Focení s iPhonem: 100 tipů – 1. díl: Skryté poklady, funkce, aplikace

Umíte při focení využít svůj iPhone opravdu naplno? Znáte všechny velké, malé i zcela opomíjené funkce, které dokáží fotkám dramaticky pomoci? Zde je můj jejich mírně nekonečný seznam. Mnohé z těch funkcí, triků a postupů určitě znáte. Ale třeba najdete i něco, co se bude hodit a zatím vám unikalo.

Proč vznikl tento seznam?

  • 1. Je velmi snadné přehlédnout některé větší i menší drobnosti, které se opravdu hodí.
  • 2. Já sám neustále něco nového objevuji, tedy je škoda to nesepsat.
  • 3. Na mých kurzech Fotokouzla s iPhonem i na konzultacích k mým online kurzům tyhle drobnosti často vzbuzují bouřlivé reakce typu “proč jsem to nevěděl dřív!”, tedy vyzkoušejte na sobě.
  • 4. Na školeních pro firmy často padá dotaz typu: “Nemáte nějaké stručné a rychlé shrnutí?” Anebo: “A nemáte nějaký odškrtávací seznam, si mohli naši zaměstnanci projít?”

Nu a pojem “odškrtávací seznam” věcí povinných i nepovinných mi prostě přišel skvělý nápad – tu tedy je.

Za pár minut si v hlavě “odškrtejte”, co víte (jasně, bude toho dost). Ale určitě zbyde i pár konkrétních rad a bodů, které stojí za průzkum. A budu rád, když mi pošlete své další náměty.

Seznam jsem pro přehlednost rozdělil do několika dílů – všechny body jsem ale umístil i do jednoho dlouhého článku – pokud byste si opravdu chtěli “odškrtávat”

Focení s iPhonem: 100 tipů – přehled dílů

1. díl: Skryté poklady, funkce, aplikace (tady právě jste)
2. díl: Opomíjené funkce foťáku
3. díl: Stahování, sdílení, zálohování v iCloudu
4. díl: Kouzla se světlem a kompozicí
5. díl: Jak fotit portréty, rodinu, dovolenou
6. díl: Jak fotit krajinu, předměty, jídlo

Jan Rybář – kdo jsem: V posledních třech desítkách let jsem projel skoro celý svět od Sibiře přes Afghánistán po Barmu. V roce 2013 spustil web Fotoguru.cz. Kdysi jsem také vyhrál hlavní cenu v Czech Press Photo a napsal pár knih. Více než deset let vedu tradiční kurzy fotografování, online kurzy a nově i kurzy fotografování s iPhonem – protože rád míchám staré a nové světy focení. Duší jsem novinář.

Focení jídla mobilem
Mobily toho dokáží stále víc – a je prostě škoda nevyužívat je naplno.

Skryté poklady, klíčové funkce, klíčové aplikace

V úvodní sekci najdete pár nesystematických tipů a triků, které je prostě škoda neznat – u prvních osmi viz též podrobný článek Skryté poklady iPhonů: 8 přehlížených funkcí foťáku.

Skryté poklady – nejčastěji opomíjené triky a tipy (Shrnutí)

Pokud máte noční režim, používejte ho!

Proč: Zcela fantastická vlastnost, kterou mají všechny modely od iPhonu 11 (krom SE) – noční fotky jsou velmi působivé a škoda je nezkusit. Otevírají nové světy.
Jak: iPhone večer režim spustí sám, což poznáte podle žlutého “knoflíku” v levém rohu foťáku. Poklepáním na něj získáte možnost měnit dobu snímání (počítáno ve vteřinách).

iPhone a fotografování: noční režim
Intuice a zkušenosti nám občas napovídají, že v noci nemá smysl fotit. Ale to je omyl! Noční režim otevírá nečekaně fascinující možnosti pro zajímavé fotky. (Všechny snímky jsou bez úprav)

