Zoner Photo Studio X – koupit, nebo nekoupit? (recenze)

Zoner X je přelomové vydání legendárního brněnského softwaru, nejen kvůli řadě novinek, ale především kvůli novému systému předplatného, který mnohé věrné uživatele rozzuřil až k nepříčetnosti. Jak si dnes vlastně Zoner stojí? A má pro začátečníka smysl si ho pořizovat? Na to je dle úhlu pohledu možné odpovědět jak slovy “rozhodně ano” tak i “rozhodně ne”. Pojďme to prozkoumat.

K Zoneru je třeba přistupovat tak trochu jako k rodinnému stříbru – a já to tak dělám, mám k téhle firmě až posvátnou úctu. Už více než pět let se na každém mém kurzu focení ptám, v čem účastníci upravuji fotky, a vždy mě překvapí, že v průměru tak každý čtvrtý pátý praví: “V Zoneru.”

Aktualizace 2022: V danou chvíli stojí roční předplatné 1188 Kč (případně měsíční 119 Kč). Firma též nabízí měsíční zkušební období zdarma – stáhnout si Zoner je možné zde na tomto linku.

Zoner X a trocha filozofování o úpravách

Zkrátka, “český” Zoner (správně samozřejmě “moravský” či “brněnský”) má zcela neuvěřitelně silné postavení. A dlužno říci, že zaslouženě – po mnoho let nabízí českému trhu to, po čem mnozí začátečníci i mírně pokročilí touží. Po něčem česky mluvícím, šikovném a rozumné peníze stojícím.

Zoner Photo Studio X
Zoner Photo Studio X už je opravdu vyspělý program nabízející i hodně pokročilé úpravy.

Po mnoho let jsem proto na otázku “co si pořídit na úpravu fotek” odpovídal variacemi věty: “Pokud se focení chcete věnovat opravdu hodně, dříve či později neutečete Photoshopu. Chcete-li něco pro nenáročné a rychlé úpravy, Zoner za pár stokorun nabízí přesně to.”

Tohle jsem říkal opravdu dlouho, až tak někdy do poloviny roku 2015. Pak jsem k oné větě začal dodávat: “Anebo spíš pro jednoduché úpravy zkuste něco jiného, novou generaci free programů/aplikací, z nichž mnohé umí přesně to, co pro 95 procent začátečníků stačí.”

Zoner dokáže velké věci, ale z mé zkušenosti ho výrazná většina uživatelů má na úpravy opravdu základní. A ty stále více (a dlužno říci i efektivněji) nabízí rostoucí konkurence nové generace programů vezoucích se na mobilní vlně žádajících rychlá, nekomplikovaná a zároveň sofistikovaná řešení.

Viz například nejčtenější článek na tomto webu: Přehled nejlepších online programů na úpravu fotek. Můj favorit Polarr dokáže zadarmo (nebo v placené verzi za pár set korun) vše, co je třeba pro běžnou úpravu fotek, a to dle mého rychleji, přehledněji a efektivněji než Zoner.

Zoner Photo Studio X
Zoner umí opravdu hodně, dobré je ovšem vědět, co od něj čekat, začátečníkům může připadat trochu moc složitý.

Zkrátka: Zoner v mém chápání přestává být tím, čím vždy byl: první rozumnou volbou pro novopečené fotografy. A o jejichž přízeň bude v horizontu nejbližších let stále těžší, či spíš marnější bojovat. A v celku logicky se tedy firma snaží být ještě více nástrojem pro “tradiční fotografy”, kteří ocení i nově přestavené moduly, například na výrobu kalendářů. Anebo zkrátka pro ty, kteří mu jsou věrni po léta a věrni zůstanou i nadále, což se u tak silné značky též hodně počítá.

Zoner Photo Studio X umí hodně

Přiznávám, že kontakt se Zonerem jsem ztratil někdy před zhruba dvěma lety, kdy jsem přešel na výrobky od Apple. A ty si, žel, se Zonerem nerozumějí. Což je mimochodem docela handicap, přece jen, program zaměřený na fotky by asi verzi pro macOS mít měl. Na druhou stranu to chápu, znamenalo by to obrovské dávky financí a energie, které by se zrovna od “jablíčkářů” asi moc nevrátily… Na každý pád, opakuje Zoner, verzi pro macOS zatím nechystáme.

Zmiňuji to hlavně kvůli tomu, že Zoner Photo Studio X jsem vyzkoušel po poměrně dlouhém “zonerovém půstu”. A byl vlastně hodně překvapený, kam se za tu dobu program posunul, za ty dva roky dle mého opravu dospěl, vyladil mnohé nedostatky a stal se opravdu nadupaným softwarem.

Zoner X Efektový štětec
Dříve byly lokální úrpavy jednou ze slabin Zoneru, nyní už funguje Efektový štětec velmi dobře.

