat fotky do adresářů se dá nahradit Alby. Já osbně si alba pojmenovávám stylem např. “20161211-13_Lyzovani_ve_Schladmingu”. Každý rok si také vytvořím album všech fotek z tohoto roku a to nasdílím rodinným příslušníkům, takže i ono si je mohou prohlížet, aniž by měli přístup do mého účtu.
  Google Photos používám na “ukládání” všech fotek, jaké jsem kdy nafotil a hodně mě baví funkce “připomeňte si tento den”, kdy mi Google téměř každý den nabídne jím vybranou sadu z mých fotek ze stejného dne ale jiného roku. Takže si člověk připomene, jak před X lety byli všichni mladší, děti roztomilejší …
  Pro “zálohování” fotek používám Mega.nz, kde je limit 50 GB, ale po jeho dosažení si snadno založím nový účet a zálohuji dál. Jakousi uklidňující výhodou je, že data jsou na tomto úložišti uložena šifrovaná.

  • Jan Rybář

   Dobrý den a díky moc za komentář! Jasně, já takhle Google Photos používám též, ale neřeší to moji “touhu” mít prostě v cloudu “externí disk”, tedy zkrátka místo, kam přesunout strukturu adresářů… Dělat to znova přes Alba se mi moc nechce, ale kdo ví, třeba na to časem přejdu…Zdravím! JR

 9. Tři komentáře.
  1) Jak tam nahráváte ty fotky? Já to synchronizuji a datum se mi zachovává (není nahrazeno datem uložení).
  2) S OneDrive mám docela špatné zkušenosti – zejména při přímém zápisu.
  3) Doporučuji vyzkoušet Mega Drive.

  • Jan Rybář

   Dobrý den, díky moc za komentář, to je zajímavé, že při příme synchronizaci se datum zachovává, to je důležitá informace – já to případně nahrávám napřímo přes webovou aplikaci, a tam se to opravdu mění v datum nahrání.
   Co Vám blbne s OneDrive? Já to, na rozdíl od ostatních, zkoušel jen velmi letmo během dvou tří dní, tedy právě neumím posoudit, jak moc to je stabilní, ale jak píšu v článku, dost to nějak padalo…
   Za tip díky, myslíte asi toto, že? https://megabackup.com Vypadá zajímavě, prozkoumám.. JR

 10. Preji krasny dobry den,
  chtel bych jen pripomenout, ze moznost uloziste fotek dnes nabizeji nove SSD-Disky, jejichz zivotnost je opravdu velka..
  zde odborny clanek ..( bohuzel v nemcine)…
  https://www.compuram.de/blog/die-lebensdauer-einer-ssd-wie-lange-haelt-sie-und-was-kann-ich-ihr-gutes-tun/

  Jake je vase stanovisko?

  Dekuji za odpoved .

  s pozdravem

  Peter

  • Jan Rybář

   Dobrý den, samozřejmě, technika jde a půjde vpřed a nové generace “netočivých” disků hodně pomohou, ale v mém chápání to je pořád kus hardwaru, který je z hlediska dlouhých dob statisticky méně spolehlivý než cloud, resp. náchylný k rozbití… JR

 11. Pěkné srovnání, díky! 🙂

 12. Já bych ten iCloud taky nepodceňoval.
  Fotky tam nemám, ale jinak všechny dokumentya funguje ok. A v kombinaci s Photos od Applu to je myslím na takové to rodinné zálohování fajn. Navíc je pak knihovna elegantně k dispozici v iZařízeních.
  Jinak ale zálohuju přes TimeMachine, jedna záloha v kanceláři, druhá doma.

