Canon G7 X Mark II – další “nejlepší kompakt na světě” (recenze)

Canon G7 X Mark II se dá definovat snadno: je to prostě opravdu skvělý kompakt – tedy špička stále důležitější kategorie foťáků, které se dají schovat do kapsy. Pro milovníky tradičních zrcadlovek bude možná opravdu překvapující, co všechno navzdory poměrně malému čipu zvládne a to vše za (více méně) rozumnou cenu.

Ještě před pár lety by podobná debata drtivé většině fotografů nedávala smysl – proč se vůbec, zněla by otázka, zabývat nějakým kompaktem, kompakt přece nikdy nemůže dohnat “solidní” foťáky!

Jenže už to neplatí: Canon G7 X Mark II patří k těm stále jen několika málo foťákům na světě, které posunují hranice a které dokáží v šikovných rukách za dobrých podmínek (a bez maximalistických ambicí) opravdu reálně konkurovat zrcadlovkám…

Canon G7 X Mark II fotí opravdu dobře

Hotel Larimar
Canon G7 X je sice kompakt s poměrně malým čipem, dokáže toho však hodně. Zde slavný rakouský hotel Larimar. Fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Nejlepší charakteristikou Canonu G7 X Mark II jsou ukázkové fotky na této stránce – zkoušel jsem ho cca pět dní v kuse, dvě hodiny v mé oblíbené Dendrologické zahradě Průhonice, pak pár dní v mém též oblíbeném hotelu Larimar v rakouském Stergerbachu (kterému tímto děkuji)…

Zkrátka, ty fotky mě opravdu potěšily – připomeňme, že jde o tzv. jednopalcový snímač, tedy snímač výrazně menší než mají začátečnické zrcadlovky a bezzrcadlovky. Jejich APS-C čipy mají zhruba třikrát větší plochu (a pořád více méně platí, že čím větší plocha snímače, tím snáze se z něj vymáčkne něco dobrého…)…

Dendrologická zahrada Průhonice
Rozmazávat pozadí, to foťák umí… Fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Testoval jsem v opravdu různých podmínkách, od jemného světla, přes plné slunce po mlhu nad wellnessovými bazény a byl opravdu mile překvapen… Prostě to funguje a v obrazové kvalitě jsem nenašel žádnou opravdu zásadní slabinu…

Samozřejmě platí to, co dobře znají třeba majitelé iPhonů – v dobrém světle stroj fotí výborně, ale když je světla méně, tam už je to frajeření trochu těžší. Tedy například v nočních záběrech zkrátka nemůžeme čekat tolik detailů jako by dokázala i obyčejná zrcadlovka. Což nemění nic na tom, že výsledky jsou opravdu velmi dobré i po setmění.

Hotel Larimar
Jemné světlo a pastelové barvy, to se nedá pokazit… Fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Jinými slovy – pořád to je kompakt s nevelkými čipem, a ve složitých světelných podmínkách po něm není možné chtít zázraky… V šikovných rukou ovšem splní i poměrně náročné “úkoly” – včetně velmi slušných výsledků při cestovatelském focení…

Čip, dodejme ještě, má rozlišení přes 20MP, což je sice do značné míry reklamní trik, ale kresba opravdu není špatná ani při detailním přiblížení. Šum je snesitelný i při poměrně vysokých hodnotách ISO, tedy foťáku ono čarování s pixely odpusťme… (Proč čarování? Zákazníci chtějí více pixelů, protože žijí v mylné představě, že čím více pixelů, tím lepší fotka, což ovšem obvykle neplatí…)

Canon G7 X Mark II, tedy 2. generace

Nafukování balónu
Na kompakt dobré, co myslíte? Aneb nafukování balónu při úsvitu… Fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Kam vlastně tenhle foťák celým jménem zvaný Canon PowerShot G7 X Mark II zařadit? A pro koho vlastně je?

Někdo chce prostě pořádný foťák za rozumné peníze a skončí (rozumně) u zrcadlovky, jiný se nechce vláčet se zrcadlovkou, a skončí u něčeho malého dobrého, tedy bezzrcadlovky, která ovšem stále není kapesní…. No a třetí, poměrně nevelkou, kategorií je plnění požadavku: chci něco malého, skvělého, ale opravdu kapesního (do kapsy u džín, nebo alespoň do mírně větší kapsy u bundy).

Canon Powershot G7 X Mark II FSL
Canon Powershot G7 X Mark II je malý a opravdu šikovný… Foto: Canon.cz

Prvním velkým průkopníkem této kategorie se stala firma Sony se svojí skvělou řadou Sony RX 100… Právě model Sony RX100 iii mi bez nadsázky v létě 2014 tuto kategorii “otevřel” (recenze zde), následovat ještě vymakanější model Sony RX100 iv (recenze zde)…

Canon kontroval modelem velmi podobným, tedy první generací foťáku Canon G7 X (rychlá recenze zde)…

A skoro bych si tipl, že kdokoliv, kdo začne přemýšlet o této kategorii, bude si pokládat otázku: kterou z těchto čtyř variant zvolit? Pojďme ji tedy prozkoumat.

Dendrologická zahrada Průhonice
Vejde se do kapsy – a to se prostě hodí… Fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Nejprve tedy první otázka: jak dramaticky je Canon G7 X Mark II lepší než jeho předchůdce první generace? Odpovědět není snadné – celkově je samozřejmě druhá generace (to je to tajuplné “mark ii) vychytanější a výkonější: zbrusu nový procesor nabízí opravdu lepší výkony nejen ve zpracování fotek, ale i třeba v ostření a sériovém snímáním…

Rozdíl v ceně není dramatický, tedy pokud to půjde, asi bych opravdu doporučil sáhnout po nové verzi, v tomto případně je opravdu lepší mít tu hračku opravdu nejnovější….

Canon G7 X Mark II. versus Sony RX100 iv

Balón Larimar
Při vzduchoplavbě se šetření místem hodí… Fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Druhá otázka zní: a jak je na tom Canon G7 X II ve srovnání se Sony RX100? Tady už je to trochu těžší – pro Sony mluví jeden opravdu zásadní argument: má hledáček (a to verze 3 i 4, byť opravdu použitelný je až v té verzi poslední, tedy čtvrté).

A ano, hledáček se prostě opravdu hodí – a pro toho, komu leze na nervy hledění na zadní displej, to je minus poměrně zásadní. (Mně vadilo, ale nějak si zvykám).

Canon G7 X Mark II hledáček nemá, ale při mých testech se to dalo vydržet (byť ano, když svítí slunce, není vidět skoro nic).

Balance Hotel Stegersbach
Na cestování je to ideální stroj… Fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Pro Canon naproti tomu mluví rozsah zoomu, který je velmi slušných 24-100 mm (v přepočtu na kinofilm), u Sony jen 24-70 mm a těch 30 mm rozdílu se docela zásadně hodí, když už prostě potřebujete zoomovat, u Canonu dohlédnete dál.

K čemuž dodejme, že světelnost objektivu je též velmi slušná: 1,8-2,8, tedy ano, pokud toužíte “zrcadlovkově” rozmazávat pozadí, tahle kapesní hračka Vám to umožní vcelku slušně (viz obrázky).

