Nikon 1 V3 – recenze: plavba středním proudem

Nikon 1 V3 má na mapě fotoaparátů důležité místo: pro Nikon je to vlajková loď kategorie s rychle rostoucím významem i trhem: kategorie malých, skladných a kvalitou se zrcadlovkami srovnatelných kompaktů a bezzrcadlovek. Moje dojmy byly příjemné, nikoliv však dechberoucí, jak jsem očekával – zkrátka tato vlajková loď pluje v poklidných vodách „středního proudu“.

Nikon 1 V3
V příznivých podmínkách odvádí Nikon 1 V3 dobrou práci… (Testovací foto bez úprav – plnou velikost zobrazíte kliknutím…)

Nikon 1 V3 jsem ve své pátrání po skvělých strojích nemohl vypustit – pokud jste zahlédli i jiné recenze na tomto webu, jako fotografa věčně vláčejícího neskladné zrcadlovky, mě mimořádně zajímá právě tato kategorie malých foťáčků odvádějících skvělou práci.

A půl roku testování mě přes původní obavy „tradicionalisty“ utvrdilo v tom, že technologie (tedy kvalita) malých fotoaparátů jde vpřed opravdu rychleji, než si zrcadlovkáři uvědomují.

A na Nikon 1 V3 jsem se hodně těšil, protože mi nemohly uniknout zprávy různých světových serverů o omluvě Nikonu, že prodeje této bezzrcadlovky jsou tak vysoké, že ji nestíhají vyrábět a dodávat zájemcům (omluva zde  – ehm, v japonštině…)

Nikon 1 V3 – skvělé ovládání, ale…

Nikon 1 V3
Nikon 1 V3 se opravdu skvěle ovládá a má velikost „tak akorát“. Foto: Nikon.com

První pohled byl též výborný – ovládání této bezzrcadlovky s výměnným objektivem je mimořádně příjemné.

K mému „workflow“ patří neustále upravování hodnot ISO, což u Nikonu 1 V3 jde dělat opravdu příjemně a rychle pomocí otočného (a zároveň mačkacího) funkčního kolečka Fn2.
Nezbytné tlačítko AE-L jest též přítomno a dobře použitelné… (Jeho absence mě hodně chyběla u srovnatelného Canonu G1 x mark ii).

V podobných situacích je možné opravdu čekat výsledky téměř nerozeznatelné od zrcadlovky. (Testovací neupravená fotografie - plnou velikost zobrazíte kliknutím.)
V podobných situacích je možné opravdu čekat výsledky téměř nerozeznatelné od zrcadlovky. (Testovací neupravená fotografie – plnou velikost zobrazíte kliknutím.)

Ale pojďme se teď podívat na to zásadní (byť vždy hodně subjektivní), tedy k obrazové kvalitě, tedy otázce „jak ten foťák fotí?!“. Fotí dobře.

Ale v kontextu ostatních foťáků této produktové i cenové kategorie se prostě nedá říct, že fotí fantasticky.
Podrobil jsem ho několikadennímu testování na běžných rodinných výletech.

Nikon 1 V3 měl možná trochu „smůlu“, že jsem ho zkoušel paralelně s opravdu skvělou „začátečnickou“ zrcadlovkou Nikon D3300.

Najdete v e-shopech
od
Nu a s kvalitou fotografií z této zrcadlovky se Nikon 1 prostě měřit nemůže – a to už je dnes téměř povinnost pro malé fotoaparáty vyšších cenových kategorií. Navíc tato zrcadlovka nyní (léto 2014) stojí v základním setu o třetinu méně (!!) než základní set těla plus objektiv Nikonu 1 V3.

Nikon 1 V3 válčí s těžkou konkurencí

Nikon 1 V3
Podobné obrázky by – řekl bych – měl fotoaparát za 20 000 korun zvládnout lépe. Byť je podvečer a ISO mám nastavené na 1600. (Testovací neupravená fotografie – plnou velikost zobrazíte kliknutím.)

A přiznávám, Nikon 1 měl zrovna velkou konkurenci: testoval jsem ho po sérii jiných opravdu skvělých „malých foťáků“: například mě nadchl Nikon Coolpix A i  Sony RX100 III, na OIympus OM-D E-M10 a jeho elektronický hledáček jsem zase vzpomínal při pohledu do (samostatně prodávaného) hledáčku, který jaksi podivně šumí.
Ne, ne, nechci Nikon 1 V3 „shodit“, dokonce si ani netroufnu vám ho rozmlouvat. Je opravdu dobrý, má ale – dle mého poměrně objektivní – hendikep, že kolem je v podobných kategoriích pár konkurentů, kteří jsou vždy o chlup lepší.  Poklidné vody středního proudu jsou prostě pro vlajkovou loď málo.

