8 revolucí ve focení mobilem – pohled fotografa

Focení mobilem prochází posledních deset let bouřlivým vývojem, to ví každý. Ale jaké byly hlavní mezníky? Zde je můj trochu odlehčený pohled na všechny ty “mobilní revoluce”.

Proč tento článek? Navazuje na mé zkoumání Xiaomi 13 Pro, který má jednopalcový snímač, což pro mě osobně opravdu může symbolizovat poměrně zásadní posun v kvalitě fotek (nejen u Xiaomi, samozřejmě). Protože obecná rovnice “větší snímač znamená lepší fotky” prostě platí – podrobněji viz má recenze Xiaomi 13 Pro v rukách fotografa.

A tak mě napadlo podívat se na těch deset let zpět a s mírnou nadsázkou popsat, co považuji za zlomové okamžiky.

Xiaomi 13 Pro a 50 Mpx
Zatím poslední revolucí může být nástup tzv. jednopalcových snímačů, které opravdu znamenají vyšší kvalitu fotek, zde u Xiaomi 13 Pro. Fotit se dá i do rozlišení 50 Mpx, což v tomto případně opravdu dává smysl, na detailech je to prostě vidět. Viz  fotografie s výřezem oka dole v článku…. Neupravená zmenšená fotka.

K tomu pár poznámek:

  • samozřejmě, jde o přehled zcela subjektivní a každý fotograf by ty mezníky nastavil trochu jinak
  • za téměř deset let jsem pro tento web otestoval skoro všechny foťáky na trhu, u mobilů se však držím jen “vlajkových lodí”, nic moc jiného nestíhám, tedy mi určitě občas něco uteklo
  • fotím s iPhony, a mnoho let pořádám kurz Fotokouzla s iPhonem, ale nepovažuji se za iPhonového fanatika – a je fakt, že v některých věcech jsou prostě mnohé mobily dál
  • vše zde píšu s nadsázkou, protože bez schopnosti smát se sám sobě se nedá fotografovat

1. revoluce: Neuvěřitelné! Na mobilu jde nastavit ISO! (cca 2013)

Podstata revoluce: Focení mobilem bylo tehdy “jen na památku”, výsledky byly obecně dosti děsivé a fotografové stále říkali: tyhle krámy nikdy slušně fotit nebudou! Ale bez ironie řečeno: tehdy začalo dávat smysl používat nastavování některých parametrů – tedy ti největší labužníci dokázali například zbrzdit rozmazaný pohyb dítěte na kole nebo houpačce. Což prostě revoluce byla.

fotografování mobilem
Tohle byla opravdu revoluce – díky možnosti nastavovat ISO se dalo „zbrzdit“ pohyb i na takovémto obrázku. Zde Samsung Ace 2 a rok 2013. Trochu se nám ta kvalita od té doby zvedla, že?

Konkrétní mobil: Samsung Ace 2
Konkrétní článek: Fotografování mobilem: Naučte se nastavovat ISO!

2. revoluce: Hele, ono to vlastně není tak šílené (cca 2015)

Podstata revoluce: Někdy v této době se začalo ukazovat, že to vlastně není tak strašné a šikovné ruce v dobrých podmínkách dokáží ledacos. Jak jsem tehdy napsal: “Celé to pobláznění iPhone-fotografií mi přišlo trochu laciné, názor ale rychle měním – kvalita fotek z iPhone je (v dobrém světle) výrazně vyšší, než jsem čekal.” Zkrátka, byla to revoluce, mobily začaly dávat smysl – byť zrovna u této jsem ochoten přijmout jakékoliv datum plus minus pár let.

Iphone 6 recenze
iPhone 6 a alpská krajina, 2015. Tehdy se začalo ukazovat, že to opravdu možná nějak půjde.

