Kam s daty? Kam ukládat všechny ty stovky gigabitů s fotoúlovky? Zálohovat je do cloudu je stále lákavější, má to však mnoho háčků, často dost nečekaných. A tak jsem se rozhodl sepsat na základě vlastních experimentů, co se mi ohledně cloudových úložišť fotek honí hlavou. A shrnout postup, jak při tom všem neztratit ani fotky, ani nervy.
Aktualizace: Toto je aktualizovaná verze článku, který jsem poprvé sepsal v lednu 2017. Nyní jsem ho doplnil i na základě čtenářských komentářů, díky za ně! Hlavní poměrně zásadní novinkou je schopnost Google Disku synchronizovat externí uložiště, což se opravdu může hodit, viz dále…
Jedna z nejtemnějších myšlenek, která mě v souvislosti s fotografováním napadá, zní: Co když přijdu o data z externích záložních disků? Co když mi upadnou, dcery je při divoké honičce shodí ze stolu, sousedi nás vyplaví, nebo, jak už to chodí, prostě ty plastové krabičky přestanou fungovat?
Jistě, dělat se toho dá hodně – je možné mít zálohy záloh, disky různě zrcadlit v propojených systémech, jednu zálohu mít vždy někdy mimo byt nebo kancelář…
Jenže cynicky či spíše realisticky řečeno: šance, že se v tomhle řetězci něco v příštích letech (a desítkách let) nepokazí, není moc velká. A je tedy dle mého třeba pohlédnout pravdě do očí: hardware (nebo nějaká osudová chyba v jeho ovládání) vás dříve či později podrazí. A dobře vedený a organizovaný cloud má, řekl bych, obecně zdaleka největší šanci na přežití (pokud nepočítám nejbezpečnější variantu: fotky prostě vytisknout).
Anebo jiným slovy: bez kombinace pevné disky + cloud o svá data prostě v horizontu příštích deseti dvaceti letech přijdete.
Pojďme tedy prozkoumat, jak to velké téma vlastně uchopit a jak se zachránit.
Co je jiná kapitola: Flickr, Rajče, Zonerama, iCloud atp…
Abychom si rozuměli: v tomto článku zkoumám cloudové služby, tedy zkrátka obdobu externího disku, které nám doma u počítače, obdobu, která je prostě někde “ve vzduchu”, tedy v datových polích velkých firem.
Opomíjím tedy různé služby, které slouží především ke sdílení fotek a ono zálohování je spíš boční produkt – sem by patřil například Flickr.com, v českých luzích a hájích asi hlavně Rajče.net, Zonerama.com a tak podobně.
Proč nad nimi v tomto kontextu zlomit hůl? Protože neumožňují plnohodnotné zálohování vašich fotoarchivů – tam je zkrátka potřeba, aby to bylo úložiště schopné nějak rozumně uložit i rawy a videa, aby se v něm dalo nějak rozumně hledat, prostě aby to byl opravdu externí disk “ve vzduchu”. Což tyhle systémy neumí – například Zonerama neumí uložit rawy, má limit na délku videí atp. (Pokud se v něčem mýlím, přátelsky mi vyčiňte v komentářích…).
Specifický příklad je aplikace Fotky Google, kterou ještě rozebereme. A přidáme i jednu zásadní specialitu zvanou CrashPlan, která si neumožnuje prohlížení fotek, ale nabízí zajímavý způsob synchronizace (= zálohování) dat za rozumnou cenu.
Cloudová úložiště fotek a co po nich chtít
Jak níže podrobně rozebereme, v danou chvíli je hlavních rozumných možností překvapivě málo a daly by se vlastně spočítat na prstu jedné ruky a to ještě jeden prst zbude. Jde o Google Disk, Dropbox, Amazon Drive a OneDrive firmy Microsoft. Proč je jich tak málo?
Protože by měly splnit současně několik zásadních podmínek, které naplnit vlastně není úplně tuctové. Které to jsou?
1. parametr: Chceme bezpečí, solidnost, soukromí
Pokud někomu chcete svěřit stovky GB, či více dat, je dobré vsadit na spolehlivou firmu. Samozřejmě, jak ji definovat, není snadné, každý ke své definici bude přistupovat po svém, ale pro mě osobně prostě platí, že chci firmu zavedenou, která patří ke špičce svého oboru.
Pochopitelně, i Googlu nebo Dropboxu mohou vyhořet servery, ale zkrátka považuji čistě statisticky za výrazně pravděpodobnější, že tam data budou ve větším bezpečí než u nějaké malé začínající firmy (nebo u lokální hostingové společnosti, kde vám kamarád za flašku domluví slevu za pronájem nějakého prostoru). Kdo někdy z blízka zahlédl, co se někdy ve firmách děje, tuší, o čem píšu – různých chyb se prostě může nahromadit opravdu hodně, a to si nechceme dovolit – velká značka (snad) znamená větší jistotu.
A samozřejmě, záležitostí č. 1 je pro potenciálního uživatele ne to, zda server vyhoří, ale zda se na něj nemůže dostat nějaký lump, zkrátka, jako moc je onen systém zabezpečený proti útoku z venčí… Opět nezbývá nic moc než víra v to, že velké firmy opravdu vědí, co dělají…
Navíc: zcela největším nebezpečím pro data v cloudu je vždy chování uživatele, prostě třeba jen fakt, že data budou chráněna příliš slabým heslem, které někdo nějak prolomí.
Mimochodem: pokud mohu doporučit, kde to jde, používejte tzv. dvoufázové zabezpečení, tedy to, že krom hesla je účet chráněn i další vrstvou (obvykle ověřovacích kódem generovaným například mobilním telefonem nebo zaslaným SMS). Jde to u všech zde probíraných hlavních možností, pokud se pro ně rozhodnete, vůbec neváhejte a dvoufázové zabezpečení pusťte…
2. parametr: Cena je klíčová, ale tarify také…
Pochopitelně, na ceně vždy záleží zcela zásadně. Zadarmo se nám vždy podaří sehnat pár šikovných GB (15 GB u Google Drive), u Dropboxu jde (nebo přinejmenším šlo) nasyslit zadarmo něco kolem 18 GB, což už stačí na zálohování “běžného provozu”…
Ale na fotky ne, tam je třeba platit – teď jde o to, kolik to bude stát. Odpověď není úplně přímočará, protože záleží na tom, jaké objemy dat se chystáte do cloudu nahrávat i tom, jak rychle se nám to bude dařit.
Tipl bych si, že normální nevelký rodinný archiv bude mít něco v řádech stovek GB, což je množství data poříditelných u hlavních hráčů (Dropbox, Google Drive) za 300 Kč měsíčně vč. DPH, u OneDrive za sumu ještě menší (189 Kč za měsíc a 1899 Kč za rok).
Jinými slovy, takovýto spolehlivý “cloudový externí disk” s kapacitou 1 TB pořídíte za cenu v řádech 2000 – 4000 korun ročně, což je dle mého více méně snesitelné. (Jde to i za méně, ale za cenu kompromisů…)
Ale pozor, i středně aktivní fotograf bude mít patrně dat přes 1 TB – a najednou se objeví problém, a to zcela zásadní. Totiž: Dropbox ani OneDrive nenabízejí nic na způsob 2 nebo 3 Tera, až výrazně dražší tarify pro (pro 10 T, případně neomezený prostor). Google Disk se již v tomto trochu polepšil – jde už koupit 2T, ale více už ne…
Což je past, na kterou je třeba myslet – pokud strávíte týdny postupným přesouvání dat do archivu, ona bariéra vás může překvapit. Což je detail poměrně zásadní… A to zde zatím neřeším cenu, které dokáže být už při vyšších objemech dat poměrně vysoká.
