iPhone 13 Pro – rady a tipy

Jak využít naplno iPhone 13 Pro? V této speciální sekci mého webu jsem shromáždil tipy a triky, které mohou poradit a inspirovat. A pomoct nejen k lepším fotkám.

Proč zrovna iPhone 13 Pro? Proč se tak podrobně věnovat jedinému mobilu? Důvod je jednoduchý: v posledních letech jsem strávil hodně času testováním nejrůznějších mobilů a uvědomil si, že jejich majitelé často některé klíčové vlastnosti přehlédnou – mnohdy totiž firmy propagují trochu jiné věci, než které pak uživatel opravdu ocení.

Mimochodem, můj přehled článků Nejlepší fotomobily patří k nejčtenějším stránkám mého webu. A i proto jsem se rozhodl věnovat speciální sekci právě i iPhonu 13 Pro – prostě proto, že ho mám a kvůli mým kurzům focení s iPhonem (i online kurzům) ho vlastně neustále testuji, zkouším a dělám si názor na to opravdu zásadní: které z bezpočtu jeho funkcí se opravdu hodí, a které je naopak možné s klidem přeskočit.

A pro jistotu ještě zdůrazňuji: rozhodně vám tento mobil nevnucuji, někdy velmi dobrou službu udělají i starší modely, důležité je si jen ujasnit, k čemu hodláte mobil používat. Více se dočtete v mém podrobném textu s přehlednou tabulkou všech iPhonů posledních let a jich klíčových funkcí. Viz článek Nejlepší iPhone pro focení? Klidně starší, ale rozhodně Pro.

iPhone 13 Pro
Soustava objektivů iPhonu 13 Pro – ultraširokoúhlý, širokoúhlý plus portrétní. Černá „tečka“ vpravo dole je Lidar, skvělý 3D skener, který je snadné přehlédnout (viz níže). Foto: Apple.com

iPhone 13 Pro a nenápadné mezníky

iPhone 13 Pro to trochu schytává za to, že – prý – není vlastně zase tak v ničem dramatický nový. Jak už to bývá, do jisté míry to tak je: pro nenáročné uživatele předešlých generací opravdu do “běžného života” výrazné novinky nepřináší.

Ale: pokud máte ve focení a vůbec v používání technologií větší ambice, iPhone 13 pro opravdu revoluční je… A jak už to u mě bývá, občas mě zaujmout zcela jiné věci než ostatní uživatele – tak už to prostě chodí…

Pokud si vše chcete přečíst pořádně, zde je podrobný článek: iPhone 13 Pro recenze. Níže je shrnutí v pár bodech.

V čem mě iPhone 13 Pro zaujal

– Fotografické styly – jsem si jist, že část majitelé iPhonů 13 (ať už Pro, nebo ne) si těchto “nových filtrů” ani nevšimne. Přesto jde o důležitou novinku a začátek něčeho nového. V jedné větě řečeno: při focení můžeme v reálném čase vybírat z několika variant toho, jaké budou u snímku hodnoty Tónu a Teploty. Popisuje se to nepříliš snadno, ale stačí pár pokusů přímo s mobilem a budete lapeni, za to ručím. Jak říkám, hodně lidí na tím asi mávne rukou, ale pro zkušené fotografy je to opravdu zásadní věc.

– Filmařský režim – iPhony už mnoho generací umí uměle rozmazávat pozadí v portrétním módu fotek. Od iPhonů 13 to dokáží už i při natáčení videa. Byl jsem k tomu dosti skeptický, ale po pár pokusech je mi jasné to podstatné: start bude možná pomalý a váhavý, ale kdo se chytne, nebude pro něj už cesty zpět. Prostě to vypadá velmi dobře a krom rodinného natáčení to dává smysl i třeba pro točení kurzů a pracovních videí.

Iphone 13 Pro a fotografické styly
Fotografické styly v akci: Zde jsem při nočním focení ve Vratislavi „ochladil“ fasádu domů. Ošklivý žlutý nádech zmizel – vypadá to nenápadně, ale pro zkušené fotografy jde o velkou věc.

