Nový nebo použitý?

Označeno štítky: ,

 • Toto téma obsahuje celkem 5 odpovědí. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Honza a poslední změna proběhla před 8 roky a 3 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 5 vláken odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #4372
   Maxmilian
   Host

   Ahoj co se týče focení jsem naprostý začátečník, vlastně bych teprve rád začal. Na základě zdejších článků jsem usoudil, že nejlepší bude pořídit si zrcadlovku. Háček je v tom, že cena okolo 14 000 je na mě vážně celkem dost. Jak se stavíte ke koupi použitého přístroje? V jakých ohledech by v tom mohl být problém? Jakou má takový přístroj životnost a mění se jeho kvalita časem používaní?
   Děkuji za odpovědi.

  • #4376
   Jan Rybář
   Správce

   Dobrý den,
   upřímně řečeno, já bych to asi nedělal, ne kvůli obavě z toho, že koupíte něco „ošoupané“, ony i ty levnější zrcadlovky buď fungují dobře, anebo (výjimečně) nefungují vůbec… Problém je v tom, že rozdíl mezi třeba právě oním foťákem za třeba 13000 kč (např. Canon 100D – http://www.fotoguru.cz/canon-eos-100d-recenze/) a staršími typy je opravdu obrovský…

   Jinými slovy: cokoliv starší pěti let má de facto nulovou hodnotu a cokoliv starší dvou tří let je škoda kupovat, když za srovnatelné peníze je možné koupit něco výrazně lepší… Pokud byste tedy nedosáhl třeba na ten Canon, zvažte třeba ještě velmi dobrou Sony A5100, není to zrcadlovka, fotí to moc hezky, a cena je o něco nižší… http://www.fotoguru.cz/sony-alpha-a5100-recenze/

   Mějte se,

   JR

  • #4377
   Maxmilian
   Host

   Děkuji za odpověď, já uvažoval konkrétně nad http://www.fotoguru.cz/nikon-d3100-recenze-nesmrtelny-a-legendarni/ kterou tu i někde v článcích pro začátečníky doporučujete a co jsem koukal dala by se použitá i s příslušenstvím pořídit zhruba za poloviční cenu což už bych byl ochoten investovat. Ani tato možnost myslíte není vyhovující? 🙂

  • #4378
   Jan Rybář
   Správce

   No jo, ale to je článek starý skoro dva roky… To je těžké: na jednu stranu by ten foťák v zásadě posloužil a nijak zvlášť byste netrpěl, ve své době to byl opravdu poklad… Na straně druhé je to podobné, jako kdybyste si kupoval sice nový, ale pět let starý typ počítače… prostě už je vše mnohem dál… Já vím, snadné to není…. JR

  • #4504
   MzM
   Host

   Jestli je to ještě aktuální a upozorňuju, že mám zkušenosti pouze s nikony.
   S použitými zrcadlovkami mám jisté zkušenosti. Má to svá úskalí, ale podle mě je to nejlepší cesta, jak se „rozkoukat“.
   Obecně mi zatím fungovalo, že si vyhlédnu povedený model z druhé ruky za rozumné peníze a když se mi nelíbí, tak jej za podobné peníze prodám. Tohle se s novým kusem nepovede.

   Přístroje z druhé ruky pochopitelně mají svá úskalí:
   – nemají záruku, ale když je majitel aspoň trochu solidní nějaký ten týden/měsíc vám na objevení skrytých vad dá. Moje zkušenost je taková, že prodávající jsou nadšenci, ne zločinci.
   – je potřeba zjisti, jak často je přístroj používaný (venkovní vzheld a počet pořízených snímků napoví)
   – je trochu lepší takové stroje přebírat osobně
   – stárne i samotný senzor, takže se může vyskytnout více vadných pixelů, vady se dají odstranit postprocesem, ale někomu to může vadit.