Mě osobně nejvíc potěšilo to, že opravdu velmi dobře fungují “lokální úpravy”, tedy Efektový štětec. Zkoušel jsem v jednom z klasických a častých použití – pro zvýšení sytosti částí obrázků a vše dopadlo výborně. V minulosti jsem nebyl schopen “štětec” přes značnou snahu přimět k tomu, aby opravdu slušně dokázal například zesvětlit něčí obličej tak, aby to bylo výsledkem alespoň vzdáleně srovnatelné s Photoshopem. Nyní, zdá se, to funguje, což je skvělé – Zoner už nepůsobí jako méně šikovný příbuzný, což je proměna opravdu zásadní…

Skvělá “starší novinka” v Zoner Photo Studio X

Co je nového v poslední verzi? Nezkoumal jsem loňskou verzi, a tedy je pro mě největší a opravdu skvělou novinkou to, co už vlastně není novinka jeden rok: tedy rozdělení modulu Editor do dvou částí Vyvolat a Editor.

Proč se mi ona část Vyvolat tolik líbí? Nabízí totiž přesně ty úpravy, které stačí v 95 % všech případů pro rychlou úpravu fotek, kdy stačí pohrát si s Expozicí, vytáhnout třeba Světla a přidat trochu černé (zde Černý bod). Moje rada pro začátečníky zní: snažte se nejprve naučit fotky vylepšovat právě zde, a teprve poté se vydejte k dalším úpravám do Editoru.

Zoner Photo Studio X
Modul Vyvolat umožňuje rychle provést klíčové úpravy.

A ano, jak už jsem zmínil, Editor toho umí opravdu požehnaně, je tu vše, co by snad šlo vymyslet, což ovšem dle mého může být – zejména pro opravdové začátečníky – spíš na škodu. Tak jako u jiných programů může vyvolat pohled to útrob Editoru dojem, že “tohle nikdy nemohu pochopit, tohle nikdy nemohu pojmout”.

Čímž se opět dostávám k oné “nešikovnosti” zakódované do Zoneru i jiných programů: pokud chcete opravdu fotku dobře upravit, musíte přesně vědět, jak na to, bez dlouhého a často bolestného zkoušení se nikam moc nedostanete. Tedy: je to opravdu spíš nástroj pro tradiční a zkušenější fotografy, začátečník dle mého nemá šanci – a měl by dát přednost něčemu jednoduššímu. Anebo se držet jen jednoduché záložky Vyvolat…

Novinky: Vrstvy tu jsou, ale…

Nejhalasněji zvýrazňovanou novinkou jsou vrstvy, tedy to, co by mělo alespoň psychologicky přiblížit Zoner X onomu slavnému Photoshopu.

Tedy ano, vrstvy tu jsou, za což si Zoner zaslouží pochvalu. Do fotek je tedy nyní možné vkládat jiné obrázky, tak jako ve Photoshopu používat masky, vrstvy vzájemně prolínat a to vše ukládat do nového formátu *.ZPS.

Zoner X vrstvy úprav
Zoner X přináší vrstvy úprav (viz vpravo dole), zde jsem zkusil prolnout černobílou a barevnou verzi fotky (jak občas dělám ve Photoshopu).

Potud to je skvělé a revoluční. Nicméně: nejsou to dle mého “ty” vrstvy, na které mnozí čekali, zatím jde spíš o takové symbolické vylepšení bez dramatického významu pro většinu uživatelů.

Což samozřejmě nemění nic na tom, že to je krok vpřed. Hrál jsem si s vrstvami docela dlouho a nepřišel na to, jak je efektivně používat pro úpravy srovnatelné s Photoshopem – tedy v tom režimu, že každá úprava má svoji vrstvu, k níž je možné se postupně vracet, mazat, upravovat. Ale je možné, že jsem byl prostě jen nešikovný (za nápady budu vděčný v komentářích).

Co se mi povedlo, byla má oblíbená rychlá (a trochu laciným efektem zavánějící) úprava, v níž přes sebe dám dvě zduplikované vrstvy, jednu udělám černobílou, zvýším v ní kontrast a poté ji prolnu s barevnou vrstvou pod ní… To funguje velmi slušně (viz obrázek), tedy hurá!

Ale, ptáte se, má to nějaký opravdu zásadní dopad na kvalitu úprav? Moji odpověď asi umíte odhadnout: pro začátečníka rozhodně ne. Zda pro pokročilého uživatele? Nevím, to neumím posoudit, do jisté míry ano, i když…

Odstranění oparu funguje hezky

Další novinkou je funkce Odstranění oparu, což je módní záležitost posledních několika let u všech možných editorů. Skoro si myslím, že zkušení borci onoho efektu dosáhnou jinak, ale nic to nemění na faktu, že to funguje hezky. Viz obrázek, kde jsem to tedy, dlužno zdůraznit, naschvál hodně přehnal.