Nikon 1 V3  – Co mě potěšilo:

Podvečerní světlo, zářivé barvy, to se Nikonu líbí... (Testovací neupravená fotografie - plnou velikost zobrazíte kliknutím.)
Podvečerní světlo, zářivé barvy, to se Nikonu líbí… (Testovací neupravená fotografie – plnou velikost zobrazíte kliknutím.)

Výborné ovládání
Nikon 1 V3 patří – co se ovladatelnosti týče – opravdu ke špičce – „čudlíky“, bez nichž se středně pokročilý nadšenec neobejde (rychlé změny ISO, zámek expozice AE-L..), jsou opravdu dobře promyšlené a snadno ovladatelné.

Ideální rozměry
Tento Nikon má zkrátka povedený design – což neplatí zdaleka o všech malých fotoaparátech srovnatelné kategorie. A ideální má i rozměry: není to „ultrakapesní“, a tedy špatně ovladatelný kompakt, a je pořád ještě slušně skladný.

Výklopný displej
Nu ano, dříve jsem výklopný displej považoval za zbytečnou hračičku, ale čím dál tím více uznávám, že pro tento typ foťáků je opravdu šikovný.

Nikon 1 V3  – Na co pozor:

Nikon 1 V3 je dobrý, ale v jeho ceně se dá najít několik konkurentů, kteří podobné scény zvládnou v obrazové kvalitě lépe. Jen o trochu lépe, ale i to se počítá. (Testovací neupravená fotografie - plnou velikost zobrazíte kliknutím.)
Nikon 1 V3 je dobrý, ale v jeho ceně se dá najít několik konkurentů, kteří podobné scény zvládnou v obrazové kvalitě lépe. Jen o trochu lépe, ale i to se počítá. (Testovací neupravená fotografie – plnou velikost zobrazíte kliknutím.)

Obrazová kvalita není dechberoucí
Jak už jsem zmínil v předchozím textu, můj subjektivní soud zní: čekal bych trochu víc. Jistě, při běžném focení v dobrém světle jsou výsledky velmi dobré, ale v horších podmínkách už zkrátka kvalita viditelně ubývá.

Šum naskakuje relativně rychle
I v případně šumu bych konstatoval: čekal bych více, opatrnost a obavy z nižší kvality je podle mých testů nezbytná už při hodnotě 3200.

Poměr cena výkon není ideální
Tento web se snaží objevovat „skryté poklady“ za rozumné peníze, tedy zkoumat ideální poměr cena výkon. Cena 24 000 kč (léto 2014) za tělo + objektiv se ovšem do rozumného poměru cena výkon prostě nevleze.  Za to už pořídíte opravdu skvělou zrcadlovku, případně i s dvěma objektivy.

Jaký foťák koupit právě dnes?
Čtěte aktuální přehled ZDE

Nikon 1 V3- aktuální cena
Není v mých silách monitorovat změny v ceně tohoto foťáku, tedy sem dávám automaticky generovaný přehled z webu Heuréka.

Nikon 1 V3 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>


(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Nikon mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)

Další (neupravené) fotografie z testu Nikonu 1 V3:

Katalogové shrnutí recenze

Nikon 1 V3

Hodnocení: 7/10
Shrnutí recenze: Před pár lety by byl hvězdou, ale nyní v mnoha směrech nestačí na konkurenci (vždy jen o malý kousek, ale i to se počítá...). Datum: 4. srpna 2014

Je tu jeden komentář

  1. Jan Libich

    Když Nikon nabídl řadu J a V, vypadalo to zajímavě, středně velký čip, kompaktní velikost a vysoká rychlost a přijatelná ergonomie ovládání na tak malé tělo, ale pak se ukázalo, že je to takové nijaké, za danou cenu se dalo koupit levná zrcadlovka i se seťákem nebo mnohem kvalitnější kompakt. Takže pro koho ten foťák je? Postupné zlepšování však způsobilo vyšší cenu a když klesna na snesitelnou úroveň, třeba u J verze cena klesala až k 5 000 Kč, to je dnes běžné i u APS-C zrcadlovek, takže tato řada přestává mít smysl a 23 000 Kč je nesmysl úplně.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Reklama