Konkrétní mobil: iPhone 6
Konkrétní článek:iPhone 6 a focení: Aplikace, tipy, triky

3. revoluce: Přichází rozostřené pozadí a portrétní mód (2016)

Podstata revoluce: Jak titulek článku, viz níže, napovídá, Apple přišel na podzim 2016 s naprostou novinku: modelem iPhone 7 Plus s tzv. efektem hloubky, ale nebylo jasné, zda to je “revoluce, nebo šílenost”… Ale byla to revoluce – pojem “efekt hloubky” se změnil, ano, v portrétní režim, tedy v naprosto samozřejmou součást všech mobilů na světě – to je takové to umělé rozostření pozadí, které nám sice může lézt na nervy, ale právě zejména portrétním fotkám obecně dramaticky pomáhá.

Iphone 7 Plus - efekt hloubky
Na tohle jsme tehdy hleděli zcela nevěřícně – iPhone dokázal rozmazat pozadí! Školák před kostelem v ukrajinské vesnici Německá Mokrá. (Animovaný gif).

Konkrétní mobil: iPhone 7 Plus
Konkrétní článek: iPhone 7 Plus iPhone 7 Plus a rozostřené pozadí – šílenost, nebo revoluce?

4. revoluce: Mohu vám, pane, rozmazat tu vodu? Aneb detekce obsahu (cca 2018)

Podstata revoluce: U této revoluce si přesně pamatuji, kdy a kde mě zasáhla: bylo to u divoké řeky na Slovensku, kde mě testovaný Huawei informoval, že nesporně chci fotit tekoucí vodu, a že by si ji tedy dovolil pohybově rozmazat. Dost mě to tehdy vystrašilo, ale právě schopnost (některých) mobilů analyzovat konkrétní obsah a přizpůsobit tomu nastavení foťáku (pro pohyb) nebo mírné úpravy (zvýraznění barev v krajině) je opravdu revoluce. Foťáky tohle neumějí, a mobily tak mají pro nenáročné uživatele velkou výhodu: poznají, co se fotí, a přizpůsobí se tomu. Což je revoluce, o níž ještě v souvislosti s umělou inteligencí hodně uslyšíme v budoucnu.

Huawei
Vážně nepřeháním: opravdu mě to tentokrát vyděsilo. Huawei mi právě sdělil, že vidí vodopád, a že mi tu vodu hezky rozmaže.

Konkrétní mobil: Huawei P20 Pro
Konkrétní článek: Huawei P20 Pro v rukách uživatele iPhonu X (recenze)

5. revoluce: Jak do mobilu dokázali nacpat ten zoom?! Mobily vidí do dáli (cca 2019)

Podstata revoluce: Pokud byste se mě zeptali na nejvýraznější mobil s Androidem posledních let, řekl bych Huawei P30 Pro. Protože 1. opravdu znamenal technologický skok 2. pár lidí včetně mě napadlo, že ty naše iPhony možná nejsou nejlepší na světě 3. výkony zoomu byly zcela neuvěřitelné. Opět platí, že dnes už to je běžná věc, ale před 4 lety jsme všichni hleděli na “periskopický” pětinásobný optický zoom opravdu nevěřícně. Dodnes vlastně nechápu, jak to celé funguje.

Huawei P30 Pro fotoaparát
Huawei P30 Pro a jeho „periskop“, tedy teleobjektiv schovaný v plochém mobilu, umožňuje pětinásobné optické přiblížení.

Konkrétní mobil: Huawei P30 Pro
Konkrétní článek: Huawei P30 Pro – mobil s foťákem, který vidí do dálky

 

6. revoluce: Noční režimy přepisují dějiny fotografování (2019)

Podstata revoluce: Noční režimy patří ke zcela standardní výbavě mobilů všech kategorií, tedy už je trochu pozapomenuto, že ve svých začátcích byly nesporně revolucí, která mnohé fotografy zcela fascinovala. A noční režim je mimochodem jednou z věcí, která u mobilů funguje zcela jinak než u foťáků (výsledný obraz se skládá z několikavteřinového záznamu, a nepotřebuje stativ). Nejsem si jist, který model byl první – ale Huawei P30 pro nesporně předběhl první iPhone s nočním režimem (iPhone 11 Pro).

iPhone 11 Pro noční režim
Příchod nočních režimů je nesporně jednou z velkých revolucí, zde poprvé na iPhonu (iPhone 11 Pro).