Zoner x Odstranění oparu
Ano, odstranění oparu opravdu funguje – zde jsem to tedy naschvál hodně přehnal. Původní fotka viz níže na stránce.

Modul Vytvořit navádí ke kreativitě

Další novinkou, dle mého hodně zásadní, je modul/záložka Vytvořit, která následuje vzor obdobných funkcionalit například v Lightroomu. Díky ní je možné velmi jednoduše několika kliky vytvořit různé verze kalendáře, fotoknihy atp…

A to vše je poté možné objednat přímo v prostředí Zoneru X. Abych tuto funkci mohl lépe zhodnotit, musel bych ji vyzkoušet, na což jsem neměl čas – tedy se jen omezím na konstatování, že obecně to je skvělý nápad. Právě v tom duchu, o němž jsem mluvil: že Zoner X se snaží mířit mnohem více na širší paletu služeb než “jen” na úpravu fotek.

Zoner X kalendář
Zoner nově umožňuje vytvářet například kalendáře nebo fotoknihy.

Změna nejdramatičtější: předplacená licence

Největší rozruch vyvolal při ohlášení nové verze poněkud nečekaný krok Zoneru – to, že novější verze už nebude možné kupovat “v krabici”, tedy program už není možné používat “navždy”. A bude nezbytné smířit se s placením pravidelného ročního poplatku. Ten je v danou chvíli 1118 Kč, tedy 99 korun měsíčně.

Je to hodně, je to málo? První reakce v různých diskuzních fórech byly spíše negativní. Majitelé argumentují především tím, že v reálu se jedná o poměrně zásadní zdražení – protože nové verze (za cca 1500 Kč) obvykle vydržela několik let.

Zoner Photo Studio X
Zoner udělal odvážný krok směrem k předplatnému – budoucnost ukáže, kam se Zoner Photo Studio posune.

S čímž šel ruku v ruce jiný argument, a to konstatování, že to Zoner nemůže v plné síle přežít, že mnoho jeho zákazníků prostě uteče někam jinam.

Co si o těch argumentech myslím? Oba chápu, ale pokud bych měl spekulovat, je to krok rozumný, ba možná zcela nezbytný. Jak už jsem zmínil mnohokrát, Zoner čelí obrovské konkurenci nových generací aplikací a vůbec novému přístupu k fotografování (mobilní focení mění mnohem více věcí, než se zdá na první pohled.)

A proto mi přijde v zásadě rozumné orientovat se na menší množství věrných uživatelů, jimž má smysl dávat skvělé služby a nadále budovat image Zoneru jako sotwaru, který nabízí hodně, byť pro užší skupinu fanoušků. Postavení na trhu má tak silné, že si může dovolit opravdu hodně.

Tedy, recenze nerecenze, držím palce!

Aktualizace 2022: V danou chvíli stojí roční předplatné 1188 Kč (případně měsíční 119 Kč). Firma též nabízí měsíční zkušební období zdarma – stáhnout si Zoner je možné zde na tomto linku.

Další texty o tématu:

Zoner Photo Studio X

Zoner X – jaro 2024: Přichází HDR revoluce

Pro někoho to může znít jako technologická zajímavost, ale jde opravu o zlomový okamžik: Zoner Photo Studio X nově přináší ...
Zoner Photo Studio X

Zoner X – podzim 2023: Vyšší výkon a nové úpravy fotek

Tradiční podzimní aktualizace Zoner Photo Studia X je zde! A co přináší? Vyšší výkon na nové i starší počítače, zpřehledňuje ...

Zonerama jako první na světě zobrazí fotky v AVIF a HEIF včetně HDR

Zonerama, tedy webová galerie od Zoneru, přichází s nenápadnou, ale zásadní revolucí: dokáže nově pracovat s "formáty budoucnosti", tedy soubory ...
Zoner Photo Studio X

Zoner X – jaro 2023: Rychlejší RAWy i podpora druhého monitoru

Zoner představil svoji tradiční jarní aktualizaci… Níže najdete podrobnosti z tiskové zprávy, snad vše brzy vyzkouším… Jarní várka novinek v ...
Zoner x - podzim 2022

Zoner X – podzim 2022: Nativní podpora raw souborů, nový plný náhled

Zoner představil svoji tradiční podzimní aktualizaci... Níže najdete podrobnosti z tiskové zprávy, snad vše brzy vyzkouším... Hlavní novinky jsou: Nová ...
Zoner x

Zoner X – jaro 2022: Pohodlnější práce s fotkami

Blíží se jaro a s ním i tradiční jarní aktualizace Zoneru X... Níže je text tiskové zprávy shrnující horké novinky ...
Zoner x šum

Zoner X – podzim 2021: Vylepšení modulu Vyvolat + další novinky

Zoner Photo Studio X představilo své podzimní novinky, tak jako vždy touto dobou. A na co se mohou uživatelé těšit? ...
Zoner X novinky jaro 2021

Zoner Photo Studio X – novinky 2021: video a efektivnější úpravy

Zoner Photo Studio X právě představilo své novinky pro jaro 2021. Týkají se mimo jiné lepších úprav videí a rychlejších ...

