Zrcadlovka Nikon, nebo Canon?

Úvodní stránka Fotofórum Jak vybrat digitální fotoaparát? Zrcadlovka Nikon, nebo Canon?

Označeno štítky: ,

  • Toto téma obsahuje celkem 18 odpovědí. Do diskuze (4 diskutující) se naposledy zapojil uživatel kelley a poslední změna proběhla před 9 roky a 3 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 17 vláken odpovědí
  • Autor
    Příspěvky
    • #912
      Vašek K.
      Host

      Dobrý den, váhám mezi zrcadlovou Canon EOS 700D a Nikon D5300? Parametry mi přijdou hodně podobné a nemohou se rozhodnout, co radíte?
      Vašek

    • #920
      Jan Rybář
      Moderátor

      Dobrý den a díky za dotaz – jen se trochu vymluvím z odpovědi, ony ty oba foťáky jsou prostě špičkové stroje ve své kategorii, tedy kategorie začátečnických a rodinných zrcadlovek. Výsledky budou srovnatelné, tedy ani jedním z nich neuděláte chybu. Ba dokonce srovnatelné výsledky „dostanete“ i z levnějších foťáků, třeba Nikonu D3300 – viz recenze http://www.fotoguru.cz/nikon-d3300-recenze/. JR

    • #2363
      MzM
      Host

      Můžete se rozhodnout podle dalších parametrů. Třeba:
      Je ve vašem okolí někdo s kým byste si mohli půjčovat vybavení/sdílet zkušenosti s konkrétním strojem?
      Zkuste si oba (třeba v obchodě) osahat. Oba mají trochu odlišné ovládání, jedno se vám může líbit víc.
      Rozhodnout může i náhoda – mají zrovna jeden typ v akci…
      Není to jednoduché. Když jsem si zrcadlovku před lety koupil i já, kamarádi s pošklebkem říkali „Vítej v pekle“ – myšleno: tamten model je lepší, a tenhle objektiv by se mi hodil, a blesk, a dva blesky a stativ a filtry a … když z toho ale lezou takové pěkné fotky…

    • #2408
      bahamontes
      Účastník

      Dobrý den, uvažuji o koupi Canon EOS 100D, byl by to můj první „lepší“ foťák. Velmi se mi líbí dle recenzí, ale chtěl by jsem se zeptat ohledně objektivů: Vy sám radíte vzít raději novější 18 – 55 STM, s tím, že to chce i nějaký s delším ohniskem, kde jsem však našel pouze starší typ 70 – 300 DC III. Existuje nějaký novější ekvivalent objektivu s delším ohniskem? Předem díky za radu, Tomáš

      • #2410
        Jan Rybář
        Moderátor

        Dobrý den,
        existuje STM verze setového objektivu 55-250 mm (Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM), ale z hlavy teď nevím, zda existuje přímo set tohoto foťáku i s tímto objektivem. Já obecně radím tyto novější STM skla, protože se mi kvalita opravdu hodně líbila. Nicméně ani těmi staršími nic nepokazíte – což říkám mj proto, že 100D se dá koupit právě v setu s dvěma „staršími“ objektivy za velmi, velmi rozumné peníze do, tuším, 15 000 kč. Inu, je to vždy složité, vyladit dobře poměr cena/výkon… Zdravím, JR

    • #2415
      bahamontes
      Účastník

      Děkuji za odpověď, a v čem je největší výhoda objektivů STM? Jedná se hlavně o tu obrazovou kvalitu, nebo je důležitější ta optická stabilizace, popř. jsou ještě další podstatné rozdíly? Díky, zdraví Tomáš

    • #2417
      Jan Rybář
      Moderátor

      Pokud to dobře chápu, hlavní oficiální rozdíl je v plynulosti ostření pro videa, což mě ale osobně moc nezajímá… Tedy ano, měl jsem dojem, že obrazová kvalita je o chlup lepší než už těch předchozích typů…

    • #2459
      bahamontes
      Účastník

      Dobrý den, ještě jsem narazil v recenzích na nikon d 5300, který se mi jeví v některých parametrech výrazně lépe, než canon EOS 100D – hlavně větší dynamický rozsah, lepší obrazová kvalita v testech, dále je rovněž poměrně lehký atd…Je moje úvaha – např. ten dynamický rozsah, obrazová kvalita správná? Nebo je to spíše subjektivní záležitost?

    • #2462
      Jan Rybář
      Moderátor

      Dobrý den, ano, určitě, Nikon D5300 je rozhodně též vhodným kandidátem – v žádném případě jím nic nezkazíte. Jen jsem si téměř jist, že pokud byste ho srovnal vedle 100D, výsledky budou minimálně stejné (to je právě ta klíčová, a pochopitelně subjektivní „obrazová kvalita“, kterou se nedá změřit – a s tou objektivní / z testů vycházející ne nutně souvisí). No a vzhledem k ceně bych prostě sáhl po 100Dčku… (Je tedy pravda, že pokud chcete fotit víc, v prospěch např. Canonu 700D nebo právě Nikonu D5300 hovoří to, že jsou to prostě už větší a lépe v ruce sedící zrcadlovky…) JR

    • #2475
      bahamontes
      Účastník

      Dobrý den, děkuji za předchozí odpověď, ještě by jsem se chtěl zeptat, jak moc vážně se dá brát u foťáků udávaný dynamický rozsah? Právě ten má canon EOS 100 D dost výrazně slabší oproti nikonům – 3300, 5200, 5300…Rád fotím situace, kdy jsou velké světelné kontrasty (podzim – les, listí, přechody světla a stínu, západy slunce…) Docela dobrý kompromis vlastností (teoreticky) má pentax K 50, máte s ním nějakou zkušenost? Jediné co se mi na něm nelíbilo bylo velká váha – 650 g. Díky, hezký večer, zdraví Tomáš.