3. parametr: Jak cloudové uložiště fotky zobrazuje?
Tento třetí bod může znít nenápadně. Můžete se ptát: proč by měl zálohovací systém umět něco navíc, než můj starý dobrý pevný disk na pracovním stole?
Jenže: zkuste někdy něco objevit něco mezi tisíci soubory – je to o nervy, na harddisku se fotky alespoň rychle načítají, což u fotek zálohovaných v cloudu obvykle platit nebude.
Tedy: je poměrně důležité, aby úložiště nabízelo relativně přátelské prostředí pro rychlé prohlížení fotek v přehledných galeriích spolu s klíčovými informacemi o nich.
Ač to zní banálně, je to obrovský kámen úrazu – tohle prostě umí i špičkové cloudové služby hodně špatně, až katastrofálně…
Na jednu stranu nabízejí opravdu hezky vypadající a mile fungující přehledové stránky (Amazon Drive, Dropbox, OneDrive), které vlastně vezmou všechny fotky z archivu a uspořádají do časové osy – objeví se tak mnoho nečekaných pokladů a pro menší množství fotek to je snad i užitečné…
Ale: pokud se pak dostanete do nějakého konkrétního adresáře, onen příjemný pocit obvykle rychle zmizí.
Popravdě, nastane patrně velké rozčarování…
Zjistíte totiž, že mnohé logicky očekávatelné funkce tu nejsou. Například v případě Dropboxu uvidíte jen malé náhledy fotek, které ale nejde nějak zvětšit tak, abychom opravdu poznali, co na náhledech je. Ano kliknout jde, ale pak musíte prohlížet kus po kuse, což je extrémně nepraktické.
U Google Disku se galerie ukazují hezky, ale radost brzy vyprchá, když si všimnete dalšího nedostatku, přesněji řečeno opravdové šílenosti. Pokud na disk fotky nahrajete napřímo, disk ukazuje datum nahrání, které je nám jedno, nikoliv pořízení fotky, které potřebujeme skoro neustále. Což je extrémně nešikovné, pokud to řekneme diplomaticky. Dokonce jsem si kvůli tomu psal s podporou až kamsi do dalekých krajů – jen mi to potvrdili: datum se dá zobrazit jen v podrobnostech u konkrétní fotky, ale to je obecně na nic…
Od léta 2017 už tento problém trochu řeší horká novinka zvaná synchronizace, kdy si umí Google Disk „nasosnou“ obsah určených adresářů (podrobněji o tom dále), ale pokud nahrajete napřímo, je to o nervy…
Podobně nesmyslně/nepoužitelně se chová i Amazon Drive, který má na oplátku hezkou časovou osu (tedy opět ono skupinové zobrazení fotek jako Drobpox). Nejlépe v tomto smyslu vychází OneDrive, jehož systém je zdaleka uživatelsky nejpřívětivější – a o fotkách vám ukáže i právě ono klíčové datum pořízení. Ale ani tady to prostě není dotažené, protože při “seznamovém” zobrazení pro změnu neukáže ani malý náhled fotky, což je prostě docela důležité.
Možná vám v tuhle chvíli toto “náhledové mudrování” nepřijde tak zásadní, ale ručím za to, že právě z těchto nedokonalostí budete šílet – nahrajete si třeba fotky do složky “rodinné fotky” na Google Disku a pak budete potřeboval fotky z nějakého období, tak, jak jste zvyklí z harddisků počítačů. Jenže to prostě ve výpisu nenajdete, jen data nahrání, což je absurdní.
A u OneDrive si zase budete říkat, že přece zobrazit vedle seznamu s daty a velikostmi by bylo skvělé mít malý náhled, který by ukázal, co tam je. (Opakuji, není to hnidopišství, zkuste, uvidíte – pro rychlou práci to prostě potřeba je…).
Tak trochu marnost nad marnost
I proto se možná sluší dopředu prozradit, co ještě jednou zmíním úplně na konci ve shrnutí: jakkoli to zní překvapivě, žádné opravdu dobré řešení pro zálohování větších objemů fotek neexistuje, kompromisy jsou poměrně velké (ať už technické nebo finanční) a užitnost omezená, protože tyto výše zmíněné detaily znemožňují opravdu pořádné použití…
Tak, a už to tedy víte… Ale alespoň se můžeme těšit na budoucnost, jsou to problémy relativně snadno řešitelné… Což je důležité dodat: všechny tyhle chytáky jsou v danou chvíli (srpen 2017) hodně otravné, lze však předpokládat, že v horizontu měsíců či let se nějak doladí.
Cloudová uložiště fotek – srovnání
Disk Google – univerzální použití, slušné tarify + horká novinka: umí i synchronizaci
Web: Drive.google.com
Pozitiva:
Disk Google (Google Drive) patří ke klíčovým komponentům světa Googlu, s nímž se patrně setkal alespoň z dálky kdokoliv, kdo používá Gmail nebo šikovnou řadu free nástrojů Google Docs. Zkrátka, pokud v některé službě potřebujete větší prostor, je možné si ho přikoupit. Výhodou je dobré jméno a technologie Googlu i vcelku šikovná funkčnost celého systému. Ve srovnání s Dropboxem nabízí lepší flexibilitu tarifů (viz níže) a také slušné zobrazení galerií fotek. Samozřejmě, vše jde sdílet. Tedy velmi rozumná volba. Plusem též je, že Google má zdaleka největší potenciál některé služby do budoucna vylepšovat (například jde o funkce jako je fulltextové vyhledávání atp).
Horká novinka 2017: synchronizace
Google Disk nyní nabízí opravdu zásadní novinku, a tou je možnost synchronizovat celé adresáře, případně třeba i externí disky, což je svým způsobem revoluce.
Vysvětlím: U zde zmiňovaných cloudových služeb (ano, krom CrashPlanu) jsou dvě cesty, jak data zálohovat. Buď si nasosnou data uložená ve speciálních adresáří (např. adresář Dropbox), anebo je tam můžete sami nahrát přímo do cloudu, což je ovšem obé extémně nepraktické.
Synchronizace dělá mnohem šikovnější věc: Google Disku nyní prostě řeknete: natáhni do sebe ten či onen konkrétní adresář či adresáře. A je pak schopen zároveň aktualizovat, co tam je a co ne. Jinými slovy: můžeme ho prostě požádat, aby zrcadlil např. celý adresář „Moje záloha fotek“, jen některé podadresáře anebo klidně i celý harddisk.
Zkoušel jsem, funguje to velmi dobře, byť některé věci jsou ještě trochu nedotažené… Pro zprovoznění celé té věci je třeba stáhnout si novou verzi aplikace Google Disk, které se nově jmenuje Zálohování a synchronizace (viz link). V jejím nastavení je pak možné vybrat, které konkrétní adresáře harddisku se mají synchronizovat.