Zoner x a novinky 2019: Nový export, správa barev a koláž

Podzimní aktualizace Zoner Photo Studia je tu - zde je oficiální tisková zprávy shnující letošní novinky.  Podzimní Zoner Photo Studio ...
Zoner X

Zoner X a novinky 2018: lepší střih videa a export presetů

Zoner X jako obvykle na podzim přichází s novou verzí  - tentokrát se vývojáři soustředili hlavně na video a lepší ...
Zoner - měsíční cena

Zoner Photo Studio X nově nabízí měsíční platby za licence

Zoner nově nabízí možnost platit za linci v měsíčních splátkách - což je poměrně důležitá novinka... Níže je tedy text ...
Zoner X

Novinky v Zoneru X: rychlejší práce s RAWy

Zoner představil jarní novinky - přináší mimo jiné lepší práci s rawy, ale také třeba možnost předplácet si program i ...

Zoner X a novinky zimy 2017: Vyhlazovací štětec a podpora HEIF

Zoner přestavil novinky v letošní poslední, tedy zimní aktualizaci programu Zoner X. Zde je text tiskové zprávy: Unikátní retušovací funkce ...
Zoner X 2017

Zoner X a podzimní novinky 2017: retušovací štětec a lepší vrstvy

Zoner představil novinky podzimu 2017, zde je oficiální tisková zpráva s jejich přehledem... Zoner Photo Studio X slaví první rok ...
Zoner Photo Studio X

Zoner Photo Studio X a novinky léta 2017

Zoner Photo Studio X prochází další aktualizací - co nového přináší? Zde je stručný přehled novinek... Toto je text tiskové ...
Zoner Postcards

Zoner Postcards and Jak posílat papírové pohlednice z mobilu

Po jistém váhání jsem vyzkoušel novou aplikaci do brněnské firmy Zoner – věc to je opravdu lákavá: vyfotíte třeba na ...

 

Shrnutí recenze:

Zoner Photo Studio X

Zoner patří k českým (respektive moravským či brněnským) národním pokladům, řečeno obdivně a bez jakékoliv ironie – více než desetiletí patří k programům, které symbolizují pro začínající i mírně pokročilé fotografy v ČR vše, co se týká úprav fotek.

Hodnocení redakce:
7.3

Pros

 • Opravdu vyzrálá verze softwaru
 • Velmi dobrý cena výkon pro pokročilé uživatele
 • Přehlednější než dřívější verze
 • Nové “kreativní” funkce - kalendáře, fotoknihy…

Cons

 • Silná konkurence “free” aplikací na základní úpravy
 • Pro začínající fotografy se moc nehodí, vyžaduje pokročilé znalosti
 • Předplatné ohrozí věrnost části zákazníků
Reklama

41 komentářů

 1. Nikdy jsem moc nechápala, proč používat takovej shit. Velká část programů zdarma dokáže víc, než tahle hrůza. Nevím, jestli byly starší verze lepší, ale tohle je fakt akorát pro zlost.

 2. Omlouvám se, až teď jsem zjistil, že nejsem na stránkách ZONERu ale FOTOGURU, takže můj dotaz považujte za bezpředmětný. Lacembok.

 3. Před nějakým časem jsem u Vás zakoupil ZPS X a ZPS 18. Jeden z nich už nefunguje. Dodnes nevím, jestli jsem koupil programy, které
  fungují jen omezenou dobu, a licenci je třeba pravidelně obnovovat, nebo jsem koupil programy, které budou fungovat napořád
  a platit se musí pouze za aktualizace. Zdraví Vás Lacembok.

 4. Vladislav

  Dobrý den. I tisíc korun za rok je pro mne velká částka, nejen že jsem jen fotoamatér a fotografování se v poslední době věnuji jen občas. Budu se muset poohlédnout a naučit se tvořit v jiném sw. S pozdravem

 5. Zoner Photo Studio do verze 18 byl perfektní – bohužel se Zonerem Photo Studio X přišla drahá katastrofa. Je teď snad na jediné použití – složitá hračka pro ty co si chtějí hrát hodinu s jedním obrázkem. Pro praktickou úpravu stovek obrázků je to na nic. Nakonec poslední aktualizace úplně změnily barvy a sytost základního zobrazení obrázku, jež se nedá nijak změnit. Prostě původně dobrý program se stal (i při roční slevě na ročním poplatku) pouhou drahou hračkou, pro praktické využití nepoužitelnou. Jestli to bylo myšleno jako dobrý byznys pro Zoner, tak to tedy nepodporuji – bye, bye Zonere …