– První opravdu portrétní objektiv – iPhone 13 Pro má trojnásobný optický zoom, což je (pokud se nemýlím) nejvíc ze všech iPhonů. Důsledek? Poměrně zásadní dopad na to, jaké portréty je možné fotit – 3 x je prostě vážně znatelně více než 2 x, na portrétech už to je vidět, a ohnisková vzdálenost je tak opravdu v podstatě identická s portrétními objektivy klasických foťáků (77 mm po přepočtu).

– Staronové vychytávky: Lidar a ProRaw. Lidar je něco, co vám vezme dech, ač to vlastně s focením příliš nesouvisí: je to “čtvrté oko” iPhonu, tedy 3D skener, který dokáže pomocí aplikací s neuvěřitelnou přesností a elegancí mapovat třírozměrný prostor kolem nás. Víc najdete v článku níže, rozhodně vyzkoušejte. Stejně jako možnost fotit do “velkých zdrojových” raw souborů, zda zvaných ProRaw. Obě tyto “vychytávky” už byly i v iPhonech 12 Pro, ale tady jsou zase o kousek dál.

– V čem mě iPhone 13 Pro nezaujal? V makru. V přehledu najdete též článek o makru, co je jedna z hodně “oficiálně vzývaných” novinek. Případně vám ušetřím čas: tohle mě trochu zklamalo, ano, fotit se dá zblízka, ale k pravému makru to má opravdu daleko.

Koupit iPhone 13 Pro, nebo se držet starších modelů?

V minulých letech jsem byl spokojeným majitelem iPhonu 6, X, 11 Pro, nyní jsem tedy přesedlal na iPhone 13 Pro… Inu, když se tím živím, měl bych mít poslední model. Jak už ale zaznělo, není to rozhodně povinnost, i předchozí modely dokáží nabídnou skvělé výkony za rozumnější cenu.

Na stranu druhou ale platí: v celkovém součtu se jedná o stroj opravdu povedený, který – zejména díky výše zmíněným vlastnostem – otevírá nové etapy “hraní si” s iPhony a mobilními telefony obecně.

iPhone 13 Pro – přehled článků

 

Jak fotit iPhonem pohyb hvězd (návod + video)

Má smysl fotit iPhonem pohyb hvězd? Ano! Jde to snadno, stačí aplikace za pár desítek korun a stativ. A výsledky ...

Fotografické styly a iPhone 13: nenápadná zbraň

iPhone 13 mají ve všech svých verzích nenápadnou, přehlíženou, ale hodně důležitou funkci: fotografické styly. Přímo při focení dokáží díky ...
iPhone 13 Pro a Lidar radar Polycam

Lidar a iPhone 13 Pro: zkuste dechberoucí 3D skener

Máte iPhone 13 Pro? A Lidar, 3D skener, jste již zkoušeli? Pokud ne, všeho nechce a hned začněte experimentovat - ...
iPhone 13 Pro makro

iPhone 13 Pro a makro – jak se vyhnout zklamání

iPhone 13 Pro (a Max) má zcela nový makro režim, který s trochou snahy dokáže nabídnout zajímavé fotky a otevřít ...
iPhone a ProRaw

Má na iPhonu smysl fotit do raw? iPhone 13 Pro a ProRAW

Má smysl na iPhonech používat Apple ProRAW? Tedy ty velké zdrojové soubory patřící spíše do světa tradičního focení? Ano, protože ...
Iphone 13 pro recenze

Recenze: iPhone 13 Pro v rukách fotografa – přehled funkcí

Jaký je iPhone 13 Pro? Jak zásadní jsou pro focení a filmování jeho nové funkce? A posouvá vše někam dál, ...
iPhone portrét

Nejlepší iPhone pro focení? Klidně starší, ale rozhodně Pro

Jak vybrat nejlepší iPhone? Které funkce foťáku jsou u iPhonu klíčové? A nad čím naopak můžeme mávnout rukou? Zde je ...
Reklama

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*