Fujifilm X-T100 – malý a šikovný foťák za skvělou cenu (recenze)

Fujifilm X-T100 je opravdu hodně zajímavý foťák: nabízí velmi dobré obrazové výkony, skvělé ovládání v sympaticky malém těle a to vše za více než rozumnou cenu. Čímž se stává reálnou až vážnou konkurencí začátečnických zrcadlovek. Zkrátka, tenhle foťák míchá pořadím na čele fotoaparátů, které má smysl koupit na běžné rodinné a cestovatelské focení.

Díky kamarádům ze specializovaného obchodu Fujifoto.cz se mi podařilo na testování ukořistit jeden z prvních kousků, který se v ČR objevil, a vyrazil do terénu hrát si.

Pojďme ale začít s pár odstavci na téma, které je v tomto případně opravdu důležité: Kam tahle novinka léta 2018 vlastně patří na stávající “mapě” trhu s fotoaparáty – vyplyne nám z toho, proč jde o foťák vážně výrazný a pozornosti hodný.

Fujifilm X-T100 je opravdu hezký foťák, byť některé plastové čudlíky působí trochu lacině. Foto: Fujifilm.cz

Fujifilm si v posledních letech dokázal poměrně rychle a razantně vybudovat pozici značky nabízející alternativu těm, kteří chtějí od zrcadlovek utéci k něčemu malému a dobrému. Přiznávám, sám k těmto “odpadlíkům” patřím, a dost často řeším, zda ven vyrazit s objemnou brašnou s full frame Canonem, nebo v zásadě miniaturní Fujinou a dvěma pevným objektivy nacpatelnými do kapsy u džín (není to snadné rozhodování, ale to je jiné téma).

Jenže pro ty, kteří chtějí rozumný foťák pro nenáročné použití, má (resp. do teď mělo) členství v sektě Fujistů nemalý háček: cenu. Dobré tělo + nějaký rozumný objektiv stojí nejméně kolem 30 000 Kč a střídmá výbava pak tedy někde (nejméně) kolem padesáti tisíc. Což je cena skvělá pro náročnější použití ve zkušených rukách, ale pro začínající či váhavé fotografy už cena poměrně značná až nesmyslná.

Jistě, pro hodně nenáročné použití jsem docela rád doporučoval nejnižší řady Fujifilmů (á la Fujifilm X-A5), jenže ty nemají hledáček, což je opravdu otrava.

To právě proto je Fujifilm X-T100 opravdu v zásadě revoluční počin: stojí jen mírně více než jeho bezzhledáčkoví příbuzní a kromě hledáčku má opravdu slušnou výbavu i dobré ovládání. V danou chvíli se začíná prodávat za cca 18 000 Kč (tělo plus objektiv), což je cena velmi rozumná – a popravdě řečeno přesně ta cena, pod níž se stejně žádný rozumný foťák pořídit nedá. (A tak jako obvykle se dá předpokládat, že časem tato cena ještě trochu klesne.)

Vodopád Malá Fatra
Ze zhruba týdne testování foťáku 4 dny nepřetržitě pršelo. Foťák přežil vlhnost i nedobré světlo. Fotka v plné velikosti bez úprav.

Navíc: jak ještě pořádně rozeberu dále, o téhle hračce má určitě smysl uvažovat jako o konkurenci patrně nejprodávanějších foťáků na světě, tedy mého oblíbeného Canonu 200D a Nikonu D3400, a za jistých okolností i zrcadlovek dražších. (Byť háček to má, dokupovat objektivy je u Fujifilmu drahé, mnohem dražší než u zrcadlovek, viz dále).

Zkrátka, Fujilm se právě snaží prodrat do segmentu zákazníků, kteří ho zatím skoro neznají, nebo na pořádné foťáky této značky prostě neměli finance – což bude hodně zajímavé sledovat. A šance jsou nesporně nemalé.

Fujifilm X-T100: obyčejnější snímač než u vyšší řad

Pojďme se nyní na tento stroj podívat trochu podrobněji – technické parametry mě obvykle moc nezajímají a při recenzích se snažím udělat si názor hlavně na to, “jak to fotí, jak se to ovládá, a ja moc to celé dává/nedává smysl”.

Tedy se ale přece jen trochu zastavme – z logiky věci vyplývá, že u foťáků této cenové kategorie toho musí být poměrně hodně “ošizeného” ve srovnání s foťáky vyšších řad. A otázka tedy zní, co vše to je a co z toho “ošizení” vadí při reálném použití.

Květina
Fujifilmy se vydobyly své postavení díky skvělým snímačům patřícím vždy k naprosté špičce. Fotka v plné velikosti bez úprav.

Fujifilm X-T100 má samozřejmě “velký” APS-C (24 mpx) snímač začátečnických zrcadlovek, jde však o mírně obyčejnější CMOS verzi čipu. Tedy ne o X-Trans, snímač vyšších řad, který v minulých letech do značné míry pomohl Fujifilmu k vzestupu.

Je ten rozdíl opravdu zásadní? Jak už to bývá, je i není. “X-Trans u dražší foťáků bude dávat o něco lepší výsledky v náročnějších scénách, tedy při vysokých hodnotách ISO, v tmavých scénách s množstvím barev, kdy už to tenhle obyčejnější snímač bude zvládat hůř,” říká Pavel Vávra z obchodu Fujifoto.cz, který má kromě e-shopu i kamenný obchod v centru Prahy – neoficiální centrum Fujistů široko daleko (viz též specializovaná skupina na Facebooku). Právě tam jsem si foťák půjčoval. “A navíc bude rozdíl i v dynamickém rozsahu, ten má X-Trans opravdu hodně dobrý,” dodává Pavel, který podrobnosti o těchto rozdílech sepsal do tohoto článku.

Co z toho plyne pro běžné použití? Osobně si myslím, že nic moc zásadního, ač jde o čip obyčejnější, pořád snímač nesporně patří ke špičce APS-C senzorů. Během toho zhruba týdne jsem foťák zkoušel v mnoha situacích a pocit “hm, toto by můj Fujifilm X-E3 zvládl dramaticky lépe” jsem moc nezažíval (o vlivu objektivů viz dále).

Zuzana a Aperol
Má žena a aperol v mírně kýčovité simulaci Classic Chrome by přece jen dopadl o chlup na kvalitnějším X-Trans snímači. Jinak si čip větší pochybnosti nezaslouží. Fotka v plné velikosti bez úprav.

Byť ano, jednou jsem ho přece jen zažil poměrně naplno – při cvakání mé manželky na Žofíně v době před západem slunce. Ve filmové simulaci Classic Chrome jsem opravdu zahlédl, že – ano – ten dynamický rozsah u vyšších řad je prostě citelně vyšší. X-Trans by tam prostě zvládl víc, kresby ve světlech by bylo více. Tedy ano, rozdíl tam tedy opravdu je a Fujisté nyní budou dlouho debatovat o tom, jak zásadní.

Do této debaty se příliš nepouštějme, jen zopakujme: výsledky jsou velmi solidní. “Za takovou cenu tu prostě nic nebylo,” dodává Pavel Vávra. “Fujifilm X-T100 má hledáček a uživatelům nabízí i pokročilé zpracování obrazů ve filmových simulacích, což je další z velkých výhod Fujifilmu.”

Fujfilm X-T100 umí hezké fotky

Tedy dobrá, jak zní odpověď na onu klíčovou otázku: Jak ten foťák fotí? Odpověď se vlastně už skrývá v předchozím odstavci: Fujifilm X-T100 nabízí opravdu velmi solidní obrazové výkony v zásadě zcela srovnatelné se špičkou APS-C strojů zrcadlovkových i bezzrcadlovkových.

Hostětín
Krajinu v Bílých Karpatech zvládl foťák obstojně i kolem poledne a bez „dobarvování“ filmovou simulací. Fotka v plné velikosti bez úprav.

To “v zásadě” znamená, že, ano, Fujifilmy vyšších kategorií v šikovných rukách a některých situacích nabídnou přece jen o něco lepší výsledky, a stejně tak nejspíš i špičky zrcadlovek se stejně velkým čipem. Vyřknout jasný verdikt by šlo jen při porovnání různých strojů za stejné situace, což by bylo zajímavé, ale dosti špatně proveditelné, ale snad někdy něco podobného podniku…

Plus samozřejmě, hodně záleží na kvalitě objektivů – čímž se dostáváme k tomu dalšímu podstatnému bodu: jak dobrý či špatný je onen setový XC 15-45mm/f3,5-5,6 OIS, s nímž se tělo prodává v setu? Protože právě často nevalná kvalita setových plasťáků dokáže “sestřelit” tělo – což se dělo/děje například u Olympusů či u řady Sony A6xxx…

Tedy: samozřejmě to je plasťák a seťák, ale v zásadě dle mého podává velmi slušné výkony – přinejmenším můžeme říct, že neničí dojem z těla. Byť ano, po jistém váhání jsem při testovacím týdnu na tělo nasadil moji oblíbenou pevnou pětatřicítku (Fujinon XF 23mm/f2) a v tu chvíli se mi pak ten seťák nechtělo moc znovu nasazovat – přece jen, pevné sklo je pevné sklo.

test objektivu
Setový objektiv toho umí docela dost, kresba není špatná, „rozostřené“ pozadí s ním taktéž jde vykouzlit. Fotka v plné velikosti bez úprav.

