Novinka: Fujifilm X-E3, další generace legendárního foťáku

Fujifilm představil foťák, o němž na sto procent platí ono “hodně očekávaný”. Totiž: jeho předchůdci Fujifilm X-E2 a X-E2s patřily a nadále patří k nejrozumnějším variantám toho, co koupit v kategorii malých foťáků…

Těším se na brzký test, zatím jen text tiskové zprávy společnosti Fujifilm.

Toto je text tiskové zprávy společnosti Fujifilm, nejde o radakční text a je třeba číst ho na vlastní nebezpečí… 

Představujeme nový ultrakompaktní fotoaparát FUJIFILM X-E3 s vynikající kvalitou obrazu a lepší ovladatelností. Přístroj je vybaven procesorem X-Processor Pro, který zaručuje nejlepší reprodukci barev ve své třídě, a to jak u snímků, tak u videí v kvalitě 4K. Ideální pro fotografy, kteří chtějí svoje snímky nahrávat přímo do svého smartphonu nebo tabletu.

Fujifilm X-E3
Fujifilm X-E3 na oficální fotografii. Foto: Fujifilm.cz

7. září 2017 Společnost FUJIFILM Corporation (předseda představenstva: Kendži Sukeno) oznámila, že dne 28. září 2017 představí fotoaparát FUJIFILM X-E3 (dále jen „X-E3“), nejnovější model řady X prémiových kompaktních digitálních fotoaparátů.

X-E3 je vybaven snímačem APS-C 24,3 MP X-TransTM CMOS III a vysokorychlostním obrazovým procesorem X-Processor Pro. X-E3 je prvním modelem v řadě X, který nabízí možnosti bezdrátové komunikace s technologií Bluetooth s nízkou spotřebou energie.

Fotoaparát tedy můžete spárovat se smartphonem nebo tabletem a poté na něj snadno přenášet pořízené snímky s minimální spotřebou energie. LCD displej na zadní straně fotoaparátu má statický dotykový panel, který podporuje funkce dotykového fotografování, dotykového AF a volbu oblasti zaostření. X-E3 dále nabídne zbrusu novou „dotykovou funkci, která umožňuje ovládání gesty (např. zoom dvěma prsty) a usnadňuje tak dotykové ovládání přístroje.

Algoritmus automatického ostření byl upraven, aby mohl fotoaparát přesněji ostřit při sledování pohyblivého objektu. Špičkový design modelu X-E3 spolu s jeho praktičností a funkční elegancí – to vše tvoří dohromady kompaktní fotoaparát, který je „radost mít a pracovat s ním“.

Hlavní parametry fotoaparátu FUJIFILM X-E3

Kompaktní a lehké tělo pro snadné nošení a větší praktičnost
Společnost Fujifilm použila upravené tělo modelu FUJIFILM X-E2 (dále jen „X-E2“), který byl představen v listopadu roku 2013, a vytvořila tak nejkompaktnější a nejlehčí model v řadě X fotoaparátů s výměnným objektivem a hledáčkem. Díky svému provedení je tento fotoaparát dokonalým společníkem pro každodenní použití i na cesty.

Dobře vyvážené proporce a tvar fotoaparátu umožňují pohodlné držení. Nový model dále přidává ovládací joystick, což je oblíbený prvek představený u modelu FUJIFILM X-Pro2 (dále jen „X-Pro2“), jenž umožňuje rychle změnit oblast zaostření a stále při tom sledovat hledáček.

Fujifilm X-E3
Zadní strana Fujifilm X-E3… Foto: Fujifilm.cz

Na horním panelu těla fotoaparátu jsou dva voliče: jeden pro dobu expozice a druhý pro korekci expozice. Voliče jsou vyrobeny z frézovaného hliníku, nabízejí kvalitní vzhled a v každé aretované poloze slyšitelně cvaknou.

Volič korekce expozice má dále novou polohu C, která umožňuje korekci expozice při práci v rozsahu ±5 dílků v kroku po 1/3 a usnadňuje tak základní ovládání při fotografování. X-E3 je dále vybaven páčkou automatického režimu pro volbu plně automatického režimu Rozšířené SR Auto, v němž fotoaparát automaticky volí optimální nastavení pro danou scénu.