Vše jsem testoval a bez problémů „natáhne“ cokoliv, včetně velkých .psd souborů (z Photoshopu), obrovských tiffů i videí, a různých rawů…
Zároveň je možné systému umožnit, aby sychnronizované fotky zobrazoval v časové ose aplice Google Photos (viz níže), což může být zajímavá možnost (nezkoušel jsem)…
Zkrátka, vypadá to velmi slibně, ač možná doporučuji zatím spíše testovat – zjevně to má mnohé mouchy…
Negativa Google Disku:
Při nahrání fotografií napřímo se zobrazuje ve výpisu datum nahrání, což dramaticky komplikuje jakoukoliv smysluplnou práci s většími archivy, je to prostě nepřehledné. Na rozdíl od konkurence chybí zobrazení časové osy, byť nyní už je možné zapnout zobrazování archivů v „souběžné aplikaci“ Google Photos. Plus: V minulosti jsem s ním měl některé podivné příhody – ne vždy dokáže dobře nahrát adresáře s větším množstvím fotek v JPG a Raw, “hodí” zvláštní chyby, tedy jistá ostražitost je na místě i zde.
A jak jsem zmiňoval, ona sychronizační věc je zatím poměrně nová a občas působí mírně nedotaženě.
Cena:
Google Drive nabízí 15 GB zdarma (počítá se tam ovšem vše i z jiných produktů v rámci účtu – gmailová schránka, fotky v Google Photos atp). Dobré je, že existuje “malý” tarif 100 GB za 59,99 Kč za měsíc (599,99 Kč / rok), následuje šikovný jednoterový tarif (stojí 299,99 vč. DPH na měsíc, případně 2 999,99 vč. DPH Kč na rok. Pak je možné pořídit si ještě 2T za za 599 Kč / měsíc, jenž další hranicí je až 10 TB za 2 999 Kč /měsíc. Tedy zapomeňte na něco á la 3 TB…
Dropbox – šikovný, dobrý, drahý
Web: Drobpox.com
Pozitiva:
Drobpox patří k synonymům kvalitního cloudu pro běžné rodinné firemní použití (jakýchkoliv dat, nejen fotek)… Pro archivy velikosti řádově stovek GB to je (s přihlédnutím k výše rozebraným požadavkům) velmi rozumné řešení. Nabízí vcelku slušné zobrazení fotek v časové ose a samozřejmě sdílení fotek, adresářů atp., což je ostatně funkce, která Dropbox proslavila (a ostatní ji pak už jen kopírovali)…
Negativa:
Opravdu protivné je zobrazení fotek v jednotlivých adresářích, kdy nejde zvětšit velikost náhledů a je to celé nepřehledné, zobrazuje jen datum nahrání, ne pořízení. Časová osa není tak přehledná jako u konkurence.
Cena:
Pozor na cenové tarify – pro běžné použít má vlastně jen jeden, do 1 TB za 8,25 EUR + DPH měsíčně, tedy cca 3200 Kč /rok. Pokud byste chtěli více, máte smůlu, případně byste museli přestoupit na neomezený tarif za 30 EUR + DPH (nejméně 3 uživatelé po 10 EUR) měsíčně, což už není málo.
Amazon Drive – zajímavé funkce, zajímavá cena
Web: Drive.amazon.com
Pozitiva:
Obchodní gigant Amazon nabízí poměrně velmi zajímavý produkt zvaný Amazon Drive. Až do poloviny roku 2017 nabízel opravdu hodně zajímavou variantu Unlimited Storage (Neomezený prostor) za 59,99 USD + daň ročně (zhruba 1600 Kč). Leč ouha, ze dne na den tento tarif zmizel a za tuto cenu už je jen 1 T, dvojnásobný prostor 2T tedy vyjde na 3000 Kč za rok atp… Čímž žel ono kouzlo dramaticky vymizelo, byť jasně, pořád to je relativně velmi slušná cena. Velkým plusem je navíc vcelku slušně fungující časová osa schopná, tak jako u Dropboxu, OneDrive a Google Photos, vytahovat z archivu zajímavé věci.
Plus pozitivem je i tom, že jako jediný nabízí „plynulo řadu“ tarifů – tedy je možné pořídit si klidně i ony 3 nebo 4 Tera…
Negativa:
Amazon Drive jsem testoval poměrně podrobně a byl v zásadě spokojený s jeho neomezeným tarifem. Tedy už se nyní pořídit nedá, v zásadě ho stále považuji za rozumnou variatnu, ale tak tak trochu nevím nevím… Jedna to bylo už po několikáté, co se tarify dramaticky změnily, což nevypadá moc dobře. Plus vše má své mouchy – tak jako u Disku Google systém v adresářích zaznamenává datum přidání, ne datum vyfocení. Z rawu neumí vydolovat datum pořízení, a v časové ose je prostě “zahodí” kamsi dolů do zapomnění. A navíc je to takové celé trochu nespolehlivé – při nahrávání dost často hází chyby. Ale jak říkám – za ty peníze to stojí za úvahu, byť pořád nevím, zda mám nervy na to zkusit tam nahrát opravdu velké objemy dat…
Cena:
1 TB stojí 59,99 USD + daň ročně (zhruba 1600 Kč), možné je přikupovat násobky, 2 T stojí oněch cca 120 USD atp… Za zmínku stojí, že k mání je i menší prostor 100 GB za 12 dolarů plus daň na rok.
OneDrive (Microsoft)
Web: OneDrive.live.com
Pozitiva:
OneDrive jsem to tohoto přehledu málem ani nezařadil – když jsem cloudové služby Microsoftu před lety zkoušel naposled, nestálo to za to, byly daleko za konkurencí. Jenže nakonec ho jsem kvůli tomuto článku vyzkoušel a byl velmi mile překvapený – OneDrive prostě patří k opravdu výborným variantám, všechny své konkurenty strčí do kapsy webovým rozhraním, nabízí skvělé třídění (ano, včetně data pořízení, ne nahrání), umožňuje zobrazovat časovou osu, navíc umí v zásadě slušně pracovat s rozpoznáváním obsahu, zobrazuje rawy a fotky tématicky třídí podle hashtagů (byť k tomu, co umí Google to má hodně daleko). Navíc je výrazně lacinější než konkurence.
Negativa:
Dlužno říci, že zatímco s ostatními třemi službami žiji aktivně léta nebo alespoň měsíce, OneDrive jsem za dva večery nemohl vyzkoušet opravdu pořádně. Nejvíc mě znervóznilo, že při hraní si rozhraní několikrát zamrzlo a musel jsem násilím vše pustit znovu (obnovit stránku i za cenu zrušení nahrávání) – takové prostě trochu microsoftové to bylo. Ale je možné, že jsem prostě měl jen smůlu. V některých aspektech mi to připadalo mírně nedotažené, ale i tak platí: co se uživatelské přívětivosti týče, je na špici.
Cena:
Cena je lákavá, 1 TB stojí 1899 Kč vč DPH, což je cena de facto poloviční ve srovnání s Googlem a Dropboxem. I zde ovšem platí, že přes 1 TB se jít nedá (rodinný tarif nabízí 5T, ale pro pět členů rodiny, tím si nepomůžeme). Dlužno říci, že pro soukromé použít se kupuje spolu s balíčkem kancelářských aplikací á la Word a Excel, což se může hodit.
Z jiného soudku: Google Photos ukazují směr
Web: Photos.google.com
Google Photos (Fotky Google) tu musejí být, protože to je fotkové úložiště, které pomalu a jistě dobývá svět, a to zaslouženě, protože umí opravdu fascinující věci: kromě zálohování fotek je umí skvěle třídit, nabízí děsivě přesné vyhledávání (včetně rozpoznávání obličejů) i návykové stříhání malých videí z mobilu.