Ale pak je tu ještě jeden poměrně zásadní faktor mluvící pro Canon, a to je cena. Sony RX100 iv se původně prodával za více než 30 000 korun, což byla cena nepoužitelná, či spíše absurdní. V době psaní toho článku (duben 2016) už je to “jen” 28 000 Kč, což je ale pořád o cca 10 000 více než u Canonu G7 X Mark II (ten se začal prodávat za zhruba 17 000 korun).

Zkrátka: ta cena je opravdu vcelku velmi rozumná – byť volba mezi modely už pak bude záležet na individuálních preferencích…

Mimochodem: ač to nikdy nikdo nepřiznal oficiálně, čip v této řadě Canonů dodává podle zasvěcených komentářů též Sony (stejně jako například iPhonům), což možná není špatné zařadit do úvah.

Canon G7 Mark II se dobře ovládá

Při focení sportu se rychlost hodí - i rychlé sekvenční snímání... Fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.
Při focení sportu se rychlost hodí – i rychlé sekvenční snímání… Fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Canon G7 Mark II mi byl vcelku sympatický i svým ovládáním – líbila se mi rychlá a snadná možnost “připínat” klíčové funkce na “otočné” kolečko u objektivu. Tedy opět platí, že v šikovných rukách je opravdu možné nastavit vše přesně dle přání a požadavků majitele. A poměrně rychle reagovat na dění kolem…

Rychlost je ostatně jedním z prvků, které Canon při vypouštění tohoto foťáku do světa hodně zdůrazňoval… V sériovém snímání je dle oficiálních specifikací schopen zvládnout až osm snímků za vteřinu, čemuž se snad i dá věřit…

Právě sériové snímání mi nicméně dost lezlo na nervy – u zrcadlovek funguje tak, že i při něm lze vyfotit jednu jedinou fotku a mít tedy plnou kontrolu.

Nastavit se toho dá poměrně hodně - přesně dle přání majitele... Foto: Canon.cz
Nastavit se toho dá poměrně hodně – přesně dle přání majitele… Foto: Canon.cz

Tady mi to ale prostě nešlo – při zmáčknutí spouště při zapnutém sériovém snímání se vždy foťák choval trochu jako kulomet a fotky udělal nejméně dvě. Ale třeba to chce více cviku…

Podobně pohotové je ostření, které je zcela dostačující pro většinu situací při rodinném a cestovatelském focení (byť hned u prvních fotkách trochu bojovat s ostřením na bílé květy třešní)… Zkrátka: na kompakt opravdu dobré…

A samozřejmě, velmi dobře funguje i to, co se stále více stává nutnou součástí podobných foťáků: rychlé wi-fi připojení na chytrý telefon (pro pohotové sdílení na sociální sítě).

Shrnutí ve dvou větách

Canon G7 X Mark II je v danou chvíli jedním z několika mála foťáků na světě, které se vlezou do kapsy, a přece “umí” skvělé fotky srovnatelné se zrcadlovkou. Při porovnávání s konkurencí (Sony) citelně chybí hledáček, ale cena je v zásadě rozumná, tedy je to opravdu zajímavý kousek.

Canon G7X mark ii – cena

Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

CANON PowerShot G7 X Mark II lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

 

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Canon mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)

Jaký foťák koupit právě dnes?
Čtěte aktuální přehled ZDE

Další fotografie z testu:

I fotky z galerie lze zobrazit v plné velikosti, jen je třeba najít v levém rohu jméno fotky (třeba DSCF3266) a v prohlížeči zobrazit ve tvaru http://www.fotoguru.cz/files/DSCF3266.jpg.

Na kompakt dobré, co myslíte? Aneb nafukování balónu za úsvitu... Fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

 

Shrnutí recenze:

Canon G7 X Mark II

Canon G7 X Mark II je v danou chvíli jedním z několika mála foťáků na světě, které se vlezou do kapsy, a přece “umí” skvělé fotky srovnatelné se zrcadlovkou. Při porovnávání s konkurencí (Sony) citelně chybí hledáček, ale cena je v zásadě rozumná, tedy je to opravdu zajímavý kousek.

Hodnocení redakce:
8

Pros

 • výborná obrazová kvalita srovnatelná v dobrých podmínkách se zrcadlovkami
 • světelný objektiv umožňující “rozmazávat pozadí”, slušný zoom
 • propracované ovládání nabízející pokročilé možnosti individuálního nastavení
 • rozumný poměr cena/výkon (zejména ve srovnání s konkurencí)

Cons

 • nemá hledáček (na rozdíl od konkurence), a ten by se opravdu hodil
 • sériové snímání funguje jako kulomet - je příliš citlivé
Reklama

80 komentářů

 1. Jan Libich

  Tyhle maločipové světelné kompakty jsou fajn, že se vejdou do kapsy a jsou celkem pohotové, proti je malá výdrž na baterie, absence hledáčku, trochu horší ergonomie a menší možnosti nastavení clony a citlivosti, takže jsou témata, na která se nehodí. Je fakt, že i stará C-5050 měla 1,8-2,6 a na svou dobu fotila krásně, i když obrazově ji C-5060 předčila, měla větší zoom a byla širokoúhlá, ale už ne tak světelná, pak jsem měl Benq G1, sice krásná světelnost, výborná cena, ale obrazově to byla bída, špatně to ostřilo, dynamický rozsah žalostný a tak fotky nestály za moc. Canon ale umí udělat G kompakty kvalitně a tento k nim patří, ale je fakt, že za tyhle ceny jsou opravdu levné bezzrcadlovky celkem malé s pan cake objektivy i s dvěma objektivy nebo více, takže je to těžká volba.

 2. Zdravim,

  Rozhoduji se mezi Canon G7 X M II a Sony RX100 IV. U Canonu si hodně uživatelů stěžuje na výdrž batere, u Sony zase výdrž vyzdvihují, jak velký ten rozdíl je? Dá se odhadnout kolik snímků lze s jednotlivými fotoaparáty na jedno nabití udělat?
  Pro Canon zase hovoří lepší zoom. Je ten rozdíl v praxi výrazný? Lze nalézt fotky, kde by to bylo možné porovnat? Díky

  • martin grygar

   aktuálně jsem testoval, canon je na poloviční výdrži, reálně min 70-120 fotek
   vybíjí se opravdu rychle, podle mě to dělá stabilizace, pořád v něm něco klape 🙂

 3. Dobrý den,
  již několik let používám svoji oblíbenou zrcadlovku Nikon D 7000 v kombinaci s iPhonem SE.
  Jelikož jako většina fotografů zjištuji , že nosit sebou zrcadlovku a několik objektivů není zrovna moc pohodlné, zvažuji nákup některého menšího kompaktu. Podle této recenze by to mohla být správná volba , ale napadá mě otázka : Stojí ten rozdíl mezi fotografií z iPhonu a Canonu G7 X Mark II za těch 15 000 kč na kterých se tento model stále drží ?