 6. Doplňuji můj postřeh – Jsem zjistil – vložit text na libovolné místo obrátku pomocí kurzoru a myši lze v Editoru a ikonou „nástroje pro vkládání objektu“ nebo li „vložit text“ , lze měnit i barvu textu, ale NELZE zadat „pozadí textu“. Vůči tomu „pozadí textu“ lze provádět ve volbě Text do obrázku, ale NELZE libovolně myší táhnout a dát text na libovolné míst. Buď nelze nebo jsem ještě nenalezl – jak při editaci „Vložit text“ (zde lze kurzorem měnit velikost a umístění textu do obrázku ALE NELZE dát barvu pozadí. F

 7. No, jsem dlouholetým uživatelem ZonerPhotoStudio. začínal jsme někde u ZPS4. Tato nová verze X – nic, moc. Krom mnoho jiných neduhů moc mi vadí vkládání textu do fotek, v dřívějších verzích šlo myší text přesouvat přesně na místo dle libosti. V X verzi – hrůza děs, předvolby na střed nebo do krajů a pokud chci přesně trefit polohu textu, tak pak jen upřesnění souřadnic x/y (čísla) – namísto vložení textu do 2 sec, nyní jsem rád do 3 minut. Zlaté verze ZPS před touto X verzí. Pa. F

 8. Jan Libich

  Zoner X má nové funkce a rozhraní, ale ne vše je tam intuitivní a přehledné, třeba to dělení na editor, správce apod. mne přijde krkolomné a zbytečné, neustálé přepínání zdržuje a načítání programu není nejrychlejší a to, že neumí ani pořádně načíst a zobrazit video je moc škoda, i když na to není určený. Smutné jsou i možnosti tisku a výstupu, tady by měl ještě zapracovat. Starší verze i přes méně funkcí se mi líbily více. Předplatné Zoner X je popravdě drahé, zejména v době, kdy je mnoho open source a free vydařeného softwaru na úpravu fotek, tak je to trochu tristní. Možná, kdyby se zvýšila rychlost a přehlednost, tak by ta cena 99 za měsíc byla fajn. Musím pochválit Zonerama, ta se povedla a graficky to vypadá hezky, ale pořád je co zlepšovat a ladit, zatím působí stále příliš těžkopádně a pro začátečníky se moc nehodí. a profíci stejně budou užívat spíše Gimp nebo Photoshop.

 9. Ja som jednoznacne presiel na Photoshop studio. Mesacne je to okol £10. Ak raz pouzijete PS k Zoneru sa uz nevratite. Zoner je fajn pre zaciatocnikov no ak ste uz pokrocilejsi amater urcite PS.

 10. Zoner X jsem si nakonec pořídila ve slevě na dva roky za 708 Kč. Různé verze jsem používala už dlouho, na prostředí Zoneru jsem zvyklá. Beru to prozatím jako možnost, jak se učit upravovat fotky, aniž bych se musela učit jiné prostředí programu. A za dva roky se uvidí, jaká bude cena, jaké budou mé požadavky. A musím říct, že se mi Zoner X vážně líbí.

 11. Chci se zeptat. Zkouším Zoner Photo Studio X Naimportuji fotografii a fotografie zůstane v původním rozlišení. Jakmile se ale přepnu do DEVELOP nebo EDITOR, tak se změní rozlišení z 16:9 nejspíš na 3:2 a když vyexportuji z RAWu tak JPG foto zůstane v poměru 3:2
  Je to jen otázka nastavení, nebo prostě Zoner neumí pracovat s původním rozlišením fotografie?

  Děkuji

 12. Se Zonerem jsem začal co oni začali. Skončil jsem u 18. Nějaké předplatné mě nezajímá. Podle mne je to vydírání a hlavně nefér vůči těm kteří si kupovali „krabice“ a upgradovali. Mám photoshop a lightroom a i když bych rád podpořil moraváky tak pápá

  • Ahoj, Souhlasím s vámi. Zrušení standardního prodeje a zavedení ročního „výpalného“ je projevem neúcty k zákazníkům. Nejvíc to jistě zamrzí ty, kteří byli se Zonerem od jeho začátků. Předpokládám, že tento projev kapitalismu přišel s novými manažéry ve vedení firmy. Znám to ze svého zaměstnání…

 13. Marně hledám video návod na Zoner, který by pokračoval ve Fotografickém guru,
  zakoupeném někdy v roce 2015. Je to verze v online. Zdálo se mně, že to není nic moc.
  Nyní jsem našel snad pokračování . To je velmi špatné. Stále tam slyším spíše hospodské
  řeči mezi dvěma lidni. Asi otec a syn. Navíc Landi zrušil video Photoshop. Jsem znechucený..
  Všechno se nedá popsat. Byl by to román.