Vynikající kvalita snímku, rychlá odezva a přesnější automatické ostření při sledování objektu.
X-E3 je vybaven snímačem 24,3 MP APS-C X-TransTM CMOS III a obrazovým procesorem X-Processor Pro pro vynikající kvalitu snímků a velmi rychlou odezvu. X-E3 nabízí velkou oblast detekce fáze pro automatické ostření a nově upravený algoritmus zaručující nejrychlejší automatické ostření 0,06. X-E3 dále umožňuje fotografování s frekvencí 5,0 fps, krátkou dobu náběhu 0,4 s, prodlevu závěrky 0,05 s a interval fotografování 0,25 s※4.

Nově vyvinutý algoritmus rozpoznávání obrazu umožňuje X-E3 sledovat objekty, které se pohybují až dvojnásobnou rychlostí oproti předchozím modelům. Přístroj kromě toho umožňuje sledování pohyblivých objektů poloviční velikosti než dříve.

Rozšířené možnosti připojení – bezdrátová komunikace přes Bluetooth

Jde o první model řady X, který nabízí možnost připojení přes Bluetooth. Stačí jej před fotografováním spárovat se smartphonem nebo tabletem a poté můžete pomocí aplikace „FUJIFILM Camera Remote“ snadno přenášet pořízené snímky do mobilního zařízení.

Vylepšené intuitivní dotykové ovládání

LCD displej je vybaven statickým dotykovým 3“ panelem o 1,04 milionu bodů. Se zapnutou funkcí „Nastavení dotykového displeje“ lze v režimu fotografování a přehrávání provádět následující operace:

Režimy fotografování
・Volba oblasti zaostření: dotykem LCD displeje můžete přesunout bod zaostření na požadované místo.
・Dotykové fotografování: dotykem lze zaostřit na určitý bod a pořídit snímek.
Režimy přehrávání
・Přejetí: přejetím prstem přes displej lze postupně listovat jednotlivými snímky.
・Zvětšení poklepáním: dvojím kliknutím na displej lze zvětšit snímek se středem v bodu zaostření, který byl aktivní při pořízení snímku.
・Přetažení: posunem prstu po displeji lze pohybovat zvětšeným snímkem.
・Roztažení: přiložením dvou prstů na displej a jejich roztažením od sebe lze snímek zvětšit.
・Stažení: přiložením dvou prstů na displej a jejich stažením k sobě lze zmenšit zvětšený snímek a zobrazit si posledních 9 snímků.
・Je-li funkce „Nastavení dotykového displeje“ vypnutá, jsou vypnuty všechny funkce dotykového ovládání.

Fotoaparát dále nabízí „dotykovou funkci“, která umožňuje aktivovat předem přiřazené funkce přejetím prstem nahoru/dolů nebo doleva/doprava. Při změně oblasti zaostření přetažením na dotykovém displeji můžete stále sledovat elektronický hledáček. V nastavení oblasti dotykového displeje elektronického hledáčku můžete aktivovat dotykové ovládání pro všechny pohyby nebo pro pohyb doprava nebo doleva, anebo můžete funkci zcela vypnout.

Vysoké rozlišení a natáčení videa v rozlišení 4K

X-E3 umožňuje záznam videa v rozlišení Full HD a 4K s použitím dobře známých efektů simulace filmu nabízených řadou X. Natočené video si můžete přehrát na externím monitoru prostřednictvím portu HDMI a pro audio vstup lze použít externí mikrofon.

25 špičkových objektivů FUJINON do adaptéru FUJIFILM X pro maximální univerzalitu

V naší nabídce objektivů XF je po dnešním představení modelu FUJINON XF80mmF2.8 R LM OIS WR Macro již 25 objektivů. V aktuální nabídce objektivů najdeme vše od zvláště širokoúhlých modelů až po teleobjektivy, a to včetně pěti prémiových objektivů s rychlou clonou. S těmito objektivy lze z přístroje X-E3 dostat maximální kvalitu snímků. Fotografický potenciál dále rozšiřuje volitelné příslušenství, jako jsou různé adaptéry nebo makro nástavce.

