Fujifilm X-A5 – hezké fotky za dobrou cenu

Fujifilm X-A5 je další z oblíbené řady foťáků, které za velmi rozumné peníze nabízí opravdu hezké fotky. I pro verzi s číslem 5 platí, že jen málo foťáků má takto dobrý poměr cena / výkon. Byť jasně, fotit bez hledáčku opravdu může být trochu otrava.

Fujifilm X-A5
Fujifilm X-A5 na oficiálním snímku. Foto: Fujifilm.cz

Zkušenější fotografové nad touhle řadou obvykle trochu ohrnují nos, já osobně ji mám ale docela rád. Jak už jsem zmínil v začátku, tyhle stroje patří k nevelkému počtu foťáků, po nichž může sáhnout začátečník (nebo obecně nenáročný zákazník) toužící po něčem relativně malém a zároveň hodně dobrém za solidní cenu.

Najdete v e-shopech
od
Logika této řady je prostá: obrazové výkony jsou srovnatelné s foťáky výrazně dražšími a lépe vybavenými, včetně zrcadlovek. Ale prostě tu chybí hledáček. Což je v zásadě foťáku za plus minus 15 000 Kč možné odpustit.

Fujifilm X-A5 umí opravdu hezké fotky

Pokud vám tahle recenze bude připadat mírně rutinní, budete mít trochu pravdu – a rád to přiznám. Tenhle foťák není revolucí, jen evolucí předchozích šikovných modelů, tedy Fujifilmu X-A2 (recenze) a X-A3 (recenze). Oba jsem více méně chválil za to samé (dobré výsledky za dobrou cenu), není vlastně snadné přijít s něčím originálním, co bych tu dnes napsal a popsal.

Pod mostem
Tohle je prostě ideální foťák pro nenáročné focení – nemá hledáček, ale kvalita fotek je opravdu velmi dobrá. Neupravená fotka v plné velikosti.

Mimochodem, nezbytné je zmínit i důvod, proč jaksi neexistuje model X-A4. Může to vypadat, že firma naznačuje výrazný skok vpřed ve srovnání s modelem předchozím. Ale je to jinak: tato řada je hodně populární v Asii, kde je číslo 4 neoblíbené (nosí prý smůlu, nebo spíš jeho zvuk v tamních jazycích připomíná smrt, viz Wikipedie). Zkrátka, žádná čtyřka, hned pětka.

To podstatné zahlédnete z pár ukázkových fotek na této stránce: výsledky jsou prostě velmi dobré. Testoval jsem pár dní v mrazivé pražské zimě, navzdory níž však panovalo krásné světlo, na němž se toho, pravda, nedá moc pokazit.

květina
Jasně, detaily umí Fujifilm X-A5 slušně. Neupravená fotka v plné velikosti.

Každopádně je vidět, že foťák si poradí opravdu s ledasčím a zcela naplní očekávání potenciálních majitelů: že domů přinesou hezké fotky z rodinných výletů či oslav. Stejně tak bude dávat smysl i jako nenáročný cestovatelský foťák – byť tedy ono únorové slunce mi neustále připomínalo, že na zadním displeji toho ve slunci opravdu moc vidět není. A že hledáček se ve slunci opravdu hodí převelice…

Karlův most
Klíčová role Fujifilmu X-A5: hezké cestovatelské a rodinné fotky. Zde hezké barvy i bez „filmových“ simulací. Neupravená fotka v plné velikosti.

Fujifilm X-A5 a rozdíly vůči Fujifilm X-A3

Logická a častá otázka samozřejmě bude znít: v čem se liší od předchozího modelu?

Podle dostupné dokumentace má A5tka novější generaci čipu i procesoru, zda jde o skok viditelný a významný, si netroufnu říci: musel bych foťáky testovat vedle sebe. Ale troufnu si spekulovat, že nepůjde o rozdíl dramatický. I “trojka” prostě fotila hezky.