Jak rozmazat pohyb vody v řece nebo moři

Proč: Hodně cenná drobnost kopírující tradiční foťáky. Bleskurychle vám dá možnost rozmazat tekoucí vodu či bouřící moře do rozpitě mléčného hmoty plné dynamiky…
Jak: Stačí zapnout funkci Live Photo, pořídit snímek něčeho v pohybu (vody), pak v levém horním rohu fotky rozbalit malé menu pod “Live” a zvolit Dlouhá expozice.

iPhone a fotografování
Tohle je škoda nedělat – co se hýbe, je krásně rozmazané. Fotka je z Bosny a je bez úprav.

Ultraširokoúhlý objektiv otevírá nové dimenze

Proč: Je překvapivě snadné přehlédnout význam ultraširokoúhlého objektivu pro fotky krajiny, interiérů, čehokoliv. Moje zkušenost: část majitelů iPhonů ho prostě nevyužívá.
Jak: Aktivujte ultraširokoúhlý objektiv přes číslo 0,5 na obrazovce. A začněte si hrát. Jak poznat, zda ho máte? Pokud má iPhone více než 1 objektiv, ten druhý bude právě on.

iPhone - ultraširokoúhlý objektiv
Ultraširokoúhlý objektiv se hodí pro tento typ fotek, kdy chce mít mnoho „vrstev“ obsahu. Neupravená fotka.
Krakov
Interiér katedrály v Krakově – tady se hodně široký úhel opravdu hodí.

Využívejte portrétní mód na neportrétní scény

Proč: Když u Pro iPhonů spustíme portrétní mód, objektiv postavu “přiblíží” (což je dobře, viz pasáže o portrétu). Rozostření pozadí se však hodí i u fotek bez ono přiblížení, vyzkoušejte!
Jak: Naučte se (u Pro modelů) přepínat mezi objektivy v portrétním módu – i onen širokoúhlý (tedy č. 1) funguje skvěle na fotky typu “manželka stojí na náměstí a vše kolem je mázlé”.

Portrétní mód na iPhonu
Portrét to není, ale to rozmazané pozadí se opravdu hodí, dodává fotce pocit prostoru. Když ho vypnete, viz další bod, není to ono.

Jak na fotce vypnout nepovedeně rozmazané pozadí

Proč: Automatické rozostřování pozadí v portrétních módech ne vždy dopadne dobře (vlasy jsou nedokonalé, sklenička je zborcená atp).
Jak: Rozkliknout fotku, dole na liště zvolit Upravit, nad fotkou svítí žlutý obdelník “Portrét”, když se zmáčkne, rozostření zmizí.

iPhone vypnutí rozmazání
Rozmazanost jde „vypnout“… Stačí editoru klepnout na žlutý knoflík „Portrét“. Tím bude celá fotka ostrá a výrazně méně přehledná (tedy méně hezká), chybí ji prostor.

Působivě kontrastní fotky (třeba jídla) přes lupu

Proč: Focení přes nástroj lupa zní poněku podivně, ale je škoda to nezkusit pro fotky detailů ale i třeba jídla. Výsledky jsou nečekaně ostré, kontrastní, výrazné, zajímavé.
Jak: Je třeba aktivovat lupu a prostě fotit: hned po zmáčknutí spouště je vidět, jak se zvýší kontrast a “výraznost”. Celek je možné uložit, detail je možné zachovat printscreenem obrazovky.

Lupa iPhone
Fotky focené přes lupu vypadají zajímavě – lupa zvýší „výraznost“ a na fotkách (třeba) jídla je pak opravdu vidět každý detail. Zkuste, uvidíte!