V jednom mi tedy setový objektiv opravdu lezl na nervy značně – zoomovat se musí elektronicky, na rozdíl od minulých generací seťáků není možné prostě zabrat a rychle změnit ohniskovou vzdálenost. Je to v zásadě protivné, a někdy i hodně nešikovné: než se elektromotorek rozhodne opravdu z širokoúhlé polohy dojet na druhý konec, scéna se může zcela proměnit. (Doplňme zajímavý tip od kamarádů z Fujifoto.cz: přesun zoomu se dá trochu urychlit tím, že se zatočí nikoliv hlavním „tubusem“ objektivu, ale předním tenkým ostřícím kroužkem vpředu na objektivu – dokáže to celé posunout trochu rychleji).

Pokud se lenost zoomování nakombinuje s jistou leností foťáku při startu, dostáváme se obecně k jedné z těch zásadnějších výtek celého foťáku: není moc pohotový. Než ho probudíte a případně přinutíte zazoomovat, může uplynout vteřina, dvě, což může obrázek opravdu pokazit. Proč to celé? Pravděpodobně proto, aby byl seťák menší – ve srovnání s předchozí generací 16-50 mm je v zataženém stavu skoro poloviční. A dovoluje tak foťáku uchovat opravdu kompaktní podobu.

test objektivu
Nu ano, když na Fujifilm X-T100 nasadíte lepší objektiv (zde pevnou pětatřicítku – 23/f2), je to prostě jiné kafe. Dcera Anna trpělivě snáší focení při hotelové snídani. Simulace Classic Chrome. Fotka v plné velikosti bez úprav.

A když už jsme u lehké kritiky onoho seťáku: ač rozdíl 45 a 50 mm (u předchozí generace) vypadá nedůležitě, na tom delším konci prostě ty milimetry opravdu často schází. Ruka se snaží foťák přinutit, aby prostě ještě o chlup zazoomovat, a ono nic. Není to zásadní, ale škoda to trochu je, opravdu by se hodilo vidět o kousek víc.

test ISO
Noční scéna na ISO 6400 vypadá vcelku solidně… Fotka v plné velikosti bez úprav.

Nic z toho, samozřejmě, neovlivňuje kvalitu výstupu. Jak umí Fujifilm X-T100 fotit, můžete posoudit z fotek na této stránce – vzal jsem ho na pár dní do slovenských hor, leč čtyři dny v kuse pršelo, tedy neměl moc šancí se vytáhnout v záběrech krajiny. Testoval jsem v různých situacích a byl vesměs velmi spokojený, prostě za ty peníze to jsou výkony opravdu hodně dobré.

Mile mě překvapily i výkony při vyšší hodnotách ISO, to se dá rozšířit až na 51 200, tam už je samozřejmě šumu hodně, ale pořád vlastně trochu méně, než bych čekal.

vysoké ISO
Nejvyšší ISO, tedy 51 200 vypadá překvapivě slušně, byť šumu tam je pochopitelně hodně. Fotka v plné velikosti bez úprav.

Fujfilm X-T100: více plastu, ale slušné ovládání

Kde dále se projevily ony kompromisy, nutné pro “podstřelení” ceny? Foťák působí na první pohled trochu více bagelitově než je u Fujifilmu zvykem – zejména jeden z hlavních rollerů vypadá opravdu až lacině, což je možná škoda. Dá se na to ale zvyknout až zapomenout, zejména ve chvíli, kdy si znovu uvědomíme velmi snesitelnou cenu této hračky.

Otázka zásadnější zní: jak moc bude u tohoto Fujiflmu “ořezaná” další z velkých výhod této značky, a to pohodlí ovládání. Tedy ano, ořezané samozřejmě je, místy opravdu dost zásadně, ale přesto se foťák drží přesně na oné hranici, kdy stále platí to podstatné: pořád se ovládá velmi dobře.

Fujifilm X-T100
Výklopný displej se může hodit. Dva rollery + kolečko se budou hodit určitě. Foto: Fujifilm.cz

Rollery jsou dva, plus třetí “svislé” kolečko na zadní straně foťáku. Plus funkční tlačítko, které je titěrné tak, že se skoro nedá mačkat, ale při troše snahy se i to dá zlomit.

Samozřejmě, chybí “joystick”, poměrně návyková věc u vyšších modelů, s nímž je možné rychle nastavit polohu ostřících bodů. A čtyři hlavní “čudlíky” na zadní straně jsou nastaveny napevno, funkce se nedají měnit, což je trochu otrava, ale budiž. Párkrát jsem si představoval, jak asi sedí designéři Fujifilmu nad plány a říkají, hm, co dáme sem, aby to bylo o něco obyčejnější? Hm, tak jo, co třeba samospoušť?

Displej je dotykový a přiznám, nepodařilo se mi přinutit ho, aby bral vážně mé dotykové pokyny (přejetím po displeji např. zleva doprava je možné ovládat nějakou zvolenou funkci). Taktéž jsem si neustále přepínal nosem ostřící body do zcela obskurních pozic, ale tohle byla opravdu jen moje neochota zkoumat, jak to celé přenastavit.

A když zmiňujeme ostřící body, ostření funguje přesně tak, jak bychom u začátečnického stroje čekali: je na něj spoleh, není závratně rychle nastavitelný, ale to opravdu nevadí.

Tedy pokud bychom ovládání shrnuli: zkušenější uživatele budou asi některé nedotaženosti dost otravovat, na druhou stranu je pořád možné udržet nastavení tak, aby dávalo smysl pro hodně individuální nastavení. Což je, přiznejme, pořád výrazně dál než nabízejí zrcadlovky stejných i výrazně vyšších cen.

Praha
Fujifilm X-T100 bude patrně sloužit jako univerzální rodinný foťák, což je oblast, v níž se mu prostě bude dařit. Fotka v plné velikosti bez úprav.

Jak jsem zmínil, parametry jsou nastaveny přesně tak, aby foťák dával smysl a kompromisy nebyly ku škodě věci. Foťák tak umí šest obrázků za vteřinu, což se hodí, a zvládá velmi slušně i jednu z již zmíněných “zbraní” Fujifilmu, takzvané filmové simulace, kdy je možné požádat stroj, aby z něj vypadly fotky simulující dávné filmové a negativní materiály.

V náročnějším a ambiciózním focení se to moc použít nedá, ale pro hraní to může být dost návykové. Pravda, občas se hodí zvýraznit barvy šedivé přírody simulací Velvia, značné oblibě se těší též dosti návykový Classic Chrome, šikovně nastavená simulace kombinacující vyšší kontrast s celkovým utlumením barev. A ano, i u filmových simulací zahlédneme kompromis: chybí například oblíbený Acros.

Tady se hodilo barvy trochu oživit simulací Velvia (která obvykle barvy zdivočí zbytečně moc, ale tady to vcelku ujde)… Fotka v plné velikosti bez úprav.

A abych nezapomněl: mě osobně hodně vyhovoval výklopný displej, což mi chybí pro rychlé pouliční focení u mého osobního Fujifilmu X-E3. Za to tedy palec nahoru.

Fujifilm X-T100 versus zrcadlovky

Proč je Fujifilm X-T100 opravdu zajímavou novinkou i pro celkový trh fotoaparátů? Protože je nesporně jedním z prvních vážnějších konkurentů šikovných začátečnických zrcadlovek v podobné cenové relaci.

Ba co více, při určité konstelaci požadavků potenciálního majitele nabízí Fujifilm X-T100 jeden z nejlepších a možná i vůbec nejlepší poměr cena/výkon na současném trhu.

Při jak formulovaném přání by byl tento foťák nejrozumnější volbou? Ve chvíli, kdy někdo bude chtít něco malého, šikovného, hezky vypadajícího a v zásadě dobře ovladatelného, co navíc umí hezké “fimové simulace”. Ale zároveň nebude chtít přikupovat další objektivy – protože pak se celá ta úvaha o poměrně cena/výkon trochu zhroutí.

kytka
U podobných fotek nebude rozdíl velký… Fotka v plné velikosti bez úprav.

Totiž: dokupovat k němu další objektivy je výrazně dražší než k začátečnickým zrcadlovkám. Na stranu druhou ale (na rozdíl od zrcadlovek) je výběr skvělých objektivů u Fujifilmů mnohem větší.