Do tohoto přehledu tedy patří a nepatří zároveň – není to totiž zálohovací systém v pravém slova smyslu, není možné do něj – na rozdíl o výše zmíněných aplikací – nahrát obvyklou strukturu adresářů (á la Výlet do lesa v srpnu), Google Photos je nutné nakrmit centrálně, tedy prostě jen fotky do tohoto systému bez ladu a skladu nahrát. A Google se svými algoritmy udělá své. Jakkoliv to může znít zprvu děsivě, je to svým způsobem fascinující, protože to funguje. Ona “časová osa”, tedy nekonečný stream fotek od počátku věků do současnosti umožňuje opravdu fascinující věci.
Zapomenuté fotky se objevují na denním světle, rychle si zvyknete na textové vyhledávání Hledáte, jak se dítě houpe? Zadejte “houpačka” a Google s děsivou přesností najde všechny houpačky na všech vašich fotkách do systému nalitých.
Samozřejmě, zatím to slouží především jako skladiště fotek z mobilů (které zálohuje zadarmo), můj typ ovšem je, že postupně právě tyto systémy budou měnit to, jak se lidé budou chovat ke svým archivům… Nene, stále se nezbavím systému adresářů na způsob “Barma léto 2008”, ale jsem si jist, že to obecně je velká věc.
Přehledný článek o Fotkách Google najdete zde.
Cena:
Fotky Google jsou zadarmo pro zálohování (především) fotek z mobilu do velikosti 16 megapixelů. Pokud do nich nahrajete fotky větší, v režimu zadarmo je systém zmenší a pro uchování plné velikosti je třeba platit – ceny jsou stejné jako v případě Google Disku, jde o stejný prostor (tedy onen 1 TB za cca 300 Kč měsíčně).
Zajímavá alternativa: CrashPlan – neomezené zálohování externího disku
Web: CrashPlan.com
Pozitiva:
Aplikace zvaná CrashPlan patří k mým velkým objevům posledního půlroku – nejprve jsem ji zavrhl, ale nakonec se k ní vrátil a rozhodně stojí za zmínku.
Jen pro pořádek: jde o velmi zajímavé (technicky a pro větší objemy dat i finančně) řešení pro obecné dlouhodobé zálohování dat, nikoliv o elegantní systém na zálohování fotek – různé časové osy tam rozhodně nenajdete.
Jde o systém, který za 10 dolarů plus daň na měsíc (tedy plus minus 260 Kč / měsíc a 3200 Kč / rok) nabízí neomezená zálohování vašeho počítač včetně jakýchkoliv externích harddisků. Pravda, až do srpna 2017 to bylo za polovic (59,99 USD za rok), ale i tak to pro větší archivy dává smysl. Až donedávna CrashPlan uměl jako jediný onu tajuplnou synchronizaci (nyní už ji umí i Disk Google). Jinými slovy, kouzlo spočívá v tom, že systému řeknete: zazálohuj mi data z externího disku. A on to udělá, což je skvělé, protože samozřejmě umí hlídat i změny – pokud do adresáře Fotky 2017 přidáte další položku, automaticky ji zazálohuje… Má to ovšem zásadní chyták…
Negativa:
Klíčovým chytákem je rychlost. CrashPlan je v zálohování extrémně pomalý a prostě to patří k jeho “zabudovaným” vlastnostem. Psal jsem si s podporou a vysvětlovali mi, že data se různě šifrují a navíc putují přes oceán, což rychlosti též moc nepřidá. No zkrátka, jak mi potvrdili, průměrná rychlost nahrávání z Evropy je kolem 2-4 MB za vteřinu. (Pravda, netestoval jsem ještě novou verzi CrashPlan for Small Business, tak snad to nebude horší). Jinými slovy z mé testovací praxe: za den neustálého zálohování se povede nahrát zhruba 20 GB, což stačí pro běžný provoz, ale pro nahrání několika tera byste potřebovali dlouhé měsíce neustálého nahrávání.
Ano, když jsem to zjistil, program jsem smazal, ale pak se k němu zase vrátil, je totiž mírně návykový. A navíc: jak jsem pochopil z různých náhodných útržků a setkání, ač CrashPlan není moc známý mezi normálními uživateli, u labužníků “ajťáků” patří k oblíbeným řešením pro ukládání dlouhodobých archivů, což je jistě dobrá reference.
Plus umí data zakódovat tak, že budou chráněna vašim speciálním klíčem, k němuž se nikdo jiný nemůže technicky dostat… Zajímavé, zkuste, máte-li trpělivost.
Kolik to stojí:
Neomezené zálohování z jednoho počítače (včetně k němu připojených disků) stojí 10 USD plus daň (cca 260 Kč). Cena je za jeden počítač, další je možné přidávat vždy za dalších 10 USD… Levnější CrashPlan for Home už bohužel není v nabídce.
Pro pořádek: iCloud Drive – dobrá cena, omezené využití
Web: iCloud.com
Ve velkém přehledu cloudových služeb by měl zaznít i pojem iCloud Drive, tedy cloud od společnosti Apple. Ač “applista”, nikdy jsem této části jablkové infrastruktury nepřišel na chuť – respektive jsem nepřišel na to, jak ji efektivně využívat pro zálohování větších objemů fotek.
Primárně iCloud Drive slouží k vzájemné synchronizaci dat mezi mobilem a notebookem, ale možné je ho používat i na zálohování jakýchkoliv jiných dat, a to buď přes správce souborů anebo webové rozhraní, jehož funkce jsou však, zdá se mi, hodně omezené.
Zkrátka navzdory mnoha pokusům jsem nepřišel na to, jak se přiblížit funkčností alespoň na dohled například Google Disku a být schopen poslat do cloudu třeba kus záložního disku.
Za další pokusy by to určitě stálo, protože Apple nyní nabízí velmi zajímavé ceny: za 2 TB chce 250 Kč vč DPH měsíčně, což je zhruba poloviční cena ve srovnání s Google Diskem.
(Pokud máte nějaké zkušenosti, prosím, napište mi je do komentářů, díky!)
Shrnutí: Jak vybrat cloudové úložiště fotek
Ideální řešení neexistuje – je to vlastně překvapující, pocitově je svět plný cloudů a bezpočtu možností, ale vybrat ideální řešení nahrazující “externí disk na mém stole” je v danou chvíli těžké. Každá z variant má nějaký háček.
Disk Google (Google Drive) je jednou z nejrozumnějších variant – nově zavedená schopnost synchronizace má v sobě opravdu velký potenciál. Je prostě možné připojit k počítači externí disk a říci Googlu, ať ho do cloudu „natáhne“ celý, anebo je některé z jeho adresářů. Zatím je funkčnost trochu na hraně, ale časem se to jistě zlepší. Díky datům z vyhledávačů bude do budoucna patrně vždy o krok dál ve vyhledávání dle obsahu fotek, což bude stále zásadnější. Jako jediný z velké čtyřka nabízí “malý tarif”, 100 GB. Cenově nicméně patří spíš k drahým řešením, pro archivy s několika tera dat už to není úplně legrace, a není možné koupit například 3TB.
Dropbox je spolehlivým nástrojem, které mnozí používají prostě proto, že byl první a že je to nadále symbol zálohování do cloudu. Funguje skvěle, v poslední době mu trochu dochází dech (mám dojem).