Trvalá korekce expozice přes skryté menu

Proč: Zesvětlit nebo ztmavit fotku jde přes “posouvání sluníčka” (viz dále), ale někdy to je otrava: každou fotku je třeba “hlídat” zvlášť. Pro sérii fotek jde scénu upravit přes “skryté menu”.
Jak: Ve foťáku klepněte na nenápadnou šipku/zobáček nahoře na displeji. Jednou z možností pak je tlačítko +/-. Pokud ho aktivujete, šoupátkem můžete expozici upravovat přesněji.

skryté menu iPhonu
Jak používat pokročilou fukci korekce expozice? stačí zmáčknout žlutý „zobáček“ nalevo, otevře se skryté menu, v němž je třeba aktivovat „čudlík“ +/-. Šoupátkem pak přesně nastavíme, jak světlá/tmavá má fotka být. Zde jsem ji ztmavil o 0,3 EV.

Úprava “padajících věží” přes defaultní editor

Proč: Jeden z nejčastější dotazů všech kurzů focení na světě zní: jak opravit na fotce “padající věže”. Obecně to jde špatně, ale pomůže i trochu opomíjený editor přímo v iPhonu.
Jak: Každou fotku můžeme upravit přes “zabudovaný” editor – vstoupíme do něj přes “upravit” a jednou z voleb je možnost “narovnání”, která toho umí překvapivě hodně.

korekce svislic iPhone
Kácí se vám na fotce věž? Žádný problém, iPhone to zvládne. stačí použít překvapivě šikovnou funci „Narovnání“ v editoru.

Využijte Lidar a otevřete si 3D světy

Proč: Lidar je 3D skener, který pomáhá iPhonům třídy Pro (od verze 12 dál) zachycovat svět ve 3D. Díky němu je možné pořídit opravdu dechberoucí 3D skeny prostoru i předmětů.
Jak: Pro využití lidaru je potřeba stáhnout si nějakou aplikaci, doporučuji buď 3D Scanner App a také Polycam – LiDAR & 3D Scanner (obé zdarma) a začít skenovat svět kolem.

Viz též článek: Lidar a iPhone 13 Pro: zkuste dechberoucí 3D skener

iPhone 13 Pro a Lidar radar Polycam
Výsledek rychlého naskenování bytu (pohled do webového rozhraní aplikace Polycam)… Za pár okamžiků díiy LIDARu získáme třírozměrný model, do nějak například můžeme měřit vzdálenosti.

Focení pohybu hvězd s aplikací NightCap Camera

Proč: Máloco mě v posledních letech tak zaujalo jako to, s jakou lehkostí umí iPhony zachytit hvězdné dráhy. Tohle by byla prostě hrozná škoda nezkusit.
Jak: Za pár desítek korun si pořiďte aplikaci NightCap Camera. Potřeba je též stativ, ale jde to případně nějak obejít – iPhone jen musí být zcela nehybný. Pak zmáčkneme spoušť a je to.
Viz též článek: Jak fotit iPhonem pohyb hvězd (návod + video)

Focení hvězd iPhonem
Takto daleko doputují hvězdy zhruba za hodinu a čtvrt. Mírně zesvětlená fotka z aplikace NightCap – detaily jsou opravdu neuvěřitelné.

Video: Jak iPhonem fotit pohyb hvězd

Klíčové funkce získatelné přes aplikace

Zvýšení dynamického rozsahu přes Vivid HDR / ProCamera

Proč: Pro mě je tohle nejdůležitější funkce, kterou můžeme dodat iPhonu přes aplikaci. Zjednodušeně řečeno: řeší velké rozdíly mezi světly a stíny ve fotce. A obecně dramaticky pomáhá.
Jak: VividHDR je rozšíření aplikace ProCamera. (Cena dohromady je cca 450 Kč). Aplikace nabídne několik variant přirozeně vypadajících fotek s vysokým dynamickým rozsahem.
Poznámka: Bohužel, naplno funguje (zatím) pouze do verze iPhonu 13, v iPhonu 14 ho již koupit nelze (ale jde ho spustit, pokud byl koupen na starším modelu).

iPhone a HDR
„Moje“ univerzita ve skotském Glasgow je v takovémto počasí vlastně nevyfotitelná: zdi jsou tmavé, nebe světlé, vše mírně ponuré. HDR však dokáže zachránit i tam, kde už normální úpravy nepomohou.
iPhone a Vivid HDR
To samé místo v HDR, fotka prostě dostane šanci. Zde ještě neupravené, nejspíš bych tu ještě něco mírně vylepšil. Ale návrat „stínů“ je zásadní.