Technické podrobnosti

Název modeluFUJIFILM X-E3
Počet efektivních pixelů24,3 mil. pixelů 
Obrazový snímač23,5 × 15,6 mm (APS-C), snímač X-Trans CMOS III s primárním barevným filtrem
Systém čištění snímačeUltrazvukové vibrace
ÚložištěKarta SD (~2 GB) / SDHC (~32 GB) / SDXC (~256 GB) UHS-I1
Adaptér na objektivAdaptér FUJIFILM X
CitlivostStandardní výkonAUTO1, AUTO2, AUTO3 (až do ISO 12 800)

ISO 200~12 800 (krok 1/3 EV) 

Rozšířený výkonISO 100/160/25 600/51 200  
HledáčekBarevný OLED hledáček 0,39“, cca 2360 K, poměr plochy hledáčku a snímku: cca 100 %

Poloha oka: Cca 17,5 mm (od zadní části očnice přístroje), nastavení dioptrií: -4 m až +2 m-1 [dpt]

Zvětšení: 0,62x s objektivem 50 mm (ekvivalent 35mm filmu) při zaostření na nekonečno a nastavení dioptrií na -1 m-1.

Diagonální zorný úhel: cca 30° (vodorovně cca 25°)
Vestavěný snímač očí 

LCD displej3,0″, poměr stran 3:2,

Barevný dotykový LCD displej, cca 1040 K (pokrytí cca 100 % plochy snímku)

Natáčení videa4K [3840 x 2160] 29,97p / 25p / 24p/23,98p, nepřetržitý záznam 100 Mbps: až cca 10 min.

Full HD [1920 x 1080] 59,94p / 50p / 29,97p / 25p / 24p/23,98P, nepřetržitý záznam 36 Mbps: až cca 15 min.

HD [1280 x 720] 59,94p / 50p / 29,97p / 25p / 24p/23,98P, nepřetržitý záznam 18 Mbps: až cca 30 min.

* Pro záznam videa 4K použijte kartu s třídou rychlosti UHS 3 nebo vyšší.

*Po dosažení velikosti souboru 4 GB bude záznam videa sice pokračovat bez přerušení, ale pořízený záznam bude ukládán do samostatného souboru, který je nutno přehrávat samostatně.

Bezdrátový vysílačNormy: IEEE 802.11b/g/n (standardní bezdrátový protokol)

Režim přístupu: Podle sítě

Šifrování: WEP/WPA/smíšený režim WPA2

Bluetooth®Normy: Bluetooth Ver 4.0 (Bluetooth low energy)

Pracovní frekvence: 2402~2480 MHz (střední frekvence)

NapájeníBaterie Li-ion NP-W126S (přibalena)
Rozměry/hmotnost121,3 mm (Š) × 73,9 mm (V) × 42,7 mm (D) (minimální hloubka: 32,4 mm)  

cca 337 g (včetně baterie a paměťové karty) 

cca 287 g (bez příslušenství, baterie a paměťové karty)   

Výdrž baterie při fotografování*2cca 350 snímků (s objektivem XF35mmF1.4R a zapnutým LCD displejem, ve standardním režimu)
Přibalené příslušenstvíBaterie Li-ion NP-W126S, nabíječka baterií BC-W126, krytka těla, blesk EFX8 do sáněk, popruh přes rameno, kovová spona na popruh, ochranný kryt, nástroj na nasazení klipsny, uživatelská příručka

 

Toto je text tiskové zprávy společnosti Fujifilm, nejde o radakční text a je třeba číst ho na vlastní nebezpečí… 

4 komentáře

 1. Když píšete ” jeho předchůdci Fujifilm X-E2 a X-E2s patřily a nadále patří k nejrozumnějším variantám toho, co koupit v kategorii malých foťáků…” by už skoro mohlo být v minulém čase protože už skoro nikde v obchodech nejsou:)

  • Jan Rybář

   Zdravím! Inu, to máte pravdu, s trochou snahy by to ještě jít mělo, ale už to je otázka dní či týdnů, kdy zmizí… Až jsem z toho nostalgický… JR

 2. Super novinka! Jsem spokojen se svým X-E2s, nicméně pokud tento bude znatelně rychlejší co se týká ostření tak rád přejdu + větší rozlišení taky super:-)

Připojte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*