Uživatelsky přívětivý až nejpřívětivější je OneDrive od Microsoftu, snadno porazí konkurenci v snadnosti ovládání (byť i zde jsou mouchy)… Navíc nabízí dobrou cenu za 1 TB (1899 vč DPH) a vypadá opravdu velmi zajímavě. Nezkoušel jsem dlouhodobě, tedy neumím posoudit, jak zvládá velká data, tedy moji chválu berte s rezervou.
Amazon Drive patří k variantám, o nichž je možné uvažovat – cena za 1 TB je ze srovnatelných cloudů nejnižší (cca 1600 Kč za rok), navíc je možné pořídit jakýkoliv objem dat (2, 3, 4… TB) a vcelku hezky funguje i třídění podle data pořízení… Nejistotu vyvolává neustále měnění tarifů i řada nedotažeností v aplikaci, tedy je třeba vše dobře zvážit.
CrashPlan je řešení trochu z jiného světa – hodí se spíš pro dlouhodobé ukládání většího množství dat, na které nechceme moc „sahat“. Cena 3200 Kč ročně za neomezený tarif je pak rozumná, rychlost nahrávání je ovšem pekelně nízká. Je tedy třeba brát CrashPlan jeho dlouhodobé řešení vyžadující úvodní nemalou časovou investici.
Stávající nabídka cloudových úložišť – 2017
Služba | Cenové tarify | Poznámka |
Dropbox – Drobpox.com | – 1 TB: 99 EUR /rok při roční platbě (2700 Kč), případně 9,99 EUR / měsíc (270 Kč) – Neomezeně: 10 EUR pro min. 3 uživatele, 432 EUR / rok (11 600 Kč) při roční platbě |
dle webu jde o cenu včetně DPH, ale nezkoušel jsem, neručím za to… |
Disk Google / Google Drive Drive.google.com |
– 100 GB: 59,99 Kč / měsíc nebo 599,99 Kč / rok – 1 TB: 299,99 vč. DPH na měsíc, případně 2 999,99 vč. DPH Kč na rok. – 10 TB: 2 999 / měsíc |
Google nabízí i “malý tarif” – 100 GB, po 1 TB náslujede jen 2 TB, pak až oněch 10 TB |
Amazon Drive – Drive.amazon.com |
– 1TB 59,99 USD + DPH ročně (zhruba 1600 Kč), plus násobky za 2 TB, 3 TB atp… | Amazon Drive zrušil neomezené tarify, ale ceny jsou nadále velmi dobré |
One Drive (Microsoft) OneDrive.live.com |
– 1TB: 1899 Kč / rok při roční platbě, 189,99 Kč vč. DPH / měsíčně | Jde o výrazněji levnější nabídku než u Google a Dropboxu. V nabídce je i 5 TB za 2699 Kč, ale jde o tarif pro 5 členů rodiny po 1 TB. Podobně stojí i byznys tarify. |
Mám rád Zoneramu a spíše specializované cloudy na fotky, které mají dobré náhledy a umožňují třídění, filtrování a hledání podle různých parametrů. Všude je ale zdarma nebo v ceně jen zoufale malá kapacita. Takže buď zálohovat jen nejcennější fotky nebo tvrdě platit. Pevné disky jsou levné, ale je fakt, že snadno odchází. Měl jsem kdysi tři disky Hitachi (uvnitř vlastně ještě IBM disky) o stejné kapacitě 1,5 TB, je to už asi 8 let a u všech se odporoučel řadič po asi 2-3 letech, takže nejde z nich nic načíst, jedině z nich data složitě dostat. Je fakt, že tohle je moje noční můra a i když fotky zálohuji na 3 disky různé a ještě vzdálený vlastní NAS úložiště, tak bez cloudů je člověk pořád v nejistotě. Jednu výhodu to má, méně se bojí, že mu fotky někdo zneužije, neb jejich zabezpečení má pod kontrolou více sám, zatímco u cloudů to je na jiných lidech.
To, že Fotky Google od července 2019 konci synchronizaci s Diskem, prakticky znamená, že to už bude jenom pro toho, kdo se umí vzdát složek a vzdát se toho, že ma v počítači aktuální stav díky synchronizaci. Bude to už jen pro toho, komu stačí mít fotky na hromadě ve Fotkách Google a v počítači mít jednou za čas zálohu, kterou asi stejně moc dělat nebude, pokud má stovky GB dat. Je to škoda, protože Fotky Google jsou bezkonkurenční umělou inteligenci pro vyhledáváním podle obsahu fotky. Škoda, že OneDrive zaspal a neumí tady konkurovat.
Musím se opravit v tom tvrzení o OneDrive. Podle obsahu trošku vyhledávat také umí. Doufám, že se bude dále zlepšovat, ať je tady nějaká alternativa.
Dobrý večer !
Mám takový problém. Běžně jsme fotky nahrávali na Rajče. A teď najednou přestalo nahrávání fotek fungovat. Nahraje se třeba každá 5 nebo 6 fotka a ostatní políčka hlásí chybu. Mohl by jste mi poradit kde je chyba ?
Děkuju moc za super článek a chci se zeptat – neumí ty fotky Google nějak poznat, že daná fotka už v albu je a při pokusu jí nahrát znovu se zeptat, jestli jí chci přepsat? Na vysvětlenou : dělám si trochu pořádek ve fotkách, které mám všude možně a stane se mi, že jsou stejné fotky v počítači na dvou místech a já to do daného alba nechtěně nahraju podruhý… I když se jmenuje stejně, Google photos nic nezahlasi a nahraje ji znova s jménem, jen na konci přidá (1)…
Dobrý den, tohle žel nevím, ale skoro se bojím, že to Google neumí – ono to má obecně opravdu hodně much, různě to přepisuje data pořízení atp, tedy je třeba hodně opatrně experimentovat a doufat, že to časem vychytají… JR
Moc děkuju za odpověď, taky jsem to právě nenašel…
Moc děkuji za super článek 🙂
Chtěla jsem se také podělit s další možností – já na ukládání i sdílení používám službu MyAirBridge.com, kterou mohu jen doporučit.
Podle mě mají super zabezpečení a je to spolehlivá služba se spoustou možností jak s daty pracovat. Určitě vyzkoušejte 🙂
Zásadní nevýhoda Iristy- označím složku s fotkami která se má synchronizovat a nahrají se mi tam sice fotky celkem rychle, ale už bez mého třídění ve složkách, takže vše mám tříděné jen dle data (některé starší fotky dokonce s blbým datem, no to bude má chyba ale) a to se mi nelíbí.
Právě taky uvažuji o cloudu na fotky, požadavky aby to bylo plně v češtině a jednoduché ovládání, není to pro mě. Má někdo zkušenosti s iristou od Canonu? Zaujala mě, i cenové programy.. Líbí se mi ten 500GB prostor pro začátek, případně mají i 1TB a 2TB. Je to sice jen na fotky, ale na ostatní stačí bezplatná část v google drive.
Jen po přečtení bych doplnil o službu, kterou využívám na kompletní zálohu disku se synchronizací a verzováním souborů. Hubic.com – zdarma je tam příjemných 25 GB, 100 GB za 10 $ a konečně 10 TB za 50 $. k dispozici je aplikace pro všechny platformy. Možná stojí za prozkoumání.