Konkrétní mobily: iPhone 11 Pro, Huawei P30 Pro
Konkrétní článek: iPhone 11 Pro a Noční režim – rychlá video recenze

7. revoluce (nenápadná, ale zásadní): i levné mobily umí skvělé věci (cca 2022)

Podstata revoluce: Tohle je nejvíce subjektivní revoluce i datum z celého přehledu, ale princip nesporně platí a je zcela zásadní: i levné mobily najednou umí překvapivé věci. Pár měsíců jsem měl kvůli mým firemním kurzům půjčený Samsung A53 (cca 8000 Kč) a testoval ho v běžném provozu. A ač nemá žádné sofistikované objektivy a výbavu, dokáže například skvěle zoomovat. Z čehož plyne prostý fakt, že velmi solidní výsledky se prostě ve světě mobilů netýkají jen drahých vlajkových lodí. Což je větší revoluce, než se zdá.

 

Krakov
Toto vidí Krakow ultraširokoúhlý objektiv Samsungu A53…
Krakov
… a takto vypadá desetinásobné (digitální) přiblížení. To už je samozřejmě hodně na hraně, ale tento levný model nemá optický zoom – a výsledek to je tedy pozoruhodný. Neupravené fotka v plné velikosti.

Konkrétní mobil: Samsung Galaxy A53 5G
Konkrétní článek: Samsung Galaxy A53 5G – půl roku v rukách fotografa

8. revoluce: Větší snímače otevírají novou kapitolu v kvalitě (2023)

Podstata revoluce: Kvůli tomuto mezníku mě vlastně napadlo tento článek sepsat. Hrál jsem si s Xiaomi 13 Pro, a není pochyb, že výkony jednopalcových snímačů jsou prostě opravdu hodně zajímavé. A jak už jsem zmínil, ve focení platí 150 let rovnice: větší skleněná deska / filmové políčko / snímač dokáže dát lepší fotky. A šikovné ruce opravdu mohou vytáhnout z té kapesní věci nebývale kvalitní výstupy. Jen pro jistotu zopakujme: nejde vůbec o konkrétní model, ale o obecný trend – a bude napínavé sledovat, zda to běžní uživatelé dokáží ocenit. Pokud ano, bude to revoluce opravdu významná – protože fotky prostě budou lepší.

Xiaomi 13 Pro recenze
Xiaomi 13 Pro opravdu nabízí velmi solidní obrazové výstupy, a to nejen svým hlavním jednopalcovým snímačem. Neupravená, pouze zmenšená fotka.
Xiaomi 13 Pro
Výřez z fotky ze začátku článku focené do maximálního rozlišení – kresba i detaily jsou opravdu překvapivé. Neupravená fotka, pouze výřez.

Konkrétní mobil: Xiaomi 13 Pro
Konkrétní články: Co umí Xiaomi 13 Pro: Jednopalcový snímač mění hru / Xiaomi 13 Pro v rukách fotografa

Reklama

Je tu jeden komentář

  1. Je to poněkud šílený svět, jestliže mobil za 8 000,- Kč je „levný“. Peníze netisknu. Nezapomnělo se trochu, že je to především mobilní TELEFON? A že hlavní funkce tohoto zařízení je úplně jiná? Prostě na focení chci foťák, mobil za 8 000 je pro dokumentaci nebo fotku na Instagram, která za týden vyvane, až dost (já mám tedy Samsung za 11, ale tyhle věci strašně rychle stárnou). Jestliže má mobil stát tolik jako počítač nebo fotoaparát, rozhodně mají tihle dva kamarádi přednost. Mimochodem Cartier-Bresson fotil půl života kinofilmovou Leicou z roku 1954. Chtěl bych někdy udělat aspoň jednu fotku jako on. S technickým vybavením, pokud není pro superprofesionála, se to jednoznačně přehání. Jednou mi někdo říkal, že když chce Američan natočit film, koupí si kameru a začne točit. Čech nejprve dalekosáhle řeší vybavení a pak hledá někoho, kdo by ho to naučil…

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*