Xiaomi 13T Pro v rukách fotografa: recenze a fotky (+ video)

Co při focení čekat od Xiaomi 13T Pro? Pojďme to prozkoumat v podrobné recenzi i doprovodném videu, v němž si ukážeme zhruba 150 ukázkových fotek.

Co mě zajímalo při testování Xiaomi 13T Pro

Proč testovat Xiaomi 13T Pro? Protože jde o zajímavého představitele střední třídy fotomobilů, které se snažím systematicky testovat v mé speciální rubrice Nejlepší fotomobily.

Je pravda, že v minulosti jsem měl čas hlavně na vlajkové lodi, a i nyní patří k tomu, na co najdu testovací kapacity vždy a za každých okolností – zajímá mě zkrátka, kam se fotografování mobilem posouvá a co je možné čekat od těch nejlepších (a nejdražších) tříd.

Xiaomi 13T Pro recenze
V podobných situacích s dobrým světlem Xiaomi 13T Pro rozhodně nezklame ani náročnější uživatele. Neupravená, pouze zmenšená fotka (stejně jako všechny fotky na této stránce).

V poslední době se ale “dějí” zajímavé věci i v třídách nižších mobilů, protože samozřejmě ne každý je ochoten dát řádově 25 000 Kč (a mnohdy i výrazně více) za modely nejvyšší. Proto testuji právě i modely levnější, byť to zatím nezvládám zcela systematicky.

A popravdě řečeno, k testům přistupuji trochu po svém: jako fotografa neustále testujícího foťáky i mobily mě především zajímá to zcela nejzásadnější: jak testované zařízení obstojí při běžném provozu. I proto jsem i Xiaomi 13T Pro testoval zhruba 10 dní od moravských hor po roviny a města v Polsku. A v této recenzi se budu snažit odpovědět na otázku, co bude dělat v rukách běžných i pokročilejších uživatelů.

Xiaomi 13T Pro recenze
Velmi slušně zvládá i noční scény – zde před východem slunce na Karlově mostě. Neupravená, pouze zmenšená fotka – tak jako všechny snímky na této stránce.

Rozdíl Xiaomi 13T a Xiaomi 13T Pro? Pro focení skoro žádný

Tahle recenze je vlastně poměrně netypická: před časem jsem totiž testoval základní model Xiaomi 13T – viz články Xiaomi 13T a focení: podrobná recenze a ukázkové fotky (+ video) a Xiaomi 13T v rukách fotografa (první rychlé dojmy).

Logická vstupní otázka tedy bude znít, v čem se oba modely liší. A odpověď je vlastně trochu překvapivá: z hlediska výbavy pro fotografování jsou rozdíly v podstatě nulové. Obě verze mají stejné objektivy, stejné snímače, stejné parametry.

Jediný oficiální “tabulkový” rozdíl je u videa, kde Pro verze umí i 8K (s 24 fps), což je ale dle mého rozdíl spíše kosmetický a pro většinu uživatelů ne zcela zásadní.

Rozdíly mimo fotografování jsou jen v technických specifikacích u výkonu, napájení a konektivity. (Podrobnou srovnávací tabulku najdete ve výše zmíněném článku o prvních dojmech.)

Xiaomi 13T Pro recenze
Portrétní mód a barvy podzimu.

Nicméně: i tak bylo zajímavé tyhle modely srovnat a otestovat i verzi Pro. Pokud se mě nicméně hned na začátku optáte, zda jsem zahlédl nějaký výrazný rozdíl, odpověď bude znít: ne. (Byť někdy se chovaly trochu jinak.)

Z čehož vyplývá poměrně přímočará odpověď na otázku, zda tedy základní verze není lepší volbou. Ano, z mého pohledu zaměřeného čistě na focení není moc důvodů pořizovat si verzi Pro.

Rychle ale dodávám, že mě na mobilech opravdu zajímá jen a pouze focení, ostatní parametry obecně moc vyhodnotit neumím. Tedy je možné, až pravděpodobné, že právě třeba výkon bude pro některé uživatele zásadní. Ale z hlediska focení je odpověď dle mého poměrně jasná: verze Pro opravdu umí to samé…

A už vůbec to neznamená, že nestálo za to mobil otestovat. Poďme to trochu více rozebrat.