Že to zní nějak zmateně? Ani ne, vodítko se skrývá ve větě, kterou často říkám na svých kurzech focení. Koupit pevnou padesátku na Canon stojí 3300 Kč, na Nikon 5600 Kč, na Olympus 8000 Kč a na Fujifilm 12 000 Kč. Když ale budete chtít koupit na onen Canon či Nikon něco skvělého pevného širokoúhlého (á la má oblíbená 28tka), prostě to nejde, nic takového není. Na Fujifilm ano. Tečka.

Vrátná dolina
…. v horším počasí a světla nakonec i staromódní fotografové vezmou za vděk tím, že Fujifilmy dokáží přímo při focení obrázek trochu „vylepšit“ filmovou simulací. Je možné, že v době mobilů to bude plus stále významnější… Fotka v plné velikosti bez úprav.

Pokud to shrneme, pro koho to je foťák?

– Pokud někdo ví, že další objektivy nebude v dohledné době kupovat a prostě chce šikovný a sympatický foťák na běžné focení, je tento Fujifilm se setovým objektivem určitě volbou hodně rozumnou.
– Pokud někdo ví, že bude potřebovat další objektiv za účelem á la focení dítěte na sportovním klání a nechce se s tím nijak moc trápit, zrcadlovka stále vyhraje (kolem 20 000 Kč se už dá pořídit třeba skvělý Canon 200D a dva objektivy).
– Problém pro majitele zrcadlovky nastane, kde si bude chtít pořídit nějaké další špičkové objektivy, a nebýt závislý na těch plastových seťácích. Bude mít smůlu – prostě neexistují. A majitel Fujifilmu sice bude muset rozbít prasátko, ale onu možnost dokoupit si něco opravdu skvělého prostě má (např. 23/f2, tedy pevnou pětatřicítku), byť za cca 12 000 Kč. Neříkám, že to je rozumná varianta (to už bych koupil i vyšší tělo), ale ta možnost prostě je – na rozdíl od zrcadlovky. Což se počítá více, než se zdá na první pohled.

Fujifilm X-T100
Fujifilm X-T100 se vyrábí ve třech barevných provedeních. Foto: Fujifilm.cz

Fujifilm X-T100 – shrnutí ve dvou větách

Fujifilm X-T100 nabízí skvělý poměr cena / výkon v malém, dobře ovladatelném těle se setovým objektivem rozumné kvality. Může sloužit jako dobrý rodinný nebo cestovatelský foťák a pokud se vyhneme úvahám o drahém příslušenství, kombinace tělo + objektiv patří v danou chvíli k jasným a výrazným konkurentům začátečnických (a vlastně nejen začátečnických) zrcadlovek.

Fujifilm X-T100 – cena

Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky. (Už se neprodává).

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. E-shop Fujifoto.cz mi pouze bezplatně zapůjčil fotoaparát, za což mu děkuji.)

Další fotografie z testu:

Poznámka: I tyto fotky si můžete prohlédnout v plné velikosti – stačí najít jméno fotky (vlevo dole po rozkliknutí v galerii – např. IMG_0371.jpg ) a  zadat do prohlížece  www.fotoguru.cz/files/IMG_0371.jpg

 

