Focení s iPhonem: 100 tipů – 3. díl: Stahování, sdílení, zálohování v iCloudu

Jak se zorientovat ve všech nuancích stahování fotek z iPhonu, jejich sdílení a zálohování do iCloudu? Všechno to vypadá jednoduše, ale je velmi snadné se v tomto zamotat. V 3. dílů budeme zkoumat právě tyhle podstatné a často opomíjené funkce.

Focení s iPhonem: 100 tipů – přehled dílů

1. díl: Skryté poklady, funkce, aplikace
2. díl: Opomíjené funkce foťáku
3. díl: Stahování, sdílení, zálohování v iCloudu
4. díl: Kouzla se světlem a kompozicí
5. díl: Jak fotit portréty, rodinu, dovolenou
6. díl: Jak fotit krajinu, předměty, jídlo

Stahování a sdílení fotek – zásadní drobnosti

Airdrop umožní bleskové předávání fotek

Proč: Pokud potřebujete poslat někomu pět nebo padesát fotek, funkce Airdrop to zvládne bravurně za pár vteřin, a to ve zcela původní velikosti a kvalitě (zapomeňte na WhatsApp!)
Jak: Vyberte ve Fotkách snímky ke sdílení. Pak zvolte Airdrop, objeví se seznam možných adresátů. Pozor: Airdrop je třeba mít “otevřený” – pro kontakty nebo dočasně pro všechny.

Jak stáhnout fotky z iPhonu - AirDrop
AirDrop je opravdu skvělá cesta, jak přenést fotky… Stačí je vybrat a na pár kliků odeslat do jiného iPhonu nebo Macu…

Airdrop je třeba “trochu hlídat”

Proč: Není rozumné mít dlouhodobě zapnutý příjem “Pro všechny”, protože dříve či později dostanete ve vlaku nebo tramvaji notifikaci á la “Slizký Tom s vámi chce sdílet fotky”.
Jak: Nastavení Airdropu najdete v Nastavení/Obecné, ale lépe ho nastavovat přes ovládací centrum. Možnosti jsou jasné: Vypnuto, Pouze kontakty a Všichni. “Všichni” raději ne.

Opomíjená vlastnost Aidropu: Posílání souborů do počítače

Proč: Přiznávám, téhle skvělé věci jsem si pár let nějak nevšiml. Přes Aidrop je možné poslat více méně cokoliv na váš Mac: třeba sken dokladů v PDF do účetnictví.
Jak: Funguje to zcela stejně. Soubor z iPhonu je přes sdílení možné nasměrovat na harddisk MacBooku, svého i cizího (jen je to opět třeba v computeru potřeba povolit).

Zásadní drobnost: Smažte polohová data při sdílení fotek

Proč: Posíláte fotku dokumentu šéfovi a tváříte se, že jste doma (ale popravdě jste na dovolené)? Nebo chcete jen chránit soukromí rodinné akce? Nesdílejte polohu!
Jak: Pří sdílení fotek se před volbou způsobu (SMS, Airdrop atp) v horní části nad fotkou objeví tlačítko Volby – tam je možné zrušit sdílení souřadnic, kde byla fotka pořízena.

iPhone - vymazání polohy u fotek
Zásadní drobnost: při sdílení fotek je možné přes tlačítko Volby (uprostřed nahoře) zvolit, zda budeme předávat fotky včetně údajů o poloze případně další data. To je hodně zásadní.

Stahování fotek do Macu přes Přenos obrázků

Proč: Fotky dost často potřebujeme stáhnout, což ale může být zdrojem stresu, ne vždy vše funguje. Vždy vás zachrání stará dobrá zapomenutá aplikace Přenos obrázků.
Jak: Ponořte se do hlubin Macu a pátrejte po defaultní aplikaci Přenos obrázků: pak připojte iPhone přes kabel, počkejte, až se fotky i videa zobrazí a vyberte, co a kam chcete stáhnout.

