Jak fotí POCO F7 Ultra? Co čekat od fotografií z mobilu, který stojí tak trochu stranou pozornosti? Přiznávám, nikdy jsem žádné Poco netestoval, tedy jsem si nejnovější model vypůjčil a vyrazil testovat do jižních Čech a do Krkonoš.
Pro koho vlastně je Poco F7 Ultra?
Pro koho je vlastně tento mobil? Zcela otevřeně přiznávám, že tenhle test byl mým prvním setkáním s touhle značkou. Ale ptalo se mě na něj stále více lidí, tak jsem se rozhodl ho vyzkoušet.
Co je o těchto mobilech dobré vědět? Poco je značka patřící Xiaomi, z čehož vyplývá i určité přesné “usazení” do portfolia této firmy. Tradičně po mnoho let nabízí relativně solidní hardwarové vybavení za dobré ceny – z čehož plyne i to, že má své pevné místo v kapsách milovníků hraní her na mobilech.
U modelu POCO F7 Ultra ovšem trochu neplatí ten základní bod o dostupných cenách – v tuto chvíli stojí verze s vyšší pamětí zhruba 19 000 Kč. Lákadlem je nicméně hardwarová výbava včetně Snapdragonu 8 Elite, specializovaný grafický čip a kvalitní displej pro hraní her. Oficiální tisková zpráva o tomto modelu je de facto předlouhým výčtem toho, proč se bude hráčům opravdu hodně líbit. Do toho se ovšem nechci pouštět, protože se v tom moc nevyznám.
Pro mě tedy byla zásadní jediná otázka, kterou jsem párkrát dostal: když se někdo pro toto Poco rozhodne, jak budou dopadat fotky a video? Tedy jsem si POCO F7 Ultra půjčil, dal do kapsy a vyrazil na kole na Třeboňsko a potom na deštivý přechod Krkonoš.
Video: Jak fotí POCO F7 Ultra – HDR video v 4K
POCO F7 Ultra – fotoaparát / specifikace
Nejprve se pojďme podívat, jakou výbavu fotoaparátu tento mobil vlastně nabízí. Zde je tedy přehled toho, jaké snímače a objektivy zde máme k dispozici:
Poco F7 Ultra – fotoaparát: Objektivy a snímače | |
Hlavní kamera | 24 mm, 50 Mpx f/1.6, OIS snímač Light Fusion 800 velikost snímače 1/1.55″ 2.0 μm 4-in-1 Super Pixel |
Teleobjektiv | 60mm, 50 Mpx f/2.0, OIS 2.5 x optický zoom |
Ultraširokoúhlý objektiv | 15 mm, 32 Mpx f/2.2, 120° FOV |
Přední kamera | 24 mm, 32 Mpx f/2 |
Co z této výbavy plyne?
Pro Poco je to logicky nejlepší výbava v historii této značky – tedy trojice objektivů od ultraširokoúhlého, přes hlavní po teleobjektiv s 2.5 x optickým zoomem. Což je vlastně to zásadní: pokud budeme tuhle značku vnímat jako tak trochu specifický svět mířící na skupinu svých věrných fanoušků, logika vzkazu od Xiaomi je prostá: zde máte to nejlepší, co jsme kdy do Poco dali.
Klíčový je samozřejmě objektiv hlavní, má 50 Mpx a je osazen snímačem Light Fusion 800, který byl už například v loňském modelu POCO F6 Pro. V kombinaci s již zmíněným Snapdragonem 8 Elite odvádí solidní práci. Byť ano, je fyzicky menší než například u modelů á la Xiaomi 15 (recenze zde), o Xiaomi 15 Ultra (recenze zde) nemluvě, to už je opravdu zcela jiný vesmír.
Zásadní je i teleobjektiv s 50 Mpx a zhruba 60mm. Ten se opravdu hodně hodí nejen na přibližování, ale třeba i pro fotografování detailů, což patří k oblastem, které se mi při testování opravdu líbily.