 4. Ctibor Kánský

  Děkuji za recenzi. Musím říct, že jsem ji četl několikrát a vedla k tomu, že jsem si foťáček pořídil. Používám ho asi 3 měsíce, ale ne každodenně. Navíc ho ještě střídám se stařičkým APS-C foťákem Samsung NX11 a mobilem HUAWEI P10 lite. Ale jsem spokojený a moje zkušenosti se dosti kryjí jak s recenzí, tak s postřehy některých majitelů. Jen pár vlastních postřehů:
  – při plném zoomu a focení na krátkou vzdálenost (například květiny), na hranici zaostřovací vzdálenosti se mu nechce příliš ostřit. Chvíli trvá, než mu domluvím, většinou zaostřením na něco „pod nohama“ 🙂 Někdy také pomůže přezoomování do digitálního zoomu, pak se také chytne a při návratu do optického už zaostření drží. V automatickém režimu se tak na nohy nestaví, ale v režimu „A“ opravdu ano. Možná je ale tento problém také o tom, že jsem často fotil žluté květy a se žlutou má problém snad každý foťák :-))
  – zkoušel jsem režim „noční snímek z ruky“ a, občas některé fotky vycházejí překvapivě dobře.
  – digitální zoom nemám rád, ale tady jsem byl také příjemně překvapený. Ale záleží na motivu snímku. Je to taková „možnost poslední záchrany“ jak něco vyfotit. Udělal jsem pár takovývh fotek při koncertu, kdy už více světla dávaly reflektory na pódiu, než obloha a některé považuji za příjemně povedené. Při zvětšení fotky focené digitálním zoomem je na stejnorodých plochách vidět zvláštní struktura, která vypadá podobně, jako když se za času focení na film vyvolal citlivý film v hodně teplé vývojce.
  – někdo tu psal o drhnutí kroužku. Mně se zdá tak akorát, je „jen“ odolný vůči nechtěnému pootočení.
  – musel jsem se naučit držet foťák tam kde se držet má. Dotykový displej je prevít.
  – hledáček mi i po třech měsících stále chybí. Ale skladnost a váha je dostatečný argument. Při výletech jsem vždy nosil bezzrcadlovku NX11 s pancake pevnou třicítkou, to byla nejmenší a nejskladnější varianta. Posledně už jsem měl s sebou jenom tohoto Canona.
  – je fakt, že je dost případů, kdy i 7 let staré „bezzrcadlo“ Samsung NX11 udělá lepší fotku než tento kompakt. Ale obecně si myslím, že je to z mnoha důvodů dobrá volba. Věřím, že SONY RX100 IV je ještě lepší, ale nevím, jestli to platí také pro poměr cena – výkon.

 5. Dobrý den, uvažuji o koupi kompaktu na takové to domácí focecí všeho, výlety ,krajina, oslavy. Bylo mi doporučeno abych se zaměřil na co největší velikost clonového čísla. Tento kompakt G7X markII má jen f2.8, je to dostačující oproti jiným kompaktům? Dle Vaší rence a komentářů se mi zdá že ano, jsem v tomto ohledu laik.
  děkuji za odpověď
  Martin

 6. Renata Tunová

  Dobrý den, prosím o radu. Jak přiřadit režim scény pro podvodní fotografii (je v nabídce) položce C na ovládacím kroužku? Děkuji!

 7. Dobrý deň
  Mala by som zaujem o tento fotoaparát, chcela by som natáčať videá ako cestujem atd… bol by na túto funkciu vhodny?

 8. Fotografujem huby. https://www.nahuby.sk/fotogalerie_autora.php?uzivatel_id=620
  Hodí sa Canon PowerShot G7X MARK II na fotografovanie húb v režime makro, s Av (prioritou clony)? Láka ma svetelnosť objektívu 1,8 -2,8. V lese je väčšinou menej svetla, fotografujem pomocou statívu a samospúšte.

 9. Vybírám nějaký nový kvalitnější kompakt,byl by tento G7 X vhodný i na makro fotky a produktové foto malých předmětů,šperků podobného zboží do velikosti cca 3-8 cm? Případně jaký jiný kompakt byste doporučili ? Díval jsem se například i na ultrazoomy Panasonix FZ1000 či levnější FZ300,mají makro od 1 cm,tak by asi byly použitelné,ale jsou to docela velké foťáky,rád bych nějaký menší kompakt „všeuměl“ vhodný i na cestování,atd.Ale podstatné je to makro a produktové foto.Předem díky za radu či tipy.David

  • Jan Rybář

   Dobrý den, rád bych poradil, ale já se v makru moc nevyznám, tedy nechci kázat bludy. Ale: produktová fotografie obvykle s kompakty nejde moc dohromady, je to jeden z nejtěžších oborů fotografování vůbec, kde se moc nedá utéci specializovanému vybavení… Tedy Vás nechci strašit, ale kompakt všeuměl na to asi moc nebude… JR

 10. Skalický

  Dobry den. Take o tomto fotoaparatu uvazuji. Zajimal by me konkretne rozdil mezi 1 a 2 novejsim typem. Kdybych mel osobne hodnotit… nerozumim proc davani tak vysoke rozliseni pixelu… proc do kompaktu i levnych zrcadlovek cpou vyklopne displeje a vysu ovaci blesky. Kdysi nsem mel kompakt Sony, kde byl blesk primo na tele a displej napevno. Nikdy jsem nemel potrebu neco odklapet a vysunovat. Je to akorat zvetsovani objemu fotoaparatu a sance aby se neco ulomilo, zaprasilo. Kdyby na Canonu g7x byl blesk i display napevno nepremyslel bych.

  • Jan Rybář

   Dobrý den, to je samozřejmě logická, ale zároveň pro mě hodně těžká otázka – já foťáky testuji vždy po delší době, v různých podmínkách a situacích, tedy pak už nejde všimnout si nějakých nuancí v tom, v čem je jeden lepší a druhý horší (když se bavíme o kvalitě fotek)… Obvykle ale platí ona logika, že ty novější kousky přece jen umí o něco víc, tedy bych dal spíš přednosti té dvojce… Jinak já též odklápěcí displeji moc nemusím, ale u těchto malých strojů bez hledáčku se to poměrně hodně hodí… Držím palce, JR

 11. Dobrý den,
  děkuji za Vaše srozumitelné a přínosné recenze. Chtěla bych si pořídit fotoaparát do 20 000Kč, rozhodla jsem se nakonec vybírat mezi malými kompakty. Do užšího výběru se dostal Canon G7 X Mark II a Panasonic Lumix lx100. U panasonicu mi chybí vestavěný blesk, ale možná se na to dá dobře zvyknout, nemám s externím bleskem žádnou zkušenost, proti Canonu by mě ale těšil hledáček. Dneska jsem ještě narazila na recenzi Sony HX60, zaujala mě na něm kompaktnost v kombinaci se superzoomem. Fotím převážně na cestách – krajinu, lidi, zvířata, květiny, hory, detaily. Nejsem fotograf profesionál, ale snažím se nad snímky trochu přemýšlet, aby se pak na ně hezky dívalo :-). Poradil byste mi prosím, který z těchto tří fotoaparátů by byl pro moje potřeby nejlepší, případně byste mi doporučil ještě nějaký jiný? Předem moc děkuji za odpověď.