    • #2476
      Jan Rybář
      Moderátor

      Já bych v tomto případě nebral ony testovací výsledky moc vážně – jasně, někdy se hodí, ale zrovna v tomto případě bych se tím netrápil. On Vás dynamický rozsah v těch zmíněných případech nezachrání, to už jsou rozdíly tak velké, že to nezvládne žádný foťák… S pentaxem žel zkušenost zatím nemám… Zdravím, JR

    • #2478
      MzM
      Host

      Ve stručnosti:
      Teoreticky, čím větší dynamický rozsah, tím menší šum. Teoreticky.
      Prakticky je opravdu nejlepší to vyzkoušet, protže šedivá je teorie…

      Podrobněji:
      Z fyzikálního hlediska je dynamický rozsah poměr minimálního množství (v případě foťáku světla) ku maximálnímu množství (světla).
      Maximální množství je dáno velikostí buňky na čipu a její konstrukcí, minimální množství je dáno velikostí šumu – neboli, kde už je signál (světlo) tak slabý(é), že je srovnatelné s šumem a nedá se určit jestli je to užitečný signál nebo šum.

      Šum je pak daný jednak tím, že šumí elektronika, což by se dalo nějakými fintami třeba odstranit nebo aspoň dostat na hodně nízkou úroveň a pak tím, že šumí samotné světlo. Což už se fintami odstraňuje dost špatně. Může se využít akorát toho, že čím více světla nachytáme, tím míň šumu v něm je. Takže na jedné fotce můžeme vidět, že světlá pole šumí míň jak tmavá pole. Obecně platí, že pokud do světlocitlivé buňky dostanu 2x víc světla (pokud se tam vleze), dostanu 4x míň šumu. Stím souvisí všechny ty peripetie s šumem při vyšších ISO.

      A pak do toho ještě vstupuje zázrak zvaný postproces, který z hromady šumu mnohdy vyrobí koukatelné obrázky.

    • #2572
      bahamontes
      Účastník

      Dobrý den, děkuji za předchozí rady. Už jsem se byl na některé zrcadlovky podívat i „fyzicky“ v obchodech. Teoreticky se mi nejvíc líbila sada Nikon d 5200 + 2 objektivy 18- 55 VR II a 55 – 200 VR, která se dá sehnat v akci za cca 17 tis. kč, což mi příjde jako výborná cena. Už jsem byl skoro rozhodnutý pro tuto sadu, ale v obchodě mi nějak neseděl do ruky (byl dost těžký, ale to asi bylo hodně těžkým objektivem – nebyl tam setový) a hlavně se mi zdál hrozně tmavý hledáček, skoro nic sem tam neviděl. Naproti tomu canon mi nějak lépe sednul do ruky, měl krásně světlý hledáček (eos 700d). Podobně na tom byly i další zrcadlovky stejné řady – 600d, 650 d. Prodavač mi radil jako výhodnou koupi nyní zlevněnou 600d. Co jsem si procházel parametry, tak se mi zdá skoro stejná jako 600 d – nemá tedy dotykový displej a má pomalejší sériové snímání,ale jinak se mi jeví stejný jako 700d. Je to opravdu tak, nebo šestistovce něco podstatného oproti 700d chybí? A je u Nikonů normální, že je hledáček tak tmavý, nebo je to i otázka nastavení apod? Dle prodavače je Nikon vhodný spíše na ataliérové focení, zatímco canon na přírodu a sport…Máte také tento názor, nebo je to jen subjektivní pocit? Canon prý má „sytější“ barvy, zatímco Nikon je prý takový „nijaký“, nevýrazný (bez úprav).Je na tomto tvrzení něco pravdy? Děkuji, zdravý Tomáš.