  • Jan Rybář

   Dobrý den, díky za komentář, ale jde zřejmě o omyl. Pokud vím, existuje ještě web fotograficky. guru, ale s tím nemá Fotoguru.cz nic společného, tedy možná se spíše podívejte tam… Zdravím, JR

 14. Mám Zoner 17, omylem zakoupený 18 a Zoner X a photoshop Elements 12. Většinou používám k úpravám X, částečně 17, photoshop skoro vůbec, neumím to s ním a co mi ve photoshopu s chabým výsledkem trvá dva dny, to se mi poveděl na Zoneru během chvilky. S vrstvami zatím moc nepracuju, ale třeba kruhový filtr miluju

 15. Milan Klail

  Kdo do Zoneru skočí teď je to dost na bednu, ale kdo už jede od Zonera 11 jako játak je to v pohodě. Pomalu přidávaj novinky a jsou velmi ochotní hlavně Soňa z Věstonic. Jedu dál v Zoneru X.

  • Jan Rybář

   Díky za komentář, to určitě dává smysl… A máte pravdu, že lidé od Zoneru jsou obecně moc fajn… Zdravím, JR

 16. Pavel Hlavíjn

  Po změně licenční politiky jsem se Zonerem po mnoha letech skončil. A to jsem začínal verzí 4. Zoner se snaží opičit po Adobe, jenže ten si to přece jen spíš může dovolit. Amatérské fotografy nová cena odradí, a kdo chce fotografii dělat lépe, tak nezvolí Zoner. Osobně budu jako pokročilý amatér používat freewarové editory (kteé jsou stále lepší a dostatečné pro amatéry), a také Photoshop Elements.

 17. Porovnával jsem si Photoshop Elements 15 a ZonerX. Elements sice vyjde dráž ale zvítězil. Má daleko lepší třídění obrázků, základní 16bit úpravy na něm zvládnu práce ve vrstvách sice v 8 bitech ale šlape. Časem k němu možná dokoupím plungin elemenst XXL za cca 1000kč a jsem na softu kterej mně pár let vydrží a nemusím platit za něco co pokud každej rok nezaplatím tak přestane fungovat. Opravdu touhle licenční politikou si mne tedy nezískaj i když pořád posílaj z jejich pohledu super nabídky. Letos dám necelých 1000 kč a za pár let kolik budou chtít?

 18. Luděk Effenberger

  Zdravím,
  Používal jsem ZPS 18 a po testování prešel na X. Je to pouze můj pohled na věc, ale raději si zaplatím to málo za ZPS X, než za 30 programů na televizi. Navíc je mi příjemnější české prostředí i například ohledně plateb. Takže držím ZPS palce.

 19. Dobrý den všichni.

  Mám poslední krabicovou verzi Zoneru. Na předplatné za tuto roční cenu nepůjdu ani náhodou. To se uskrovním a půjdu do freeček, která se zlepšují stále rychleji.

  Přece nebudu časem v paušálech za placení používaných programů v PC platit víc než za nájem …
  A jak koukám na diskuzi, nejsem v tomto sám.

 20. Byl jsem dlouhodobým uživatelem Zoneru 12, a tuším vloni jsem podlehl výhodné nabídce na ZPS18. Nemůžu mu ale přijít na chuť, oproti prostředí ZPS12 je úplně jiný, po pravdě mám dojem, že jsem vyhodil peníze a raději jsem dál zůstal u staré verze.
  Bohužel mi „umřel“ stařeček, na kterém jsem jej provozoval a protože nemůžu najít instalační DVD s Z12, a taky se obávám, zda vůbec by ve W10 fungoval, vím, že jsem se Zonerem skončil. Dělám jen jednoduché úpravy jako ořez, srovnání horizontu, něco málo s křivkami – to mi ale moc nejde, proto občas i automatické vylepšení, zmenšení, dootření, a určitě ještě něco dalšího.
  Je mi jasné, že platit měsíčně za něco, co mi podle popisu nepřinese nic nového oproti verzi 18, která mi nesedí, nebudu.
  A teď bych Vás, pane Rybáři, ale i ostatních diskutujících, rád zeptal: Photoshop Elements? Nedaří se mi najít, zda má aktuální verze nějakou zkušební dobu, abych si ji mohl osahat. Nebo něco jiného?
  Díky předem za připomínky.

 21. Jsem dlouholetým uživatelem ZonerPhotoStudio. Začínal jsem s „krabicovou“ legální verzí ZPS 9 a k němu ještě byl zdarma přibalen „Průvodce uživatele“. Nyní používám poslední verzi ZPS 18. Pro mé potřeby je to vyhovující produkt za přijatelnou cenu. Vždy jsem oceňoval Váš inovační přístup k jednotlivým funkcím i cenovou politiku. Ovšem nyní jsem zklamán. Odebrat potencionálnímu zákazníkovi možnost volby ZPS si koupit, ale nutit ho do trvalých plateb za produkt s teoretickou možností nějakých nespecifikovaných funkčních úprav, tak to nepovažuji za vstřícný přístup k zákazníkovi. Takže DĚKUJI, ale o pronájem nemám zájem. Jistě jste dělali před uvedením na trh marketingový průzkum. Ale jak čtu v různých komentářích na webu, asi se moc nepodařil, protože zdaleka nejsem sám, komu se tento způsob „prodeje“, tedy spíše pronájmu, příčí. Škoda každého ztraceného zákazníka a jen doufám, že „neviditelná ruka trhu“ Vás přiměje změnit strategii.