  • Jan Rybář

   Kláro, zdravím Vás… Já bych volil mezi tím Canonem a Sony. Onen Canon je můj velký oblíbenec, protože v šikovných rukou v normálních situacích skoro dokáže nahradit zrcadlovku. Ale i Sony HX60 je velmi zajímavá možnost, hodně mě při nedávném textu překvapilo, co ten stroj za pár tisíc umí, viz moje recenze níže… Tedy zvažte, rozdíl deset tisíc je poměrně citelný… Zdravím, JR

   https://www.fotoguru.cz/sony-hx60-recenze/

 12. Děkuji za odpověď budu se s tím muset na učit zacházet, také si myslím že je nejlepší využít selskou logiku a při focení krajinek radši používat vyšší clonu

  • Jan Rybář

   Přesně tak, selská logika v kombinaci se znalostí toho, jak to funguje, nemůže zklamat, držím palce, JR

 13. Dobrý den , líbí se mně vaše recenze Canon G7 X Mark II, zrovna jsem si ho pořídil je to opravdu třída, seznamuji se s tím co vše dokáže. Všiml jsem si že pokud nechám vše na automatice a vyfotím například rodinku s nějakým pozadím které bych rád měl na fotce, tak popředí bude döbře proostřené ale pozadí někdy mázlé, chystám se na dovolenou a rád bych se vyhnul zbytečně zkaženým záběrům, v manuálu jsem ohledně takového jednoduchého focení moc rad nenaše, ani automatika nenabízí ikonky rozpoznání krajiny atd. Můžu se Vás zeptat jaké, byste mohl doporučit nastavení pro focení krajiny a rodinných záběrů,než se s tím naučím zacházet nebo to dělat jednoduše s prioritou clony, nastavit vyšší clonu snad od 8 (neznám hlubku ostrosti, kroužek hloubky ostrosti se již dnes asi nepoužívá) Děkuji

  • Jan Rybář

   Dobrý den,
   ono to s prioritou clony funguje vcelku dobře i u kompaktů, byť rozsah clon není tak velký, jako u např. zrcadlovek… Rozhodně bych nic nečekal o kreativních režimů (to je tak trochu past na „líné“ fotografy – neumí to nic jiného, než je možné si snadno nastavit např. v režimu P nebo A)… Tedy si zkuste v prioritě clony pár testů a uvidíte, že na nižších clonách bude pozadí rozmazanější, na vyšších má zase smysl fotit krajinu, tedy jako u „normálních“ foťáků…JR

 14. Dobry den, velmi pekne dakujem za cenne recenzie! Tento fotak bude zrejme ten top, co si vyberieme k zrkadlovke. Predsalen je Sony o hodne drahsi. Budeme najma fotit deti. Kedze som nemal moznost drzat v ruke kompakt uz niekolko rokov, viete mi prosim Vas povedat ako je to u tohto modelu so zaostrovanim na tvare? Funguje to aj pri pohybe objektu? Trebars, ked sa dieta priblizuje, pripadne bezi smerom k fotografovi. Je v takychto dynamickych fotkach Sony RX100 IV lepsi?

  ps: technicky detail k fotogalerii.. pri vela recenziach som bol po precitani nadseny a tesil som sa ake fotky uvidim, ale ta galeria ich hodne rozostruje a kazi. Neviem, ci je to robene v javascripte a zmensuje to fotky automaticky, ale algoritmus asi nebude z tych najlepsich. Ked som si potom otvaral jednotlive fotky v plnom formate, bolo to uplne niekde inde.

  Dakujem za cenne rady!

  • Jan Rybář

   Miro, zdravím Vás, jen se tedy omlouvám, toto takto z hlavy nevím (zda to má kontinuální ostření na situaci dítě se přibližuje)… Ale obecně to umí opravdu docela dost, tedy bych se nebál…A
   A ano, díky za poznámku ke galeriím, je to žel mimo moji kontrolu, tak to dělá systém – zobrazuje určitou velikost náhledů, které mohou například na retině vypadat ne zcela dobře… Držím palce, JR

 15. Dobrý den
  chtěla jsem se zeptat, jak šikovný je canon g7 x ii mark , canon g5, panasonic tz 100, a sony rx100 iii , pokud jde o focení pomocí automatu. Umí to nebo je to bída? 🙂 Děkují za odpověď. Anna

  • Jan Rybář

   Dobrý den, automat bohužel spolehlivě nefunguje u žádného foťáku (a ani nikdy fungovat nebude, ono to prostě nejde) – tedy není možné nechat vše jen na něm. Vždy je nutné zhruba tušit, jak mu pomoci, stačí třeba alespoň v režimu P používat korekci expozice atp… Tedy to je vlastně jedno… JR

 16. Josef Šťastný

  Děkuji vám pane Rybáři,
  jakož i dalším diskutujícím za podnětné informace, které čerpám z téhle stránky.
  Je to radost číst.

  P.S.
  Jsem druhým rokem spokojeným majitelem aparátu „Sony rx II“
  díky němuž jsem při svém amatérském fotografování odložil Nikona „třístovku.“
  Malinkatý Sony lépe vyhověl mým požadavkům při letmém focení v interiérech
  skoupých na osvětlení jako jsou třeba kostely, ve kterých se občas vyskytuji coby hudebník.
  Ačkoliv mi ten malý Soňáček záhy po nákupu vyklouznul z ruky rovnou na asfalt,
  přežil to celkem bez újmy a fotí o sto šest.
  Na základě toho co jsem si zde přečetl bych ho chtěl doplnit o vámi recenzovaný Canon G7xII,
  hlavně kvůli pěkné světelnosti na druhém konci o něco většího rozsahu zoomu.
  Pokud by jste měl pane Rybáři pro mne ještě nějaké další doporučení, přijmu ho z povděkem.
  Nějaké fotky mám v galeriích svého facebookového profilu, pokud by někoho zajímalo
  čistě amatérské využívání aparátu Sony rx II.
  Fotky starší dvou let jsou pořízeny převážně Nikonem třístovkou.

  https://www.facebook.com/josef.stastny.355/photos_albums

  • Jan Rybář

   Dobrý den, jasně, tenhle malý stroj je hodně šikovný – a navíc stojí peníze vcelku rozumné, tedy skoro bych si tipl, že s ním budete spokojen (i když nemá hledáček…)… Držím palce! JR

 17. dobrý den, již delší dobu jsem zvažoval nákup lepšího kompaktu. Po pročtení a shlédnutí mnoha recenzí jsem nakonec zvolil právě Canon G7X Mark II. Nutno dodat, že Vaše recenze k tomu ve finále přispěla lvím podílem.
  A musím říct, že mě G7X M2 zatím nezklamal v žádném ohledu. Snad jen svou váhou – nosím teď o 10dkg víc než u původního kompaktu,který jsem měl 🙂 (Sony WX 200) Ale to mu rád odpustím, protože kvalita fotek je naprosto někde jinde.
  Ještě taková drobnost co mě potěšila je možnost oříznout video přímo ve foťáku a uložit ho místo původního záznamu. No jeden nikdy neví kdy se mu bude nějaký ten MB hodit a místa není nikdy dost. Rovněž stabilizace obrazu u videa je výborná.
  Kdybych měl hledat nějakou výtku, tak bych si asi musel vymýšlet. Snad ta absence hledáčku…. Ale pro mé focení ho zas tolik nepostrádám.
  Děkuji za Vaši přínosnou recenzi !