Technické údaje

Technické údaje
Jméno produktu FUJIFILM X-T100
Počet efektivních pixelů 24,2 milionů pixelů
Snímač 23,5mm×15,7mm(APS-C)CMOS s primárním barevným filtrem
Systém čištění snímače Ultrazvuková vibrace
Podporované paměťové karty SD Karta (-2GB) / SDHC Karta (-32GB) / SDXC Karta (-256GB) UHS-I*1
Formát souboru (fotografie) JPEG (Exif Ver 2.3*2)14bit RAW (RAF formát) / RAW+JPEG
Formát souboru (video) Formát souboru: MOVVideo komprese: H.264Audio: Lineární PCM Stereo
Rozlišení fotografií L: (3:2) 6000x4000 / (16:9) 6000x3376 / (1:1) 4000×4000 M: (3:2) 4240x2832 / (16:9) 4240x2384 / (1:1) 2832×2832S: (3:2) 3008x2000 / (16:9) 3008x1688 / (1:1) 2000×2000<Motion Panorama>180°: Vertikální: 2160 x 9600 / Horizontální: 9600 x 1440120°: Vertikální: 2160 x 6400 / Horizontální: 6400 x 1440
Bajonet objektivu FUJIFILM X mount
Citlivost ISO Standartní citlivost: AUTO1 / AUTO2 / AUTO3 (až do ISO6400) / ISO200 až 12800(1/3 kroky)Rozšířená citlivost: ISO100 / 25600 / 51200
Kontrola expozice TTL 256-zone metering, Multi / Spot / Average
Režimy expozice P (Programová automatika) / A (Priorita Clony) / S (Priorita času) / M (Manual)
Kompenzace expozice -5,0EV – +5,0EV, 1/3EV(nahrávání videí : -2,0EV – +2,0EV)
Stabilizace obrazu Podporována s objektivy s vestavěnou optickou stabilizací obrazu
Detekce obličeje Ano
Detekce očí Ano
Typ závěrky Štěrbinová závěrka
Rychlost závěrky – mechanická závěrka 4 sek. do 1/4000 sek.(P režim), 30 sek. do 1/4000 sek.(Všechny režimy)Bulb mode (až 60 min), ČAS : 30 sek. do 1/4000 sek.
Rychlost závěrky – elektronická závěrka*3 4 sek. do 1/32000 sek.(P režim), 30 sek. do 1/32000 sek. (Všechny režimy)Bulb mode(1 sek. fixní), ČAS : 30 sek do 1/32000sek.
Rychlost závěrky – mechanická + elektronická závěrka 4 sek. do 1/32000 sek.(P režim), 30 sek. to 1/32000 sek. (Všechny režimy)Bulb mode(až 60 min), TIME : 30 sek. to 1/32000 sek.
Synchronizovaná rychlost závěrky pro blesk 1/180 sek. nebo pomalejší
Sériové snímání Přibližně. 6,0 fps (JPEG : max. přibližně. 26 snímků)přibližně. 3,0 fps (JPEG : max. do úplného naplnění karty)* Použijte kartu s UHS Speed Class 1.* Rychlost sériového fotografování závisí na foceném prostředí a na foceném snímku.
Bracketing AE Bracketing (2/3/5/7/9 snímků) ±1/3EV-±3EV, 1/3EVBracketing filmové simulace (3 typy filmové simulace)Dynamic Range Bracketing (100% · 200% · 400%)ISO Bracketing (±1/3EV, ±2/3EV, ±1EV)White Balance Bracketing (±1, ±2, ±3)
Ostření (režimy) Statický AF/ Kontinuální AF / MF / AF+MF
Ostření (typ) Intelligentní hybridní AF: TTL kontrast AF / TTL fázová detekce AF, AF asistenční světlo
Ostření (módy) Jednobodový AF: 7×13 (5 velikostí ostřícího bodu),Zónový AF: 3×3 / 5×5 / 7×7 od 91 zón v 7×13 mřížce,Širokoúhlý AF / sledování: (až 18 zón)* AF-S : Širokoúhlý* AF-C : Sledování
Vyvážení bílé Automaticcké rozpoznání sceny / Uživatelské nastavení 1~3 / Teplota barev (2500K~10000K) /Přednastavené režimy: Denní světlo, Stín, Denní bílá zářivka, Teplá bílá zářivka, Studená bílá zářivka, Umělé osvětlení, Pod vodou
Samospoušť 2 sek. / 10 sek. / Úsměv / Buddy (LV.1 – LV.3) / Skupina (1-4 osoby) / Automatická závěrka s detekcí tváře
Blesk Manuální blesk (Super Inteligent Flash)Směrové číslo: Přibližně 5 (ISO100・m) / Přibližně 7 (ISO200・m)
Režimy blesku Odstranění červených očí VYPNUTO: Auto / Vynucený blesk / Potlačený blesk / Pomalá synchronizace / Synchronizace na druhou lamelu / OvladačOdstranění červených očí ZAPNUTO: Automatické odstranění červených očí / Odstranění červených očí a vynucený blesk / Potlačený blesk / Odstranění červených očí a pomalá synchronizace / Odstranění červených očí a synchronizace na druhou lamelu / Ovladač* Odstranění červených očí je aktivní, když je zapnutá funkce detekce obličeje
Patice na blesk Ano (kompatibilní s TTL blesky)
Hledáček 0,39“, přibližně 2,36 mil. obr. bodů OLED barevný hledáček, pokrytí viděné plochy vs. zachycená plocha: přibližně 100 %Pozice oka: přibližně 17,5mm (od zadního konce očnice), Nastavení dioptrie : -4m – +2m-1Zvětšení : 0,62x s 50mm objektivem (35mm formátový ekvivalent) v nekonečnu a dioptrie nastavená na -1m-1.Diagonální úhel pohledu : přibližně. 30° (Horizontální úhel pohledu : přibližně 25°) Vestavěný oční senzor
LCD obrazovka 3,0“, poměr stran 3:2, přibližně 1,04 mil. obr. bodů, otočná třemi směry, dotyková, TFT barevný LCD monitor
Nahrávání videí 4K 3840 x 2160 15P, Nepřetržité natáčení: až do 30 min.Full HD 1920 x 1080 59,94p / 50p / 24p / 23,98p, Nepřetržité natáčení: až do 30 min.
HD 1280 x 720 59,94p / 50p / 24p / 23,98p, Nepřetržité natáčení: až do 30 min.Vysokorychlostní video 1280×720 1.6x / 2x / 3.3x / 4x, Nepřetržité natáčení: až do 7 min.*Pro 4K video nahrávání, použijte kartu s UHS Speed Class 3 nebo vyšší* I když natáčení videa nebude přerušeno, pokud soubor dosáhne 4 GB, následný záznam bude nahrán do jiného souboru, který bude nutné přehrát zvlášť
Otočný volič režimů Pokročilé SR AUTO / P / S / A / M / Noc / Sporty / Krajina / Portrét / SP (Scéna) / Pokročilé / Panorama
Režimy Filmové Simulace 11 typů (PROVIA/STANDARD, Velvia/VIVID, ASTIA/SOFT, CLASSIC CHROME, PRO Neg Hi, PRO Neg. Std, MONOCHROME, MONOCHROME+Ye FILTER, MONOCHROME+R FILTER, MONOCHROME+G FILTER, SEPIA)
Nastavení Dynamického rozsahu
(Dynamic range setting)
AUTO, 100%, 200%, 400%ISO restrikce (DR100%: Bez limitu, DR200%: ISO400 a více, DR400%: ISO800 a více)
Pokročilé filtry Toy camera, Miniatura, Pop barva, High-key, Low-key, Dynamický tón, Fish-eye, Soft focus, Cross screen, Partial color (Červená / Oranžová / Žlutá / Zelená / Modrá / Fialová), Odstranění mlhy, HDR Art
Dotyková obrazovka Režim snímáníDotykové snímání, AF, Oblast zaostření, Vypnuto
Oblasti dotykového ovládání při používání elektronického hledáčku (VŠE, PRAVÁ, LEVÁ, NAHOŘE VPRAVO, NAHOŘE LEVO, DOLE VPRAVO, DOLE VLEVO, VYPNUTO)Režim přehráváníPřejetí, Zoom, Zvětšit / Zmenšit, Dvojitý klik, Přetažení
Další funkce pro fotografii 4K Burst, 4K Multi Focus, HDR, Electronic level, Pokročilé SR AUTO, Eye detection AF(AFdetekce očí), Face Detection (Rozpoznání obličeje), Interval timer shooting (Intervalové focení), Auto Red-eye Removal (Automatické odstranění červených očí), Vlastní nastavení, Motion panorama, Color space, Nastavení (Barva, Ostrost, D-range, Stupňování), Filmová Simulace, Pokročilé Filtry, Framing guideline (Návod k rámečkům), Frame No. memory, Zobrazení histogramu, Náhled hloubky zaostření, Pre-AF, Focus check (kontrola zaostření), Focus Peak Highlight, Multiple exposure (Mnohonásobná expozice), Release priorita / Focus priorita selekce, Nastavení tlačítka Fn , ISO AUTO kontrolal, Interlock spot AE & Focus area, Změnit/Uložit rychlé menu, Náhled exp./WB v manuálním režimu, Typ závěrky, Nastavení dotykové obrazovky
Přehrávání RAW konverze, Otočení snímku, Automatické otočení snímku, Detekce obličeje, Redukce červených očí, Photobook assist, Vymazání vybraných snímků,
Zobrazení několika snímků (s micro náledem), Slide show, Ochrana, Oříznutí, Změna velikosti, Panorama, Oblíbené
Bezdrátový vysílač IEEE 802.11b/g/n (standardní bezdrátový protokol)
Přístupový režim Infrastructure
Šifrování WEP/WPA/WPA2 midex režim
Bluetooth® (Standardy) Bluetooth Ver. 4.1 (Bluetooth Low Energy/nízká spotřeba energie))
(Provozní frekvence) 2 402 – 2 480MHz
Bezdrátové funkce Geotagging, Přenos snímků (Jednotlivě/vybrané snímky skupinově), Zobrazení snímků, PC Autosave, připojení k instax tiskárně, párování, odstranění párování, Bluetooth vypnutí/zapnutí, Automatický přenos snímků
Ostatní funkce PictBridge, Exif Print, 35 jazyků, Datum/Čas, Časová pásma, Zvuk & Blesk vypnutí, Režim rychlého zapnutí, High Performance (Vysoký výkon), Náhled v Manuálním režimu, LCD jas, LCD barva, Preview Pic. Effect, DISP. Vlastní nastavení, EVF jas, EVF barva
Výstupy
(Video výstup)(Rozhraní)(HD výstup)(Další)
USB 2.0 High-Speed / micro USB terminál* možnost připojení s Remote Release RR-90 (prodáváno zvlášť)
HDMI Micro connector (Typ D)
φ2.5mm MIC/Remote Release jack
Typ baterie NP-W126S Li-ion baterie (součástí balení)
Rozměry 121,0 (Š) mm x 83,0 (V) mm x 47,4 (H) mm(Minimální hloubka: 33.4 mm)
Váha přibližně 448 g (včetně baterie a paměťové karty)
přibližně 399 g (bez příslušenství, baterie a paměťové karty)
Možnost použití při teplotě 0–40℃
Možnost použití při vlhkosti 10–80 % (bez kondenzace)
Životnost baterie (pro snímky)*4 NP-W126S Li-ion battery (součást balení)Životnost baterie (pro snímky)*4
Přibližně 430 snímků (v normálním režimu) když je nastaven XF35mmF1.4 R.Životnost baterie (pro videa)*4
*Při vypnutí detekce obličeje4K: přibližně 90 min., FULL HD: přibližně 100 min.Trvání baterie při pořizování videí*4*Při vypnutí detekce obličeje4K: přibližně 150 min., FULL HD: přibližně 170 min.
Rychlost spuštění přibližně 0.4 sec., při zapnutí režimu High Performance (vysoký výkon)přibližně 0.8 sec., při vypnutí režimu High Performance (vysoký výkon)* dle průzkumu Fujifilm
Příslušenství v balení Li-ion baterie NP-W126SAC nabíjecí adaptérZásuvkový adaptér
USB kabelPopruh na ramenoKrytkaUživatelský manuálOdnímatelný grip

 

 

Shrnutí recenze:

Fujifilm X-T100

Fujifilm X-T100 nabízí skvělý poměr cena / výkon v malém, dobře ovladatelném těle se setovým objektivem rozumné kvality. Může sloužit jako dobrý rodinný nebo cestovatelský foťák.

Hodnocení redakce:
8

Pros

  • velmi dobrá obrazová kvalita
  • velmi slušné ovládání
  • skvělý poměr cena/výkon

Cons

  • je trochu líný v reakcích a zoomování
  • celkově je dojem trochu plastový
  • zatím nemá žádné další sety
Reklama

40 komentářů

  1. Možná jen doplním k těm objektivům… pořídil jsem si adaptér za cca 650,- na objektiv M42.
    Starší manuální M42 na ní šlapou jak víno. Používám 29/2.8 + 135/2,8 a 50ku = spokojenost.
    Když pominu manuální ostření, mám možnost si ošahat pevná skla a pro začátek, jako ujasnit si co vůbec budu fotit. Pak můžu rozbít prasátko… Chci tím říct, že za cca 3-4tis. si mám možnost pořídit kvalitní objektivy (z M42 bude čip používat „nejkvalitnější“ střed objektivu). To jen tak vsuvka… 🙂

  2. Možná jsem se trochu zbláznil:) po přečtení článku mám chuť si fujinu koupit a tak ve skrytu hledám důvod proč bych to měl udělat.:D fotím už nějakou chvíli asi deset let občas mě to chytne občas na to zapomenu a tak furt dokola … Momentálně mám Canon 80 D plus pevnou padesátku a Sigmu 17-50 , pak gx7 mark ii a i mark iii z velké části mi aparáty slouží k práci .A otázka do placu jaký by byl důvod v mé situaci do tý fujiny jít? Získal bych něco co mi aparáty co jsem jmenoval neposkytnou?