Další novinkou je lepší ostření, které by mělo být přesnějí a rychlejší – pravda to asi je, ale vzhledem k povaze tohoto foťáku stejně není možné od něj čekat nějaké složité focení pohybu (bez hledáčku to jde opravdu špatně), a i zde bych řekl, že nakonec nepůjde o rozdíl dramatický.

minerální voda na mostě
Začínající fotografové si někdy myslí, že jejich levné stroje neumějí „rozmazávat pozadí“. Ale umějí, viz tento zkušební obrázek se setovým objektivem. Neupravená fotka v plné velikosti.

Na stranu druhou: pokrok v rychlosti ostření je u Fujifilmů opravdu revoluční věcí – dříve byla snaha jakýmkoliv Fujifilmem zaostřit dosti bolestná, nyní, sláva, už ostří svižně a spolehlivě i laciné modely.

Lepší by u nového stroje mělo papírově být i napojení na mobilní telefony, zkoušel jsem, ale buď jsem šíleně nešikovný, nebo je tam někde nějaký chyták. Prostě se mi stroj připojit nepodařilo. Nejen u tohoto modelu, dlužno říci. Před časem mi v jedné fujistické skupině radilo asi 20 zkušených borců jak propojit můj Fujifilm X-E3 s iPhonem X. A nic, nepodařilo se, chyba bude někde na mé straně, ale dvě hvězdičky hodnocení u mobilní aplikace pro přenos obrázků do mobilu trochu napovídají, že problémy měli i další.

Samozřejmě, je tu ono velké lákadlo Fujifilmů, opravdu povedené “filmové simulace”, které dokáží nenásilně, ale výrazně obrázkům vtisknout zajímavý charakter (což u konkurenčních foťáků moc nefunguje).

Čaj
Trocha čaje v hezkém světle. Neupravená fotka v plné velikosti.

Větší tělo, kompaktnější objektiv

Jeden rozdíl ve srovnání s předchozí generací je vidět na první pohled: Fujifilm X-A5 se prodává se zbrusu novým setovým objektivem Fujinon XC 15-45. Předchozí generace nabízely rozsah 16-50 mm, novinka je tedy nepatrně širokoúhlejší, ale na druhém konci o něco kratší. Nijak zásadně to asi nevadí, ale důležitější je fakt, že nový objektiv je výrazně kompaktnější, tedy kratší.

Mánes
A ještě jednou hezké barvy mrazivé zimy… Neupravená fotka v plné velikosti.

Ty starší seťáky byly opravdu poměrně neskladné až neohrabaně působící, o něco kratší rozměry u novinky se tedy docela hodí. Na straně druhé: tělo jako takové je trochu bachratější, ale v celkovém součtu platí, že Fujifilm X-A5 je viditelně skladnější (byť to rozhodně není foťák do kapsy).

Co z toho tedy plyne? Vyplatí se připlatit si za novější model? Odpovědět je trochu ošidné, protože záleží na tom, jak zásadní bude cenový rozdíl. Pokud bude relativně snesitelný, novější verze přece jen nabízí některé výrazně šikovnější funkce (hlavně v rychlosti), plus i ony rozměry se počítají.

Pokud by ale “trojka” byla za hodně rozumné peníze, není důvod se jí bát. A pokud byste chtěli vše ještě více zkomplikovat, ve hře nadále zůstává i “třetí vzadu”, tedy model Fujifilm X-A10 (recenze zde), který se nyní (únor 2018) dá pořídit za lákavých cca 10 500 Kč. Má starší generaci čipu, která však – věřte nebo ne – některé situace zvládá lépe: například barvy v krajinkách jsou prostě hezčí. Rozhodně jím nic nepokazíte…

Mánes
Další obyčejné turistická fotka ukazuje opět hlavní sílu tohoto foťáku: prostě z něj vypadnou hezké fotky. Nic více, nic méně.