Za mne je jeden z nejlepsich nastroju iDrive.com…
Potvrzuji
Už 10 let používám Flickr, současně nabízí 1TB zdarma. Nefotím RAW tak nevím, ale odhadem bych řekl že uploaduji zatím cokoliv, fota i video klipy. Že je to website o sdílení mi může být jedno, jen tam zálohuji a tu a tam se podívám na kamarády. Líbí se mi funkce kde se fotky seřadí podle předmětu (mosty, budovy, psi, kočky atd.) Uploader je jednoduchý a má i automatickou funkci, kterou nepoužívám. Dají se dělat alba a skupiny, nejjednodušší je ale všechno co člověk nafotí uploadovat bez ladu či skladu a ono se to podle EXIFu seřadí. Pak někdy možná si člověk může hrát a organizovat…
Díky za komentář, já si s Flickrem též kdysi hrával, ale on to dle mého není úplně zálohovací systém, tedy ukládat do něj archivy z dovolené moc nejde, resp. jde, ale není to moc šikovné… Ale mohou se mýlit, příště prozkoumám! JR
Sice sem přicházím dosti po napsání článku, ale za mě – na fotky – rozhodně Flickr (1TB zdarma a skvělé galerie i v rawu) a MEGA.
Využívám ve Windows iCloud i jako záložní disk ve kterém pracuji.
Přes příkazový řádek jsem si změnil výchozí cestu k iCloud v PC, mám v něm veškeré pracovní věci a když něco udělám na PC, tak hned proběhne upload na iCloud. Nevýhoda je u velkých souborů, uložím, začne upload a jelikož ho využívá iCloud, tak nejde přepsat. Samozřejmě záleží i na uživatelovi rychlosti uploadu.
Jediné co mi vadí, je málo informací o souborech a málo typů souborů kde mi vytvoří miniatury, třeba pdf mi to mělo umět.
Pěkný večer
Díky za komentář, prozkoumám… JR
Přidám pár poznámek. Crashplan jsem požívala několik let, bez potíží ve Family verzi – bezúdržbové zálohování, obnova lze bez potíží, jen samozřejmě trochu upload zpomaluje počítač. Bohužel končí pro domácí uživatel, již bude jen firemní. Amazon drive – pozor neměl by být užíván ke komerčním účelům – např poslat fotky klientovi.
Díky moc za cenné poznámky! Ano ano, Crashplan už není za hubičku, testoval jsem tu firemní verzi a přijde mi poměrně výrazně rychlejší než ta Family verze… 10 dolarů měsíčně se snad v zásadě pro náročnějí využití dá „kousnout“, u toho Amazonu už méně… Zdravím! JR
Dobrý den. Přidávám poznámku k Amazonu. Cca dva roky jsem využíval jejich neomezené úložiště za 12$ ročně pro fotografie a to i v raw formátu. Skutečně pouze pro fotografie. Jakmile se mi mezi ně vloudilo video omylem nahrané od synků a tento „vedlejší“ obsah cloudu přesáhl 5GB, hned si u mě stěžovali a chtěli připlatit na 60$ za obecný obsah. Oba tyto tarify sice zmizely, ale k výše zmiňovaným existuje ještě předplatné Amazon Prime za 100$ ročně, které zachovává neomezené úložiště pro fotografie (opět jenom a pouze pro fotografie). Jako alternativa k tarifům za prostor to může někomu vyhovovat. Při překročení 1TB přeci jen neomezené fotky budou stát 100$ ročně proti 2×60$, 3×60$ … ročně.
Dobrý den, díky za doplnění! Já o tom Prime dokonce přemýšlel, ale pokud se nepletu (už to je pár měsíců), tak to nemá v ČR moc smysl (výhody jsou především americké), plus přesně jak píšete: v praktickém životě je dost nepraktické mít jen a jen fotky, byť s trochu snahy to pořád není marné… Zdravím, JR
Dobry den, byl jsem dlouholetym uzivatelem googlovy Picasy a dost neochotne jsem loni presel – po brutalnim natlaku googlu – ke Google photos 🙂 Asi je to ted modernejsi a do budoucna flexibilnejsi (uznam, ze galerie v nove uprave vypadaji docela dobre a rychle se prohlizeji ) ale chybi mi tam prinejmensim dve podstatne „malickosti“ , ktere u Picasy byly samozrejmosti : 1) moznost mit aktivni
URL odkazy v doprovodnem textu ke snimku 2) pocitadlo, kolik navstevniku dany snimek mel. Proc tyhle dve veci Google zrusil, nevite?
Dobrý den a díky za komentář… Ono těch protivných drobností je tam poměrně hodně a někdy mám dojem, že ani Google neví, proč je tam nemá… Tedy můžeme jen doufat, že to celé nějak bude fungovat a zlepšovat se… No uvidíme… JR
„Negativa:
Opravdu protivné je zobrazení fotek v jednotlivých adresářích, kdy nejde zvětšit velikost náhledů a je to celé nepřehledné, zobrazuje jen datum nahrání, ne pořízení. “
Tohle mi přijde jako naprosto irelevantní připomínka. Cloud slouží k zálohování a k zrcadlení adresářů napříč různými zařízeními. Se soubory pořád pracujete u sebe na disku ve vlastních offline appkách (google docs budiž výjimkou). Opravdu neznám nikoho kdo by pro práci se soubory v cloudu používal jeho webové rozhraní. Vždyť to vlastně ani nedává smysl
Dobrý den a díky za komentář! Samozřejmě hodně záleží na tom, jak kdo co používá… Ale zrovna při ukládání fotek do cloudu je dle mého hodně důležité, jak snadno je možné s nimi nějak pracovat, tedy v nich něco hledat a nacházet… Ať už alespoň pro rychlé zobrazení, nebo pro nějakou docela pokročilou funkcionalitu typu třídění podle obsahu, lidí atp (kterou například nyní umí přes Google Fotky i Google disk, One Drive i Amazon Drive). Tedy nějaká rozumní „timeline“ u webového zobrazení je hodně šikovná, jinak to je opravdu jen ukládání dat, což pochopitelně jde též, ale ty vyšší funkce jsou mírně návykové a budou více a více… JR
Bohužel Amazon Drive nedávno zrušil neomezené úložiště. Nyní bude nabízet za původní cenu neomezeného úložiště jen 1 TB (resp. $59.99 za každý 1 TB a rok až do 30 TB).
Ano ano, máte bohužel pravdu, jen jsem to ještě nestihl aktualizovat… Je to škoda… Díky! JR
Dobrý den,
článek jsem si přečetl teprve dnes a zkontrolovat si placené úložiště na Google Disku. Zdá se, že došlo ke změně, protože zde vidím možnost koupit si za cca 600Kč 2TB.
Pavle, díky moc, máte pravdu! Ale to opravdu musí být naprostá novinka, konroloval jsem před těmi cca 2-3 týdny, teď tam to nové pásmo je, což je poměrně zásadní informace… Během cca týdne dvou ten článek chci trochu aktualizovat, ta doplním… Díky ještě jednou!
JR
Zdravím,
pěkný článek a kvalitní rozbor, děkuji.
Určitě by za zmínku stálo doplnit informace o iCloudu.
Funkční však je jen pro uživatele Apple platformy. Ceny jsou více méně podobné jako u konkurence Googlu a Microsoftu, ale zabezpečení je dobré a výhoda je integrace do systému, tedy nemusíte se o nic starat.
V iCloudu máte dostupné všechny dokumenty na všech Apple zařízeních jednoho uživatele, včetně např. pracovní plochy počítače. Synchronizace fotek je automatická, navíc v programu Photos (dříve iPhoto) máte automaticky zálohované i zpětné kroky úpravy fotek. Lze nastavit, jestli originální fotky budete ukládat do iCloudu a na zařízení se budou kopírovat dle využití a podle dostupné paměti (tzv. optimalizace úložiště). Také lze nastavit ukládání všech orginálů na domácí počítač, po té jsou plná data na iCloudu i domácí stanici.
