Samsung Galaxy A55 – dobrá cena, solidní výkony (první dojmy)

Samsung Galaxy A55 5G přichází a s ním i zajímavá otázka, jak bude v příštích letech vypadat občas trochu přehlížený, ale přesto zásadní segment mobilů střední třídy. Zde je pár poznámek z pražské premiéry…

Samsung Galaxy A55 – vlivná střední třída

Mobily jako je Samsung A55 to nemají vždy snadné – nejvíce pozornosti médií a fanoušků vždy přitáhnou vlajkové lodi, v nichž se firmy mohou pochlubit těmi největšími technologickými zázraky – letos to byl opravdu povedený Samsung Galaxy A24 Ultra (rychlé dojmy zde).

Přesto mě stále více zajímá, co čekat od mobilů jako je právě Samsung Galaxy A55. Protože, zaprvé, tato řada patří k nejprodávanějším na českém trhu. A zadruhé, protože právě ve střední třídě se dějí opravdu zajímavé věci. Z testování nedávných modelů je zřejmé, že právě tady dochází k největším vylepšením. A zkrátka, že stále více lidí má po kapsách modely s dobrými foťáky, což vidím i na mých kurzech focení mobilem.

V posledních týdnech mě v tomto segmentu zaujalo, co vše umí třeba Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ (recenze zde), v minulosti jsem testoval oba předchozí modely této řady, tedy Samsung A54 (recenze zde) a Samsung A53 (recenze zde). Právě u verze 53 mi došlo, jak velký technologický pokrok tyhle značky udělaly. A začal jsem je systematicky testovat pro moji speciální stránku a rubriku Nejlepší fotomobily.

Samsung Galaxy A55 5G
Samsung Galaxy A55 5G v akci… Rychlofotka mobilem z pražské tiskové konference

Samsung Galaxy A55 – cena:

Není v mých silách průběžně sledovat ceny, tedy sem dávám linky na průběžně aktualizovaný přehled přímo z Heuréky a link na Alza.cz (která do Heuréky své ceny obvykle neposílá).

Srovnání cen na Heureka.cz

Ceny na Alza.cz

Mohou partneři ovlivňovat vyznění této tabulky? Rozhodně ne! Dlouhodobě spolupracujeme se srovnávacím portálem Heureka.cz a velkými e-shopy včetně Alza.cz. Od Heureky dostáváme nevelkou provizi za vaši návštěvu, od Alzy případně za nákup. Cena pro vás však samozřejmě vždy zůstává stejná a vždy platí: recenze na Fotoguru jsou a budou zcela nezávislé.

Samsung Galaxy A55 – fotoaparát

Spolu s dalšími novináři jsem měl možnost si novinku osahat pár dní před oficiálním představením, jako vždy šlo však jen o tzv. předprodučkní vzorky, z nichž není možné fotografie publikovat. Na podrobnější recenzi si tedy budu muset ještě pár týdnů počkat.

A jaké má tedy Samsung Galaxy A55 5G parametry foťáku? Zde jsou – a pokud by vás zajímalo podrobnější srovnání s “nižším” modelem A35, zde je tabulka rozdílů: Samsung Galaxy A55 5G vs Samsung Galaxy A35 5G – srovnání.

Fotoaparát:

Ultraširokoúhlý objektiv: 12 Mpx
Hlavní objektiv: 50 Mpx, OIS, Super HDR pro video
Makro: 5 Mpx
Přední fotoaparát: 32 Mpx

Samsung Galaxy A55 5G fotoaparát
Detail soustavy objektivů a snímačů… Rychlofotka mobilem z pražské tiskové konference

Je zjevné, že podobně jako u předchozích generací hraje hlavní význam snímač/objektiv hlavní, o kterého čekáme, že “odpracuje” většinu fotografií. A jednou za hlavní “vlastností” této třídy je absence optického zoomu, tedy čehokoliv, co by dokázalo přibližovat opticky, nikoliv digitálně.

Samozřejmě, tak to prostě je, a kdo chce s touto třídou mobilu přibližovat, musí počítat s horší kvalitou – byť u minulých generací bylo překvapivé, jak dobře dopadaly přiblížené fotky – právě v tom je velký význam snímače s relativně velkým rozlišením (50 Mpx), který dokáže pomoci se vzdálenými detaily.

Možná největším limited tedy bude “tradiční” vlastnost portrétního módu, v němž nelze přibližovat a tedy fotit pravé portréty ve fotografickém smyslu. Mnoha lidem to asi nevadí, ale pro mě to je vždy jeden z nejvýznamnějších limitů této kategorie mobilů.

Naproti tomu má velmi slušné parametry přední kamera, což se nesporně počítá pro ty, kteří chtějí fotit selfie.

Jak Samsung Galaxy A55 5G fotí

Jak jsem již zmínil, na podrobnější verdikt o fotografických výkonech tohoto modelu si ještě musíme počkat, až bude možné testovat “ostré vzorky”… Ale první dojmy z pražské premiéry byly přesně v souladu s tím, co se očekává: Samsung Galaxy A55 nabídne velmi dobré obrazové výkony ve své střední třídě. Tedy nikoliv dechbaroucí zázraky vlajkových lodí ve zhruba trojnásobné ceně, ale velmi solidní fotky, které neurazí ani náročnější uživatele.

Samsung Galaxy A55 5G portrét
Portrétní mód v podání Samsungu Galaxy A55 5G. Rychlofotka mobilem z pražské tiskové konference

A bude zajímavé sledovat, jak tato novinky přispěje k rozvoji střední třídy, v níž se nyní opravdu dějí zajímavé věci – a postupně se v ní objevuje kvalita fotek, které byla ještě před několika lety zcela nevídaná.

Zkrátka: těším se na pořádné testování!

4 komentářů

  1. Díky za fajn clanek, jen si jej prosím po sobě přečtěte 😉. Je tam pár věcných chyb, překlepů a nesmyslů.

    • Jan Rybář

      Tomáši díky za upozonění a omlouvám se?… Jaké tam jsou faktografické chyby? Rád opravím… Vždy je to boj s časem a kompromis mezi rychlostí, délkou a snahou nenechat v textu překlepy… Zdravím, JR

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*