    • #2573
      Jan Rybář
      Moderátor

      Dobrý den,
      no jo, to jsou vážně těžké otázky, které – upřímně – nemají jednoznačné odpovědi. Není pochyb, že Canon 600D je velmi dobrý foťák, ale hrozně špatně se srovnává s 700D, určitě by Vám mnoho let velmi dobře sloužil, ale, marná sláva, ta 700D je prostě zase o kus dál (mimo jiné má i lepší setové objektivy). A ano, na tom, co Vám říkal pan prodavač dle mého (opět do značné míry subjektivního názoru), něco je, já bych obecně 55:45 hlasoval pro Canon – mimo jiné i kvůli onomu barevnému podání… Tedy Vám asi vlastně moc nepomůžu – na druhou stranu: cokoliv, co koupíte z těchto zmíněných strojů, bude dobré… JR

    • #2598
      bahamontes
      Účastník

      Dobrý den, tak už jsem si před cca 10 dny koupil ten Canon EOS 700D + 2 objektivy IS STM. Fotky zatím nejsou nic moc, ale to jsem trochu očekával, chvíli asi potrvá, než se se zrcadlovkou trochu naučím. Hlavně narážím na malý dynamický rozsah, proto už jsem vyzkoušel HDR – s pomocí AEB, HDR přímo ve foťáku bylo na nic. Nicméně jelikož rád fotím v horších světelných podmínkách, asi budu potřebovat stativ, proto se chci zeptat, má nějaký smysl kupovat některý z modelů nejlevnější značky Hama (např. Hama 63), nebo je třeba zacílit do alespoň trochu vyššího segmentu v cenové relaci 1000 – 2000,- kč (Vanguard apod…)? Jde mi hlavně o focení. Natáčet videa asi příliš nebudu, ale chtěl by jsem něco, co mi na chvíli vydrží (nerozpadne se) i co bude trochu flexibilní (např. zvládne makro, postavím to ve svahu). Dále by jsem se chtěl zeptat na filtry. Přečetl jsem si nějaká základní moudra z internetu a dospěl jsem k názoru, že budu potřebovat jednak polarizační filtr, dále pak asi i šedý, popř. přechodový šedý – nap. kvůli kontrastům mezi oblohou a zbytkem snímku. Co jsem si zatím zkusil, tak je prakticky nemožné vhodně naexponovat jak oblohu tak zbylou část snímku, vždy je to něco za něco. Co by jste mi poradil ohledně filtrů do začítku Vy? Chci fotit hlavně přírodu, různé kýčovité sény jako západy slunce, zajmavé barvy oblohy po západu atd…, občas nějaké to domácí zvíře. Předem děkuji, zdraví Tomáš.

    • #2620
      kelley
      Účastník

      Tomáši, vypadá to, že víš co chceš a máš to v hlavě srovnané 🙂 Stativům i filtrům Hama bych se spíš vyhnul. A taky čínským stativům Triopo, které na fóru Megapixelu vychvalují stylem: sice nemají gumové nožičky a kloužou, ale jinak jsou skvělé, kupte si ho ! A nebo: aretační šrouby musíte dorvat hrubou silou aby stativ vůbec držel pohormadě, ale jinak jsou skvělé… Takže za mě ano, Velbon, Vanguard, Manfrotto a pod… Filtry jsou mi nejsympaičtější od B&W.

    • #2621
      Jan Rybář
      Moderátor

      Tomáši,
      zdravím – a blahopřeji k nákupu stroje, nebojte, to se poddá!
      Ad otázky:
      – HDR přímo ve foťáku nemá smysl používat vůbec (stejně jako na mobilu), jediná rozumná cesta je přes ono AEB, jinými slovy, udělat tři či více fotek s různými expozicemi a ty pak smontovat (např. ve Photomatixu, ten je pro začátek nejlepší)
      – stativ: obecně bych radil se stativům spíš vyhýbat, mě například opravdu hodně nebaví je s sebou tahat, tedy ani nejsem moc dobrý na rady v této tématice. Určitě nemá moc smysl kupovat věci levné, pořádný stavit prostě nemůže stát méně než cca 5 000 korun (spíš víc)
      – filtry: jasně, polarizační filtr je něco, co se v přírodě opravdu hodí, i tady bych použil oblíbenou metodu jít nějakou zlatou střední cestou a nekupovat ty nejlevnější, ani ty nejdražší (je to, do jisté míry jedno). Přechodové filtry mi přijdou už trochu moc frajeřina (resp nelehká věc), já je nepoužívám a lapálie s nebem řeším přes HDR.

      Zdar,
      JR

    • #2623
      bahamontes
      Účastník

      Díky všem za rady i blahopřání:-). Stativ si asi nějaký levnější do 1500,- kč přeci jen časem pořídím, s filtrama to ještě musím nastudovat a vybrat něco v té střední cenové hladině. Přeju hezký víkend a lepší počasí, ať je co fotit, zdraví Tomáš.

    • #2624
      kelley
      Účastník

      Mně připadá šedý přechoďák jako dobrá věc. Akorát že jsem omylem koupil 25% v domění, že propustí jen 25% světla, ale ono je to naopak – ztmavuje půlku obrazu jen o 25%. Takže radím koupit přechoďák 50%. Ale HDR s bracketingem (který jsem získal s Nikonem D5300) ho může částečně nahradit, to je pravda (poradí si s ním i Zoner). Ale jen u statických scén.

      A se stativem se mi taky na výlety nechce tahat, zkouším fotit trochu produktové foto doma, tak tam se stativ hodí. A snad se někdy dokopu zajít fotit i noční Brno…

Aktuálně je na stránce zobrazeno 17 vláken odpovědí
  • Téma ‚Zrcadlovka Nikon, nebo Canon?’ nepřijímá nové odpovědi.