Viz též článek Jak stáhnout fotky z iPhonu – 5 způsobů 

Jak stáhnout fotky z iPhonu - Přenos obrázků
Aplikace Přenos obrázků je v každém počítači od Applu, jen je třeba trochu zapátrat. Umožňuje hodně přímočaré stahování – iPhone se prostě připojí kabelem a je to.

Stahování fotek z webu přes iCloud

Proč: Pokud fotky zálohujete do iCloudu, vězte, že je možné je odtamtud snadno stáhnout přes iCloud.com, kde můžete třeba prohlížet jen snímky obrazovky nebo videa.
Jak: Stačí se přihlásit, kliknout na Fotky a vybrat, co se bude hodit. Přes obláček v pravém horním roku pak vše stáhnete, v počítači se uloží zazipovaný soubor.

Jak stáhnout fotky z iPhonu - iCloud
Pokud fotky zálohujete do iCloudu, je možné je odtamtud pohodlně stahovat. Stačí otevřít iCloud na webu.

Volba stažení fotky v heic nebo jpg (v iCloudu)

Proč: Tohle je hodně důležitá drobnost: pokud chceme třeba fotku hned někomu poslat, nebývá rozumné poslat ji v defaultním formátu .heic. Jpg se prostě může hodit.
Jak: Při stahování (viz výše) se letmo dotkneme obláčku, případně použijeme tři tečky a volbu Další možnosti stahování. Tam zvolíme originály (.heic) nebo “nejkompatibilnější”, tedy jpg.

iCloud na Windows
Pokud při stahování fotek z iCloudu (v Macu i na Windows) onen stahovací obláček o trochu více podržíte, objeví se volba, zda fotku chcete stáhnout v jpg nebo původní .heic. Což se hodí, ale skoro nikdo o tom neví.

Stahování fotek do PC (různé varianty)

Proč: Samozřejmě, zdaleka ne každý majitel iPhonu má Mac, tedy je třeba zvládnout i nečekaný oříšek, jak stáhnout fotky do PC. Variant je více, ale je to trochu o nervy.
Jak: Jediná vždy funkční metoda je stáhnout fotky z iCloudu (viz výše)… Existují i další metody (přímo přes kabel, přes aplikaci Fotky atp), ale ne každému (záhadně) fungují.
Více zde v hojně komentrovaném článku: Jak stáhnout fotky z iPhonu do PC a nezešílet 

Nastavení iCloudu a kouzla se sdílením

K čemu je iCloud a proč se hodí si ho platit

Proč: iCloud je cloudové úložiště od Applu – to ví každý, důležité je ale chápat, jak to vše funguje. A tedy, že iCloud je zásadní pro zálohování fotek, případně řešení malé kapacity úložiště.
Jak: V Nastavení / Fotky, kde je možnost zapnout Fotky na cloudu a zálohovat. Zadarmo je v danou chvíli 5 GB, platit si je možné 50 GB (25 Kč), 200 GB (79 Kč) nebo 2 TB (249 Kč) měsíčně.

Je třeba znát rozdíl v ukládání “velkých” fotek v iPhonu, nebo v iCloudu

Proč: Při nastavování iCloudu je třeba udělat rozhodnutí: chci mít všechny fotky u sebe, nebo chci šetřit místem. A fotky v původní velikosti pak budou na cloudu a v iPhonu zůstanou jen malé náhledy.
Jak: V nastavení Fotek je volba mezi 1. Optimalizovat úložiště iPhonu a 2. Stáhnout a
nechat původní. Zásadní je vědět o tom, chápat rozdíl a důsledky obou variant.

Pozor na chyták: plné zálohy útočí na kapacitu iPhonu

Proč: Pokud budete (mírně paranoidně), tak jako já, vždy uchovávat původní fotky, bude to velký zápřah na kapacitu iPhonu – v novém iPhonu budou muset být i fotky ze všech minulých.
Jak: Je důležité si v hlavě srovnat logiku zálohování: iCloud mi fotky chrání a zároveň přenáší z modelu na model. Tedy ano, pořád si kupuji větší kapacity iPhonů, nesmějte se mi, prosím!