  3. Jak by řekl Forrest Gump: Úplně nejvíc nejdůležitější je umění číst recenze „mezi řádky“. Jsem čerstvým majitelem X-T100 a už přesně vím, čím mě štve: Na krásně umístěné tlačítko „Q“ nelze programově umístit zámek ostření (AF-L) ani expozice (AE-L). Jde to jen na neskutečně pitomě umístěné Fn tlačítko, které je utopené mezi kruhovými voliči, že se téměř nedá obsluhovat (recenze jeho neergonomičnost zmiňuje). Blbé ovšem je, že rozdělit AF-L či AE-L umí třeba i nejlevnější Canon na tzv. „hvězdičku“. V tomto světle se mi autorovy radostné úvahy o „skvělé ovladatelnosti“ jeví zcela mimo mísu. Jo, fotky skvělé jsou, ale ovladatelnost je tak na známku 3. Vrcholem je vertikální pomocný roller na zadní straně, který snad má svou nepraktičností uživatele donutit ke koupi vyššího těla. X-T100 je fakt vstupní aparát: Fuji vás chce lapit a donutit jít do X-T20, protože ta není tak hloupá a nedotažená.

    • Tak po pár dnech „boje“ s foťákem se Fujině X-T100 i autorovi recenze musím krapet omluvit: Přesně jak píše: „funkční tlačítko je titěrné tak, že se skoro nedá mačkat, ale při troše snahy se i to dá zlomit. “ Člověk se prostě musí naučit hmat „tygří dráp“: Ukazováčkem ovládat tlačítko Fn a prostředníčkem mačkat spoušť… Já se mezi rollery snažil nacpat hranu palce (viz ostření „na palec“, čili „hvězdičku“, což je takřka nemožný úkol). Zvyknout se na to dá. Nicméně platí i autorova úvaha „Párkrát jsem si představoval, jak asi sedí designéři Fujifilmu nad plány a říkají, hm, co dáme sem, aby to bylo o něco obyčejnější? Hm, tak jo, co třeba samospoušť?“ Nejpitomějším „kurvítkem“ oproti vyšším řadám je proklatý svislý roller; ale i ten se lze naučit ovládat palcem bez zmáčknutí, které funkci mění. Zlomyslné svinstvo – ale co chcete od foťáku, co v setu s 15-45 mm zrovna zlevnil pod 10 tisíc?

    • Tak po chvíli jisté smířlivosti míří Fuji X-T100 k novému majiteli. Co prostě nezkousnu, je „mizení“ rozšířených hodnot ISO z menu. Pochopil jsem, že v případě L, H1 a H2 jde o „emulace“ (či jak se tomu říká), ale nepochopím, proč zmizí z nabídky, jakmile zvolíte:
      a) jakoukoli jinou simulaci filmu, než je výchozí Provia
      b) zvolíte sériové snímání 6 fps.
      I když vše potom vrátíte na původní hodnoty, nemáte už šanci ručně zvolit ISO vyšší než 6400 . Proč? PROČ? Pomůže jen reset do továrního nastavení! „Specialista“ z onoho „labužnického e-shopu“ na přímou otázku, zda je to normální, neodpoví. Napíše toto: „ISO L a H jsou vázané přímo a jen na JPG. Nejedná se o reálnou hodnotu ISO, ale maximální možnou + posunutí expozice softwarově – proto jen pro JPG.“

  4. Jan Libich

    Je to velmi hezký foťáček, plastovost je samozřejmě daň za cenu, ale má hezkou ergonomii, výměnný displej a skvělý obraz. Tělo za 10 000 Kč je fajn, ale drahé objektivy budou hodně omezovat. X-Trans dělá problémy s artefakty, sice nabízí pestřejší barvy, neb skládá z 9 px a ne 4 px jako klasické čipy, ale vede to k problémům při zpracování: http://www.martinmojzis.com/clanky-26-fujifilm-artefakty.html

  5. názory a závěry recenzenta si může každý sám přehodnotit a upravit – to mi u autora nijak nevadí, ale osekat ve snímcích v recenzi kompletně EXIF? btw jen doufám že to nebude vysvětleno jako „vlastnost“ serveru – to by ho kvalifikovalo mezi „nadále nesledovat“

    • Jan Rybář

      Mirku, děkuji Vám moc za komentář, objevil jsem opravdu něco, co neumím vysvětlit a co si zatím nikdo nevšiml, ani já. Já do recenzí léta nahrávám fotky přesně tak, jak vypadnou z foťáku, tedy samozřejmě včetně Exifu a všeho – vždy to fungovalo dobře. Nikdy mě v nedávné minulosti nenapadlo zkoumat, zda se něco nezměnilo, ale máte pravdu, že fotky nejen, že nemají EXIF, ale jsou i menší než originály. Přitom na serveru jsou pořád ony původní… Zkusím zjistit, čím to je – nebude to patrně serverem, ale spíš systém CDN, který by měl při optimalizace obrázků ignorovat velké soubory, ale patrně neignoruje… Zdravím, omlouvám se a díky ještě jednou, jsem rád, že si toho někdo všiml… JR

  6. Dle očekávání jste vypěnil, došly vám totiž argumenty a tak jste k diskuzi o Fuji X-T100 nasadil Panasonic, Sony, Canon, Olympus, ale mohl jste ještě dodat Nikon,Sigmu a třeba i Leicu…
    A proč jsem si nevzal XT20? Prostě proto, protože na tu práci co bych s ní dělal mám Pentax…

  7. Pane Martine, i když jsem nemínil v této diskuzi dále pokračovat, tak ještě zareaguji. Já samozřejmě vím, že fotit se dá čímkoli
    a že úspěšnost se za různých podmínek liší, to není nic co bych nevěděl já, nebo kdokoli jiný. A co se týče přesedlání ze starých
    mašin, jak vtipně zmiňujete, tak jsem měl několik let Fuji X100s a můžete mi věřit, že i když byla výrazně pomalejší, než X-T100,
    tak jsem byl s ní schopen fotit nejen skotačící děti ale i hokej a košíkovou. A poslal jsem ji do světa jen proto, že neměla výklopný
    displej a ne proto že nebyla přeborník v rychlosti AF. A jinak také fotím na zrcadlovku (loňský model) a také na filmový středoformát.
    Takže mluvit v souvislosti se mnou o nějakých starých mašinách s mini snímači není na místě. A také mi můžete věřit, že než si nějakou
    fototechniku pořídím, tak si o ni něco nejprve zjistím a dovedu si vyhodnotit co potřebuji a na co to potřebuji. A také si dovedu najít na netu
    a juknout i na zahraniční recenze (nejen ty renomované) a vyhodnotit si je. Takže nějaké nadšení u mě z nového aparátu, nebo objektivu
    nehledejte, já si to pořizuji jen na základě mých racionálních potřeb. Nevím sice co víte o kvalitách objektivů Fuji, když veřejně tvrdíte, že jejich cena té kvalitě neodpovídá. Takže abych já už dál nerozepisoval ty své kecy, tak to ukončím. Vy jste už ve svých několika příspěvcích
    dostatečně poplival laciný, vstupní Fujifilm X-T100, který se hemží jen nedostatky, který jste „testoval“ pár hodin. Víte, že Fuji má jen předražené objektivy a ke všemu nevalné kvality. OK, je to tedy váš názor a já ho budu respektovat, i když je to názor prapodivný. Takže doufám, že vy naopak budete respektovat názor můj, že X-T100 je použitelný a doporučitelný fotoaparát za příznivou cenu (dnes asi za 14.000 kč tělo). A to vaše „Tedy neplatí to tolik „české“ za co nejméně korunek co nejvíc“, je teda úplně mimo mísu. Takže i já vám Martine
    přeji do nového roku jen to nejlepší a zkuste si někdy zafotit něco akčního bez AF, jen s ručním ostřením. Třeba vám to otevře nové foto obzory…
    PS a fotím kromě vnoučat i jiné žánry… 🙂

    • Lépe si přečtěte, co píši… nevalnou kvalitu Fuji skel jsem nezmiňoval, jen poměr cena -výkon. Ano i X-T100 je použitelný aparát, jen to doporučení je s výhradami (velkými). Pokud si ho člověk vybere, tak jak píšete Vy (zanedbatelné procento zákazníků), je to pochopitelné, i když nechápu proč jste nevzal o 3000,- korun dražší X T20. Prostě pro většinu (ty na které aparát primárně cílí) bude lépe kdekoli jinde. Ať u 4/3 systému Panasonic – Olympus, nebo Canonu a Sonky.
      Pokud chcete někomu otvírat obzory… tak to si zkoušejte na své potomky, nebo někoho kdo o to stojí. Vaše poučení, by mne zajímalo tak před 30 lety.