 18. Markéta Bochinová

  Dobrý den,

  stále sleduji Vaše články a rady pro začínající i pokročilé fotografické nadšence. A z toho právě vznikl můj dotaz nebo spíše prosba o radu. Začali jsme teď s rodinou více cestovat jako turisté a s tím je spojené i velké množství fotografií. Používám teď kompakt „nižší střední třídy“ Samsung WB35F – https://www.alza.cz/samsung-wb35f-fialovy-d521586.htm#alternativy a ráda bych se posunula někam dál. Mám podle Vašich recenzí vyhlédnutý Canon Powershot G7X Mark II. A můj hlavní dotaz je v tom, jestli to není příliš velký skok v technice nebo jestli mám vyzkoušet ještě nějaký mezistupeň? Případně jestli mi můžete poradit jakým směrem mám jít?

  Děkuji

  • Jan Rybář

   Dobrý den, nene, skoku bych se nebál – jen, tak jako u všech ostatních foťáků potřeba se trochu naučit, jak co funguje… Ale jinak je to opravdu šikovný stroj… JR

 19. Ja by som ťa chcel veľmi pekne poprosiť o radu. Pracujem v obchode , ktorý je súčastou e-shopu a fotíme si produkty sami. Prišiel ale čas na zmenu a vymeniť iphone za fotoaparát. Chcel by som si kúpiť Canon PowerShot G7 X Mark II alebo Canon PowerShot G9 X Mark II . Sú to fotoaparáty na ktoré som videl recenzie počul veľa pozitív ale nikdy som ho nemal v ruke . Doteraz som sa tomu vôbec nevenoval takže som v tomto lajk. Fotografovať budem predovšetkžým v priestoroch, kde svetlo nie je najvhodnejšie. Ak by si mi vedel pomôcť ďakujem

  • Jan Rybář

   Dobrý den, z těch dvou zmíněných určitě Canon G7 X mark ii, má delší objektiv a mnohem lepší ovládání. Ale je třeba říct, že na produktové focení se obecně opravdu výrazně více hodí zrcadlovky, mají prostě větší čip a to je právě u tady docela znát… JR

 20. Honza Navrátil

  Dobrý den,

  rozhoduju se mezi foťáky Canon 700D a Canon G7x mark II. Poměr bude cca 50% focení / 50% natáčení videa. Je mi jasné že 700D je mohutnější stroj, na cestování ne příliš vhodný ale zajímal by mě váš názor na to, který z těchto foťáků je pro můj záměr lepší z dlouhodobějšího hlediska. Na G7X MII mě trošku vadí prý horší zvuk bez možnosti vylepšení externím mikrofonem a ve videích, která jsem viděl mi přijde že občas přeexponuje celou scénu.

  Měl jsem ve výběru i Sony A6000, Canon EOS M3, ale mám z toho hlavu jak balón a nemám kde si je vyzkoušet..

  Moje požadavky:

  výklopný displej, pokud možno dotykový přeci jen je rok 2017 absence dotyku u Sony mě trápí :), 1080/pokud možno 60p, jack na ext. mikrofon potěší, pěkné fotky, pěkné video – je mi jasné, že nemůžu chtít všechno jsou to jen takové základní věci po kterých se dívám…

  Všechny výše zmíněné foťáky mají 2-3 roky (krom G7X mark II), jestli mi něco novějšího v cenové kategorii kolem 15 tis. (tělo + objektiv) uniká, písněte budu rád!

  Děkuji moc

  Honza

  • Jan Rybář

   Dobrý den, já žel moc poradit neumím, protože video na foťácích vůbec neřeším (nevyznám se v něm)… Obecně mám G7 X ii hodně rád, protože to je opravdu skladný foťák, což se na cestách hodí, zrcadlovka nicméně Vás zase podrží v různých složitějších světelných situacích… Tedy rozhodování to není snadné… JR

 21. Dovolím si přidat pár poznámek.
  1) Focení v šeru – zrcadlovka má výhodu pouze ve spojení se světelným objektivem. V případě objektivu 3,5 -5,6 (cca 90% majitelů zrcadlovek) je na tom líp tenhle kompakt.
  2) Dynamický rozsah – je papírově lepší než např. u Canonu 5D Mark III(!) a v praxi taky, protože díky dobré světelnosti se nemusí používat tak vysoké ISO.
  3) Rozostření pozadí – aby se mu zrcadlovka vyrovnala, potřebuje taky světelnější objektiv než ono 3,5 – 5,6.
  Nevěříte? Zkuste si to. (mluvím samozřejmě o APS-C)
  4) Rychlost – měl jsem kompakt Nikon – bolest a utrpení, bojím se, že Canon G1X je na tom podobně. Naopak s Canonem G16, G7X atd je focení radost.
  Takže další body pro G7X.
  Oproti zmíněné G16 je G7X lepší o jeden stupínek prakticky ve všem – šum, ostrost i dyn, rozsah i bokeh (už se o něm mluvit dá).
  V protisvětle se G7X chová taky líp – sedmilamelová clona dělá krásný hvězdičky a odlesků je minimálně. G16 má lamel jen šest a odlesky rušivější.
  Není potřeba staršího bratříčka hned zahazovat, G16 je hodně dobrý a ovládá se skvěle (a má velkou baterku), ale G7X i G5X se prostě povedly. A pár drobností je holt daň za tuhle velikost a váhu.

  • Jan Rybář

   Dobrý den, děkuji moc za cenné poznámky! JR

  • Robert Nový

   Dobry den. K Vaší poznámce o focení v šeru. Je to skvělý kompakt a chápu nadšení, ale fyzikální zákony platí i pro nej. Třetinová plocha snímače proti zrcadlovce s APS-C musí být znát, byť je dvakrát lepší světelnost objektivu. Pokud se pletu nebo mně něco uniká, tak se rád nechám poučit. Sám mám zrcadlovku Canon 100D a také uvažuji o schopném kompaktu, ale zázraky nečekam.

   • Robert Nový

    Píšu blbosti a nikdo mě neopraví. 🙂 Docetl jsem se, ze množství světla je o druhé mocnině a potom tedy G7X strci zrcadlovku se setakem se světelností 1:3,5 do kapsy i s palcovým snímačem. Omlouvám se.