K čemu se hodí tzv. optimalizace úložiště do iCloudu

Proč: Kdo má malou kapacitu úložiště a hodně fotek, může používat iCloud jako primární úložiště. Příklad: moje dcera měla náš stařičký iPhone 6 s 16 GB, což bylo opravdu málo.
Jak: V nastavení Fotek je možné aktivovat Optimalizovat úložiště – v iPhonu zůstanou jen náhledy, což má vyhody, ale také nevýhody – fotky prostě “nemáme u sebe”. A hlavně: je dobré to vědět.

iPhone optimalizace úložiště
Nalevo je jedna z nenápadných, ale hodně zásadních nastavení aplikace Fotky. Pokud zvolíme „Optimalizovat úložiště iPhonu“, fotky v plné velikosti se budou ukládat v iCloudu. Uprostřed hledání fotek dle typu (v Albech) a nastavení toho, zda fotím to heic nebo jpg – doporučuji nechat heic – tedy možnost „Vysoká efektivita“.

Proč se hodí rodinné sdílení iCloudu

Proč: Pokud je rodina propojena v rámci tzv. rodinného sdílení, je možné sdílet i prostor na iCloudu. Děti si tedy, například, mohou zálohovat fotky (ale i iPhone jako takový) do účtu rodičů.
Jak: Vše se nastaví při spuštění iCloudu přes Nastavení > [jméno] > rodinné využití. A samozřejmě, zálohy se netýkají jen fotek, ale třeba i mobilu jako takového nebo dokumentů v Macu.

Nenápadná nastavení aplikace Fotky

Drobnost: Třídění fotek podle typu obsahu

Proč: Tohle je drobnost, která se může hodně hodit a je snadné ji přehlédnout: aplikace Fotky umí zobrazit obrázky dle toho, zde jde o selfie, panorama, snímek obrazovky atp.
Jak: Stačí jít do záložky alba, kde je i výpis položek podle typu: hodně používám třeba hledání mezi snímky obrazovky nebo pátrám po fotkách, které mám v rawu. Opravdu se to hodi!

Složka “Nedávno smazané” opravdu může pomoct

Proč: Tahle drobnost uniká překvapivě mnoha uživatelům. Tedy: když smažeme fotku, není smazána natrvalo. iPhone ji na 30 dní uklidí do složky “Nedávno smazané” v Albech, odkud může být zachráněna.
Jak: Pokud mažete obrovské množství fotek, není od věci se občas podívat do nedávno smazaných, zda tam není nějaký poklad. Případně je možné dát “Obnovit”.

Obnovení nedávno smazaných fotek - iPhone
V Albech je možné objevit složku s nedávno smazanými fotkami. Ty jde pak na jeden klik obnovit. Což může být opravdu spása…

Sdílená alba se opravdu hodí pro rodinu i kamarády

Proč: Říkáte si, že vytvoříte sdílené album třeba se všemi fotkami z dovolené od celé rodiny i kamarádů. Právě k tomu se hodí sdílená alba.
Jak: Nejprve je povolte přes Nastavení > [jméno] > iCloud > Fotky. Pak v aplikaci Fotky v Sdílených albech stačí klepnout na + a sdílet dle čísla telefonu, mailu, prostě kontaktu. Jak prosté!

Sdílení alb přes link je opravdový poklad

Proč: Potřebujete rychle nasdílet sto fotek z večírku pro hosty, které jste zvali mailem? Je to prosté, iCloud dovoluje vytvořit (podobně jako třeba Dropbox) link pro veřejné sdílení.
Jak: Vytvořte sdílené album a pod seznamem lidí pro sdílení je možnost Veřejné stránka – povolte ji a přes tlačítko Sdílet odkaz iPhone vygeneruje odkaz. Kdo ho má, může prohlížet.

Sdílení fotek z iPhonu
Takto sdílím fotky z iPhonu já – kvůli pohodlí je otevřu v iCloudu (ve Fotkách) a vygeneruji link, který pak sdílím.