  8. Pane Martine, jelikož v tom kecání stále pokračujete, tak jen krátce a naposledy. Já jsem nikde netvrdil, že je X-T100 přeborník
    v rychlosti ostření, nebo špičkový fotoaparát. Jen se to s ním musí umět. To vy tvrdíte, že je to laciný a mizerný foťák. A jestli někdo potřebuje na to, aby mohl fotit třeba běhající děti, berličky typu detekce obličeje, nebo šmejdit prstem po displeji, tak jo, nechť si
    pořídí třeba Sony A6300 a nebo ten Canon M50, to je každého volba. Ale nezatracujte foťák, s kterým neumíte fotit. To dokazuje
    jen to, že bez podpory těch automatických pomůcek nejste schopen vyfotit nic co se hýbe…

    • Fotit jde čímkoli (třeba i mobilem, levným kompaktem), jen úspěšnost v určitých situacích (méně světla, výrazně kontrastní scéna, noc, akce – pohyb) bude různá. Jestli někdo přesedlá z výrazně starší mašiny s menším snímačem na moderní bezzrcátko, tak ano bude nadšen i z této Fujiny. Pokud si někdo srovná před koupí výkony a pokud to jde i vyzkouší, pak si dovolím tvrdit, že není horšího (ve smyslu výkonu, ne poměru cena výkon) těla aparátu csc s hledáčkem. Pokud jste spokojen, Váš názor (Váš problém snad finanční, neznalost trhu, to si nedovolím odhadovat) Jen také respektujte názor jiných. Ono když juknete na zahraniční renomované recenze, tak to není žádná sláva, natož trhák. Je to vstupní model se všemi nedostatky levného přístroje, navíc s výhledem na ceny objektivů, kde je skoro pravidlem, že cena neodpovídá kvalitě skla. Tedy neplatí to tolik “ české“ za co nejméně korunek co nejvíc.
      Aleši,přeji Vám hodně zdaru při focení vnoučat a také zdraví, štěstí v novém roce.

  9. Zdravím,
    nedá mi a musím reagovat na příspěvek Martina z 3.12. Nejsem žádný vyznavač kultu Fuji, nebo i jiné značky. Takže Martin tu X-T100 asi vůbec neměl v ruce, ale dle kamaráda, který s nim nebyl schopen (asi jen z neznalosti) nafotit živě se pohybující děti, ale usoudil, že Fujifilm X-T100 je prostě laciný a mizerný fotoaparát. A to hlavně proto že nemá X-Trans, ale Bayera, má malé f (nevím co myslí malým f a velkým F), mizerně ostří a dotykáč je nevyhovující. A nakonec tomu dodá korunu, že pan Rybář píše jen pozitivní recenze, protože je za to placený. Já sice nevím, zda za to dostává zaplaceno, ale vím, že v jeho recenzích jsou uvedeny i negativa, pokud je testovaný aparát má.

    Já mám X-T100 od července a pořídil jsem si ho vlastně na to focení dětí (samozřejmě mimo jiné). Máme pět vnuček různého věku a fotím je už řadu let a tak vím, co to obnáší. Není to sice žádný přeborník v rychlosti ostření, ale i se setovým zoomem se dají skotačící děcka fotit naprosto v pohodě. A jestli to někdo neumí, tak to není chyba foťáku, ale toho, kdo ho má v ruce. A také nevím co má společného „špatný dotykáč“ s tím, že někdo neumí zaostřit na pohybující se objekt. Takže vy, kdo si chcete pořídit tento univerzální fotoaparát za příznivou cenu (levná věc to není) i třeba na to focení dětí, tak klidně do toho jděte a nenechte se odradit takovými scestnými kecy. Já jsem ten seťák vyměnil za pevnou 23/2 a ta je teda rychlejší…

    • Jan Rybář

      Aleši, díky za komentář! Přiznávám, poslední měsíc nějak nestíhám na vše odpovídat, snad zase naběhnu zpět, ale tohle je důležitý detail: Samozřejmě, že za recenze žádné peníze nedostávám… To by myslím bylo velmi rychle poznatelné… Plus navíc, zrovna tento rok, až na pár výjimek, včetně této hračky, jsem tedy zrovna z nových modelů moc nadšený nebyl… Nemyslím nutně, že Martin myslel, že tyhle recenze jsou placené, obecně je pravda, že dobrat se na netu nějakých rozumných informací je hodně těžké a i pro odborné oko není snadné vypozorovat hranici mezi reklamou a nereklamou… ostatně i proto jsem kdysi s tímhle webem začal… Mějte se a ještě jednou díky! h

    • Rád bych doplnil svůj komentář pro pana Aleše. X-T100 jsem v ruce měl, sice jen dvě hodiny, ale stačilo. Kolegovi jsem předvedl ostření na pohybující se objekty na Sony A6300 a Canonu M50 ( s ještě neosahaným 32mm F1,4), rozdíl oproti Fujifilmu byl obrovský. Zrovna u dětí je úspěšnost detekce obličeje důležitá, ani v tomto není tato Fujina zrovna dobrá. Výhrady k displeji (zase to porovnání, např touch pad nefunguje s okem na hledáčku, ne vše je dostupné z menu dotykem). Proto nemá cenu šetřit na nejlevnější položce, tedy tělu a vzít, když už Fujifilm tak XT20, s X Trans, lepším ostřením, využitelným 4K. Skutečně mi přijde tato stovka nejhorší z novinek roku 2018 bezzrcátek s APSC snímačem. Abych jen nehanil, v rawu ve stínu toho vydoluji o krapet víc než u M50, taky jpeg není špatný. Ale Vy tu píšete o ne zcela levné věci… a to jste na nejlevnějším těle za pár tisîc, to mi přijde víc než trochu šílené s ohledem na ceny objektivů této značky.
      Pana Rybáře bych si nedovolil označit za placeného propagátora toho či onoho. Každá recenze je vždy do určité míry subjektivní, navíc pan Rybář přiznává, že mu Fujifilm s APSC a hlavně objektivy sedí v ruce. Tak se dá jistá schovívavost chápat mezi řádky, ale kvalitu recenze to dle mého nijak neovlivňuje.
      Pane Aleši, scestné kecy…

  10. Dobrý večer
    Musím reagovat na doporučené rodinné focení s XT100. Kolega se před časem pochlubil, že konečně začne fotit věcí k tomu určenou namísto mobilu. Moje rada zněla, nastuduj recenze…, stanov si finanční strop a reálně zhodnoť co a jak často budeš fotit.
    Pak přišel s XT100, s tím že asi určitě neumí fotit, neb své živé dětičky se mu nedaří cvaknout… Tak jsem ho uklidnil, že je to touhle konkrétní fujinou s malým f, neb nemá Xtrans a mizerné ostření a ne zcela vyhovující dotykáč a vůbec je to špatný si kupovat levné věci.
    Pokud chcete Fujifilm, tak XT20 (sakra se vyplatí připlatit), budete mít velké F a zaostříte i vaši ratolest na bruslích. Stejně jako u Canonu vemte M50 a nešetřete na M100.
    Kolegovi jsem doporučil se fuji zbavit dokud je v záruce a napříště nečíst placené recenze a pokud to jde si vybraný aparát potažmo objektiv zapůjčit a vyzkoušet. Nechci se zde navážet do vyznavačů kultu Fuji…, sám pokukuji po středoformátu této značky.
    Jen prostě tvrdím, že XT 100 je mizerný foťák i za tak málo peněz. Nejspíš dle marketérů značky má přilákat i širší laickou veřejnost, v tomto případě kamarád skončil u Canonu…, tedy za mne palec nahoru pro Fujifilm.

  11. Michal Brejcha

    Tak já jsem si ho koupil a jsem nadšený. Pokud to myslíte vážně je toto dobrý začátek. Je zajímavé, že všichni tu mudrujete, že Fuji má drahé objektivy. Dříve jsem fotil a začalo to tak, že jsem si koupil základní digitální zrcadlo od Nikonu se základními objektivy (ty nejlevnější), no a pak jsem skončil na profi třídě s tím nejlepším co v té době bylo. Co tím chci říci.
    Všichni chtějí ušetřit, každý, ale nakonec pokud tomu podlehnete začnete kupovat stejně to nejlepší co u té firmy je.

    Já hledal v první řadě moderní fotoaparát, který má široký základní objektiv, protože moje práce je realitní makléř. Toho prostě na tru moc není. No a ve volných chvílích chci fotit rodinu a tak dále. Je mi jasné, že u základních objektivů nezůstanu, protože si myslím, že fotku dělají hlavně kvalitní objektivy.