Video: Co umí a jak fotí Xiaomi 13T Pro – přes 200 ukázkových fotek v 4K (17 min)

Co se dočtete v tomto článku

Xiaomi 13T Pro – fotoaparát: snímače a objektivy
Funkce fotoaparátu
Jak Xiaomi 13T Pro fotí – co se mi líbilo
Na co při focení pozor
Shrnutí recenze ve dvou větách

Xiaomi 13T Pro – fotoaparát: snímače a objektivy

Znovu pro jistotu připomínám klíčový výchozí bod: tento článek je vlastně pokračováním dvou textů o základním modelu a pokud chcete získat ucelenou představu o Xiaomi 13T Pro, opravdu doporučuji nejprve si přečíst ony dva zmíněné články. Některé tam rozebrané otázky zde již neřeším – vzhledem k identické výbavě i funkcích by to bylo prostě trochu zbytečné opakování.

Nicméně: pojďme si i zde shrnout klíčové parametry Xiaomi 13T Pro – protože jsou zásadní pro to, co od foťáku čekat.

Xiaomi 13T Pro
Objektivy a snímače jsou stejné u modelů Xiaomi 13T i 13T Pro. Zdroj: Xiaomi.cz

Objektivy a snímače:

Hlavní širokoúhlý: 50 Mpx, 24 mm, f/1.9, snímač 1/1.28”
Teleobjektiv: 50 Mpx, 50 mm, f/1.9
Ultraširokoúhlý: 12 Mpx, 15 mm, f/2,2

Jak tato čísla číst? Na první pohled jsou jasné některé klíčové parametry – na dvou ze tří snímačů máme k dispozici 50 Mpx. Což sice může působit jako malé číslo ve srovnání s “ohromujícími čísly”, jimiž operují jiné modely. Jenže, jak neustále opakuji, počet pixelů ne nutně znamená lepší výsledky (ba paradoxně mnohdy znamená fotky horší kvůli vyššímu šumu).

Xiaomi 13 Pro
Klíčovým nástrojem pro focení bude především hlavní objektiv s ohniskovou vzdáleností 24 mm.

Tedy mě osobně vlastně mile překvapilo, že Xiaomi se zde nepouští do reklamních megapixelových závodů. Zkrátka se dá říci, že pro tuto třídu mobilů je právě těch 50 Mpx číslo velmi rozumné: poskytuje dostatečně solidní výkony a umožňuje slušné zobrazení detailů, ale nepadá do pasti vyššího šumu a obecně nižší kvality za horšího světla.

Pro jistotu ale rychle dodávám: rozhodně neříkám, že vyšší počet pixelů nemá u mobilů smysl – má, ale jen u vlajkových lodí, kde v kombinaci s pokročilejšími zoomy opravdu nabízejí snímače třeba s 200 Mpx pozoruhodná kouzla – což platí například pro Samsung S23 Ultra (recenze zde).

Ale pro střední třídu je těch 50 Mpx prostě rozumné číslo, zejména v kombinaci s poměrně velkým fyzickým rozměrem hlavního snímače: 1/1.28” znamená rozměr 10 x 7.5 mm a tedy potenciál kvalitnějších fotek (větší rozměry obvykle znamenají vyšší kvalitu obrazu).

Xiaomi 13 Pro
Druhý objektiv s 50 mm se bude hodit mimo jiné pro focení lidí i portrétů – zde v extrémně těžkém prostředí: nevalné a málo intenzivní světlo i muzikanti v pohybu. Ale dopadlo to vcelku dobře. Fotce by pak ještě pomohla úprava a mírné doostření.

A ještě jedna věc musí zaznít – nabízí se samozřejmě srovnání s vlajkovou lodí Xiaomi 13 Pro (recenze zde)… Pokud se budeme snažit, nějaké průsečíky a podobnosti asi nejdeme, ale zcela upřímně: Xiaomi 13 Pro patří k nejvýraznějším fotomobilům posledních let kvůli svému jednopalcovému (tedy ještě výrazně většímu) snímači, který v šikovných rukách nabízí opravdu pozoruhodné až mírně neuvěřitelné výkony. Zde je snímač menší – a z hlediska focení ho tedy srovnávat nemá smysl.