    • Jan Rybář

     Roberte, vůbec se neomlouvejte, ono máte obecně pravdu (do vzorců bych raději tedy moc se nepouštěl, já se vždy ztratím). Ale obecně platí, že menší čipy složitější scény zvládají hůř a se světelností to je též ošemetné (na větším čipu je např. vidět hloubka ostrosti víc než na menších). Tedy jistá opatrnost je vždy na místě… JR

     • Robert Nový

      Děkuji za reakci. Jak píšete, tak je to asi dost ošemetné. Navíc do hry vstupuje i ISO, které u většího čipu bude použitelné vyšší. Pak už ovšem vůbec nevím, jestli v šeru vyleze lepší výsledek z Canon G7X mark II nebo z amatérské zrcadlovky se setovým objektivem. 🙂

      • V šeru bude obecně na tom vždy lépe zrcadlovka (kvůli většímu čipu)… Je to opravdu hodně šikovný kompakt, který je skvělý na to, že se vleze do kapsy, ale mouchy to celé má, to se ví… Tedy je třeba pečlivě vážit pro a proti… JR

 22. Dobrý deň.
  Mám dilemu pri kuppe tohto typu fotoaparátu. Vyberam medzi Canono G7 x Mark II, Panasonic lx15 a Nikon DL 24-85. Potrebujem to klasicke rodinne fotky. Ktorý je „naj“?

  • Jan Rybář

   Dobrý den, já bych vsadil na tento Canon, ale je to soud zcela subjektivní, protože ty další dva zmíněné foťáky jsem neměl v ruce, tedy nemohu soudil (na ten Nikon všichni čekáme už rok, a pořád nic…)… Zdravím, JR

 23. Michal Dopita

  Dobrý den, objevil jsem Vaši stránku při hledání odpovědi na mé dilema a čte se tu velmi příjemně, musím říct :o). teď si tedy troufnu položit onu všetečnou dilematickou otázku běžného uživatele:
  Co je víc – 1″ snímač a procesor digic 7 nebo 1,5″ snímač a procesor digic 6?
  Prosím o uživatelsky srozumitelnou odpověď :o) jde mi o kvalitu obrazového výstupu do velikosti max A4. Běžným uživatelem myslím normálního dovolenkáře, co nerad leží na pláží, ale toulá se po krajině, občas fotí i večer, ale většinou z ruky, protože stativ obvykle zapomene, no a na narozeniny musí samozřejmě vyfotit dětičky jak sfoukávají svíčku na dortu a babičky chtějí krásné nerozmazané fotky… (ano na mysl mi padl canon G1x mark II a canon G7x Mark II, navíc mi ta 7přijde taková titěrná, rozhodně lépe se mi drží ta G1… akorát nedokážu posoudit v čem je o tolik lepší procesor digic7 od digic6) tak a teď babo raď. pardón Rybáři raď :o))) moc děkuji za vaši odpověď

  • Jan Rybář

   Dobrý den, já bych vsadil opravdu spíš na tu G7čku, přece jen se mi ty obrázky z ní líbily poměrně výrazně lépe – ono nejde čistě srovnávat jen velikost čipu a procesory (byť v mnohém vypovídají o mnohém)… Skoro bych si opravdu byl jist, že i Vám se ty obrázky budou líbit více… Byť jasně, je to kompakt, tedy titěrný stroj, to je jeho klíčová vlastnost, a při „pořádnějším“ focení to může otravovat…

   • Michal Dopita

    Vy zníte tak přesvědčivě, jenže mě se teď dostala do ruky nabídka na G1X za 10000,- a bohužel cena je až na prvním místě. Snad nebudu litovat. je pravda, že ta jedna fotka co máte v recenzi je děsivá, až se člověku nechce věřit. děkuju moc za Váš názor a těším se na Vaše další články, zrovna dnes jsem si stáhnul jeden program na úpravu fotek. byť ne z Vašeho doporučení, ale z diskuze pod ním, nicméně to že ho mám, je vlastně zásluha Vašich stránek….

 24. Dobrý den, rozhoduji se mezi Canonem G7X Mark ii a Canonem G5X, chtěl bych Vás požádat o názor. Při porovnání parametrů jsou skoro totožné G5X má navíc hledáček, což je velká výhoda při silném slunci, G7X Mark ii zase novější procesor a jak sám výrobce uvádí, měl by být velmi svižný, je taky o něco menší a lehčí. Na svém stařičkém Olympusu fotím hlavně přírodu při cestovnání a portréty. Chtěl bych aby foťák zvládal slušné fotky i za horších světelných podmínek, což v případech obou by neměl být problém. Čekal jsem na Nikon DL24-85, ale jeho prodej se neustále odkládá, co mám informace, tak nejdříve by se měl prodávat v lednu 2017, ten ale také postrádá integrovaný hledáček. Děkuji za Váš názor.

  • Jan Rybář

   Dobrý den, samozřejmě, hledáček je výhoda, do jisté míry tedy odpověď záleží na tom, zda jste schopen bez hledáčku žít, což bývá rozhodování dosti těžké. G5X je „pořádnější“ foťák, ale musím říct, že G7X ii se mi opravdu líbil, mimo jiné i tím, že se prostě vleze do kapsy u kalhot… A fotí vážně hezky… Tedy bych možná spíš radil variantu bez hledáčku… Zdravím!

   JR

 25. Zdravím, rád by som prispel k prípadnému rozhodovaniu sa: pred 2 mesiacmi som si kúpil Canon G1X Mark2. Za dobrých svetelných podmienok skvelá kvalita fotiek, rýchlosť AF tak akurát. Za horších AF rapídne klesala rýchlosť, niekedy som bol až nešťastný , nakoľko mi ušlo množstvo momentov….
  po asi mesiaci vlastníctva som na jednej akcii mal možnosť porovnať ho s menším G7X Mark 2. Nakoľko mal jeho majiteľ pri sebe aj notebook, spravili sme pár porovnávacích fotografií ( rovnaké podmienky, rovnaká scenéria, rovnaké nastavenie) výsledok ?
  Tento malý kompakt “ nakopal “ môj G1X M2 na plnej čiare : všetky fotky lepšie detaily , ale čo nás najviac prekvapilo – G7X má väčší dinamický rozsah!!! V tieňoch ešte viditeľné detaily, zatiaľ čo na G1X M2 len zrnité šero…
  Takže G1X M2 odišiel – G7X M2 prišiel :-)))

  • Jan Rybář

   Zdravím a díky za poznatky… Ano, tohle je přesně to, jaké pocity mám já z testování, G7X ii je opravdu šikovný stroj… JR

 26. dakujem za super recenziu, zvazujem kupu g7x mII ale nikde som nenasiel ci ma panorama mod ako sony ? tato funkcia by mi dost chybala, planujem vymenit svoju G16tku ktora sluzila dlho a dobre, myslite ze ten rozdiel medzi g16 a g7x MII bude markantny ?

  • Jan Rybář

   Dobrý den, ano, poměrně zásadní rozdíl tam bude, byť samozřejmě G-čka jsou/byly též dobré stroje… S tím panorama módem žel netuším, zkuste vygooglovat manuál, tam by to mělo být… Držím palce, JR

 27. Prakticky na základě této recenze jsem foťák koupil, a tak po třech týdnech neustálého cvakání se pokusím o popsání pár postřehů. Třeba také někomu pomůžou v rozhodování. Nicméně jsem začátečník, tak to berte s rezervou.