    No a teď to k čemu jsem se chtěl dostat. Toto považuji za velice kvalitní hoby tělo. Myslím si že mi vydrží dlouho. To, že si budu kupovat časem kvalitní objektivy to mi bylo jasné (už jsem to zažil), věřte že profi objektiv vám otevře oči. Proto pro začátek jsem koupil toto i s tímto objektivem je super široký (vyfotím s ním i malou místnost). Je to malé a kompaktní. Teď koukám po kvalitním cestovním zoomu a je jasno. Pak přijde na řadu makro a je také jasno. Když se podívám na kvalitní objektivy od konkurence je to cenově srovnatelné. Sony, Olympus, Panasonik, Nikon Canon všechny kvalitní objektivy jsou drahé. Až budu mít nakoupené kvalitní skla, které mi tento fotoaparát vždy pozvedne o level výše, můžu později třeba přemýšlet o profi těle. A toto tělo zdědí syn nebo si ho nechám na ty moje baráky a byty.
    To je má cesta. Já si totiž doopravdy myslím, že pokud vás focení vezme , nezůstanete u jednoho objektivu a hlavně si budete kupovat vždy to lepší sklo a nakonec skončíte u toho nejlepšího. Je to totiž nářez taková pevná 50/1,8 je super a 90 makro také. No a já si prošel celou řadu Fuji skel a vidím jen samé kvalitní věci. za stejnou cenu jako konkurence nebo podobnou.
    Tak a těď k tomu fotoaparátu tělo je těžší než jsem čekal mě to , ale vyhovuje.
    Je pravda, že mi to háže také do růžova, když to má málo světla.
    Po poslední aktualizaci se to zrychlilo to je dobře.
    Má to vcelku dost velkou výdrž na baterie oproti Sony.
    Je to malé to je super na cestování, ale hrozný k držení, musím si zvyknout.
    Ten objektiv mě také překvapil, jak pěkně kreslí.
    Má to kovové tělo, takže třeba proti Nikonu 3400 nebo tomu Canonu 200, držíte prostě foťák tamto jsou hračky od Matela.
    No a jinak souhlasím je to pecka za super cenu, jak bylo psáno a řečeno od pana Rybáře, mě se to moc líbí.
    Krásný den vám přeji

  12. Děkuji za přehlédnout a skvělou recenzi.
    Jenom poznámka k pevném objektivu na zrcadlovku Canon…je možné si pořídit celkem levnou palačinku 24/2,8. Což je celkem adekvátní k uváděnému objektivu 23/2 . Než jsem si koupila Fujinu, byla jsem s 24/2,8 spokojená. Teď upřednostňují 18/2 …
    Jindra

  13. Také musím pochválit hezkou recenzi, ale co mě od foťáku odradilo, je ten elektricky ovládaný zoom. Fotím sice už mnoho let, ale jen občas. Rozhoduju se co koupit a tak bych se tady zkusil zeptat na radu.
    V době kdy všichni moji kamarádi už fotili na digitál, já jsem dával přednost filmu. Můj první (a zatím jediný) digitál je 8 Mpx Minolta A200. Tehdy jsem si řekl, že digitál je už použitelný a byl jsem kvalitou snímků nadšený. Jenže doba zase pokročila a chtěl bych něco nového. Ale co?
    Co potřebuju – aby foťák nebyl příliš velký, aby nezabíral příliš místa v baťůžku. Aby měl hledáček – na blízko vidím jen s brýlema a displej kompaktu, byť je přes celou zadní stěnu, je pro mě za trest.
    Neuvažuju, že bych s sebou tahal brašnu s objektivy a nevím, jestli vůbec chtít vyměnitelný objektiv. Chápu, že pevný objektiv je kvalitnější, ale nikdy mě nenapadlo, nechat si udělat z digitálu velkou fotku a pověsit si ji na stěnu. Zoom mi přijde jako nutnost. U mého A200 jsem zvyklý na zoom cca 1:7 a něco takového teď nikde nemohu najít. Buď má všechno rozsah cca 1:3 a to mi přijde málo, nebo jsou ultrazoomy 1:30, což mi přijde zbytečně moc a navíc jsem to viděl jen v kategorii levnějších kompaktů, kterým zase chybí spousta jiných věcí. Taky jsem zvyklý zoom ovládat přímo kroužkem na objektivu a né čekat na motorek, až tam dojede.
    Nevím, jak je to s šumem dnešních foťáků. Na A200 bylo ISO max. 800 a to už hodně šumělo. Ten X-T100 má psaných až 12800 – to je opravdu ještě použitelné pro kvalitní fotku?
    Poradíte, co koupit?

  14. Na fotkách fotených vo dne vidím nádych do ružova, najmä na oblohe, alebo na prechode horizont-obloha. Čím je to – spracovaním vo fotáku, alebo chromatickou aberáciou?

    • Jan Rybář

      Zdravím, to je zajímavá otázka… Na těchto snímcích mi to nepřijde nijak dramatické, ale čas od času v slabším a obvykle v nějaké barevné scéně uhne tenhle foťák (i další Fujifilmy) fotky do růžova opravdu viditelně. Důvod neznám, tipl bych to na špatný odhad vyvážení bílé… Zkusím se optat lidí od Fuji… Ale obecně to je opravdu spíš výjimečně…JR

    • Všiml jsem si též. I ta filmová simulace classic chrome je více do růžova než bych čekal, ale vypadá to většinou dobře…

  15. Kristýna Hudková

    Dobrý den,

    ráda bych se zeptala na porovnání Olympus PEN E-PL9 x Fujifilm X-T100 (popřípadě porovnání jiné Olympus řady – pravděpodobně mark).
    Chtěla jsem si pořídit Olympus, ale poslední dobou už si nejsem tak jistá a domnívám se, že Fujifilm X-T100 by byla vhodnější volba. Co si o tom myslíte? Poměr cena/výkon je lepší asi u Fujifilmu co?
    Fotoaparát bych chtěla na běžné focení – kraina, dovolené, fashion fotky, produktové fotografie.

    Plus bych se ráda zeptala na video, z recenzí jsem se dočetla spoustu výtek na Fujifilm..naopak si říkám, že v této kategorii by Olmypus měl navíc, ano x ne?

    Děkuji moc za odpověď

    • Video má Olympus OM-D E-M10 III mnohem lepší než Fujifilm X-T100.

      Ale na běžné focení, jak jste jej specifikovala, se Fujifilm X-T100 hodí 🙂

    • Lukáš Burget

      Záleží na tom, na kolik Vám záleží na kvalitě videa a na malých rozměrech přístroje, také na tom, jak často budete fotografovat ve zhoršených světelných podmínkách. Video bude mít Olympus určitě lepší, a to jak 4K (Jen mi dosud není zcela jasné, k čemu je 4K video neprofesionálnímu uživateli dobré), ale i Full HD. U videa prostě nižší modely Fujifilm, jako je tento X-T100, vykazují obraz přeostřený a s přehnaným kontrastem a nepříliš velkou detailností, také stabilizace je horší než třeba u Olympusu. Naopak fotografie budou zejména za horšího světla lepší z Fujifilmu, který má větší snímač, tedy s nižším šumem za vysokých citlivostí. Je také dobré upozornit na skutečnost, že Olympus má rozlišení 16 megapixelů, Fujifilm 24 megapixelů, kdo jednoduše fotí a dál fotky na počítači neupravuje, tak je to skoro fuk, ale pokud se věnujete produktové a podobné fotografii profesionálního druhu a snímky podrobujete úpravám doma na počítači, hraje to roli, stejně jako nízký šum Fujifilmu spolu s o chlup vyšším dynamickým rozsahem než má Olympus, což je při postprodukci zase výhodou třeba při projasňování stínů. Na první pohled však bude většina fotografií za normálních světelných podmínek z obou přístrojů „stejná“ (na http://www.cameralabs.com dokonce konstatují i velmi podobný přístup obou přístrojů k tonaci barev). Fujifilm má už kvůli většímu senzoru větší celkové rozměry, ačkoli hmotnost má vyšší jen asi o sedm deka. Též je dobré připomenout, že Olympus má stabilizaci vestavěnou v těle, takže opticky stabilizovaný bude každý objektiv, kdežto Fujifilm X-T100 používá stabilizaci v objektivech, takže objektiv bez vestavěné optické stabilizace stabilizovaný nebude (objektiv dodávaný v setu s X-T100 stabilizovaný je). Na závěr připomínám široký výběr objektivů pro Olympus ve všech cenových kategoriích, pro Fujifilm je výběr nižší, ikdyž dostatečný, avšak zejména značkové Fujifilm objektivy bývají často dražší.