   Například chci nějakou rozumnou zrcadlovku (rozumím nikonu, koukám po nikonu – ale pokud má dobrý soused/známý/spolupracovník Sony a kybl vybavení, které si můžu osahat, může být dobré pokukovat po Sony). Mám na začátek, dejme tomu 10 000 Kč. Juknu na aukro (to je celkem dobrý start – paladix bazar taky). Najdu zrcadlovky, drze si je seřadím podle ceny, vyřadím z výběru „k opravě“ a koukám. Nestačil by mi D40 + 18-55? No. Na ozkoušení za 4000… těžká rada. Jestli na to mám 10000, skoro bych tento krok přeskočil. Jedu dál.
   … á D200 tu jsem měl, 40 000 snímků, to je ještě úplně v pohodě. Poslední pořádná CCD 🙂 Je trochu těžší, ale mechanicky výborná. Za 4500,- bych o ní uvažoval. Ale je to starší kus, i když. No … těžko říct. JR by nejspíš řekl starý 10 MPix, nebrat, ale co z toho lezly za fotky… a zbylo by na služný objektiv(y).

   Jedu dál.

   Přeskakuju, všechny D40 a D3xxx chci něco malinko lepšího, když už jsem si nevzal D40 + 18-55.

   Další D200 s 35tis. snímků za 5000…

   D90 za 6000,- týjo. Velmi povedený model. To mi zbyde 4000 na objektiv. Hmm, ale budu se muset prodejce zeptat na počet pořízených snímků (životnost závěrky je asi 100 – 150 000 — vyměnit se sice dá, ale je to, vzhledem k ceně přístroje, dost peněz). Ale to bych zkusil.

   Další D90 za 6300 (stejný prodejce – známý fotobazar v Karviné – dobré reference)

   D90 + 18-105 za 7500 … horký kandidát….

   No, kdybych chtěl trochu peněz přidat, tak vidím tělo D300 za skoro 9000,- Otázka je jestli jo nebo ne. Čip to má stejný jako D90, ale je kapku vybavenější.. No…

   Dál už je to drahé. Full frame za 10000 nepůjde, pokud tedy nechci filmové tělo.

   Pokud nemám objektiv, tak ještě kouknu na základní (první a zatím jediný). Něco malinko univerzálnějšího, takže zoom. Stejný postup. Aukro podle ceny. 🙂

   Opět přeskočím nefunkční a podivné, koukám po DX objektivech, ty jsou na tom za stejné peníze lépe opticky, hmotnostně a vůbec.

   Oblíbený 18-70 za 1350? Za ty peníze všemi deseti! A s D300 to bude za 10350 a je to skvělá kombinace.

   Přeskočím všechny MF a to co začíná 28- to bývají staré FF, někdy dobré někdy ne.

   18-55 bez VR snad ani nebrat, i když není špatný ten 18-70 je lepší.

   18-55 VR II údaně opticky výborný, stojí za úvahu zejnéna vzhledem k ceně (2200)

   teleobjektivy zatím snad ani ne. Až časem.

   spousta 18-70tek netřeba spěchat s koupí je jich dost

   A za 3000 tu vidím povedený 18-105.

   Dál nic rozumného za levný peníz nevidím.

   Takže mě to kolem 10000 vychází na D300 + 18-70 nebo celé D90 + 18-105 za 7500,- To by mi zbylo ještě na nový blesk (třeba YN-565ex z DX?)

   Za ty peníze nebude nová ani D3300 a použitelnsot bude větší. Navíc (budu se opakovat), zjistím, že mi na zakoupené sestavě něco vadí za stejné peníze je prodám a koupím něco co mi vyhovuje lépe (třeba Canon, bezzrcadlovku, … kočárek…)

  • #4511
   Honza
   Host

   Zdravím, taky bych se přiklonil asi k tomu, co říká MzM. Jen s tou výhradou, že na první zrcadlovku z druhé ruky je možná ta cena zbytečně vysoká – s 10 000 Kč už se blížíte nové zrcadlovce. Každopádně pokud vám jde hlavně o to, abyste se naučil se zrcadlovkou trochu zacházet, je podle mě použitý foťák dobrá cesta. Přece jenom nepotřebujete mít hned zkraje super stroj – ten si můžete koupit až za dva tři roky (kdy bude mimochodem vývoj zase o něco dál a třeba za 15 000 Kč koupíte výrazně lepší stroje než dnes). A jak ukázal MzM i kolem těch 7 000 Kč obstojný stroj seženete. Jen si samozřejmě foťák vyzkoušejte, abyste objevil případné vady.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 5 vláken odpovědí
 • Téma ‚Nový nebo použitý?’ nepřijímá nové odpovědi.