Portréty v iPhonech bez portrétního objektivu s aplikací Focos

Proč: U portrétů je dobré mít “rozmazané” pozadí. Což bohužel neumí starší iPhony ani modely bez portrétního objektivu (tedy ty, co nejsou Pro). Pomůže aplikace Focos.
Jak: Stáhneme si Focos (stačí verze zdarma) a získáme softwarový nástroj pro rozmazávání pozadí. Vyfotíme portrét (se zoomem z odstupu, viz dále) a rozmažeme pozadí. Funguje to skvěle.
Poznámka: Od konce roku 2022 mi čtenáři hlásí, že pro nová stažení už není Focos zadarmo, což by byla hrozná škoda… Budu to sledovat a případně zkusím najít náhradu.

Aplikace Focos na iPhonu
Aplikace Focos dokáže poměrně velmi přesně odhadnout, co je pozadí a rozmazat ho.

Zbrždění rozmazaného pohybu přes (např.) aplikaci Lightroom

Proč: Zdrojem údivu a často i tichého vzteku majitelů iPhonů je prostý fakt, že pokud se v záběru něco hýbe ve slabším světle (á la pes běží v podvečer deštěm), fotka se rozmaže.
Jak: Je potřeba, tak jako u klasických foťáků, smířit se s existencí parametrů “čas” a ISO a obé nastavit: tedy čas dostatečně zkrátit. Lze v ledasčem, z free aplikací doporučuji Lightroom.

Lightroom App
Přes slidery v aplikaci Lightroom (zdarma) jsme schopni nastavit čas i ISO. Buď zcela manuálně, anebo ISO nastavit na automatiku, které reaguje na to, jak regulujeme čas. Hodnoty jsou zde čistě ukázkové – tak krátký čas obvykle nepotřebujeme a tak vysoké ISO už prostě obrázek pokazí.

Automatické výběry a úpravy oblastí s aplikací Polarr

Proč: Co dělat, když je na fotce třeba příliš tmavé nebe nebo postava na pláži? Jak selektivně vybrat jen část fotky? Tohle je vlastně docela těžké – automaticky to zvládne Polarr.
Jak: Stáhněte si aplikaci Polarr (stačí free verze) a hned na úvodní obrazovce zahlédnete tlačítko “A.I. Selections”. To automaticky dovolí vybrat (a pak upravit) nebe, postavu, vegetaci.

Polarr - úpravy fotek v mobilu
Tohle se mi na Polarru opravdu líbí. Automaticky dokáže odhadnout, co bychom rádi upravil: nebe, postavu, zeleň… Což se pro rychlé úpravy opravdu hodí (a funguje to i ve verzi Polarru zadarmo).

Lokální retuše přes aplikaci SnapSeed

Proč: Jak zlikvidovat nějakou bodovou nedokonalost? Třeba tu protivnou tečku, co vzniká v protisvětle. Nebo třeba nějaké elektrické vedení u jinak hezké památky. Zkuste Snapseed.
Jak: Snapseed je patrně nejobsáhlejší aplikace na úpravu fotek (a je zcela zdarma). Osobně ji používám pro retuše tohoto typu (funkce Čištění). Stačí se dotknout a nedokonalost zmizí.

Aplikace Snapseed
SnapSeed je opravdu nesmírně šikovná aplikace, umí toho tolik, že je místy trochu nepřehledná. Například nástroj Čištění dovoluje zaretušovat různé bodové nedokonalosti.