 22. Martin Janík

  Já nejdu do předplatného z několika důvodů.
  1) každý den dostávám reklamí emaly abych si koupil předplatné (1-2 emaily)
  2) když bych chtěl nějak zásadně pracovat s vrstvami můžu použít gimp, či pokud bych potřeboval editovat tuny fotek neustále šáhnul bych po photoshopu ktery je ted za 12 euro měsíčně
  3) za další ty vylepšení co tam dali nejsou tak převratný aby jsem za to musel pravidelně platit.
  4) za další ikdyž udrží cenu 99kč mesíčně za rok je to 1200 kč načež všechny krabicovky jsem když vyšli kupoval daleko levněji, možná když doživotně budou garantovat 50KČ měsíčne tak do toho půjdu, ale za těhle okolností ne.

 23. Jsem uzivarelem zoneru i photoshopu, uvsem v krabicovych verzich a toho se budu drzet. Mesicnich plateb uz je tolik, ze bych za chvili vydelaval jen na ne.
  Navic zoner pouzivam hlavne na hromadne upravy vice fotek, protoze jako novinar jich mam denne v ruce opravdu moc. Orezani v pozadovanem pomeru stran treba neumi 90% softwaru. Tady ocenuju jednoduchost zakladnich funkci, prehlednost… Skoda, ze mije verze neumi konverzi CMYK >RGB.
  Slozitejsi upravy jedu pres starickou CS4, coz taky staci.
  Vic neni zapotrebi. Nepotrebuju hromady filtru a masek. Hlavne nejsem tak bohaty, abych si kazdy rok kupoval novy zoner, PS, office,…

 24. Na bežnú úpravu fotiek by som chcel Zoner Photo Studio 17. Vie mi to niekto zabezpečiť?

 25. Když potřebuji upravit více „pracovních“ fotek například do znaleckého posudku, stáhnout, přejmenovat nebo jinak organizovat fotky, používám většinou Zoner, nyní mám verzi 18. Pro tyto účely Zoner bohatě stačí, je to jednoduché a rychlé, včetně například hromadných úprav apod. Když si chci s fotkou pohrát, tak jedině Photoshop. Měl jsem starou verzi (4) a plně mi vyhovovala, koupil jsem si ale nového Nikona a co čert nechtěl, soudruzi z Adobe neumožnili aktualizovat Raw module, takže jsem si najednou fotku v raw formátu ani neotevřel. Další nemilé překvapení, nový PS už si koupíte pouze jako cc verzi. Cloud úložiště má i své výhody, ale jinak stejný problém jako u Zoneru, platíte paušál. Ono se to třeba nezdá být moc, ale platím měsíční TV poplatek, internet, mobil, nyní tedy PS cc verzi (ano, nakonec jsem podlehl, včetně Ligtroomu) + třeba hudbu na Applu atd. …. osobně si myslím, že mnoho uživatelů Zoneru do toho nepůjde, včetně mě. Jinak díky za zajímavé články!

  • Jan Rybář

   Dobrý den, děkuji za zajímavý komenář a poznatky! A ano, přesně toto jsem zažil s PS též, mám kdesi verzi 5 a od jisté doby prostě přestala být kompatabilní s novými rawy… Asi by to nějak šlo obejít, ale člověk na to nemá mnoho síly… Zdravím, JR

 26. Prechod na predplatne prisel na ceske pomery mozna trochu brzo. Zoner bude muset presvedcit radu konzervativnich uzivatelu, zda se jim ve finale vyplati mit stale aktualni program za pravidelny poplatek, nez zastaraly, ale po prvnim zaplaceni uz naporad. Takto uz funguje Adobe nebo i Office. Zakladni funkce sice nezastaravaji, ale komu takove staci, bude mu stacit i Malovani a nepotrebuje fotograficky editor.