      • Kristýna Hudková

        Děkuji Lukáši za obsáhlou odpověď. Osobně furt stále váhám, který fotoaparát pořídit. Poslední dobou jsem si začala číst i recenze na zrcadlovku Canon EOS 200D , o které jsem ze začátku vůbec neuvažovala. Hold to bude ještě na delší dobu mám pocit 🙂
        Pokud bych se rozhodovala mezi modely Olympus PEN E-PL9 x Fujifilm X-T100, šel byste spíš do Fujifilmu nebo do úplně nějakého jiného modelu od jiné značky? Stanovila jsem si rozpočet do 20.000,- Kč.
        Díky Kristýna

  16. Dobrý den, pěkná recenze. Chtěl bych se jen zeptat, zda jste zkoušel i video? V recenzích na zahraničních stránkách je kritizováno 4k video kvůli snímkovací frekvenci 15 sn./s. , kde má lepší výsledky Olympus E-M10 III. Jaký je váš názor na celkové porovnání těchto dvou konkurentů? Děkuji

    • Jan Rybář

      Dobrý den, díky! Ano, video jsem trochu zkoušel, ale já se – upřímně – s videem spíš obecně jen zatím seznamuji, tedy neumím hodnotit opravdu zodpovědně… To 4K jsem si též vyzkoušel a ano, na to se nedá dívat, těch 15 obrázků je nesmysl (ale opět třeba říci, že v šikovných rukou by to mohlo fungovat lépe)… Já na svá videa používám stejně jen HD, a to mi přišlo v pořádku… Nic více se neodvážím napsat… JR

  17. Lukáš Burget

    Pan Rybář napsal to podstatné: Je to výhodná koupě, pokud nehodláte hned pořizovat další objektiv. Jinak k ceně dalších objektivů: Fuji 50 – 230 se dá sehnat za deset tisíc a recenze na něho jsou příznivé, takže dost záleží co konkrétně chcete a někdy cena za nový objektiv nemusí být vyšší, než cena za totéž (stejné kvality) na zrcadlovku. Obecně je třeba zvážit, kolik mám či hodlám peněz za fototechniku utratit. Pochopitelně špičkové objektivy zhodnotí i levnější tělo, ale mám-li na špičkový objektiv, pak patrně mám především na lepší tělo. Co se týče senzoru: X-Trans umí přirozenější barvy a má vyšší dynamický rozsah, ale tenhle standardní CMOS je určitě také velmi solidní.

    • Jan Rybář

      Lukáši, díky moc za komentář… Ano ano, přesně tak to je. Dle mého, pokud by Fujifilm udělal nějaký rozumný set s oním plastovým zoomem, nebo případně nějakým „frajerským“ pevným sklem á la 23/2, vše se ještě posune o patro výše… Ale jak píšete, kdo má velké ambice, sáhne po vyšším těle… Zdravím! JR

  18. Dobrý den, díky za pěknou recenzi, mám jen následující příspěvek:
    Pokud budu uvažovat o zmíněném těle s pevnou 28 dostávám se na +- 30 000 Kč.
    Pokud budu volit set, který momentálně používám, tj. Nikon 5500 + objektiv Sigma 18-35 1,8 art, dostávám se za cenu o chlup vyšší na hodně rozumnou metu i se zrcadlovkou. Podle mě výhodnější – širší ohnisko na krajiny, na ekv. 50 mm nafotím portrét, kvalita optiky srovnatelná s jakýmkoliv špičkovým pevným objektivem, (mám na porovnání ještě Sigmu 24, 1,4 art). Alternativa mizerné nabídce pevných objektivů pod 35 mm, myslím. Jiná cena, jiná váha, ale zrcadlovka má v tomto odpověď na Fuji, které jinak ovšem bodují kompaktností.

    • Jan Rybář

      Radku, zdravím Vás a ano, samozřejmě, jakmile začnete započítávát ceny příkupu objektivů, vše se to trochu ocitá na hliněných nohou, jak o tom píšu i v článku (viz též komentář výše). Proto já občas i brzdím nadšení lidí vrhat se do Fujin, aniž by jasně tušili, co přesně chtějí a kolik jsou ochotni investovat. Na stranu druhou, pokud chce někdo něco stylového a objektivy moc neřeší, kouzlo je za tyto peníze opravdu nemalé… Plus pozor na tu 28tku, pokud byste o tom přemýšlel. Má ji doma pro vyšší tělo, je to skvělý objektiv, ale je starší generace, a není zrovna bleskurychlý, což u tohoto foťáku je opravdu už dost cítit… JR

      • Děkuji Vám za odpověď. Mě jste právě hodně inspiroval Fuji foťáky a velmi jsem uvažoval o nějakém přístroji této značky na cesty. Jenže příznivě hodnotíte i Nikony 5 500/5 600, a to jsou také kompaktní přístroje. Navíc v kombinaci se Sigma objektivy (pravda méně kompaktní) z nich lezou parádní výsledky. Nicměně úplně souhlasím, že Fujiny mají prostě styl a jsou to krásné přístroje.

  19. Zdravím,
    mám X-T100 doma pár dní. Vyměnil jsem ji, za již trochu starší X100s. Nedá se než souhlasit
    se vším, co už napsal pan Rybář. Fotoaparát je to velmi pohledný, malý a lehký. No a v tom je
    právě i ta druhá stránka mince. Nemám nijak veliké ruce, spíše štíhlé s dlouhými prsty a v tom
    už trochu problém je. Nad čtyřsměrným voličem je malá opěrka na palec a je tam málo místa.
    A tak si při focení občas nechtěně stlačím a aktivuji tlačítko AF, WB a nebo MENU OK. Také ten
    třetí malý roller vzadu, který je umístěn svisle se ovládá krkolomně zalomeným ukazovákem, nebo
    palcem. Takže cenou za malé tělo je, trochu horší ergonomie a ovládání. Ale neberu to jako negativum,
    je otázka času si na to zvyknout a naučit palec nemačkat co nemá :-). Asi někdo s opravdu velkýma
    rukama, by se měl poohlédnout po větších tělech. Já když srovnám svůj Pentax KP a XT100, tak to
    držení a ovládání se nedá srovnat a to samé platí i o hledáčku. Ten EVF ve Fuji není špatný, ale optickému
    v KP se nemůže rovnat. Pravděpodobně za pár let půjdou digi zrcadlovky do kopru, možná zůstane jen
    těch pár nejlepších špičkových FF modelů za velký peníz. Do té doby budou však dotaženy elektronické hledáčky
    a jiné dětské nemoci bezzrcadlovek k dokonalosti a bude se s nimi pracovat tak dobře, jako nyní se zrcátky.
    Pár poznatků k setovému objektivu, dodávanému k XT100. Pocitově, když ho vezmete do ruky, opravdu působí,
    jako plastová atrapa objektivu :-). Ale ten pocit klame, je osazen výbornou optikou. Já nemám „zúmy“ rád a nepoužívám je. Ale co jsem zkoušel, tak v celém rozsahu zoomu se vyznačuje velmi dobrou kresbou, bez postřehnutelných zkreslení a vad. Avšak to zoomování je z mého pohledu otřesné. Trhaně a nepřesně. Ostří ale
    dosti hbitě a dá se použít i na akčnější žánr. Dnes mi přišel monofokál Fujinon 23/2, který ho nahradí a bude tam nastálo. Tolik v krátkosti k této novince od Fujifilmu. Pokud vám nebude vadit to malé tělo a trošku horší ergonomie,
    tak získáte za velmi dobrou cenu dobrý fotoaparát a k tomu slušný seťák skoro zadarmo. A to se přece počítá… 🙂
    Pane kolego díky za recenzi.
    Aleš H.

    • Jan Rybář

      Aleši, zdravím Vás a moc díky za hodně cenná doplnění. Faktrem je, že já si pořád nosem přepínal ostřící body a už jsem nějak neměl energii zjisit, jak tomu zabránit. A ano, ten objektivek je opravdu lepší, než vypadá – v čemž je, řekl bych, i rozdíl vůčí Canonům M – tam jsou ty seťáky opravdu slabší. I když, ono je to hodnocení vždy dost ošidné… Tedy držím palce a díky! JR

      • Také Vás moc zdravím a děkuji za reakci na mé postřehy. Tak ten dotykový displej jsem hned
        deaktivoval, není to můj šálek kávy. Ale co kvituji s povděkem, že je výklopný, to občas využiji
        při kompozici nad hlavou a u země…
        Pokud nebude vadit, tak zde za čas, až se s XT100 více sžiji, napíšu další poznatky. Myslím si
        totiž, že si to tento fotoaparát zaslouží… -)
        AH

        • Jan Rybář

          Jasně, díky, určitě napište – svým způsobem jde opravdu o foťák přelomový, zvláště, pokud by přibyly ještě nějaké další sety… Hezké léto… JR

  20. Tak za ty peníze to vypadá dost dobře a fotit to pravděpodobně bude dobře. Tento model i svou funkční výbavou dá navíc levnějším funkčně vybrakovaným kšuntům dslr Canon a Nikon v podobné cenové kategorii dost nafrak, což je také dobře.

  21. Kedy bude recenzia? 🙂

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*