Třetím objektivem je logicky objektiv ultraširokoúhlý – ten má “jen” 32 Mpx, ale důležité je zmínit, že zatímco u předchozích dvou jsou výsledné fotky tradičně o velikosti 12 Mpx, zde v běžném provozu dostaneme jen 8 Mpx. Což může být už trochu málo pro zobrazení na kvalitnějších displejích. Je však možné zapnout snímání do plného rozlišení (viz dále), tedy 32 Mpx, což se občas hodí.
Na rozdíl například od mobilů řady Xiaomi 14T se zde na hardwaru i softwaru nepodílí Leica, tedy nemůžeme čekat objektiv “polepený” symbolem této slavné značky, ani sofistikovaný systém filtrů a stylů. (Byť základní a vcelku solidní filtry najdeme samozřejmě i zde.)
Video nabízí až 8K, což je ale obecně (nejen u tohoto mobilu) spíš na hraní – v praxi se ale hodí na zcela běžných 60 snímků za vteřinu v 4K. A zapnout je možné i točení do HDR10+, jednoho z možných formátů budoucnosti. Zahlédnout ho můžete v ukázkovém videu.
Je zde samozřejmě tradiční mix dalších funkcí, které nezklamou. Velmi slušný portrétní mód, noční režim a další doplňkové funkce v režimu PRO – vše, co nás dříve překvapovalo, ale nyní už je standardem.
POCO F7 Ultra a focení – co se mi líbilo
Výkony jsou obecně velmi solidní – zásadní shrnutí této recenze se dá dle mého říct velmi stručně. POCO F7 Ultra je model specifický tím, že rozhodně není “tradičně” levný a klíčová otázka pro připomenutí zní: Pokud si toto Poco koupím kvůli (například) hraní her, budu spokojený s fotkami? A ona klíčová odpověď zní: ano, mobil jako celek odvádí ve focení velmi solidní výkony. (Pokud by ale otázka zněla: Chci si koupit mobil na rodinné focení a občas si zahrát nějakou hru, pak bych patrně hledal jinde: třeba právě v řadě Xiaomi 14T nebo samozřejmě řadách vyšších).
Hlavní snímač odvádí velmi dobrou práci – testoval jsem jako vždy několik týdnů v různých podmínkách a situacích, a to v chladném a pršlavém jaru roku 2025. Což je nesnadná výzva pro jakýkoliv mobil i foťák, protože, marná sláva, když není hezké světlo, fotí se špatně. Ale jak můžete posoudit z ukázkových fotek na této stránce i v doprovodném videu, dopadlo to dobře.
Fotkám pomáhá špičkový procesor i displej. Jak známo, fotky se nám často líbí podle toho, na čem se na ně díváme. A kdo čeká, že špičkový “herní” displej a výkonné systémy pomohou, zklamán rozhodně nebude.
Pro rychlý dojem doporučuji podívat se na doprovodné video – u videorecenze jsem se rozhodl sestříhat ji v HDR. Jinými slovy, pokud se na video budete dívat na kvalitním displeji mobilu, počítače nebo televize, uvidíte fotky ve velmi podobné (až stejné) kvalitě, jako je vidím já při testu: mraky budou svítit, světla budou dokonale bílé, stíny nezalité černí atp. (Zatímco při prohlížení na webu to z technických důvodů bude vždy trochu, případně výrazně, nudnější).
Silnou stránkou je teleobjektiv, který “umí” i velmi hezké detaily a makro fotky, viz ukázky zde na stránce i ve videu. Osobně právě to považuji za jednu z nejsilnějších stránek tohoto mobilu. Rozhodně škoda nevyzkoušet!
Hodí se i možnost focení do plného rozlišení, tedy do 50 Mpx, případně do 32 Mpx u ultraširokoúhlého snímače/objektivu – tam se to, popravdě řečeno, hodí poměrně výrazně pro zachování detailní kresby.