 27. Vojtěch Machuča

  Dobrý den, pane Rybáři.
  Opět skvělý článek. Shodou okolností mám Zoner X stažený na měsíc zdarma k odzkoušení (Mám totiž nový počítač, dosud jsem měl jen notebook, který graficky nezvládal vůbec nic). Moc se mi líbí modul „vytvořit“, vnukne člověku příjemnou iluzi, že si sám něco vyrábí a vypadá to hezky :-). Je to jako droga, když má člověk času nazbyt.
  Naopak když jsem zkoušel, složitější úpravy, tak jsem se v tom začal ztrácet a po chvíli jsem si začal připadat jako hlupák a že nechápu vůbec nic… což koresponduje s Vaším článkem, že začátečník by se měl držet základních úprav. Takže jste mi ušetřil článkem pár šrámů na sebevědomí, když po sobě nebudu zatím chtít víc, než zvládnu pochopit.
  Takže moje resumé: Navzdory tomu, že je to podle mně skvělý program (dlužno dodat, že je mi i sympatický a navíc je český…), pro mně jako příležitostného použivatele fotoapaparátu (zdráhám se použít slovo fotograf) je drahý.
  Ocenil bych nárazové měsíční předplatné, když upravuju fotky jednou za půl roku, třeba i za víc než oněch 99 korun, dal bych i 200 za měsíc s pocitem, že teď zrovna to potřebuju a neplatím jen za to, že mám program v počítači.
  Díky moc.
  Ať se Vám daří.

  • Jan Rybář

   Díky za zajímavý komentář! Tak ať se daří!
   JR

  • Dobrý den, Vojtěchu,
   doporučil bych Vám vyzkoušet program GIMP. Je zdarma a umí toho opravdu hodně (a mluví i česky). Ovládání je přitom úplně jednoduché a vcelku intuitivní. Z oficiálních stránek https://www.gimp.org si můžete stáhnout instalačku stabilní verze, která svými schopnostmi ale již zaostává. Ve svém novém počítači máte ale zajisté už 64bitový systém, takže máte lepší zkusit vývojovou verzi, kterou pro Windows lze stáhnout například zde: http://www.partha.com (odkazy najdete v pravém sloupci dole – GIMP 2.9.5 64-bit Experimental).

   Na rozkoukání Vám poradím pár základních věcí: táhnutím myši z pravítka vytáhnete libovolný počet vodítek, křivky najdete v menu „barvy“, ořez Shift+C, otočení Shift+R, perspektivu Shift+P. Samozřejmostí jsou maskovatelné vrstvy. Jo, a při ukládání snímku se nepoužívá „Uložit“, ale „Export“. Formát souboru se automaticky zvolí dle přípony, kterou zadáte. (Menu Uložit slouží k uložení do interního formátu GIMPu, tedy .xcf). Tohle by Vám mělo stačit pro naprostou většinu snímků.

 28. Jsem uživatelem Zonera od roku 2004, nějak jsem k němu přilnul a každý rok neodolám novou verzi koupit. Mám i jiné programy, ale u Zonera se mi líbí „Správce“.
  Novou verzi X mám za 708,- Kč s příslibem, že mi cena ještě zůstane i v roce 2018, ale jen za předpokladu objednání další verze, čímž dávají najevo, že cena potom poroste a zde přemýšlím nad přístupem Zonera ke stálým a pravidelným zákazníkům.
  Jinak společně s X požívám i 15 a 18, každá má své co jiné nemají. U X skutečně velice dobře a řekl bych i znatelně lépe funguje funkce „Vyvolat“.

 29. Již léta požívám Zoner a poctivě kupuji každý nový tip. Chtěl jsem tím podpořit českou firmu. Uvažoval jsem o koupi Photoshopu a /:děkuji :/ pánům v Zoneru, že vymysleli roční platbu. Už jsem se rozhodl: Photoshop si koupím a definitivně se Zonerem končím. Přeji Zoneru další desetitisíce nových majitelů ZPS, toužících platit každý rok tolik peněz, za které mohli dříve používat program mnoho let.

 30. Jsem poměrně nový uživatel ZPS verze 18, která u mne zůstane díky změně licencování i verzí poslední. Vrstvy jsou sice v nové verzi ZPS X prima, ale Zoner není ve svém oboru zas takovým monopolem jako Adobe či Microsoft, aby donutil velkou část svých uživatelů platit znovu a znovu za pouhý příslib nových funkcí, které třeba nikdy nepoužijí. Jsem opravdu zvědav, kolik „předplatitelů“ Zoner získá.

 31. Lol… předplatné. Až budu moct v Zoneru s kamarádama po večerech raidovat, levelovat si postavičku a procházet se úchvatným světem plným dalších hráčů, tak zvážím předplatné, jako v MMO hrách. Jediná opravdu konkurenční výhoda Zoneru oproti jiným produktům byla jeho nevázanost na subscription a přijatelná cena v různých slevách. Kdo ví, co se asi stane, když zmizí ta jediná výhoda…
  To je tak, když markeťácký droni dělají „progresivní“ rozhodnutí, no…
  …horší, než trpaslíci.

 32. Za pouhých 99 Kč měsíčně na doma pro úpravu pár fotek z dovolené, ať si to strčí za klobouk. Zůstanu u starší verze nebo kouknu na konkurenci.

  Předplatné je mimo.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*