 13. 🙂

  Co dělat, když nás Google neposlouchá 🙁

 14. Tu nevýhodu Googlu jde do jisté míry eliminovat tím, že z Lightroomu exportuji fotky se jménem generovaným dle času pořízení.
  Takže pak jde řadit podle jména a je to vlastně podle času 🙂

 15. ad “Pepa” : NAS nemůže být zálohou, jen zdvojením pracovních kopií. je neustále připojen daty i napájením, wiři, přepětí & podobně zatočí s daty stejně jako na HDD v PC; navýš je v místě = vyplavení, požár, krádež; 🙁

  • Karle, naprostý souhlas. Avšak dokonalé řešení + trocha paranoi = velmi vysoké náklady. To už se potom začneš přibližovat profesionálnímu řešení zálohování firemních dat. Pro mě jsou fotky důležité, zálohuji je. Tím si myslím, že dělám víc než 80% uživatelů elektronických dat (dokumenty, fotky…). No a až se někdy něco pokazí, zamáčknu slzu, ale nijak mě to neomezí ani neohrozí moji další existenci.

 16. nejsem extrémní paranoik, ale víte v mraku, kdo všechno se bude i jen koukat (modifikovat, zneužívat, potměšile mazat) ? za ty peníze se mi zdá, že dvojice (postupně přibývající, už mám tři) externích disků se shodným obsahem, uložené na různých místech dost daleko od sebe, občas kontrolované na shodu bit po bitu, jsou vhodnou alternativou, byť z hlediska přísné definice zálohy nemají ochranu proti zápisu; a zmizí-li mi fotky uložené cca 60km od sebe, pak asi máme větší problém, jak poznamenal onehdá šéfredaktor německého Chip foto und video.

  • Jan Rybář

   Díky za komentář! Samozřejmě, tohle vše kolem soukromí a obecně internetové bezpečnosti je problém – a ne každý na to má nervy… Já prostě si jen říkám, že je dobré to navzájem nějak pojistit, protože ty HD se prostě jednou rozbijí… Byť třeba pohlídat, zda se opravdu do zálohy dostalo vše, je – zdá se mi – skoro nemožné, což je otrava…JR

 17. Děkuji za pěkné srovnání. Také jsem to řešil, ale vzhledem k tomu, že za 1TB v cloudu/rok zaplatím stejně jako za 1TB HDD, raději jsem nakoupil 3ks USB3.0 1.5TB á 2000Kč klasické HDD. Životnost při občasném použití na backupn(cca 1x za měsíc-dva) si myslím, že bude cca 10 let. Určitě je vhodnější použít domácí NAS s vhodně nastavenýum RAID polem, ale zatím jsem se k tomu nedokopal. No a pro finální jpeg používám Zoneramu, což mě naprosto vyhovuje.
  Jak na HDD, tak na Zoneramě jde udělat slušnou strukturu, na druhou stranu Google foto umí opravdu hodně a někomu vyhovuje se o to moc nestarat.
  Cloud bude určitě za pár let úplně někde jinde než dnes, stejně jako ceny a výkon služeb, takže stejně je vše dočasné… Ale trojnásobná záloha je vždy jistota.

  • Jan Rybář

   Ano ano, já také různě hromadím externí disky, ale říkám si, že pokud by opravdu nějaký cloud fungoval dobře (což je asi/snad otázka času), rád bych tam data nastrkal také… JR

 18. Jiří Kříž

  Dobrý den! Zajímalo by mně proč se vám iCloud nezdá být dobrý.

  • Jan Rybář

   Dobrý den, je možné, že jsem jen nešikovný, Mac používám více než dva roky a nikdy se mi nepodařilo iCloud využít k solidnímu zálohování ve stylu externího disku (kdykoliv cokoliv). Případně budu rád, pokud mě z omylu vyvedete – rád zkusím a doplním… JR

   • iCloud umí držet aktuální kopii Tvých dokumentů a pokud využíváš Applí databázi pro fotky (Apple Photos), tak i celou knihovnu. Zároveň je pak přístupná na iPhonech atp.
    Nevýhoda bude, pokud budeš mít knihovnu v Lightroomu nebo něčem podobném – i pak to ale teoreticky umí držet celou kopii té knihovny v Cloudu.

Připojte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*