Xiaomi 13 Pro
Hodně cenný je i ultraširokoúhlý objektiv, hodí se ve městech i interiérech. Zde slavný dřevěný kostel v polském městě Jawor.

Xiaomi 13T Pro – funkce fotoaparátu

– Velmi slušně vybavená sekce Pro a Více. Zkušenost říká, že většina majitelů mobilů s Androidem neprozkoumá podrobnější nastavení základní fotoaplikace. Což je ale velká škoda, i zde je hodně cenné hrát si v záložce PRO například s expozičním časem (při brždění rozmazaných lidí či zvířat v pohybu) nebo třeba s vyvážením bílé barvy. Plus cenné nástroje jsou i v sekci Více, kde je možné například v nástroji Dlouhá expozice pořizovat fotky rozmazaných světel aut nebo hvězdných drah.

– Fotit lze i do maximálního rozlišení 50 Mpx… Jak už to u nejnovějších mobilů bývá, fotit je možné i do maximálního rozlišení snímačů, tedy do 50 Mpx. Obecně to většinou moc smysl nedává – více pixelů ne nutně znamená hezčí fotku pro běžné použití. Ale při některých typech záběrů se to může hodit a opravdu to smysl dává – například při focení města není špatné občas nějakou opravdu “podrobnou” fotku pořídit, protože s detaily se pak dá velmi slušně pracovat. Ale ona obecná poučka platí: pro běžný provoz to je zbytečné.

Xiaomi 13 Pro
Na podobných fotkách levnější mobily často přehánějí saturaci barev, tak je ale vše, jak má být.

– Leica funkce stojí za zkoušku. Součástí marketingu Xiaomi je poukazování na to, že objektivy i další funkce vznikly ve spolupráci s legendární firmou Leica. Jak moc velký dopad to opravdu má, těžko říct. Ale při používání tohoto fotomobilu rozhodně není špatné vše pořádně vyzkoušet. Hlavní volbou (přímo v hlavní nabídce) je volba mezi dvěma styly Leica Authentic (méně intenzivní barvy) a Vibrant (“normálnější” a v zásadě autentičtější barvy). Další nastavení se pak týká portrétního módu (viz dále).

– AI funguje decentně na pozadí, což je dobře. Tak jako u většiny mobilů posledních let je i zde funkce zvaná AI… V reálu to znamená, že se mobil snaží analyzovat prostředí a dle toho, co “vidí”, mírně změnit nastavení. Tedy pokud je třeba zelená málo výrazná, trochu ji “přibarví”… Zatímco u základní verze jsem tohle skoro nebyl schopen zaznamenat, u Pro to už občas vidět je (zejména právě na saturaci barev u krajin). V základním nastavení je tato volba vypnutá a upřímně, ničemu moc to asi nevadí. Byť i zde platí: byla by škoda neexperimentovat.

Xiaomi 13 Pro
Slavný Ďáblův most v Německu jsem bohužel fotil ve špatném světle, ale zcela blbě to nedopadlo. Úprava by dost pomohla.

Jak Xiaomi 13T Pro fotí – co se mi líbilo

I v této pasáži platí, že plusy a mínusy jsou hodně podobné jako u základního modelu Xiaomi 13T (link ještě jednou zde). Ale klidně vše zopakujme a rozeberme.

– Zpracování obrazu je velmi slušné. Tohle je vlastně to zcela zásadní: mobil zkrátka fotí velmi slušně. Já vím, zní to možná banálně, ale na ničem jiném moc nezáleží. V překladu to znamená, že pokud budete mobil používat, vaše výsledky budou velmi slušné a obecně budete spokojeni. Právě kvůli této jediné větě vlastně veškerá testování dělám – v tomto případně jsem měl s sebou mobil zhruba po deset dní, kdy jsem byl stále v pohybu: od brzkého rána na Karlově mostě, přes valašské kopce po polská města. A s většinou situací si mobil poradí velmi slušně a oprávněně patří mezi velmi rozumné varianty v rámci střední třídy. Byť chytáky to má a marná sláva, vlajkové lodi některé scény prostě zvládnou lépe – viz dále. (Nejlépe to, co dokáže, zahlédnete v mém videu na YouTube, je vloženo výše na této stránce).