Co to je Sdílená knihovna v čem se liší od Sdíleného alba

Proč: Sdílené album musíme vytvořit, ale od roku 2022 nabízí Apple i novinku zvanou Sdílená knihovna. Ta nabízí možnost fotit přímo do oddělené knihovny sdílené s dalšími uživateli.
Jak: V nastavení Fotek aktivujeme Sdílenou knihovnu a nastavíme, s kým budeme sdílet. Přímo při focení můžeme zvolit kam se fotky uloží: zda do soukromé nebo sdílené knihovny.

Chcete si to vše zkusit naživo? Přijďte na můj kurz focení s iPhonem!

Kurzy pro klasické foťáky dělám více než deset let, a před několika roky jsem přidal i kurzy focení s iPhonem – v nichž míchám starý dobrý svět „pořádného“ focení a nový svět špičkových technologií v mobilu. A hodně mě to kombinování baví.

Moje kurzy naživo: Fotouzla s iPhonem (celodenní kurz, Praha)
Mé online kurzy: iFotografování.cz (pro mobily i foťáky)

Další díly seriálu Focení iPhonem – 100 tipů

Takto si focení mobilem představuje "umělá inteligence" - tedy program Midjourney, který jsem požádal o vytvoření úvodní fotky k tomuto článku. Co je na té "fotce" zajímavé? Najdeme v ní několik principů, které rozebírám níže v článku i ve videu - i AI je samozřejmě zná a používá, protože se divákům líbí. Tedy: 1. fotka vás přitáhne, protože je nesporně třírozměrná, simuluje pocit prostorovosti. 2. zásadní roli ve formování prostoru zde hrají linie - hrana jezera i stín ruky. 3. pokud bychom tohle fotili mobilem, použili bychom portrétní mód, aby bylo pozadí rozmazané. 4. stromy v horní části snímků i temné plochy v rozích fungují jako "rámování" a posílají pozornost k mobilu. Zkrátka, čtyři klíčové principy na jednom místě...

12 kouzel pro focení mobilem. A proč je škoda jen cvakat (+ video)

Mobily při focení dokáží stále neuvěřitelnější věci. Jen je těžké neztratit se ve všech těch kouzlech, postupech a tricích. Proto ...
Focení jídla mobilem

Focení s iPhonem: 100 tipů – 1. díl: Skryté poklady, funkce, aplikace

Umíte při focení využít svůj iPhone opravdu naplno? Znáte všechny velké, malé i zcela opomíjené funkce, které dokáží fotkám dramaticky ...
Fotografické styly

Focení s iPhonem: 100 tipů – 2. díl: Opomíjené funkce foťáku

Jak vytáhnout z iPhonu při focení maximum? V druhém díle našeho velkého seznamu tipů a triků prozkoumáme některé speciální a ...
Jak stáhnout fotky z iPhonu - AirDrop

Focení s iPhonem: 100 tipů – 3. díl: Stahování, sdílení, zálohování v iCloudu

Jak se zorientovat ve všech nuancích stahování fotek z iPhonu, jejich sdílení a zálohování do iCloudu? Všechno to vypadá jednoduše, ...
Libocký rybník

Focení s iPhonem: 100 tipů – 4. díl: Kouzla se světlem a kompozicí

Co je osvědčená cesta k lepším fotkám z iPhonu? Zní to možná přehnaně, ale klíčové je prostě pochopit, že z ...
Zlatý řez vs pravidlo třetin

Focení s iPhonem: 100 tipů – 5. díl: Jak fotit portréty, rodinu, dovolenou

Jak fotit iPhonem portréty? Jak zachytit rodinné akce? A proč je vlastně tak složité vyfotit na dovolené něco, na co ...
Rumunsko

Focení s iPhonem: 100 tipů – 6. díl: Jak fotit krajinu, předměty, jídlo

Jak co nejlépe fotit krajinu mobilem, nebo i pořádným foťákem? Každý to dělá a každý se u toho pořádně zapotí ...
Reklama

Je tu jeden komentář

  1. Dobrý den,
    přidávám link na zajímavost ohledně snižování kvality fotografii pořízené mobily od Applu

    .https://discussions.apple.com/thread/251986510

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*