Fujifilm X-A5 – shrnutí ve dvou větách

Fujifilm X-A5 nabízí podobně jako předchozí foťáky této řady poměrně lákavou kombinaci velmi dobrých obrazových výkonů za rozumnou cenu. Smysl má pro začínající fotografy, ale i pro ty, kteří hledají univerzální stroj pro široké použití a nevadí jim hlavní slabina, tedy absence hledáčku.

Fujifilm X-A5
Fujifilm X-A5, zadní část. Foto: Fujifilm.cz

Fujifilm X-A5 – cena

Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

Fujifilm X-A5 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

 

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Fujifilm mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)

Další fotografie z testu:

Poznámka: I tyto fotky si můžete prohlédnout v plné velikosti – stačí najít jméno fotky (vlevo dole po rozkliknutí v galerii – např. IMG_0371.jpg ) a  zadat do prohlížece  www.fotoguru.cz/files/IMG_0371.jpg

Fujifilm X-A5

7.7

Obrazová kvalita (=jak fotí)

8.0/10

Zacílení na potřeby fotografů

7.5/10

Řemeslné zpracování

7.5/10

Ovladatelnost

7.5/10

Poměr cena/výkon

8.0/10

Pro

  • velmi dobrá obrazová kvalita
  • o něco kompaktnější rozměry ve srovnání s předchozím modelem
  • slušné ovládání i výklopný displej

Proti

  • chybí hledáček
  • elektronické ovládání zoomu je trochu líné
  • baterie nevydrží mnoho
  • POZNÁMKA: Tuto tabulku je třeba číst jako hodnocení platné v DANOU CHVÍLI a ve srovnání s fotoparáty STEJNÉ KATEGORIE
Reklama

3 komentářů

  1. Král Petr

    Jak správně nastavit FujiFilm xa5
    Děkuji Král.petr

  2. Jan Libich

    Musím přiznat, že fotky, co vidím, mne nijak nenadchly, možná je to náhoda, ale ty nostalgické a krásné fotky starších FujiFilmů jsem měl raději. Takhle mi to už připomíná klasiku konkurečních produktů a ničím nevyčnívající, cena je trochu vyšší než být musela.

  3. Lukáš burget

    Bezzrcadlovky Fujifilm jsou mi velmi sympatické. Kdybych si kupoval po mobilu či kompaktu první přístroj vyšší kategorie, velmi vážně bych zvažoval tento Fujifilm X-A5, především kvůli setovému objektivu, který je velmi širokoúhlý a skladný. Jeho optické výkony, zvláště v rozích (lze najít i přímo recenze onoho objektivu) sice zdaleka neodpovídají možnostem obrazového senzoru přístroje, ale i tak to považuji za velmi dobrý vstup do vážně míněné fotografie.

    Jinak se dle mého názoru ukazuje, že senzory X-trans u vyšších řad Fujifilmů jsou trošku přeceňované. Jde prostě o fyziku – úhlopříčku a rozlišení senzoru, pokud se pohybujeme v kategorii moderních CMOS snímačů, rozložení pixelů opravdu nehraje vážnou roli.

    V případě kvality jpegu pak má lví podíl zpracování obrazu v přístroji, a právě tuto věc u svých fotoaparátů Fujifilm před lety velmi zlepšil, čímž svoje základní přístroje učinil vskutku lákavé pro ty, kteří se nehodlají zabývat úpravou rawů (samozřejmě je to jejich chyba a většina z nich to časem stejně začne zkoušet). Fujifilm by nadále měl zlepšovat rychlost a úspěšnost ostření a celkovou svižnost zejména svých přístrojů, aby práce s nimi byla příjemná.

    Otázkou zůstávají provozní vlastnosti a uživatelská přívětivost objektivu, který nemá manuální zoom, výkon jeho stabilizace a celkově pak cena tohoto Fujifilmu X-A5. Bude-li úvodní cena pod 15000,- Kč, bude se dle mého názoru jednat o velmi dobrou koupi.

    A mimochodem, Fujifilm jako svého času výrobce skvělých ultrazoomů, přijde vůbec ještě s něčím takovým? V době mobilů po něčem takovém bude na trhu hlad ještě dlouho.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*