Xiaomi 13 Pro recenze
Horská krajina a detaily těsně před západem slunce. Podobné složitosti mobil zvládá dobře.

– Stabilita výkonu je solidní. Stabilita výkonu je jedním z parametrů, který nezjistíte z žádných oficiálních specifikací. A vlastně je to pojem, který jsem si tak trochu vymyslel, protože na něm vlastně spolu se zpracováním obrazu záleží nejvíc. V praxi to znamená, jak stabilní jsou výkony v různých situacích, jak často (tedy spíše jak málo často) mobil někam “ustřelí” a vše pokazí. A tady je vše v pořádku, výkony jsou stabilní a i nepoučený uživatel nebude mít problémy pořizovat solidní fotky.

Xiaomi 13 Pro recenze
Velmi slušné výsledky v mizerném světle a navíc v záběru, kde je hodně pohybu.

– Portrétní mód nezklame. Podobně jako u základního modelu Xiaomi 13T je hodně silnou zbraní mód Portrét. Tedy zkrátka ten mód, v němž mobil softwarově “rozmazává pozadí”… Funguje spolehlivě, rozmazávání je věrohodné a výsledky slušné. (Až tedy na některé divoké filtry, viz dále).

– Noční scény dokáží překvapit. U základního modelu se mi moc nedařilo používat noční režim, tedy systém, který při focení pořizuje několik vteřin záznam a pak vše smontuje do výsledné fotky. Nyní už to vše fungovalo mnohem lépe, možná to bylo prostě tím, že jsem fotil ve větší tmě, ale spíše šlo o vylepšený firmware. A právě některé noční scény, viz ukázky, patřily k těm nejpozoruhodnějším fotkám, co jsem pořídil. (Obecně ale stále platí, že ve srovnání s nejvyššími třídami mobilů je ještě v režimu Noc co zlepšovat).

Xiaomi 13 Pro recenze
Noční scény v režimu Noc dopadají velmi působivě.

– Video funguje tradičně dobře. Jak všude zdůrazňuji, kvalitu videa neumím příliš posoudit, ale jako vždy jsem zkoušel točit v běžných situacích do 4K a s výsledky byl obecně velmi spokojený (viz video). Zkoušel jsem i 8K s 24 snímky za vteřinu, ale upřímně si myslím, že nemá pro běžné použití moc smysl. Za zmínku stojí, že můj vzorek měl občas trochu problém při zoomování při přechodu mezi jednotlivými objektivy, kdy to občas trochu “cuklo” a přechod nebyl hladký. Téměř jistě jde o dočasný problém, který vyřeší další aktualizace.

Jak Xiaomi 13T Pro fotí – na co pozor

– Zpracování kontrastních scény ve slabším světle zaostává za špičkovými modely. Tento bod vlastně shrnuje to podstatné, co se dá oběma modelům v danou chvíli vyčíst. Pokud budete fotit třeba podzimní město v nevalném světle, fotky budou slušné, ale o něco méně “zářivější”a výraznější než u vyšších modelů, včetně třeba mého iPhonu 13 Pro. Samozřejmě, pošmourný den s nudnou oblohou dopadne pochybně skoro u všech foťáků i mobilů, protože prostě podmínky focení nepřejí. Ale, jak už jsem zmínil, vyšší modely prostě dokáží ty upravovací kouzla o něco lépe. Samozřejmě i zde platí, že se to týká mobilů, které jsem měl v ruce krátce po jejich premiéře. Je velmi pravděpodobné až jisté, že s dalšími aktualizacemi softwaru přijde vylepšení.

Xiaomi 13 Pro recenze
Tohle je vlastně jediná výtka: modely vyšších řad o něco lépe zvládají zpracování scén, v nichž je slabší a obecně špatné světlo. Například u iPhonů by tato fotka byla mírně světlejší a barvy o něco zářivější. (Je možné, že to vylepší další aktualizace firmwaru.)