  Sony a6000 je pořád veliký stroj a trocha skladnosti navíc oproti zrcadlovce mi nevyváží cenu objektivů. No a kompakt má oproti zrcadlovce dvě pro mě velké výhody, je neustále při ruce a je nenápadný. Tedy šance na dynamické momentky bez pózování je asi vyšší. Momentky portrétovým objektivem a portréty prostě nechám na profíky na svatbách. Na sportovních akcích nefotím, na sportovních akcích sportuji, obejdu se tedy snad i bez dlouhého skla.

  K foťáku samotnému, hledáček. Na týden v Chorvatsku jsem dal na displeji max jas (v nějaké aj recenzi jsem se dočetl, že existuje tlačítková kombinace pro přepnutí z aktuálního jasu na max, ale zapomněl jsem jaká a neměl jsem zatím potřebu to dohledávat). Displej byl po celou dobu čitelný vždy. Vždy bylo snadné zachytit požadovanou kompozici. Ovšem v těch nejtěžších podmínkách nebývalo zřejmé, jestli není vhodné upravit expozici. Asi je tu opravdu dosažitelný limit.

  Procesor a rychlosti. Nejdéle trvá foťák nastartovat, respektive vysunout objektiv. To bude oproti zrcadlovkám asi vždy mínus. Pak už se vše odehrává ve zlomcích vteřiny. Ostření ve velkém šeru a tmě trvá také dlouho (nevím do jaké míry je to normální i u zrcadlovek), ale protože to stejně není foťák do tmy, tak je to jedno. Co jsem pořádně ještě nevyzkoušel je focení v režimu servo a kontinuálního snímání (viděl jsem aj recenzi Sony a6000 s testovacími snímky přibližujících se cyklistů a byl jsem uchvácen).

  Tělo a tak. Foťák je překvapivě těžký. Ne že by byl těžký na nošení, ale těžký na kompakt (a já z toho mám dobrý pocit). Grip i mojí trochu větší ruce umí dovolit fotit v případě potřeby pouze pravačkou, tedy při focení oběma rukama je podpora slušná. Voliče korekce expozice a režimu mají trochu vakl a zároveň jdou dost ztuha, to není dobrá kombinace. Z kroužku na objektivu mám pocit, že by chtěl promazat vazelínou, velmi jemně drhne a není mi to příjemné. Když ale nezačne vrzat a pískat, tak si na to zvyknu. V prvním týdnu se mi několikrát stalo, že foťák po zapnutí nahlásil Memory card error. Pomohlo jen vyndání a zandání karty. Od té doby klid.

  „HW“ voliče. Na pravý palec jsou k dispozici dvě tlačítka velmi široce nastavitelné. A ačkoli jsou všechny myslitelné volby vždy šikovně připravené, mně osobně vadí, že zatímco jedno tlačítko mi přepíná režim ostření mezi servo a lock, po druhém tlačítku bych chtěl přepínání mezi ostřením na střed a ostřením na obličeje. Jenže toto druhé tlačítko mi vždy ukáže menu, a já ještě musím posunout do strany a potvrdit (já vím, je to malichernost a v rozhodování co koupit to nikomu nepomůže, ale musel jsem si někde postěžovat). No a proč jsem napsal na začátek odstavce „HW“. Totiž v dosahu palce mám stále jedno tlačítko na displeji, AEL, a pravděpodobně nejde změnit. Tedy nemusím mít AEL na jednom ze dvou výše zmíněných. Co se mi ale nepovedlo nastavit je v režimu P mít na kroužku objektivu hodnotu ISO. ISO si tam dát můžu, ale pak ho mám ve všech režimech. Používám tedy místo P režim Custom, kde to upravit šlo samostatně (já vím, zase si jen stěžuju nad prkotinou, nicméně v režimech A, T a M je ISO převzato z P a lze jej změnit ve zrychleném menu).

  A jak fotí? K tomu neumím říct víc než Honza v článku.

  Závěrem bych chtěl poděkovat Honzovi za recenzi. S foťákem jsem velmi spokojen. Je možná trochu dražší, ale je to novinka v mladém segmentu. Také děkuji za naučný obsah webu. Jak píšete, internet je plný technických údajů a teorie, ale v začátcích pomůžou mnohem více praktické rady a zkušenosti.

  A pokud jste dočetli až sem, můžete mi přidat shlédnutí na flickeru: https://www.flickr.com/photos/143564153@N06/

 28. Můj původní příspěvek zmizel, tak dám druhý, upravený pokus :
  Jak byste zhodnotil rychlost a spolehlivost autofokusu Canonu G7X mkll, Sony RX100 mkIV a Nikonu 1 V3? Jak byste sestavil rebríček?

  • Jan Rybář

   Dobrý den, z těchto tří bych vypustil rozhodně ten Nikon (novinku DL jsem žel v ruce neměl a těžko říct, kdy dorazí do Čech), pokud nemusíte řešit peníze, Sony RX100 iv je opravdu skvělý stroj, ale přijde mi přece jen dost drahý… Obecně onen Canon dle mého nabízí lepší poměr cena výkon – fotí opravdu výborně, má delší rozsah zoomu. Naproti tomu má Sony hledáček, a to opradu šikovný a použitelný… Rychlost si porovnat netroufnu, ale obé je dobré… Držím palce, JR

 29. Jene, zajímalo by mne Vaše porovnání autofokusu tohoto kousku se Sony RX100mkIV. Z recenzí vím, že poslední verze Sony je opravdový rychlík a umí slušně AF-C i při sekvenci, zajímá mně, jak byste vyhodnotil latentní souboj na první dobrou. Původně jsem byl rozhodnutý pro Nikon DL 24-85 (ostření bude mít patrně lepší, než jakákoliv konkurence) ale nechce se mi čekat do konce roku…

 30. Dobrý den, jelikož nemůžu najít nikde porovnaní g7x mark ii a panasonic lx 100, tak jsem se chtěl zeptat, který byste bral. A pak jsem se chtěl zeptat, jelikož je sony alpha a6000 v podstatě stejně drahá jako lx 100, jestli se nevyplatí koupit alpha a6000, protože už o tolik větší zase není, ale má otázka zní, který z těchto foťáků je „lepší“, když bych u sony nikdy nevyužil možnost výměny objektivů z důvodů jejich ceny

  • Jan Rybář

   Dobrý den, z těch dvou bych rozhodně bral ten G7 x mark ii… Srovnání s A6000 je ošemetnější, jsou to opravdu jiné typy foťáků, Sony A6000 už je opravdu „pořádný foťák“, který je – pozor – opravdu výrazně větší než třeba G7 x, fotky obecně umí o něco lepší, a tedy záleží na tom, jak zásadní je pro Vás skladnost a jak moc chcete řešit různá nastavení atp… Držím palce, JR

 31. Zmensene fotky vypadaji velice pekne, ale pri detailnejsim pohledu je jasne patrny nesetrny procesing, proste typicke „omalovanky“ (i na nizkych ISO). Da se to nastavenim potlacit ? A zkousel jste RAW ? Predpokladam, ze je taky upravovany (korekce optickych vad objektivu) ? Diky

  • Jan Rybář

   Dobrý den, z rawu určitě půjde vytáhnout víc, zkoušel jsem tedy jen letmo – u této kategorie foťáku je klíčové, aby dokázal slušně i JPG, inu, jednopalcový čip bude vždy limit, to se ví, ale vcelku mi i ty JPG výsledky přijdou velmi slušné… JR

 32. Lukáš Veselý

  Dobrý den,

  poprosil bych o srovnání rychlosti G7XMII versus Sony RX100 III (cenově srovnatelný)- t.j. od okamžiku vytažení z kapsy do pořízení fotky- přece jen nejčastěji fotím rodinné momentky. A druhá věc- má cenu dávat na misku vah onen hledáček u Sony ve verzi III oproti G7XMII?