Digitálního zoomu se není třeba bát. Jako obvykle jsem testoval i zoomování. Maximálně je možné vše přitáhnout až na 60x násobné přiblížení, což už samozřejmě smysl nedává. Ale menší hodnoty jsou překvapivě použitelné.
Video v HDR10+ je opravdu působivé – ano, baví mě hrát si s HDR (a řešit technologický chyták, jak vám ukázat to, co při recenzi vidím já, ale weby i obyčejná videa na YouTube to ukázat neumí). A proto mi přišla hodně cenná možnost točit do HDR10+, kdy vše vážně “svítí”.
POCO F7 Ultra a focení – na co pozor
Je to specializovaný mobil – focení je tedy doplněk. Tohle není výtka ani kritika, jen konstatování, které tu už zaznělo výše. Tedy: Poco F7 Ultra není univerzální fotomobil, je to specializovaný model s parametry mířícími na určitou cílovou skupinu. Jako doplněk k této misi je fotoaparát nesporně solidní variantou, která nezklame ani náročnější uživatele. Není to však mobil, který by (s ohledem na cenu) dával větší smysl pro obecné použití – na způsob rodina, cestování atp.
Chybí zde Leica – uživatelé Xiaomi si, přece jen, v posledních letech zvykli, že “skoro vše” je Leica. Jak moc významný je dopad této německé firmy v reálném životě, to je předmětem velkých debat. Ale když už si jednou zvyknete, tak tu prostě trochu chybí (v hardwaru i softwaru, tedy filtrech a stylech).
Ultraširokoúhlému objektivu by slušelo vyšší defaultní rozlišení – jak už jsem zmínil, tento snímač má sice k dispozici 32 Mpx, ale výsledné fotky mají jen 8 Mpx, což je v době stále kvalitnějších displejů občas trochu málo. Je to drobnost, kterou jde vyřešit přepnutím do plného rozlišení, což však není ideální.
Zpracování obrazu občas trochu zaváhá – ač jsem byl obecně spokojený, algoritmy občas trochu tápou při zpracování obrazu: několikrát se mi stalo, že jsem musel velmi pečlivě ladit výslednou expozici (tedy to, jak je fotka “světlá” nebo “tmavá”). Což ale, dodejme rychle, nemusí nic moc znamenat – mobil jsem tradičně testoval nedlouho poté, co se objevil na trhu. Podobné drobnosti obvykle v řádu týdnů nebo měsíců opraví aktualizace.
Pro obecné využití je konkurence nemalá – pro obecné fotografické využití je konkurence opravdu velká, od nižší střední třídy á la Xiaomi 14T po třeba Samsung S25. Ale jak už jsem zmínil, tohle prostě není mobil pro obecné využití.
POCO F7 Ultra – shrnutí ve dvou větách
Poco F7 Ultra je specializovaný mobil, který na poměry i zaměření této značky nabízí velmi dobrou fotografickou výbavu. Ta rozhodně nezklame ani náročnější uživatele, vždy však bude spíš doplňkem a konkurence “univerzálnějších” mobilů je a bude poměrně zásadní.
POCO F7 Ultra – další fotografie z testu
Shrnutí recenze
Recenze POCO F7 Ultra
Poco F7 Ultra je specializovaný mobil, který na poměry i zaměření této značky nabízí velmi dobrou fotografickou výbavu. Ta rozhodně nezklame ani náročnější uživatele, vždy však bude spíš doplňkem a konkurence “univerzálnějších” mobilů je a bude poměrně zásadní.
7.6
Pros
- velmi solidní fotografické výstupy
- podpora špičkových hardwarových systémů
- dobrý mix funkcí: od detailů po video v HDR
Cons
- jde o specializovaný mobil, focení je doplněk
- zpracování obrazu občas zaváhá
- konkurence je nemalá (z hlediska focení)