– Optický zoom je poměrně omezený. Tohle samo o sobě není “chyba”, ale prostě část technické výbavy těchto mobilů. Opticky dokáže přiblížit jen zhruba dvakrát (na 50 mm, kam vidí jeho portrétní objektiv/snímač). Pro běžný provoz to stačí, ale trochu více optického zoomu by se hodilo. Ale i zde pochopitelně platí, že srovnávat s dražšími mobily vyšší tříd je trochu nefér, ale není špatné to prostě brát v úvahu. Jde zoomovat digitálně, a jak je vidět z ukázkových fotek, i 10x přiblížení je více méně použitelné, byť tak trochu jen na památku – hezké to moc nebude.

Xiaomi 13 Pro recenze
Opravované náměstí v Poznani ultraširokoúhlým objektivem…
Xiaomi 13 Pro recenze
… a záběr z toho samého místa s desetinásobným a tedy již výrazně digitálním zoomem. Kvalita jde hodně dolů, ale v případě nejvyšší nouze to stále ještě použít jde.

– PRO objektivy by zasloužily předefinovat. Jak už jsem zmínil v recenzi Xiaomi 13T, tzv. PRO objektivy v módu Portrét jsou zbytečně divoké. Například verze zvaná Vířivý bokeh (50 mm) má zbytečně zatmavené rohy, ale stále jde použít, ale výraznější přiblížení na 90 mm zvané Jemné zaostření už je zcela divoce nepoužitelné, síla filtru je zničující. Určitě by stálo za to, aby bylo možné “filtry” vypnout a nechat je v “normálním” zobrazení.

Xiaomi 13 Pro recenze
Kočka živá sleduje kočku porcelánovou (na kterou je zaostřeno).

Xiaomi 13T Pro – shrnutí ve dvou větách

Xiaomi 13T Pro patří k zajímavým představitelům střední třídy – nabízí velmi solidní obrazové výkony, slušné zpracování obrazu i řadu speciálních funkcí a svými výkony nezklame ani náročnější uživatele. Vyšší třídy mu konkurují přece jen lepšími výkony v horším světle, ale největším “problémem” z hlediska fotografování je konkurence levnějšího sourozence Xiaomi 13T, který má identický systém fotoaparátu, a obecně tady dává větší smysl.

Štítná nad Vláří v Bílých Karpatech
Štítná nad Vláří v Bílých Karpatech – 50 mm objektiv a krásné světlo. To špatně dopadnout nemohlo.

Xiaomi 13T Pro – cena

Není v mých silách ceny průběžně sledovat, zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

Xiaomi 13T Pro 12GB/512GB lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

A zde je link na Alza.cz, která své ceny do Heuréky neposílá:
Xiaomi 13T Pro na Alza.cz

Další fotografie z testu

 

Shrnutí recenze:

Xiaomi 13T Pro

Xiaomi 13T Pro patří k zajímavým představitelům střední třídy – nabízí velmi solidní obrazové výkony, slušné zpracování obrazu i řadu speciálních funkcí a svými výkony nezklame ani náročnější uživatele.

Hodnocení redakce:
7.6

Pros

  • velmi slušné obrazové výstupy
  • stabilní výkony napříč různými situacemi
  • řada doplňkových funkcí a módu

Cons

  • konkurence základního modelu Xiaomi 13T je zdrcující
  • vyšší modely přece jen dokáží v některých situacích výrazně více
  • hodil by se zoom s vyšším rozsahem
Reklama

3 komentářů

  1. Dobrý den, myslíte že se vyplatí přestoupit na Xiaomi 13T/13T Pro ze Samsungu S22 Ultra? Hlavně z pohledu na fotoaparát. Děkuji

  2. Dobrý deň, zvažujem kúpu tohto mobilu, ale na internete sa objavili správy, že tento telefón obsahuje chybu GPS a užívateľom sa stáva, že pri navigácií sa im stráca GPS signál. Vedeli by ste sa k tomu tiež vyjadriť? Vďaka za pomoc.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*