  Děkuji Vám za odpověď Lukáš V.

  • Jan Rybář

   Dobrý den, opravdu přesně srovnat to nedokážu, musel bych je mít vedle sebe, ale pokud myslíte, jak moc jsou pohotové, tak bych mezi nimi žádný moc velký rozdíl nehledal… Srovnání obecně to je nelehké, pokud bych srovnával verzi iv. s Canonem a neřešil peníze, asi bych osobně spíš bral Sony, ten hledáček se opravdu hodí. U verze iii je sice hledáček též, ale ne moc použitelný, tedy bych ho nijak moc stejně nepoužival… Jinými slovy, i s ohledem na rozumnou cenu Canonu, bych spíš doporučil G7 X mark ii.. JR

 33. Lze doporučit tento malý profikompakt z hlediska kvality snímků i v horších světelných podmínkách (např. v budovách) jako náhradu za entry-level zrcadlovky typu Nikon D3200-3300 či Canon 1200D popř. Canon 100D se základním setovým objektivem? Neberu nyní v potaz focení rychlých sportů či dalších, akcí které vyžadují spíše ostření s fázovou detekcí.

  • Jan Rybář

   Dobrý den, v zásadě ano (pokud tedy mluvím o Nikonu D3300 a Canonu 100D), ale o tom, co znamená „v zásadě“ by bylo možné vést dlouhé debaty. Pokud to jsou fotky, s nimiž nechcete provádět nějaké psí kusy (tisknout na A4 atp), tak pro běžné použití bych se toho asi nebál… Zkrátka, velikost čipu je právě ve špatném světle zásadní výhodou… JR

   • Některé ze zdařilých snímků bych si právě občas chtěl vytisknout na max. A4 (pouze pro sebe). Z hlediska světelnosti mne napadlo, že pokud porovnám minimální clonu přepočtenou crop faktorem daného objektivu u uvedeného kompaktu (1,8 x 2.7 = 4,86) a entry-level zrcadlovky (3,5 x 1,6 = 5,6), pak dostávám u kompaktu dokonce o něco lepší hodnotu. Ale nevím, jestli to lze takto porovnávat?

    • Jan Rybář

     Ono je to porovnávání dost ošidné, protože záleží právě i na velikosti čipu atp, se zrcadlovkou toho „rozmažete“ obecně víc, nicméně ano, tyhle kapesní věcičky mají vcelku světelné objektivy, což se docela hodí… ale nijak dramaticky bych zrovna tohle nepřeceňoval… Pokud na to chcete jít „vědecky“, zkuste si nechat na tu A4 vytisknout nějakou z fotek tady na stránce, velikost je původní a fotky nejsou upravovane… Myslím, že to dopadne vcelku dobře… JR

 34. Chtěl jsem se Vás požádat o radu… Přemýšlím o nákupu nového fotaparátu, poté co mi moje oblíbená G10 odešla do fotografického nebe. Rozhoduji se mezi nákupem Canon G7X mark II a Canon PowerShot G1 X Mark II??? Nebo mi doporučíte úplně něco jiného? Díky mo za radu.

  • Jan Rybář

   Tu G1 už bych nebral, moc mi nikdy nesedla – na rozdíl od G7 X mark ii… Tedy pokud jste zvyklý na G10, myslím, že by to mohlo fungovat…
   Držím palce, JR

   • Moc děkuji za radu. O víkendu mi ještě navnadila jedna nabídka na Canon EOS 100D s 2 objektivy. Vím, že tahle otázka je více či méně na osobním rozhodnutí, zda člověk preferuje kompaktní rozměr fotoaparátu nebo se smíří s nošením zrcadlovky… Nyní je otázkou zda kvalita a možnosti zrcadlovky převýší nad kompaktními rozměry G7 X mark ii. Nejčastěji fotím krajinu, rodinu… Děkuji moc za Vaši komentář a pomoc při zvažování výhod a nevýhod. David.

    • Jan Rybář

     Ano, to jste právě shrnul klíčové dilema: jasně, že obecně Vám zrcadlovka (zejména ta kombinace Canon 100D + 2 objektivy, kterou už dva roky považuji za nejrozumnější poměr cena výkon vůbec na celém trhu) dá lepší fotky. Ale právě v onom „obecně“ se skrývá ten chyták… Držím palce, JR

     • Nakonec jsem si oba fotáky byl z ošahat a prohlédnout … konečné rozhodnutí je nákup Canon 100D s 2 objektivy. Nákup zrcadlovky mi umožní dále se kreativněji rozvíjet při focení oproti nákupu G7X mark II. Tímto bych Vám chtěl moc poděkovat za recenze a za přínosný článek, který mi přivedl na nákup tohoto setu. Děkuji moc. David

 35. Ještě jsem velmi zvědav na nový foťák podobné kategorie, a to Nikon DL24-85. Za zmínku určitě stojí i Panasonic TZ100. Mezi těmito čtyřmi (tj. včetně Canon G7 X mII a Sony RX100 IV) budu v nejbližší době volit 🙂

  • Jan Rybář

   No ano, na ten Nikon jsem zvědav též, leč zatím jsem ho v ruce neměl… Ale budu mít v dohledné době… Držím palce, JR

  • Byl jsem v podobne pozici, vybiral jsem mezi temito tremi(vyjma panasonicu) a nejvice cekal na DL 24-85, po tom co mi bylo sdeleno z nikonu, ze termin cerven 16 nebude dodrzen a realne je do konce roku, volba byla jasna vzhledem k nesmyslne cene RX100 IV a hned jsem si pro nej dojel.
   G7 X markII foti nadherne, doporucuju!!

   • Jan Rybář

    Díky za komentář – na nové Nikony jsem také zvědavý, ale máte pravdu, nějak se to táhne s datem uvedení… Tak ať foťák slouží… JR

 36. Skvěle! Děkuji za recenzi. Jste asi první na světě, kdo k němu napsal recenzi 🙂 Hned jsem na ni dal odkaz (na svoji stránku). Snad Vám to nebude vadit.

  • Jan Rybář

   Díky… no první na světě asi není, ale je pravda, že mi ten foťák v Canonu půjčili asi pět minuté poté, co jim dorazila první várka foťáků s možností publikovat vyfocené fotky (ono čekání často trvá měsíce od prvního představení…) mějte se, JR

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*