Primárně však iCloud není zálohovací služba, celé je to stavěno na efektivním sdílením obsahu mezi zažízeními jednoho uživatele.
Pro zálohu Apple platformy je určen TimeMachine, nejlépe na NAS server s RAID polem.
Ve výsledku je jedno, jakou platformu používáte. Řešení zálohování je v první a poslední řadě otázka peněz. Nejlevněji vyjde jakýkoliv cloudový prostor zdarma a externí harddisk. A dále se každý může realizovat podle toho, na co mu stačí peněženka. :-))
Dobrý den, díky moc za komentář! Už dva roky jsem věrný „jablíčkář“, leč prozkoumání iCloudu jsem zatím ještě jaksi nestihl, tedy děkuji shrnují… Ale jak píšete, je to šikovné, ale funkci onoho „cloudového externího disku“ to moc neplní… Zdravím, JR
Dobrý den,
používám úložiště smugmug.com za fixní cenu neomezený prostor pro JPEGy a videa do 3GB velikosti jednotlivého souboru.
Nabízí pokročilé funkce pro design stránek všeliké sdílení, aplikaci do mobilu pro nahrávání fotek přímo z telefonu a volitelně propojení na google analytics, takže kdo chce může mít podrobné statistiky.
Lze nastavit i možnost nahrávání fotek do vybraných galerii pro známé, takže když jede více lidí na jednou akci, mohou snadno všichni nahrát fotky na jedno místo, aniž by majitel účtu musel sdílet své heslo – znamým jen předá klíč pro přidávání fotek do konkrétní galerie.
RAW soubory (resp. pak již vlastně jakékoliv) lze ukládat také, ale to je již trochu dražší služba.
Aleši, díky moc za tip, prozkoumám! JR
Super článek, jako obvykle oceňuji snahu o precizní pokrytí tématu a přehledné shrnutí. Je mi jasné, že pro běžné uživatele je ukládání fotek v cloudu super věc. Osobně ale jako IT člověk dávám důraz na soukromí a zabezpečení proti velkým i malým bratrům. Po zkušenosti, kdy jsem po ztrátě přístupu ke svým cloudovým fotkám (z důvodu zrušení domény a tedy i emailu) pak 4 měsíce dojednávala s Googlem, aby je odstranili (včetně prokazování autorství dle práva USA), a po zjištění, že se na archive.org dají najít i mé 20 let staré seminární práce, si dávám velký pozor, co kde zveřejňuji a co kam nahrávám. Fotky považuji za nejcennější nemovitý majetek, a nyní doma používáme tento mechanismus:
– 1. úroveň: operativní uložení na discích počítače (vždy dostupná, třídění dle složek typu „20160601-Zahrada_frozen“, vizuální dovyhledávání v aplikaci, která umí pracovat se složkami (např. Picassa)
– 2. úroveň: kopie na disku domácího serveru s RAID1 (s mirroringem) – vždy nahrávám fotky do obou úložišť (úroveň 1 a 2)
– 3. úroveň: denně inkrementální automatická záloha na vlastní virtuální server v cloudu Amazonu (neplést s cloudy z článku)
– 4. úroveň: Amazon Glacier – archivace pro potřeby totální havárie (nahráváme jednou za rok), ne flexibilní, ale levné pro velké objemy dat – nahrávání zdarma, neomezený objem, malé peníze za rok uložení (0,01$ za GB/měs.), více se platí při případné obnově
Jistě, že takto nemám možnost úžasné timeliny nebo vyhledávání podle klíčových slov, ale dosud se mi vždy podařilo vše najít, navíc jistě vzniknou brzy i offlinové indexátory s podobnou funkcí. Co považuju ale za nejdůležitější, že už si „nesviním“ datová úložiště vším, co nafotím. Fotky rychle prvotně nemilosrdně pročistím už v mobilu/foťáku, co si nejsem jistá, tak druhotně při třídění v počítači. Tak jich už není několik set z jedné akce, ale jen max jednotky či desítky nejlepších. A u nich vím, proč si je chci schovat a když je chci pak někdy ukázat nebo se k nim vracet, je o jednoduché.
Dobrý den Katy, děkuji za podrobný komentář!! To jsou opravdu cenné rady – jak jsem psal v článku, vlastně mě hodně překvapilo až, pravda, šokovalo, že v dnešní době cloudové tyhle v zásadě „jednoduché“ věci vlastně není zase tak jednoduché řešit…
A díky za tu zmínku o „Amazon Glacier“, to je velmi zajímavé, už jsem se na to díval… Jak to funguje? Prostě tam „nasypete data“, moc se to asi nedá prohlížet, ale je to prostě „hrubá“, leč spolehlivá záloha, že? Já jsem tady díky komentáři níže objevil např. Crashplan a vlastně té myšlence začínám přicházet na chuť (tedy žádné timeliny atp, ale prostě solidní záloha, v níž se moc nedá hledat atp, ale holt se obnoví a je to)…
Pokud byste ještě k tomu něco napsala, budu rád, bo odborný pohled je hodně cenný! Díky! JR
Zdravím, mne by zajímalo, zda máte někdo zkušenosti s tímto crashplanem? Díky
https://www.crashplan.com/en-us/features/compare/
Radko, zdravím Vás a díky za tip! Zkušenost nemám, neznal jsem, ale musím uznat, že to vypadá velmi šikovně… Neomezený tarfit za 60 dolarů ročně vypadá velmi slibně, firma se jeví býti solidní…Vyzkouším! JR
Dobrý den, tak jsem ten CrashPlan zkoušel, je to šikovná věc, ale moc nehodí se na účet, o němž tu píšu – je to prostě jen kvalitní zálohování, ale – pokud jsem to dobře pochopil – neumožňuje vlastně skoro vůbec prohlížet uložené soubory, jen je obnovovat, tedy na fotky nic moc… JR
A co úložiště MEGA?
Dobrý den, to neznám, ale díky předchozím komentářům jsem objevil toto https://megabackup.com/, což vypadá zajímavě… Této služby https://mega.nz/ bych se osobně trochu bál, 50 GB zadarmo zní sice hezky, ale patří to pánovi, který je trochu na štíru se zákonem, tedy těžko říci, zda tam ta data za rok ještě budou… JR
tomu pánovi to už dlouho nepatří. Mega je uložiště které je šifrované, umí i synchronizaci, má kvalitní klienty pro mobil i PC.
Dobrý den,
add Google Photos: chybějící možnost strukturovat fotky do adresářů se dá nahradit Alby. Já osbně si alba pojmenovávám stylem např. „20161211-13_Lyzovani_ve_Schladmingu“. Každý rok si také vytvořím album všech fotek z tohoto roku a to nasdílím rodinným příslušníkům, takže i ono si je mohou prohlížet, aniž by měli přístup do mého účtu.
Google Photos používám na „ukládání“ všech fotek, jaké jsem kdy nafotil a hodně mě baví funkce „připomeňte si tento den“, kdy mi Google téměř každý den nabídne jím vybranou sadu z mých fotek ze stejného dne ale jiného roku. Takže si člověk připomene, jak před X lety byli všichni mladší, děti roztomilejší …
Pro „zálohování“ fotek používám Mega.nz, kde je limit 50 GB, ale po jeho dosažení si snadno založím nový účet a zálohuji dál. Jakousi uklidňující výhodou je, že data jsou na tomto úložišti uložena šifrovaná.