Vymazání lidí v pohybu přes aplikaci Spectre

Proč: Uznávám, tohle je trochu na hraní, ale je to hezká ukázka toho, kam celý ten iPhonový svět směřuje a co umí: namiřte na lidi procházející kolem (např.) památky. Spectre je vymaže.
Jak: Stáhněte si aplikaci Spectre (cena obvykle do 100 Kč) a hrajte si: pro základní funkci “vymazání” lidí netřeba nic dělat, případně jde měnit délku okamžiku, kdy se “vymazává”.

Chcete si to vše zkusit naživo? Přijďte na můj kurz focení s iPhonem!

Kurzy pro klasické foťáky dělám více než deset let, a před několika roky jsem přidal i kurzy focení s iPhonem – v nichž míchám starý dobrý svět „pořádného“ focení a nový svět špičkových technologií v mobilu. A hodně mě to kombinování baví.

Moje kurzy naživo: Fotouzla s iPhonem (celodenní kurz, Praha)
Mé online kurzy: iFotografování.cz (pro mobily i foťáky)

Další díly seriálu Focení iPhonem – 100 tipů

Takto si focení mobilem představuje "umělá inteligence" - tedy program Midjourney, který jsem požádal o vytvoření úvodní fotky k tomuto článku. Co je na té "fotce" zajímavé? Najdeme v ní několik principů, které rozebírám níže v článku i ve videu - i AI je samozřejmě zná a používá, protože se divákům líbí. Tedy: 1. fotka vás přitáhne, protože je nesporně třírozměrná, simuluje pocit prostorovosti. 2. zásadní roli ve formování prostoru zde hrají linie - hrana jezera i stín ruky. 3. pokud bychom tohle fotili mobilem, použili bychom portrétní mód, aby bylo pozadí rozmazané. 4. stromy v horní části snímků i temné plochy v rozích fungují jako "rámování" a posílají pozornost k mobilu. Zkrátka, čtyři klíčové principy na jednom místě...

12 kouzel pro focení mobilem. A proč je škoda jen cvakat (+ video)

Mobily při focení dokáží stále neuvěřitelnější věci. Jen je těžké neztratit se ve všech těch kouzlech, postupech a tricích. Proto ...
Focení jídla mobilem

Focení s iPhonem: 100 tipů – 1. díl: Skryté poklady, funkce, aplikace

Umíte při focení využít svůj iPhone opravdu naplno? Znáte všechny velké, malé i zcela opomíjené funkce, které dokáží fotkám dramaticky ...
Fotografické styly

Focení s iPhonem: 100 tipů – 2. díl: Opomíjené funkce foťáku

Jak vytáhnout z iPhonu při focení maximum? V druhém díle našeho velkého seznamu tipů a triků prozkoumáme některé speciální a ...
Jak stáhnout fotky z iPhonu - AirDrop

Focení s iPhonem: 100 tipů – 3. díl: Stahování, sdílení, zálohování v iCloudu

Jak se zorientovat ve všech nuancích stahování fotek z iPhonu, jejich sdílení a zálohování do iCloudu? Všechno to vypadá jednoduše, ...
Libocký rybník

Focení s iPhonem: 100 tipů – 4. díl: Kouzla se světlem a kompozicí

Co je osvědčená cesta k lepším fotkám z iPhonu? Zní to možná přehnaně, ale klíčové je prostě pochopit, že z ...
Zlatý řez vs pravidlo třetin

Focení s iPhonem: 100 tipů – 5. díl: Jak fotit portréty, rodinu, dovolenou

Jak fotit iPhonem portréty? Jak zachytit rodinné akce? A proč je vlastně tak složité vyfotit na dovolené něco, na co ...
Rumunsko

Focení s iPhonem: 100 tipů – 6. díl: Jak fotit krajinu, předměty, jídlo

Jak co nejlépe fotit krajinu mobilem, nebo i pořádným foťákem? Každý to dělá a každý se u toho pořádně zapotí ...
Reklama

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*