Dobrý den a díky moc za komentář! Jasně, já takhle Google Photos používám též, ale neřeší to moji „touhu“ mít prostě v cloudu „externí disk“, tedy zkrátka místo, kam přesunout strukturu adresářů… Dělat to znova přes Alba se mi moc nechce, ale kdo ví, třeba na to časem přejdu…Zdravím! JR
Alba mají limit max 500 fotek. Takže s tříděním dle roků jsem rychle narazil.
Tři komentáře.
1) Jak tam nahráváte ty fotky? Já to synchronizuji a datum se mi zachovává (není nahrazeno datem uložení).
2) S OneDrive mám docela špatné zkušenosti – zejména při přímém zápisu.
3) Doporučuji vyzkoušet Mega Drive.
Dobrý den, díky moc za komentář, to je zajímavé, že při příme synchronizaci se datum zachovává, to je důležitá informace – já to případně nahrávám napřímo přes webovou aplikaci, a tam se to opravdu mění v datum nahrání.
Co Vám blbne s OneDrive? Já to, na rozdíl od ostatních, zkoušel jen velmi letmo během dvou tří dní, tedy právě neumím posoudit, jak moc to je stabilní, ale jak píšu v článku, dost to nějak padalo…
Za tip díky, myslíte asi toto, že? https://megabackup.com Vypadá zajímavě, prozkoumám.. JR
S OneDrive jsem hodně bojoval pro zálohu firemnních věcí. Je to velmi nedodělané. Za mně hlavně palec dolů pro tahání celých archivů – pokud chcete nahradit počítač jiným nebo ho prostě reinstalujete, tak začne stahovat celý cloudový archiv znova. Nepomůže, že tam ty soubory máte, on je neporovná a na tvrdo přepíše. Navíc je velmi pomalý při synchronizaci a často se zasekne – anniž to víte.
Mega.nz jsem myslel.
Škoda, že Adobe v rámci svého Creative cloudu nenabízí větší prostor.
Preji krasny dobry den,
chtel bych jen pripomenout, ze moznost uloziste fotek dnes nabizeji nove SSD-Disky, jejichz zivotnost je opravdu velka..
zde odborny clanek ..( bohuzel v nemcine)…
https://www.compuram.de/blog/die-lebensdauer-einer-ssd-wie-lange-haelt-sie-und-was-kann-ich-ihr-gutes-tun/
Jake je vase stanovisko?
Dekuji za odpoved .
s pozdravem
Peter
Dobrý den, samozřejmě, technika jde a půjde vpřed a nové generace „netočivých“ disků hodně pomohou, ale v mém chápání to je pořád kus hardwaru, který je z hlediska dlouhých dob statisticky méně spolehlivý než cloud, resp. náchylný k rozbití… JR
Pěkné srovnání, díky! 🙂
Já bych ten iCloud taky nepodceňoval.
Fotky tam nemám, ale jinak všechny dokumentya funguje ok. A v kombinaci s Photos od Applu to je myslím na takové to rodinné zálohování fajn. Navíc je pak knihovna elegantně k dispozici v iZařízeních.
Jinak ale zálohuju přes TimeMachine, jedna záloha v kanceláři, druhá doma.
🙂
Co dělat, když nás Google neposlouchá 🙁
Tu nevýhodu Googlu jde do jisté míry eliminovat tím, že z Lightroomu exportuji fotky se jménem generovaným dle času pořízení.
Takže pak jde řadit podle jména a je to vlastně podle času 🙂
Aha! Tak to je velmi lstivé! JR
ad „Pepa“ : NAS nemůže být zálohou, jen zdvojením pracovních kopií. je neustále připojen daty i napájením, wiři, přepětí & podobně zatočí s daty stejně jako na HDD v PC; navýš je v místě = vyplavení, požár, krádež; 🙁
Karle, naprostý souhlas. Avšak dokonalé řešení + trocha paranoi = velmi vysoké náklady. To už se potom začneš přibližovat profesionálnímu řešení zálohování firemních dat. Pro mě jsou fotky důležité, zálohuji je. Tím si myslím, že dělám víc než 80% uživatelů elektronických dat (dokumenty, fotky…). No a až se někdy něco pokazí, zamáčknu slzu, ale nijak mě to neomezí ani neohrozí moji další existenci.
nejsem extrémní paranoik, ale víte v mraku, kdo všechno se bude i jen koukat (modifikovat, zneužívat, potměšile mazat) ? za ty peníze se mi zdá, že dvojice (postupně přibývající, už mám tři) externích disků se shodným obsahem, uložené na různých místech dost daleko od sebe, občas kontrolované na shodu bit po bitu, jsou vhodnou alternativou, byť z hlediska přísné definice zálohy nemají ochranu proti zápisu; a zmizí-li mi fotky uložené cca 60km od sebe, pak asi máme větší problém, jak poznamenal onehdá šéfredaktor německého Chip foto und video.
Díky za komentář! Samozřejmě, tohle vše kolem soukromí a obecně internetové bezpečnosti je problém – a ne každý na to má nervy… Já prostě si jen říkám, že je dobré to navzájem nějak pojistit, protože ty HD se prostě jednou rozbijí… Byť třeba pohlídat, zda se opravdu do zálohy dostalo vše, je – zdá se mi – skoro nemožné, což je otrava…JR
Děkuji za pěkné srovnání. Také jsem to řešil, ale vzhledem k tomu, že za 1TB v cloudu/rok zaplatím stejně jako za 1TB HDD, raději jsem nakoupil 3ks USB3.0 1.5TB á 2000Kč klasické HDD. Životnost při občasném použití na backupn(cca 1x za měsíc-dva) si myslím, že bude cca 10 let. Určitě je vhodnější použít domácí NAS s vhodně nastavenýum RAID polem, ale zatím jsem se k tomu nedokopal. No a pro finální jpeg používám Zoneramu, což mě naprosto vyhovuje.
Jak na HDD, tak na Zoneramě jde udělat slušnou strukturu, na druhou stranu Google foto umí opravdu hodně a někomu vyhovuje se o to moc nestarat.
Cloud bude určitě za pár let úplně někde jinde než dnes, stejně jako ceny a výkon služeb, takže stejně je vše dočasné… Ale trojnásobná záloha je vždy jistota.
Ano ano, já také různě hromadím externí disky, ale říkám si, že pokud by opravdu nějaký cloud fungoval dobře (což je asi/snad otázka času), rád bych tam data nastrkal také… JR
Dobrý den! Zajímalo by mně proč se vám iCloud nezdá být dobrý.
Dobrý den, je možné, že jsem jen nešikovný, Mac používám více než dva roky a nikdy se mi nepodařilo iCloud využít k solidnímu zálohování ve stylu externího disku (kdykoliv cokoliv). Případně budu rád, pokud mě z omylu vyvedete – rád zkusím a doplním… JR
iCloud umí držet aktuální kopii Tvých dokumentů a pokud využíváš Applí databázi pro fotky (Apple Photos), tak i celou knihovnu. Zároveň je pak přístupná na iPhonech atp.
Nevýhoda bude, pokud budeš mít knihovnu v Lightroomu nebo něčem podobném – i pak to ale teoreticky umí držet celou kopii té knihovny v Cloudu.